Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Guava Meyvesinin ve Yapraklarının Sağlığa Faydaları

Alt satırda

 1. Guava'lar Orta Amerika menşeli tropik ağaçlardır.

 2. Meyveleri açık yeşil veya sarı tenli oval biçimli ve yenilebilir tohumlar içeriyor. Dahası, guava yaprakları bitki çayı olarak kullanılır ve yaprak özü de ek olarak kullanılır.

 3. Guava meyveleri antioksidanlar, C vitamini, potasyum ve lif bakımından inanılmaz derecede zengindir. Bu olağanüstü besin içeriği onlara birçok sağlık yararı sağlar.

 4. Guava meyvelerinin ve yapraklarının kanıta dayalı 8 sağlık yararı.

1. Düşük Kan Şekeri Seviyelerine Yardımcı Olabilir

 1. Bazı kanıtlar guava'nın kan şekeri kontrolünü iyileştirebileceğini gösteriyor.

 2. Bu, şeker hastalığı olan veya risk altındaki kişiler için iyi bir haber.

 3. İnsanları içeren birkaç çalışma da etkileyici sonuçlar gösterdi.

 4. 19 kişiden biri tarafından yapılan bir çalışmada, guava yaprağı çay içmenin yemekten sonra kan şekeri seviyesini düşürdüğü belirtildi. Etkiler iki saat kadar sürdü (3).

 5. Tip 2 diyabeti olan 20 kişiden bir başka çalışmada, guava yaprağı çayı içmenin bir yemekten sonra kan şekeri seviyesini% 10'dan daha fazla azalttığı bulundu (3). [! 1917 => 1130 = 3!

 1. Guava'lar kalp sağlığının çeşitli şekillerde artmasına yardımcı olabilir.

 2. Birçok bilim adamı, guava yapraklarındaki yüksek düzeylerde antioksidanların ve vitaminlerin serbest radikallerin zarar görmesini önleyebileceğine inanıyor (6).

 3. Guavalarda daha yüksek potasyum ve çözünür lif seviyelerinin de kalp sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

 4. Ek olarak, guava yaprağı ekstresi düşük kan basıncı, "kötü" LDL kolesterolündeki bir düşüş ve "iyi" HDL kolesterolündeki bir artış ile bağlantılıydı (7).

 5. Yüksek tansiyon ve yüksek LDL kolesterol düzeyleri yüksek kalp hastalığı ve felç riskleriyle bağlantılı olduğundan, guava yaprağı ekstresi alınması değerli faydalara yol açabilir.

 6. Dahası, meyvelerin kalp sağlığı için de faydaları olabilir.

 7. 120 kişiden oluşan 12 haftalık bir çalışma, öğünlerden önce olgun guava yemenin kan basıncında genel olarak 8-9 puan, toplam kolesterolde% 9,9 ve% 9 oranında bir düşüşe neden olduğunu buldu. "iyi" HDL kolesterol içinde% 8 (8).

 8. Bu etki başka birçok çalışmada da görülmüştür (9, 10).

3. Adetin Ağrılı Belirtilerinin Giderilmesine Yardımcı Olabilir

 1. Birçok kadın dismenore yaşıyor - mide krampları gibi adet kanaması belirtileri.

 2. Bununla birlikte, guava yaprağı ekstresinin adet kramplarının ağrı yoğunluğunu azalttığına dair bazı kanıtlar var.

 3. Ağrılı semptomlar yaşayan 197 kadında yapılan bir çalışma, günde 6 mg guava yaprağı ekstresi almanın ağrı yoğunluğunun azalmasına yol açtığını buldu. Bazı ağrı kesicilerden bile daha güçlü göründü (11).

 4. Guava yaprağı ekstresinin uterus kramplarını (12) rahatlatmaya yardımcı olduğu düşünülüyor.

4. Sindirim Sisteminizden Yararlanabilir

 1. Guava'lar mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır.

 2. Bu nedenle, daha fazla guava yemek sağlıklı bağırsak hareketlerine yardımcı olabilir ve kabızlığı önleyebilir.

 3. Sadece bir guava günlük önerilen lif alımınızın% 12'sini sağlayabilir (13).

 4. Ek olarak, guava yaprağı ekstresi sindirim sağlığına fayda sağlayabilir. Çalışmalar, ishalin şiddetini ve süresini azaltabileceğini göstermektedir (14, 15, 16).

 5. Birkaç çalışma, guava yaprağı ekstresinin antimikrobiyal olduğunu da göstermiştir. Bu, bağırsaklarınızdaki ishale sebep olabilecek zararlı mikropları etkisiz hale getireceği anlamına gelir (14, 17).

5. Kilo Kaybı Yardım Edebilir

 1. Guava'lar zayıflama dostu bir besindir.

 2. Diğer bazı düşük kalorili atıştırmalıkların aksine, vitamin ve minerallerle doludurlar - böylece önemli besinlerden kaybedilmezsiniz.

6. Antikanser Etkisi Olabilir

 1. Guava yaprağı ekstresinin antikanser etkisinin olduğu gösterilmiştir. Tüp ve hayvan çalışmaları, guava özünün kanser hücrelerinin büyümesini önleyebildiğini ve hatta durdurabileceğini göstermektedir (18, 19).

 2. Bu, kanserin başlıca nedenlerinden biri olan serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önleyen yüksek seviyedeki güçlü antioksidanlardan kaynaklanmaktadır (19). [! 1917 => 1140 = 7!

7. Bağışıklığınızı Arttırmanıza Yardımcı Olabilir

 1. Düşük C vitamini seviyeleri, artan enfeksiyon ve hastalık riskine bağlıdır.

 2. Guava'lar, C vitamininin en zengin besin kaynaklarından biri oldukları için bu besini almanın harika bir yoludur

 3. Aslında, bir guava, C vitamini için Günlük Referans Giriş Miktarının (RDI) iki katını sağlar. Bu, portakal yemekten alacağınız miktarın neredeyse iki katıdır (13).

 4. C vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynar (21).

 5. Soğuk algınlığının önlendiği kanıtlanmamış olmasına rağmen, C vitamini soğuk algınlığının süresini azalttığı gösterilmiştir (22). [! 1917 => 1140 = 8!

8. Guavas Yeme Cildiniz İçin İyi Olabilir

 1. Bir guava içine yerleştirilmiş çok çeşitli vitaminler ve antioksidanlar cildiniz için harikalar yaratabilir. Antioksidanları cildinizi, yaşlanma sürecini yavaşlatan ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olan hasarlardan koruyabilir (23). [! 1917 => 1140 = 9!

 2. Bir test tüpü çalışmasında guava yaprağı ekstraktının sivilceye neden olan bakterileri öldürmede etkili olduğu bulundu - muhtemelen antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle (24).

 3. Guavaların ve guava özünün sağlıklı cildin korunmasındaki rolünü doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Alt Çizgi

 1. Guava'lar inanılmaz lezzetli ve besinlerle dolu.

 2. Bu tropikal meyve kalorileri düşük, lif yüklü ve sağlıklı bir diyete mükemmel bir katkı.

 3. Birçok çalışma aynı zamanda diyet takviyesi olarak alınan guava yaprağı ekstraktlarının faydalarını da desteklemektedir.

 4. Birlikte guava meyve ve yaprak özleri, diğer yararlara ek olarak kalp sağlığınızı, sindiriminizi ve bağışıklık sisteminizi de artırabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407