Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Glütensiz Diyetin İnanılmaz Faydaları

8 Glütensiz Diyetin İnanılmaz Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 27 Nisan 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Glütensiz Diyet

 1. Glutensiz terimi son yıllarda bir terimdir ve modaya uygun bir diyet olarak kabul edilir, ancak dünyaya dalmadan önce anlamanız gereken birçok yanlış anlama vardır. glütensiz gitme.

 2. Başlamak için, gluten buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein türüdür. Bununla birlikte, bir bağlayıcı madde olarak kullanışlılığı ve nispeten düşük maliyeti nedeniyle, turşu, suşi, köri tozu, sosisli sandviç ve meyan kökü gibi pek çok şaşırtıcı yerde glüten bulabilirsiniz. Marketten rastgele bir yiyecek paketi alın ve glüten içerme ihtimali yüksektir. Açıkçası, gluteni diyetinizden tamamen yok etmek, bu nedenle, son on yılda, glütensiz seçeneklerin üssel olarak artmasına rağmen, bir zorluktur.

 3. Şimdi, glütensiz beslenme, ülkedeki (ve dünyadaki) Çölyak hastalığının daha fazla farkındalığı ve teşhisi ve tüm kronik mide kaygılarının olamayacağının farkına varılması nedeniyle ortaya çıktı. hızlı bir şekilde IBS (irritabl barsak sendromu) olarak etiketlendi. Çölyak hastalığı, tanımı gereği, genetik otoimmün bir hastalıktır. Çölyak hastalığı olan bir kişi glüteni tükettiğinde, vücut, proteini yabancı veya tehlikeli bir madde olarak tanımlar; bu, ince bağırsakta immün yanıtla sonuçlanır.

 4. 100 kişiden 1’inin Çölyak hastalığından muzdarip olduğu, ancak tanının hala nadir olduğuna inanılıyor. Kabaca 2.5 milyon insanın yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde tanı konmamış Çölyak hastalığına sahip olduğuna inanılmaktadır. Çölyak hastalığının yanı sıra, buğday alerjisi (1000'de 1) ve diyetinize dahil olan glüten miktarını ortadan kaldırmak ya da şiddetle azaltmak için sebep olarak glüten hassasiyeti de var.

 5. Bunu daha da karmaşık hale getiren şey, birçok insanın hastalığın kesin veya ciddi semptomlarını göstermemesidir, ancak ince bağırsakları bazen yıllarca hala zarar görmektedir. Sadece kronik yorgunluk veya egzama gibi küçük şekillerde ortaya çıkabilir, ancak yıllarca, hatta on yıllar boyunca daha belirgin bir sağlık sorunu haline gelmeyecektir. Ancak, hasar hala yapılıyor. Diyetinizden glüteni aldıktan sonra, semptomlar birkaç hafta içinde ortaya çıkabilir, ancak sindirim sisteminizin zarar görmesi yıllar alabilir.

Glütensiz Eğilim

 1. Glutensiz gıda endüstrisindeki büyük patlama ile, başlangıçta glüteni ortadan kaldırmak isteyen insanlar tarafından yönlendirilen bu tarz yemek yeme tarzı aynı zamanda "modaya uygun" ve "popüler" hale geldi ve birçok insana yol açtı. karbonhidratı kesmek gibi daha sağlıklı bir seçim olabileceğine inanmak için diyeti denemek için. Bununla birlikte, buğday, çavdar ve arpada bulunan besinler insan sağlığı için inanılmaz derecede önemlidir. Kepekli tahıllar kalp sağlığı ve diyabetten obezite ve kansere kadar her konuda yardımcı olabilir. Glutenin kendisi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve bağırsak florasının dengesinin korunmasının sağlanması ile bağlantılıdır. Aslında glüten duyarlılığı olan kişiler, bütün tahılların vücut üzerindeki yararları nedeniyle, duyarlılığın azaldığını görmek için doktorlar tarafından yılda bir kez tekrar glüteni denemeye teşvik edilir.

 2. Bununla birlikte, Çölyak hastalığı, buğday alerjisi veya glüten duyarlılığı olanlar için glütensiz kalmanın çok fazla sağlık yararı var!

Glütensiz Diyet Sağlığının Faydaları

 1. Glütensiz bir diyetin sağlığa faydaları daha iyi sindirim verimliliği içerir

İltihabı azaltır

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Sindirimi Geliştirir

 1. İnce bağırsak insan sağlığının kritik bir parçasıdır, çünkü sindirim sisteminin bu bölümünde çok sayıda kritik besinleri emeriz. Glüten kesmek, villusları koruyarak diyetlerimizde bulunan tüm besinleri emmelerini sağlar.

Enerjiyi Artırıyor

 1. Kronik yorgunluk, glüten intoleransı veya Çölyaktan muzdarip insanların en yaygın şikayetlerinden biridir, bu yüzden glüteni kesmek size enerjik bir patlama verebilir. Bağırsak genel sağlığın anahtarıdır, bu yüzden iyi durumda olduğundan emin olmanın birçok alanda etkisi vardır.

Cilt Bakımı

 1. Çölyak hastalığı tanısı olmayan kişilerde yüksek sıklıkta döküntüler, sedef hastalığı ve egzama görülür, bu nedenle glüten kesilirse, kaşınmayan ya da olmayan bir cildin tadını çıkarabilirsiniz belirli yiyecekleri yediğinizde renksiz!

Saç Bakımı

 1. Glutenin vücudun ince bağırsaklarına saldıran uzun vadeli etkilerinden biri besin eksiklikleridir. Vücut hayati fonksiyonlarını koruyacaktır, ancak saç büyümesi ve sağlık gibi şeyler sıklıkla ikincildir ve tanı konmamış Çölyak hastalarında erken saç dökülmesi sık görülür. Tatlı kilitlerinizi, glütenden kurtularak yerinde tutun.

Daha İyi Bağışıklık Fonksiyonu

 1. Vücudumuzdaki bağışıklık fonksiyonunun% 50'den fazlası bağırsakta meydana gelir ve ince bağırsakta kaos olduğu zaman, bakterilerin flora dengesi ciddi şekilde tehlikeye girer. Bu, genel bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve kronik hastalığa yol açabilir, bu nedenle glutenden kurtulmak iyi bir fikirdir.

Stresi Düşürür

 1. Glüten ve buğday intoleransı olan hastalarda yüksek anksiyete ve depresyon seviyeleri yaygın olarak görülür, bu nedenle iyi bir gece uykusu almak ve sinirlendirmeyi azaltmak, gluteni kesmek veya tamamen ortadan kaldırmak istiyorsanız Aradığınız çözüm.

Hormon Düzeylerini Düzenler

 1. Son Uyarı Sözü: Çölyak hastalığına, glütene duyarlı olduğuna veya buğday alerjisine sahip olduğuna inanıyorsan, sadece atlamak yerine doktorunla veya alerjistinle konuş ve test edil ana baba ve diyetindeki glutenin bir kısmını, çoğunu ya da tamamını keser. Bu üç koşulu olmayan insanlar için, glütensiz olmak sadece gereksiz değil, aynı zamanda sağlığınız için de potansiyel olarak tehlikelidir!

 2. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407