Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Karidesin İnanılmaz Faydaları

8 Karidesin İnanılmaz Faydaları

 1. Kiran Patil tarafından en son güncelleme - 19 Mart 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Karides

 1. "Karides" terimi, dünyadaki deniz habitatlarında bulunabilen ve dünyadaki kültürler tarafından yenen yüzlerce küçük kabuklu türünden herhangi birinin geniş bir sınıflandırmasıdır.

 2. Karides, Caridea ve Dendrobranchiata olmak üzere iki gruptan birinin dekapod kabukluları olmasına rağmen, bazı akademisyenler bu sınıflara belirli tür karideslerin yerleştirilmesi konusunda aynı fikirde değiller. Genellikle karides olarak da adlandırılan karideslerin çoğu, saplı gözlere, güçlü kuyruklara, küçük, cılız bacaklara ve uzun bıyıklara sahiptir. Karides kuyrukları, tüketim için temel besin kaynağıdır ve dünya genelinde binlerce yabani karides çiftliğinin yanı sıra vahşi doğada yakalananlar vardır.

 3. Adından da anlaşılacağı gibi, karides türlerinin çoğu oldukça küçüktür, yaklaşık 1-3 cm uzunluğundadır, ancak en çok aranan ve ticari olarak uygulanabilir türler çok daha büyüktür, bazen 25 cm uzunluğa kadar büyür. Her ne kadar çok çeşitli karidesler olsa da, çoğu tür benzer bir organik yapıyı korur ve bu nedenle diyetlerine karides ekleyenlere çok benzer sağlık yararları sağlar.

Karidesin Besin Değeri

 1. Aşırı karbonhidratları diyetlerinden uzaklaştırmak isteyen insanlar için, karides sıfır karbonhidrat içermesi nedeniyle popüler bir seçenektir ve kalorileri de çok düşüktür (yaklaşık 1 kalori / 1 gram karides) ). Organik bir yaşam formu olarak karides protein doludur ve esas olarak sudan oluşur, fakat aynı zamanda az miktarda yağ da vardır. Bununla birlikte, karideslerin en faydalı yanı, içerdiği vitamin ve besin maddelerinin hazinesidir.

 2. Günlük mineral alımınızı demir, kalsiyum, sodyum, fosfor, çinko, magnezyum ve potasyum, A vitamini, E vitamini ve B6 ve hatta B12 vitamini ile doldurabilirsiniz! Aynı zamanda iyot, tiamin, riboflavin ve niasin içerir.

 3. Beslenmenizi dengelemek ve sağlıklı bir vücudu teşvik etmek için mükemmel ve etkili bir yol olabilir.

Karidesin Sağlık Faydaları

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kilo Verme

 1. Karides günlük alımınıza karbonhidrat eklemeden harika bir protein ve D vitamini kaynağıdır, bu yüzden kilo vermeye kararlı insanlar için bu basit deniz ürünleri biçimi popüler bir seçenektir. Yüksek çinko seviyeleri de faydalıdır çünkü çinko vücuttaki leptin seviyesini arttırmanın bir yoludur. Leptin bir hormondur ve vücudun yağ depolaması, iştah ve vücutta genel enerji kullanımı düzenlemesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Vücuttaki leptin seviyelerini artırarak, insanlar "aşırı" olduktan sonra aşırı yemek yeme, yemek için açıklanamayan istekler ve kilo-bilinçli bireyler için benzer bir sorun gibi ortak sorunlardan kaçınabilirler!

 2. Ayrıca, vücudunuz istirahatta iken ne kadar enerji harcanacağını kontrol etmeye yardımcı olan yüksek düzeyde iyot içeriyor. İnsanların kilo verme çabalarına yardımcı olarak veya en azından ilave kilo alımını önlemek için tiroid aktivitesini hızlandırmak için tiroid beziyle etkileşime girer.

Yaşlanma Karşıtı Özellikler

 1. Astaxanthin adı verilen ve UVA ve güneş ışığından kaynaklanan ciltte yaşlanma belirtilerini önemli ölçüde azaltabilen güçlü bir antioksidan olan belirli bir karotenoid seviyesi içerir. Bu nedenle, lekeleri ve kırışık cildi takıntılı kişiler için, kaçınılmaz etkilerini yavaşlatmak için diyetinize haftada birkaç kez karides kokteyli ekleyin.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu

 1. Çalışmalar karidesin neovasküler AMD tedavisinde yardımcı olabilecek heparin benzeri bir bileşik içerdiğini göstermektedir. Karideslerde bulunan astaksantin, özellikle kişisel veya mesleki yaşamlarında uzun süre bilgisayar kullananlar için göz yorgunluğunu da hafifletir.

Saç Dökülmesi

 1. Karides içerisinde bulunan mineraller de saç sağlığına katkıda bulunuyor! Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Çinko, saç ve cilt hücreleri de dahil olmak üzere yeni hücrelerin korunmasında ve yaratılmasında kilit bir rol oynar, bu nedenle saçlarını kaybetmeye başlayan veya en azından saç büyümesinde bir azalma görenler için, sizi utandırıcı gerçekliğe karşı çalıştırabilir daha uzun süre daha genç görünüyor!

