Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Edamame’in Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Alt satır

 1. Soya fasulyesi, dünyanın en popüler ve çok yönlü gıda ürünlerinden biridir.

 2. Soya proteini, soya peyniri, soya fasulyesi yağı, soya sosu, miso, natto ve tempeh gibi çeşitli gıda ürünlerinde işlenir.

 3. Soya fasulyesi, edamame olarak bilinen olgunlaşmamış soya fasulyesi de dahil olmak üzere bir bütün olarak yenir. Geleneksel olarak Asya'da yenen edamame, tipik olarak atıştırmalık olarak yenildiği Batı ülkelerinde popülerlik kazanıyor.

 4. Bu makale, edamame'nin bilim temelli sağlık yararlarını listeler.

Edamame Nedir?

 1. Edamame fasulyesi tamamıyla olgunlaşmamış soya fasulyesidir, bazen bitkisel tip soya fasulyesi olarak adlandırılır.

 2. Bunlar yeşildir ve normalde açık kahverengi, ten rengi veya bej olan normal soya fasulyesi renklerinden farklıdır.

 3. Edamame fasulyesi, genellikle yenilmeleri amaçlanmayan baklalarında muhafaza edilirken satılıyor. Ayrıca kabuklu edamame, bakla olmadan satın alabilirsiniz.

 4. ABD'de çoğu edamame dondurulmuş satılıyor. Genel olarak, fasulyeleri kaynayarak, buharda, tavada kızartma veya birkaç dakika mikrodalga kullanarak kolayca ısıtabilirsiniz.

 5. Geleneksel olarak, bir tutam tuzla hazırlanır ve çorbalara, güveçlere, salatalara ve erişte yemeklerine eklenir veya sadece atıştırmalık olarak yenilir.

 6. Edamame suşi barlarında ve birçok Çin ve Japon restoranında servis ediliyor. Bunu ABD'deki çoğu büyük süpermarkette, tipik olarak dondurulmuş sebze bölümünde bulabilirsiniz. Çoğu sağlık gıda mağazası da taşır.

 7. Ama edamame sağlıklı mı? Cevap, kime sorduğunuza bağlı olabilir.

 8. Soya yiyecekleri tartışmalıdır. Bazı insanlar kısmen soya fasulyesi yemekten kaçınırlar, çünkü kısmen tiroid fonksiyonunu etkileyebilirler (1). [! 3748 => 1140 = 2!

 9. Bununla birlikte, bu kaygılara rağmen, edamame ve soya fasulyesi de çeşitli sağlık yararlarına sahip olabilir. Aşağıda üst 8 vardır.

1. Protein Yüksek

 1. Optimal sağlık için yeterince protein almak çok önemlidir.

 2. Veganlar ve nadiren yüksek proteinli hayvansal gıdalar yiyenler, günlük olarak ne yediklerine özellikle dikkat etmeleri gerekiyor.

 3. Bir endişe, birçok bitki gıdasının nispeten düşük protein içeriğidir. Ancak, birkaç istisna vardır. [! 3748 => 1140 = 3!

 4. Bir fincan (155 gram) pişmiş edamame, yaklaşık 18.5 gram protein (2) sağlar.

 5. Ayrıca, soya fasulyesi bir protein kaynağıdır. Çoğu bitki proteininden farklı olarak, hayvansal proteinler kadar yüksek kalitede olmasalar da, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri sağlarlar. [! 3748 => 1130 = 4!

 1. Gözlemsel çalışmalar anormal derecede yüksek kolesterol düzeylerini artmış kalp hastalığı riski ile ilişkilendirmiştir (4, 5).

 2. Bir gözden geçirme, günde 47 gram soya proteini almanın toplam kolesterol seviyesini% 9,3, LDL ("kötü") kolesterolü% 12,9 azalttığı sonucuna varmıştır (6).

