Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Cayenne Biberinin Etkileyici Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Birçok insan acı biberleri şifalı bitkilerin kralı olarak görür.

 2. Aslında, bu biberler, birçok sağlık problemini tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılıyor.

 3. Sadece tıbbi özelliklere sahip değil, aynı zamanda acı biber de yemek pişirmek için harika ve çok sayıda yararlı besin içeriyor.

Cayenne Biber Nedir?

 1. Cayenne biberleri bir tür acı biberdir. Onlar çiçeklenme bitkilerinin gecelik gölgesi ailesine aittir ve dolmalık biber ve jalapenos ile yakından ilgilidir. [! 5276 => 1140 = 2!

 2. Cayenne biberleri, birçok farklı bölgesel pişirme tarzında kullanılan popüler bir baharattır ve binlerce yıldır tıbbi olarak kullanılmaktadır.

 3. Bu biberler, sağlığınız için faydalı olan çeşitli antioksidanlar içeren etkileyici bir beslenme profiline sahiptir.

 4. Bir çorba kaşığı (5 gram) kırmızı biber (1):

 5. Cayenne biberlerinde aktif madde olan capsaisin, tıbbi özelliklerini verir.

 6. Ayrıca onlara sıcak tat veriyor. Aslında, bir acı biberin ne kadar sıcak olduğu, kapsaisin içeriğine bağlıdır. Ne kadar fazla miktarda kapsaisin varsa, o kadar sıcaktır.

 7. İşte acı biber biberi 8 destekli faydaları.

1. Metabolizmanızı Artırabilir

 1. Cayenne biberlerindeki kapsaisin metabolizma artırıcı özelliklere sahip.

 2. Vücudunuzun ürettiği ısı miktarını artırmaya yardımcı olarak günlük daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur (2).

 3. Bunu, metabolizmanızın artmasına neden olan diyete bağlı termojenez adı verilen bir işlemle yapar.

 4. Bir çalışmada, kapsaisin ve orta zincirli trigliserit yağı içeren bir kahvaltıyı yiyen insanlar, o öğünde kahvaltı etmeyenlere göre% 51 daha fazla kalori yaktılar (3).

 5. Fakat kapsaisin metabolizmayı arttırmaya yardımcı olsa da, genel etki küçüktür.

 6. Başka bir çalışmada, 1 gram kırmızı acı biber yemiş yiyen insanlar, hiç kırmızı biber yemeyenlere kıyasla, dört buçuk saatte sadece 10 kalori daha yaktılar (4).

 7. Ayrıca, düzenli olarak kırmızı biber tüketen insanların, vücutlarına etkilere adapte olduklarından, zaman içinde aynı faydaları almaya devam etmediklerini bilmek de önemlidir (4).

2.. Açlığı Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 1. İlginç bir şekilde, acı biberler açlığınızı azaltabilir, daha az yemenize ve daha uzun süre daha dolgun hissetmenize yardımcı olur.

 2. Pek çok çalışma, acı biberlerdeki kapsaisin 'in açlığın azaltılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir (5, 6, 7, 8).

 3. Bu nasıl anlaşılmıyor, ancak bir çalışma açlık hormonu ghrelinin üretimini azalttığını gösterdi (9).

 4. Bir çalışma, kapsaisin alan kişilerin gün boyunca hiç almayanlara göre daha az yemek yediklerini gösterdi. Spesifik olarak, kapsaisin takviyesi alan kişiler% 10 daha az, kapsaisin içeren bir içecek içenler ise% 16 daha az yemişlerdir (10). [! 5276 => 1140 = 4!

3. Tansiyon Düşürebilir

 1. Yüksek tansiyon dünya çapında büyük bir sağlık riskidir. Aslında, 25 yaşın üzerindeki yetişkinlerin% 40'ından fazlası yüksek tansiyona sahiptir (11). [! 5276 => 1140 = 5!

 2. Yüksek tansiyonlu farelerde yapılan bir çalışmada, uzun süreli kapsaisin içeren diyet baharat tüketiminin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir (12). [! 5276 => 1140 = 5!

4. Sindirim Sağlığına Yardım Edebilir

 1. Diyet baharatları ve aktif bileşenleri mideniz için birçok fayda sağlayabilir.

 2. Örneğin, kırmızı biber, midenin enfeksiyonlara karşı savunmasını artırmaya, sindirim sıvısı üretimini arttırmaya ve enzimleri mideye ulaştırmaya, sindirime yardımcı olmaya yardımcı olabilir (14).

