Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Yoğurdun Etkileyici Sağlığa Faydaları

Doğru Yunan yoğurdu nasıl alınır

 1. Yoğurt insanlar tarafından yüzlerce yıldır tüketildi.

 2. Çok besleyici ve düzenli olarak tüketmek sağlığınızın birçok yönünü artırabilir.

 3. Örneğin, yoğurtun kalp hastalığı ve osteoporoz riskini azalttığı ve ayrıca kilo yönetimine yardımcı olduğu bulundu.

 4. Bu makale, yoğurtun bilime dayalı 7 sağlık yararını ele alıyor.

Yoğurt Nedir ve Nasıl Yapılır?

 1. Yoğurt, sütün bakteriyel fermantasyonu ile yapılan popüler bir süt ürünüdür.

 2. Yoğurt yapımında kullanılan bakterilere sütte bulunan doğal şeker olan laktozu fermente eden “yoğurt kültürleri” denir.

 3. Bu işlem, süt proteinlerinin kıvrılmasına neden olan ve yoğurta eşsiz lezzetini ve dokusunu veren bir madde olan laktik asit üretir.

 4. Yoğurt her tür sütten yapılabilir. Yağsız sütünden elde edilen çeşitler yağsız olarak kabul edilir, oysa tam sütten elde edilenler tam yağ olarak kabul edilir.

 5. Renklendiriciler içermeyen sade yoğurt keskin bir tadı olan beyaz, kalın bir sıvıdır.

 6. Maalesef, ticari markaların çoğu şeker ve yapay aromalar gibi ek bileşenler içermektedir. Bu yoğurt sağlığınız için iyi değil.

 7. Öte yandan sade, şekersiz yoğurt pek çok sağlık yararı sunuyor.

 8. Öyleyse, daha fazla uzatmadan, işte doğal yoğurdun bilime dayalı 7 sağlık yararları.

1. Önemli Besinlerde Zengindir

 1. Yoğurt, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm besin maddelerini içerir.

 2. Sağlıklı dişler ve kemikler için gerekli olan bir mineral olan çok sayıda kalsiyum içerdiği bilinmektedir. Sadece bir fincan günlük kalsiyum ihtiyacınızın% 49'unu karşılar (1, 2).

 3. Her ikisi de kalp hastalığına ve bazı nöral tüp doğum kusurlarına karşı koruyabilen B vitaminleri, özellikle de B12 vitamini ve riboflavin de yüksektir (2, 3, 4).

 4. Bir bardak ayrıca günlük fosfor ihtiyacınızın% 38'ini, magnezyumun% 12'ini ve potasyumun% 18'ini sağlıyor. Bu mineraller kan basıncını, metabolizmayı ve kemik sağlığını düzenlemek gibi çeşitli biyolojik işlemler için gereklidir (2, 5, 6, 7).

 5. Yoğurtun doğal olarak içermediği bir besin D vitaminidir, ancak genellikle bununla güçlendirilir. D Vitamini kemik ve bağışıklık sisteminin sağlığını destekler ve kalp hastalığı ve depresyon gibi bazı hastalıkların riskini azaltabilir (8, 9, 10). [! 2616 => 1130 = 4!

 1. Yoğurt, 7 ons (200 gram) (2) başına yaklaşık 12 gram ile etkileyici miktarda protein sağlar.

 2. Protein enerji tüketiminizi veya gün boyunca yaktığınız kalori sayısını artırarak metabolizmayı desteklediği gösterilmiştir (11). [! 2616 => 1140 = 4!

 3. Yoğurt dolgunluğunu artıran etkileri, çok yoğundur, çok yoğundur. Protein bakımından normal yoğurttan daha yüksektir, 7 ons (200 gram) (15) başına 22 gram sağlar.

3. Bazı Çeşitler Sindirim Sağlığından Yararlanabilir

 1. Bazı yoğurt türleri, başlangıç ​​kültürünün bir parçası olan veya pastörizasyondan sonra eklenen canlı bakteri veya probiyotikler içerir.

