Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Jicama'nın Sağlık ve Beslenme Faydaları

Alt satırda

 1. Jicama, papery, altın-kahverengi bir cilde ve nişastalı beyaz bir iç mekana sahip küre şeklinde bir kök sebzesidir.

 2. Lima fasulyelerine benzer fasulyeler üreten bir bitkinin köküdür. Ancak, jicama bitkisinin fasulyesi toksiktir (1, 2).

 3. Aslen Meksika'da yetişen jicama, sonunda Filipinler ve Asya'ya yayıldı. Buzlanmayan uzun bir büyüme mevsimi gerektirir, bu nedenle yıl boyu ılık olan bölgelerde büyür.

 4. Eti, sulu ve gevrek, hafif tatlı ve cevizli bir tada sahip. Bazıları patates ve armut arasında bir haç gibi tadı sanıyor. Diğerleri onu bir kestaneyle karşılaştırır.

 5. Jicama'nın diğer isimleri arasında yam çekirdeği, Meksika patates, Meksika su kestanesi ve Çin şalgamı sayılabilir.

 6. İşte jicama'nın 8 sağlık ve beslenme yararı.

1. Besinlerle Dolu

 1. Jicama'nın etkileyici bir besin profili var.

 2. Kalorilerinin çoğu karbonhidrattan geliyor. Gerisi çok az miktarda protein ve yağdan elde edilir. Jicama birçok önemli vitamin ve mineralin yanı sıra önemli miktarda lif içerir.

 3. Aslında, bir bardak (130 gram), aşağıdaki besin maddelerini içerir (3):

 4. Jicama ayrıca az miktarda E vitamini, tiamin, riboflavin, B6 vitamini, pantotenik asit, kalsiyum, fosfor, çinko ve bakır içerir (3).

 5. Bu kök sebzesi kalori bakımından düşük, lif ve su bakımından yüksek olduğu için kilo vermeyi önleyen bir besindir. Sadece bir bardak (130 gram), erkekler için lif için RDI'nın% 17'sini ve kadınlar için RDI'nin% 23'ünü içermektedir.

 6. Jicama ayrıca vücudunuzda bir antioksidan görevi gören ve birçok enzim reaksiyonu için gerekli olan suda çözünebilir temel bir vitamin olan mükemmel bir C vitamini kaynağıdır (4).

2. Antioksidanlar Yüksek

 1. Jicama, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan faydalı bitki bileşikleri olan birkaç antioksidan içerir.

 2. Bir fincan (130 gram) jika, antioksidan C vitamini için RDI'nın neredeyse yarısını içeriyor; ayrıca E vitamini, selenyum ve beta-karoten içeren antioksidanlar da içeriyor (3). [! 1023 => 1140 = 3!

 3. Neyse ki, jicama gibi antioksidan bakımından zengin besinlerdeki yüksek diyetler oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olabilir ve kronik hastalık geliştirme riskini azaltabilir.

 4. Aslında, çalışmalar meyve ve sebzelerdeki antioksidanları daha düşük kalp hastalığı, diyabet, obezite ve Alzheimer riski ile ilişkilendirdi (6, 7, 8).

3. Kalp Sağlığını Artırabilir

 1. Jicama, kalp sağlığını iyileştirmek için mükemmel bir seçim yapan sayısız besleyiciye sahiptir.

 2. Safranın bağırsaklarda tekrar emilmesini önleyerek ve karaciğerin daha fazla kolesterol yapmasını önleyerek kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilecek önemli miktarda çözünür diyet lifi içerir (9).

 3. 23 çalışmanın gözden geçirilmesi, artan lif alımının total kolesterolü ve "kötü" LDL kolesterolü önemli ölçüde azalttığını göstermiştir (10).

 4. Jicama ayrıca kan damarlarını gevşeterek kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum da içeriyor.

 5. Örneğin, bir çalışmada potasyumun kan basıncını düşürdüğünü ve kalp hastalıklarına ve felce karşı koruduğunu gösterdi (11).

 6. Ek olarak, jicama dolaşımını artırabilir, çünkü her ikisi de sağlıklı kırmızı kan hücreleri için gerekli olan demir ve bakır içerir. Bir kap 0,78 mg demir ve 0,62 mg bakır içerir (3). [! 1023 => 1140 = 4!

4. Sindirim Teşvik

 1. Diyet lifi dışkı miktarını arttırmaya yardımcı olur. Bu, sindirim kanalınızdan daha rahat hareket etmesine yardımcı olur (14).

