Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Ananasın Etkileyici Sağlık Faydaları

Çok Fazla Kalori, Çok Fazla Doymuş Yağ ve Tuz

 1. Ananas (Ananas comosus) inanılmaz lezzetli ve sağlıklı bir tropikal meyvedir.

 2. İlk Avrupalı ​​kaşiflerin bir çam kozalağına benzemesinden sonra adını verdikleri Güney Amerika'da ortaya çıktı (1).

 3. Bu popüler meyve besleyici maddeler, antioksidanlar ve iltihaplanma ve hastalıklarla mücadele edebilecek enzimler gibi diğer yararlı bileşiklerle doludur.

 4. Ananas ve bileşikleri, diğerlerinin yanı sıra, sindirime yardımcı olmak, bağışıklığı artırmak ve ameliyattan kurtarmayı hızlandırmak dahil olmak üzere birçok sağlık yararına bağlanmıştır.

 5. İşte ananasın 8 etkileyici yararı.

1. Besinlerle Yüklendi

 1. Ananaslar kalori bakımından düşük fakat inanılmaz derecede etkileyici bir besin profiline sahipler.

 2. Bir bardak (5.8 ons veya 165 gram) ananas topakları aşağıdakileri içerir (2):

 3. Ananas ayrıca az miktarda A ve K vitamini, fosfor, çinko ve kalsiyum içerir.

 4. Özellikle günlük vitamin tavsiyelerinin% 131 ve% 76'sını sağlayan, C vitamini ve mangan bakımından zenginler.

 5. C vitamini büyüme ve gelişme için, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve demirin demirin emilimine yardımcı olmak için esastır. Bu arada, manganez, büyümeye yardımcı olan, sağlıklı bir metabolizmayı koruyan ve antioksidan özelliklere sahip doğal olarak oluşan bir mineraldir (3, 4).

2. Hastalıklarla Mücadele Eden Antioksidanlar İçeriyor

 1. Sadece besinler açısından zengin olan ananaslar değil, aynı zamanda sağlıklı antioksidanlarla doludurlar.

 2. Antioksidanlar, vücudunuzun oksidatif stres ile savaşmasına yardımcı olan moleküllerdir.

 3. Oksidatif stres vücutta çok fazla serbest radikal olduğu bir durumdur. Bu serbest radikaller vücudun hücreleri ile etkileşime girerek kronik inflamasyon, zayıf bir bağışıklık sistemi ve birçok zararlı hastalıkla bağlantılı hasara neden olur (5, 6).

 4. Ananas özellikle flavonoidler ve fenolik asitler olarak bilinen antioksidanlar bakımından zengindir (7).

 5. Dahası, ananastaki antioksidanların çoğu bağlı. Bu, antioksidanların vücuttaki daha zor koşullarda hayatta kalmalarını ve daha uzun süreli etkiler üretmelerini sağlar (8, 9).

3. Enzimleri Sindirimi Kolaylaştırabilir

 1. Ananaslar, bromelain (10) olarak bilinen bir grup sindirim enzimi içerir.

 2. Protein moleküllerini amino asitler ve küçük peptitler (11) gibi yapı taşlarına bölen proteazlar olarak işlev görürler. [! 2519 => 1140 = 4!

 3. Bromelain, sert et proteinlerini parçalama kabiliyetinden dolayı ticari bir et tenderizer olarak da yaygın olarak kullanılıyor (13).

4. Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 1. Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize kronik bir hastalıktır.

 2. İlerlemesi genellikle oksidatif stres ve kronik inflamasyon ile bağlantılıdır.

 3. Birçok çalışma, ananasın ve bileşiklerinin kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni oksidatif stresi en aza indirebilmeleri ve enflamasyonu azaltabilmeleridir.

 4. Bu bileşiklerden biri, bromelain adı verilen sindirim enzimleri grubudur. Test tüpü çalışmaları, bromelainin kanserle savaşmaya da yardımcı olabileceğini göstermiştir (15, 16).

 5. Örneğin, iki test tüpü çalışması, bromelainin meme kanseri hücrelerinin büyümesini baskıladığını ve hücre ölümünü uyardığını gösterdi (17, 18).

 6. Diğer tüp çalışmaları, bromelainin, derideki, safra kanalındaki, gastrik sistemdeki ve diğer bölgelerdeki kolondaki kanseri bastırdığını gösteriyor (19, 20, 21, 22).

 7. Tüp ve hayvan çalışmaları, bromelainin, bağışıklık sistemini beyaz kan hücrelerini kanser hücresi büyümesini baskılamakta ve kanser hücrelerini yok etmede daha etkili hale getiren moleküller üretmek için uyarabildiğini bulmuştur (16).

 8. Ananas, takviyelere göre çok daha az bromelain içerdiğini söyledi. Herhangi bir sonuca varılmadan önce daha fazla insan tabanlı araştırma yapılması gerekiyor.