 2. Bunlar, tüketildiğinde sindirim sağlığına yarar sağlayabilir (17).

 3. Maalesef, birçok yoğurt pastörize edildi, bu da içerdikleri faydalı bakterileri öldüren bir ısıl işlem.

 4. Yoğurtunuzun etkili probiyotik içerdiğinden emin olmak için, etikette listelenmesi gereken canlı, aktif kültürleri içeren birini arayın.

 5. Bifidobacteria ve Lactobacillus gibi yoğurtta bulunan bazı probiyotik türlerinin, kolonu etkileyen yaygın bir rahatsızlık olan irritabl bağırsak sendromunun (IBS) rahatsız edici semptomlarını azalttığı gösterilmiştir ( 18, 19, 20, 21).

 6. Bir çalışmada IBS hastaları düzenli olarak Bifidobacteria içeren fermente süt veya yoğurt tüketmiştir. Sadece üç hafta sonra, şişkinlik ve dışkı sıklığı - altı hafta sonra da görülen etkilerde iyileşme bildirmişlerdir (21). [! 2616 => 1140 = 5!

 7. Ayrıca, bazı çalışmalar probiyotiklerin antibiyotikle ilişkili diyare ve ayrıca kabızlığa karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir (23, 24, 25, 26, 27, 28).

4. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilir

 1. Yoğurt tüketmek - özellikle probiyotikler içeriyorsa - düzenli olarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve bir hastalığa yakalanma olasılığınızı azaltabilir.

 2. Probiyotiklerin, viral enfeksiyonlardan bağırsak bozukluklarına kadar çeşitli sağlık koşullarına bağlı enflamasyonu azalttığı gösterilmiştir (29, 30, 31, 32).

 3. Araştırmalar, bazı durumlarda probiyotiklerin soğuk algınlığı insidansını, süresini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor (33, 34, 35, 36, 37).

 4. Ayrıca, yoğurtun bağışıklık arttırıcı özellikleri kısmen, bağışıklık sistemi sağlığında oynadıkları rol için bilinen eser mineralleri olan magnezyum, selenyum ve çinkodan kaynaklanmaktadır (38, 39, 40). ).

 5. D vitamini takviyeli yoğurtlar bağışıklık sağlığını daha da artırabilir. D vitamini soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları önleme potansiyeli için çalışılmıştır (9, 41, 42, 43). [! 2616 => 1130 = 7!

 1. Yoğurt, kalsiyum, protein, potasyum, fosfor ve bazen de D vitamini dahil olmak üzere kemik sağlığını korumak için bazı temel besinleri içerir

 2. Bu vitamin ve minerallerin tümü, kemiklerin zayıflamasıyla karakterize bir durum olan osteoporozun önlenmesi için özellikle faydalıdır. Yaşlılarda sık görülür (44, 45, 46).

 3. Osteoporozu olan bireylerin kemik yoğunluğu düşüktür ve kemik kırığı riski daha yüksektir (47, 48).

 4. Bununla birlikte, araştırmalar günlük olarak yoğurt gibi en az üç porsiyon süt ürününün tüketilmesinin kemik kütlesinin ve gücünün korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir (49, 50).

6. Kalp Sağlığından Yararlanabilir

 1. Yoğurtun yağ içeriği, sağlığının sık sık tartışmalı olmasının sebeplerinden biridir. Az miktarda tekli doymamış yağ asitleri içeren çoğunlukla doymuş yağ içerir.

 2. Yoğurttaki yağın sağlığınıza zararlı olduğuna dair net bir kanıt yok. Aslında kalp sağlığına faydası olabilir (54, 55).

 3. Bazı araştırmalar tam süt ürünlerinden doymuş yağ alımının kalp sağlığını koruyabilecek "iyi" HDL kolesterolü artırdığını gösteriyor. Diğer çalışmalar, kalp hastalığının genel insidansını azaltmak için yoğurt alımını bulmuştur (55, 56, 57). [! 2616 => 1140 = 8!