 3. Bunu, midede yaralanmaya karşı korumaya işaret eden sinirleri uyararak yapar (15).

 4. Bazıları baharatlı yiyeceklerin mide ülserlerine neden olabileceğine inanırken, bir gözden geçirme makalesinde kırmızı biber biberindeki kapsaisin de mide ülseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir (15).

5. Ağrının Giderilmesine Yardımcı Olabilir

 1. Kapsaisin, cilde kremle uygulandığında ağrı giderici özelliklere sahiptir.

 2. Bunun sebebi, kapsaisin, vücut tarafından üretilen ve ağrıyı işaret etmek için beyne giden beyindeki bir nöropeptid olan P maddesi miktarını azaltmaya yardımcı olmasıdır (16). [! 5276 => 1140 = 7!

 3. Kapsaisin cilt kremi olarak bulunur ve genellikle aşağıdaki durumlar için önerilir (18, 19):

 4. Ayrıca, kapsaisin kreminin açık ya da kırılmış bir cilde uygulanmaması gerektiğine dikkat etmek önemlidir.

6. Sedef Gelişimi Olabilir

 1. Otoimmün hastalıklar vücudunuzun kendine saldırdığı durumlar.

 2. Psoriasis, kırmızı, kaşıntılı ve pullu cilt lekeleri gibi görünen bir otoimmün hastalık örneğidir.

 3. Şu anda sedef hastalığının tedavisi yok. Ancak, kapsaisin kremleri kaşıntıyı hafifletmeye ve sedef hastalığından etkilenen bölgelerin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir (20, 21).

 4. Bir çalışma, kapsaisin kremi ile tedavi edilen psoriasis hastalarının ölçekleme, kızarıklık ve yama düzenini plasebo kremi alan hastalara göre anlamlı derecede azalttığını göstermiştir (22). [! 5276 => 1140 = 8!

 1. Kanser, kontrol edilemeyen hücre büyümesi ile karakterize bir hastalıktır.

 2. Cayenne biberindeki kapsaisin, kanser riskini azaltma konusunda umut vaat ediyor. Bunu, kanser hücresi büyüme sürecinde birçok farklı yola saldırarak yapabilir (24, 25).

 3. Aslında, çalışmalar, kapsaisinin prostat, pankreas ve cilt kanseri de dahil olmak üzere birçok farklı kanser türü için kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatacağını ve hatta hücre ölümüne neden olabileceğini göstermiştir (26). [! 5276 => 1140 = 9!

 4. Capsaicin'in insanlarda kanser üzerindeki etkileri henüz çalışılmamıştır, bu yüzden bu bilgiyi bir tuz tuzu ile almak akıllıca olacaktır.

8. Diyetinize Eklemek Kolay

 1. Cayenne biberi diyetinize dahil etmek kolaydır. Bir bütün yiyecek, baharat ve ek olarak da dahil olmak üzere farklı biçimlerde gelir.

 2. Amazon'da geniş bir seçenek var.

 3. En sevdiğiniz yiyeceklere yumurta, ev yapımı patates kızartması ve hatta turşular gibi bir tutam acı biber baharatı ekleyebilirsiniz.

 4. Alternatif olarak, bütün acı biberleri dilimleyip salatalara ekleyebilirsiniz.

 5. Daha önce bir acı biber yemişseniz, çok baharatlı oldukları için sıcağa tahammül edip edemeyeceğinizi görmek için küçük bir tat testi yaptığınızdan emin olun.

Riskler ve Önlemler

 1. Cayenne biberleri genellikle yemek için güvenli olarak kabul edilir (27).

 2. ACE inhibitörleri gibi yüksek tansiyon için ilaç kullanıyorsanız, öksürüğe neden olabileceğinden kapsaisin kremasını denemeden önce doktorunuza danışın (29).

 3. Ayrıca, warfarin gibi bir kan inceltici alırsanız, acı biber denemeden önce doktorunuza danışın çünkü kanama riskinizi artırabilir (30).

 4. Son olarak, cildinize capsaicin kremi sürerken, açık bir yara veya kırık cilde uygulamayın.

Alt satırda

 1. Cayenne biberleri, aktif bileşenleri olan capsaicin'in sonucu olarak birçok sağlık yararına sahip olabilirler.

 2. İştahınızı azaltabilir ve diğer birçok yararın yanı sıra tansiyonun düşmesine yardımcı olabilirler.

 3. Cayenne biberlerinin mevcut ilacınızla etkileşime girmesinden endişe ediyorsanız, doktorunuza danışmanız en iyisidir.

 4. Çoğu insan için, acı biberler diyetinize tekme atmak için harika bir yoldur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407