5. Bağışıklığı Artırabilir ve İnflamasyonu Bastırabilir

 1. Ananas, yüzyıllardır geleneksel ilacın bir parçası olmuştur (13).

 2. Bağışıklığı kolektif olarak artırabilir ve iltihaplanmayı baskılayabilen çok çeşitli vitaminler, mineraller ve bromelain gibi enzimler içerirler (23). [! 2519 => 1140 = 6!

 3. Ananas yiyen çocukların hem viral hem de bakteriyel enfeksiyon riski daha düşüktü. Ayrıca, en çok ananas yiyen çocukların, diğer iki gruba göre (24) hastalıklara karşı savaşan beyaz kan hücrelerine (granülositler) dört kat daha yakın olduğu görülmüştür.

 4. Başka bir çalışmada, sinüs enfeksiyonu olan çocukların bromelain takviyesi alırken standart tedaviye veya ikisinin kombinasyonuna kıyasla anlamlı derecede daha hızlı iyileştiği bulundu (25). [! 2519 => 1140 = 6!

 5. Bu antiinflamatuar özelliklerin bağışıklık sistemine yardımcı olduğuna inanılıyor.

6. Artrit Belirtileri Kolaylaştırabilir

 1. Artrit, yalnızca ABD’de 54 milyondan fazla yetişkini etkilemektedir (29). [! 2519 => 1140 = 7!

 2. Ananaslar, anti-enflamatuar özelliklere sahip olan bromelain içerdiğinden, genellikle enflamatuar artrit hastaları için ağrı kesici sağlayabilecekleri düşünülmektedir (30).

 3. Aslında, 1960'lı yılların başlarından itibaren yapılan araştırmalar, bromelainin, eklem iltihabını içeren bir artrit türü olan romatoid artrit semptomlarını gidermek için kullanıldığını gösteriyor (31)!

 4. Son zamanlarda yapılan birkaç çalışmada, artrit tedavisinde bromelain etkinliğinin araştırıldığı görülmüştür.

 5. Osteoartrit hastalarında yapılan bir çalışmada, bromelain içeren bir sindirim enzimi takviyesi almanın ağrıyı diklofenak gibi yaygın artrit ilaçları kadar etkili bir şekilde hafifletmeye yardımcı olduğunu buldum (32). [! 2519 => 1140 = 7!

7. Ameliyat veya Yorucu Egzersiz Sonrası İyileşmeyi Hızlandırabilir

 1. Ananas yemek, ameliyat veya egzersizden iyileşme süresini kısaltabilir.

 2. Bu büyük ölçüde bromelainin antiinflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

 3. Birçok çalışma, bromelainin, ameliyattan sonra sıklıkla oluşan iltihabı, şişliği, morarmayı ve ağrıyı azaltabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda inflamasyon belirteçlerini azalttığı görülmektedir (33).

 4. Örneğin, bir çalışma, bir diş ameliyatı öncesinde bromelain tüketenlerin ağrıyı önemli ölçüde azalttığını ve yapmayan insanlardan daha mutlu olduğunu göstermiştir. Aslında, yaygın antienflamatuar ilaçlar ile benzer miktarda bir rahatlama sağladığı görülmüştür (34).

 5. Ağır egzersizler kas dokusuna da zarar verebilir ve çevre iltihabına neden olabilir. Etkilenen kaslar o kadar kuvvet üretemez ve üç güne kadar ağrılar.

 6. Bromelain gibi proteazların, hasarlı kas dokusu çevresindeki iltihaplanmayı azaltarak, zorlu egzersizlerden kaynaklanan hasarın iyileşmesini hızlandırdığına inanılıyor (35). [! 2519 => 1140 = 8!

8. Lezzetli ve Diyet Eklemek Kolay

 1. Ananaslar tatlı, kullanışlı ve diyetinize katılması kolaydır.

 2. Birçok Amerikan pazarında taze, konserve veya dondurulmuş olarak satın alınabildikleri için çok uygun fiyatlı ve kullanılabilir.

 3. Kendi başlarına veya tatlılar, salatalar veya ev yapımı pizzalarda tadını çıkarabilirsiniz.

 4. İşte taze ananas kullanan birkaç kolay tarif fikirleri:

Alt Çizgi

 1. Ananaslar lezzetli, kalorileri düşük ve besinler ve antioksidanlarla dolu.

 2. Besinleri ve bileşikleri, gelişmiş sindirim, daha düşük kanser riski, gelişmiş bağışıklık, artrit semptomlarının hafifletilmesi ve cerrahi sonrası iyileşme ve yorucu egzersiz dahil olmak üzere etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirildi.

 3. Ananaslar da inanılmaz derecede çok yönlüdür ve çeşitli şekillerde tüketilebilir.

 4. Sağlık açısından faydalarını deneyimlemek için, ananasları diyetinize eklemeyi deneyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407