 2. Ayrıca, jicama inulin adı verilen bir tür lif içerir. Çalışmalar, inülinin, kabızlığı olanlarda barsak hareketlerinin sıklığını% 31'e kadar artırabildiğini göstermektedir (15). [! 1023 => 1140 = 5!

 1. Jicama, prebiyotik bir lif olan inülin oranı yüksektir.

 2. Prebiyotik, vücudunuzdaki bakteriler tarafından kullanılabilecek ve sağlık açısından fayda sağlayan bir maddedir (17).

 3. Sindirim sisteminiz inulin gibi prebiyotikleri sindiremez veya ememezken, bağırsakınızdaki bakteriler onları mayalayabilir.

 4. Prebiyotiklerde yüksek bir diyet, bağırsaklarınızdaki "iyi" bakteri popülasyonunu arttırır ve sağlıksız bakteri sayısını azaltır (18, 19).

 5. Çalışmalar bağırsaklarınızdaki bakteri türlerinin kilonuzu, bağışıklık sisteminizi ve hatta ruh halinizi etkileyebileceğini göstermiştir (20).

6. Kanser Riskini Düşürebilir

 1. Jicama antioksidan vitamin C ve E, selenyum ve beta-karoten içerir. Antioksidanlar, hücre hasarına ve kansere yol açabilecek serbest radikalleri etkisiz hale getirir (3). [! 1023 => 1140 = 7!

 2. Bir çalışma, günde 27 gramdan fazla diyet lifi yiyen kişilerin, 11 gramdan az yiyene kıyasla kolon kanseri gelişme riskinin% 50 daha düşük olduğunu gösterdi (23).

 3. Ek olarak, jicama inulin adı verilen bir prebiyotik lif içeriyor.

 4. Prebiyotikler bağırsaktaki sağlıklı bakteri sayısını artırarak, koruyucu kısa zincirli yağ asitlerinin üretimini artırarak ve bağışıklık tepkisini artırarak kanser riskini azaltabilir (24).

 5. Aslında, farelerdeki çalışmalar, inulin lifi tüketmenin kolon kanserine karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir (25, 26).

 6. Faydalı bir lif tipi olmasının yanı sıra, inülinin bağırsak astarını koruyan bir antioksidan görevi gördüğü gösterilmiştir (27). [! 1023 => 1130 = 8!

 1. Jicama besin yoğun bir besindir. Çok sayıda besin içerir, fakat nispeten düşük miktarda kalori içerir (3). [! 1023 => 1140 = 8!

 2. Ayrıca, jicamadaki lif kan şekerinizin sabit kalmasına yardımcı olabilir. Lif, sindirimi yavaşlatır, bu da kan şekeri seviyesinin yedikten sonra çok hızlı yükselmesini önlemeye yardımcı olur (28). [! 1023 => 1140 = 8!

 3. Bunun yerine, glikoz kan dolaşımınızda kalır ve kan şekeri seviyenizi yükseltir.

 4. Farelerde yapılan çalışmalar jicama yemenin insülin duyarlılığını artırabileceğini ve kan şekeri seviyesini azaltabileceğini göstermektedir (29, 30).

 5. Jicama ayrıca kilo kaybıyla bağlantılı ve açlığı ve dolgunluğu etkileyen hormonları etkilediği gösterilen prebiyotik lif inülini de içeriyor (31). [! 1023 => 1140 = 8!

8. Son derece çok yönlü

 1. Jicama çiğ yenebilir veya pişirilebilir ve çok çeşitli yemeklerde kullanılabilir.

 2. Sert, kahverengimsi kabuğu çıkardıktan sonra, beyaz et dilimler veya küpler halinde kesilebilir.

 3. Diyetinize jicama eklemenin bazı yolları:

Alt satırda

 1. Jicama diyetinize dahil etmek için sağlıklı bir besindir.

 2. Çeşitli besinler, lif ve antioksidanlar bakımından yüksektir; bu, sindirimi artırma, kilo kaybı ve hastalık riskini azaltma gibi sağlık yararları sağlayabilir.

 3. Ayrıca, jicama lezzetli ve gevrek ve tek başına yenebilir veya diğer birçok yiyecekle eşleştirilebilir.

 4. Jicama'nın sunduğu tüm avantajlar göz önüne alındığında, diyetinize eklemeyi düşünmelisiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407