7. Kilo Yönetimini Teşvik Edebilir

 1. Yoğurt, kilo yönetimine yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir.

 2. Başlangıç ​​olarak, peptid YY ve GLP-1 (61) gibi iştah azaltan hormon seviyelerini artırmak için kalsiyum ile birlikte çalışan protein açısından yüksektir.

 3. Ayrıca, birçok çalışma yoğurt tüketiminin düşük vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi ve bel çevresi ile ilişkili olduğunu bulmuştur (62). [! 2616 => 1140 = 9!

 4. Diğer çalışmalar, yoğurt yiyenlerin, yemeyenlere göre genel olarak daha iyi yeme eğiliminde olduğunu buldu. Bu kısmen, oldukça düşük kalorili içeriğine kıyasla daha yüksek besin içeriğinden kaynaklanmaktadır (64, 65).

Yoğurt Herkes İçin Olmayabilir

 1. Bazı insanların, özellikle laktoz intoleransı veya süt alerjisi olanlarda advers etkilere neden olabileceğinden, yoğurt alımında dikkatli olmaları gerekir.

 2. Laktoz intoleransı, vücutta sütte bulunan şeker olan laktozu parçalamak için gereken enzim olan laktazdan yoksun olduğunda meydana gelir. Süt ürünlerini tükettikten sonra karın ağrısı ve ishal gibi çeşitli sindirim semptomlarına yol açar.

 3. Bu nedenle, laktoz intoleransı olanların yoğurttan uzak durmaları gerekebilir.

 4. Bununla birlikte, laktoz intoleransı olan bazı insanlar buna tolerans gösterebilir. Bunun nedeni, üretim sırasında laktozun bir kısmının parçalanması ve probiyotiklerin sindirimine yardımcı olabilir (66). [! 2616 => 1140 = 10!

 5. Süt ürünleri, bazılarının alerjisi olan proteinler olan kazein ve peynir altı suyu içerir. Bu durumlarda, süt kovandan şişmeye ve hayati tehlike arz eden anafilaksiye kadar değişen bir reaksiyonu tetikler.

 6. Bu nedenle, süt alerjiniz varsa yoğurttan kaçınmak en iyisidir.

 7. Pek çok yoğurt türü, özellikle de az yağ içeren etiketli yüksek miktarda şeker içerir. Aşırı şeker alımı, diyabet ve obezite gibi çeşitli sağlık problemleriyle ilişkilidir (67, 68, 69).

 8. Bu nedenle, gıda etiketlerini okumak ve malzemelerde şeker listeleyen markalardan kaçınmak önemlidir.

Sağlığınız İçin En İyi Yoğurt Nasıl Seçilir

 1. Sağlıklı bir yoğurt seçme konusunda daha az şey var.

 2. Sade, şekersiz çeşitler en iyisidir, çünkü şekersiz minimum içerikler içerir.

 3. Düşük yağlı mı yoksa tam yağlı yoğurt mu seçtiğiniz kişisel bir seçimdir.

 4. Tam yağlı çeşitleri daha fazla kalori içeriyor, ancak bu sağlıksız oldukları anlamına gelmiyor. Sadece önerilen porsiyon boyutuna uyduğunuzdan emin olun.

 5. Sağlığı teşvik eden probiyotikler konusunda fikrinizi almak için canlı ve aktif kültürleri içeren yoğurtlara da bakmalısınız.

Alt satırda

 1. Yoğurt besin bakımından zengindir ve düzenli olarak tüketildiğinde sağlığınızı artırabilir.

 2. Sindirim sağlığı ve kilo kontrolünden de faydalanırken, bazı hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 3. Bununla birlikte, yoğurtunuzu akıllıca seçtiğinizden emin olun. Maksimum sağlık yararları için, probiyotik içeren sade, şekersiz çeşitleri seçin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407