Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Yosun Yiymenin Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Ev Mesajınızı Alın

 1. Deniz yosunu veya deniz sebzeleri denizde yetişen yosun formlarıdır.

 2. Okyanus yaşamı için bir besin kaynağıdırlar ve kırmızıdan yeşile, kahverengiden siyaha kadar renk çeşitliliği gösterirler.

 3. Deniz yosunu tüm dünyadaki kayalık sahil şeridinde büyüyor, ancak en çok Japonya, Kore ve Çin gibi Asya ülkelerinde yeniliyor.

 4. Çok yönlü ve suşi ruloları, çorbalar ve yahniler, salatalar, takviyeler ve tatlılar dahil birçok yemeklerde kullanılabilir.

 5. Dahası, deniz yosunu oldukça besleyici, bu yüzden biraz uzun sürüyor.

 6. İşte deniz yosununun bilim destekli 7 faydaları.

 1. Tiroid beziniz vücudunuzdaki büyümeyi, enerji üretimini, çoğalmasını ve hasar görmüş hücrelerin onarımını kontrol etmeye yardımcı olan hormonları serbest bırakır (1, 2).

 2. Tiroidiniz hormon yapmak için iyot kullanıyor. Yeterli iyot olmadan, kilo değişimi, halsizlik veya boynun şişmesi gibi belirtilerle karşılaşmaya başlayabilirsiniz (3, 4).

 3. İyot için önerilen diyet alımı (RDI) günde 150 mcg (5).

 4. Deniz yosunu, okyanustan konsantre miktarlarda iyot emme özelliğine sahiptir (6).

 5. İyot içeriği, türüne, nerede yetiştirildiğine ve nasıl işlendiğine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Aslında, bir kurutulmuş yosun yaprağı RDI'nin% 11-1.989'unu içerebilir (7). [! 367 => 1140 = 2!

 6. Kelp, en iyi iyot kaynaklarından biridir. Sadece bir çay kaşığı (3,5 gram) kuru yosun RDI'nin (8) 59 katını içerebilir.

 7. Yosun ayrıca tiroid bezinin işini düzgün yapmasına yardımcı olan iki önemli hormonu yapmak için iyot ile birlikte kullanılan tirosin adı verilen bir amino asit içerir (9).

2. İyi Vitamin ve Mineral Kaynağı

 1. Her deniz yosunu türünün kendine özgü besinleri vardır.

 2. Yemeğinize biraz kurutulmuş deniz yosunu serpmek, yemeğinize yalnızca tat, doku ve lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda vitamin ve mineral alımınızı artırmanın kolay bir yoludur.

 3. Genellikle, 1 çorba kaşığı (7 gram) kurutulmuş spirulina sağlayabilir (10):

 4. Deniz yosunu ayrıca folat, çinko, sodyum, kalsiyum ve magnezyum (10) ile birlikte az miktarda A, C, E ve K vitaminleri içerir.

 5. Yukarıdaki bazı RDI’lerin sadece küçük bir yüzdesine katkıda bulunmakla birlikte, bunu haftada bir veya iki kez baharat olarak kullanmak diyetinize daha fazla besin eklemek için kolay bir yol olabilir.

 6. Spirulina ve chlorella gibi bazı deniz yosunlarında bulunan protein, esansiyel amino asitlerin tümünü içerir. Bu, deniz yosununun bütün amino asit çeşitlerini elde etmenize yardımcı olabileceği anlamına gelir (10,11, 12).

 7. Yosun ayrıca iyi bir omega-3 yağ ve B12 vitamini kaynağı olabilir (10, 13, 14).

 8. Aslında, kurutulmuş yeşil ve mor deniz yosunununun önemli miktarda B12 vitamini içerdiği görülüyor. Bir çalışma, sadece 4 gram nori yosununda 2.4 mcg veya B12 vitamini RDI'sının% 100'ünü buldu (14, 15)!

 9. Bununla birlikte, vücudunuzun B12 vitaminini deniz yosunundan emip alıp kullanamayacağına dair süregelen bir tartışma var (16, 17, 18).

3. Çeşitli Koruyucu Antioksidanlar İçerir

 1. Antioksidanlar, vücudunuzdaki serbest radikal denilen dengesiz maddeleri daha az reaktif hale getirebilir (19, 20).

 2. Bu onları hücrelere zarar verme ihtimalini azaltır.

 3. Ayrıca, aşırı serbest radikal üretiminin kalp hastalığı ve diyabet gibi çeşitli hastalıkların altında yatan bir sebep olduğu düşünülmektedir (21). [! 367 => 1140 = 4!

