Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Etin Şaşırtıcı Faydaları

8 Etin Şaşırtıcı Faydaları

 1. Kümes hayvanları, domuz eti, sığır eti, kuzu eti ve deniz ürünleri, lezzetli oldukları kadar esansiyel olan et türlerinden bazıları. Bütün bunlardaki ortak payda, insanların ihtiyaç duyduğu proteindir. Protein vücudumuzdaki enerjiye dönüşür ve günlük işlevselliği yönetmeye yardımcı olur. Önerilen günlük protein alımı, genç kızlar ve kadınlar için 46 gram, erkekler için 56 gram iken, çocuklar için yaklaşık 19-34 gram ve gençler için 52 gram gerekir.

 2. Et tüketimine özgü bazı faydalar var ve vejetaryen diyetleriyle ikame edilemez. Kolesterol, diyabet, cilt problemleri gibi birçok yaşam tarzı hastalıkları evrim tarihinde çok yakın zamanda ortaya çıkmıştır. Çalışmalar et tüketmeyenlerin depresyon, anksiyete, somatoform hastalıklar ve yeme bozuklukları gibi nörotransmiter sorunlarından muzdarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Etin Besin Değeri

 1. Deniz ürünleri DHA ve EPA, protein, A vitamini, B vitamini, D vitamini gibi omega-3 yağ asitlerini sağlarken; kümes hayvanları ve kırmızı et; protein, A vitamini, B ve D vitamini ile çinko, magnezyum ve demir gibi mineralleri sağlar. Bu besinlerin tümü vücudun çeşitli işlevleri için gereklidir ve kendi yollarına yardım eder.

Etin Sağlık Faydaları

 1. Bu lezzetli yemeğin sağlığa faydaları aşağıda ayrıntılı olarak verilmektedir.

Bağışıklığı Artırıyor

 1. Bağışıklığı arttırır. Antioksidan özellikleri nedeniyle, çinko, bizi kronik hastalıklar için daha yüksek bir risk altında bırakan serbest radikallerle savaşan antikorlar oluşturmaktan sorumludur. Aynı zamanda et kaynaklı protein, vücudu enfeksiyonlardan korumak için bu antikorların üretiminde yardımcı olur. Deniz ürünlerinden elde edilen omega-3 yağ asitleri de bağışıklığı arttırmada iyidir. Su ürünlerinde bulunan bir diğer mineral de bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen selenyumdur. A Vitamini üreme sisteminin işlevselliğini arttırmaktadır. (Ez_write_tag ([![!728,90

 1. Etteki protein, vücut dokularının oluşturulmasında ve onarılmasında ve kas aktivitesinin geliştirilmesinde yardımcı olur. Dokular ve kaslar proteinden yapılır, bu nedenle kas kuvveti oluşturan bireylerin protein alımlarını önemli ölçüde arttırmaları gerekir. Etlerdeki protein ve çinko, kas büyümesine ve tamirine yardımcı olur. Vücudunuza doğru besleyiciyi sağlamadan kaslı bir figür oluşturmak için hiçbir çaba sarf edilmez ve et bu besinler arasında en iyi kaynaktır.

Sindirim Düzenlenir

 1. Et, proteinlerle birlikte, ayrıca sindirime yardımcı olan esansiyel amino asitleri de sağlar. Vücudumuz bunları kendi başına üretemediğinden, yiyeceklerden alınmaları gerekir. Histidin, lösin, lisin, izolösin, metiyonin, fenilalanin, treonin, triptofan, valin ve et gibi dokuz temel amino asit vardır ve bunların hepsinde dokuz protein bulunur ve bu nedenle tam protein olarak adlandırılır. D Vitamini ayrıca güçlü kemiklere yardım eder ve kalsiyum emilimi ve metabolizması için hayati öneme sahiptir.

Kan Dolaşımını Artırır

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kalp Sağlığını Koruyor

 1. Deniz ürünlerinde omega-3 olarak bilinen iyi yağ asitleri kalbi sağlıklı tutar ve kardiyovasküler bozuklukların endişesini azaltır. Düzenli bir omega-3 yağ asidi tüketimi, kalp krizi, felç ve aritmi riskini azaltacaktır. Etin sağladığı B vitaminleri, niasin, folik asit, tiamin, biotin, pantotenik asit, B12 vitamini ve B6 vitamini olup hormon, kırmızı kan hücresi ve sinir sisteminin işleyişine yardımcı olur. Bu vitaminler aynı zamanda vücutta enerji üretmeye yardımcı olur ve kalp ile sinir sistemini sağlıklı tutar.

Daha İyi Cilt, Saç, Gözler

 1. Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin et tüketimi, sağlıklı cilt ve saçlar için faydalıdır. Yağ asitleri cildi UV ışınlarından korur ve cildinize nemi doğal bir parıltı kazandırır. İçinde bulunan A Vitamini güçlü kemikler, dişler, sağlıklı cilt ve gözler sağlar. Et alımı, aynı zamanda sedef hastalığı, egzama, dermatit gibi cilt hastalıklarının durumunun iyileştirilmesiyle de bağlantılıdır.

Beyin Gücünü Artırıyor

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Fetal Geliştirme

 1. Hamile kadınlar, doğmamış çocuğun büyümesini ve gelişimini etkileyebilecek cıva içeriği nedeniyle genellikle balık tüketiminden kaçınırlar. Bununla birlikte, balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri bebeklerde beyinde ve göz gelişiminde yardımcı olur. Ayrıca hamilelik sırasında ve sonrasında sık görülen depresyonu azalttığı bilinmektedir.

Et Çeşitleri

 1. Deniz Ürünleri: Yengeç, ıstakoz, sardalye, karides, somon, ton balığı, hamsi, barramundi, istiridye, tilapia, dudaklı midye, Antarktika krili

 2. Kanatlı: Tavuk, hindi, ördek, bıldırcın

 3. Kırmızı Et: Domuz eti, kuzu eti, bizon, sığır eti, keçi

 4. Dikkat Kelimesi: Dondurulmuş ve konserve çeşitler uygun olsa da, hiçbir şey taze eti yenemez. Et kontamine olmadığından emin olmak için temiz ve güvenli bir mağazadan veya satıcıdan et satın almak, kişinin sağlığı için çok önemlidir. Deniz suyu balıkları genellikle tuz içeriğinde yüksektir ve bazılarından kaçınılması gerekebilir. Balık içeriğinde bulunan civa içeriğinin akılda tutulması önemlidir, çünkü yüksek miktarlar sağlığınıza zarar verebilir, ancak cıva yüzdesi çok az olan veya hiç olmayan bazı balıklar vardır. Ayrıca, kırmızı etin neden olduğu anafilaksi olarak bilinen alerjik reaksiyonları gösteren bulgular da vardır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407