Kardiyovasküler Hastalık

 1. Yemeğin popüler bir manipülasyonu olan fermente karides ezmesi, trombolitik tedavi için kullanılabilecek bir fibrinolitik enzim içerir. Trombolitik tedavi, bir kişinin kan damarlarındaki tehlikeli kan pıhtılarını parçalamanın bir yoludur. Karides ezmesinde bulunan bu enzim, dünyadaki pek çok insanı etkileyen kardiyovasküler hastalığın tehlikelerine karşı güçlü bir araç olabilir. Ayrıca, içinde bulunan yüksek seviyelerde omega-3 yağ asidi, kan dolaşımında zararlı kolesterolü ortadan kaldırarak kalp krizi ve felç olasılığını daha da azaltır.

Kemik Sağlığı

 1. Karideslerde bulunan protein ve kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi çeşitli vitaminler kemik dejenerasyonuna karşı mücadelede etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Diyet proteinleri ve vitaminlerdeki eksiklik, osteoporozun ana semptomları olan kemik kalitesinin, kemik kütlesinin, kuvvetin ve genel kütlenin bozulmasına neden olabilir. Günlük veya haftalık yiyecek rejiminize eklemek, yaşlanma kemiklerinin etkilerini daha uzun süre daha güçlü tutmak için yavaşlatabilir.

Beyin Sağlığı

 1. Karides, hemoglobinde oksijen içeren bağlanma sürecinde önemli bir mineral bileşeni olan yüksek seviyelerde demire sahiptir. Sistemdeki ilave demir sayesinde kaslara artan oksijen akışı meydana gelebilir, sağlamlık ve dayanıklılık sağlarken aynı zamanda beyine oksijen akışını arttırırken, kavramanın, hafızanın ve konsantrasyonun arttığı gösterilmiştir. Çalışmalar, karideslerde bulunan astaksantinin hafıza performansını artırmada, beyin hücrelerinin hayatta kalmasında ve beyin iltihabı hastalık riskini azaltmada yardımcı olabileceğini gösteriyor. [! 3676 => 1140 = 11!

 2. Temel olarak, diyetinize karides ekleyerek test puanlarınızı artırabilir ve egzersiz programınızı aynı anda geliştirebilirsiniz!

Adet Ağrısını Azaltır

 1. Bütün kolesteroller eşit olarak üretilmez ve karides yararlı kolesterol, omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bunlar, omega-6 yağ asitlerinin iyi çalışılmış negatif etkilerini dengeleyecek ve kadınlar için adet kramplarının hafifletilmesine yardımcı olacak, ayrıca kan dolaşımındaki diğer kolesterol biçimlerini azaltarak üreme organlarına daha sağlıklı kan akışını destekleyecektir.

Karidesin Yan Etkileri

 1. Civa: Birçok deniz ürünü türü gibi, karides az miktarda civa içerir, bu insan sağlığına zararlıdır ve civa zehirlenmesine, görme sorunlarına ve cenin sağlığının azalmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bu sağlık kaygıları diyetinizde bol miktarda cıvalı bir durum olduğu için, diyetinizi kontrollü miktarda karides ile dengelemeniz durumunda, cıva zehirlenmesinin tehlikelerinden kaçınabilirsiniz.

 2. Purinler: Purinler, vücut kimyasının doğal olarak meydana gelen ve gerekli bir elementi olmasına rağmen, özellikle gut gibi durumları olan insanlarda aşırı seviyeler tehlikeli olabilir. Purinler, hücreler öldüğünde ve böbrek daha sonra ürik asitin vücudun etrafına veya dışına akışını yönetir ve yönlendirir. Karideslerin çoğu insan için iyi olan orta derecede pürin seviyeleri vardır, ancak zaten guttan muzdaripseniz, yüksek seviyede ürik asitin neden olduğu bir durum varsa, çok fazla karides bu sorunu daha da kötüleştirebilir.

 3. Yiyecek Alerjileri: Karides gibi çeşitli deniz ürünleri alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Yeni balık türleri denediğinizde veya beklenmedik bir alerjik reaksiyon yaşayacağınız için diyetinizde deniz ürünlerinin seviyesini önemli ölçüde artırdığınızda dikkatli olun.

 4. Sadece akıllı ol ve vücudunun doğal tepkilerinin farkında ol!

Hızlı ve Kolay Karides Pişirme Fikirleri

 1. Karides ve Makarna: Kırmızı soslu spagetti ve köfte yerine karides ve penne makarnayı beyaz şarap veya Alfredo sos ile deneyin. Karidesleri yumuşayana kadar bir tavada hafifçe kızartın ve daha sonra klasik bir İtalyan yemeğine sağlıklı bir alternatif olarak makarnanıza koyun!

 2. Not: Yemek yapmak çok az zaman alıyor, bu yüzden fazla pişmediğinizden emin olun!

 3. Kiran Patil, Organik Gerçeklerin kurucusudur. Sağlık, beslenme ve organik yaşamla ilgilenmeye meraklıdır. B.Tech ve M. Tech'i (Kimya Mühendisliği) IIT Bombay'dan tamamladı ve son 12 yıldan beri sağlık ve beslenme hakkında aktif olarak yazı yazıyor. Çalışmıyorken gezmeyi ve bahçecilik yapmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407