 3. Yapılan diğer bir çalışma, günde 50 gram soya proteininin LDL kolesterol seviyesini% 3 azalttığını buldu (7).

 4. Kolesterol seviyelerindeki bu küçük ila mütevazı değişikliklerin daha düşük kalp hastalığı riskine dönüşüp dönüşmediği açık değildir.

 5. Bu belirsizliklere rağmen, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) kalp hastalıklarının önlenmesinde soya proteini için sağlık taleplerini onaylıyor (8). [! 3748 => 1140 = 4!

 6. Bu bitki bileşikleri, kalp hastalığı riskini azaltabilir ve kolesterol ve trigliseritler de dahil olmak üzere bir miktar yağ ölçüsü olan kan lipit profilini iyileştirebilir (9, 10).

3. Kan Şekeri Yükseltmez

 1. Düzenli olarak şeker gibi kolayca sindirilen karbonhidratları yiyenler kronik hastalık riskini arttırır (11, 12).

 2. Bunun nedeni hızlı sindirim ve karbonhidrat emiliminin, hiperglisemi olarak bilinen bir durum olan kan şekeri seviyesini arttırmasıdır.

 3. Diğer fasulyeler gibi, edamame de aşırı kan şekeri seviyesini yükseltmiyor.

 4. Karbonhidrat oranı düşük, protein ve yağa oranla düşük. Ayrıca, glisemik indeks üzerinde çok düşük ölçümler yapar, bu da yiyeceklerin kan şekeri seviyesini ne ölçüde arttırdığını ölçer (13, 14).

 5. Bu, edamame'yi diyabetli insanlar için uygun hale getirir. Aynı zamanda düşük karbonhidrat diyeti için mükemmel bir ek.

8. Kemik Kaybını Azaltabilir

 1. Osteoporoz veya kemik kaybı, kırılma riski yüksek kırılgan ve kırılgan kemiklerle işaretlenmiş bir durumdur. Özellikle yaşlılarda sık görülür.

 2. İzoflavonlar bakımından zengin olan düzenli soya ürünleri yemenin, menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz riskini azaltabildiğini gösteren birkaç gözlemsel çalışma (45, 46).

 3. Postmenopozal kadınlarda yapılan yüksek kaliteli çalışma ile iki yıl soya izoflavon takviyesi almanın katılımcıların kemik mineral yoğunluğunu arttırdığını gösteren yüksek kaliteli bir çalışma ile desteklenmektedir (47). [! 3748 => 1140 = 10!

 4. Diğer soya ürünleri gibi, edamame izoflavonlar bakımından zengindir. Yine de kemik sağlığını ne ölçüde etkilediği belli değil.

Edamame Nasıl Pişirilir ve Yenilir

 1. Edamame diğer fasulye türleriyle aynı şekilde kullanılabilir.

 2. Bununla birlikte, daha çok sebze gibi kullanılmaya meyillidir - salatalara eklenir veya bir atıştırma gibi kendi kendine yenilir.

 3. Edamame çoğu zaman yenilmez bölmelerinde servis edilir. Yemeden önce fasulyeleri kabuğundan çıkarın.

 4. Yemek pişirmek basittir. Diğer fasulyelerin aksine, edamame'nin pişirilmesi uzun zaman gerektirmez. 3-5 dakika kaynatılması genellikle yeterlidir, ancak buğulama, mikrodalga veya tavada kızartılabilir.

 5. İşte size edamame nasıl hazırlanacağı hakkında bazı fikirler verebilecek birkaç tarif:

Alt satırda

 1. Edamame, mükemmel düşük kalorili atıştırmalık seçeneği olan lezzetli, besleyici bir baklagildir.

 2. Bununla birlikte, hiçbir çalışma edamame'nin sağlık üzerindeki etkilerini doğrudan incelememiştir.

 3. Araştırmanın çoğu, izole edilmiş soya bileşenlerine dayanıyor ve bütün soya gıdalarının benzer faydaları olup olmadığı genellikle belirsiz.

 4. Kanıtlar cesaret verici olsa da, araştırmacıların edamame'nin yararları hakkında kesin sonuçlara varması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407