 4. Wakame gibi kahverengi alglerde bulunan ana karotenoid ve E vitamini olarak antioksidan kapasitenin 13,5 katı. (21). [! 367 => 1140 = 4!

 5. Vücut her zaman fukoksantin'i iyi absorbe etmese de, yağ ile birlikte tüketilerek emilim artırılabilir (24).

 6. Bununla birlikte, deniz yosunu güçlü antioksidan etkilere sahip olmak için birlikte çalışan çok çeşitli bitki bileşikleri içerir (25).

4. Bağırsak Sağlığınızı Destekleyebilecek Elyaf ve Polisakkaritler Sunuyor

 1. Gut bakterileri sağlığında çok büyük bir rol oynuyor.

 2. Vücudunuzda insan hücrelerinden daha fazla bakteri hücresi olduğu tahmin edilmektedir (26). [! 367 => 1140 = 5!

 3. Yosun, bağırsak sağlığını arttırdığı bilinen mükemmel bir lif kaynağıdır (28).

 4. Yosunların kuru ağırlığının yaklaşık% 25-75'ini oluşturabilir. Bu, çoğu meyve ve sebzenin lif içeriğinden daha yüksektir (29, 30).

 5. Fiber sindirime dayanabilir ve bunun yerine kalın bağırsaklarınızdaki bakteriler için gıda kaynağı olarak kullanılabilir.

 6. Ayrıca, deniz yosununda sülfatlanmış polisakaritler adı verilen şekerlerin "iyi" bağırsak bakterilerinin büyümesini arttırdığı gösterilmiştir (31). [! 367 => 1140 = 5!

5. Açlığı Geciktirerek ve Ağırlığı Azaltarak Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

 1. Deniz yosunu hiç kalori içermeyen çok miktarda lif içeriyor (29).

 2. Deniz yosunundaki lif de midenin boşalmasını yavaşlatabilir. Bu daha uzun süre daha iyi hissetmenize yardımcı olur ve açlık sicaklarını geciktirebilir (27). [! 367 => 1140 = 6!

 3. Sonuçlar, fokoksantinin sıçanlarda yağ metabolize eden bir proteinin ekspresyonunu arttırdığını gösterdi (34).

 4. Diğer hayvan çalışmaları da benzer sonuçlar buldu. Örneğin, fokoksantinin sıçanlarda kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde azalttığı ve kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmiştir (35, 36).

 5. Hayvan çalışmaları sonuçlarının ümit verici görünmesine rağmen, bu bulguları doğrulamak için insan çalışmaları yapılması önemlidir.

6. Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

 1. Kalp hastalığı dünya çapında ölümün önde gelen nedenidir.

 2. Riskinizi arttıran faktörler arasında yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, sigara ve fiziksel olarak aktif veya fazla kilolu olmak var.

 3. İlginç bir şekilde, deniz yosunu kan kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir (37, 38).

 4. Sekiz haftalık bir çalışma,% 10 dondurularak kurutulmuş deniz yosunu ile desteklenen, yüksek kolesterol ve yüksek yağlı bir diyet içeren fareleri besledi. Ratların% 40 daha düşük total kolesterol,% 36 daha düşük LDL kolesterol ve% 31 daha düşük trigliserit düzeyine sahip olduğu bulundu (39). [! 367 => 1140 = 7!

7. Kan Şekeri Kontrolünü Geliştirerek Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 1. Diyabet büyük bir sağlık problemidir.

 2. Vücudunuz zamanla kan şekeri seviyenizi dengelemediğinde ortaya çıkar.

 3. 2040 yılında dünya genelinde 642 milyon insanın tip 1 veya tip 2 diyabet geçirmesi bekleniyor (45).

 4. İlginç bir şekilde, deniz yosunu diyabet riski taşıyan kişileri desteklemenin yeni yolları için bir araştırma odağı haline geldi (46).

 5. Katılımcılara ya 0 mg, 1 mg ya da 2 mg fukoksantin içeren yerel bir deniz yosunu yağı aldılar. Çalışma, 2 mg foksanten alanların, 0 mg alan gruba kıyasla kan şekeri seviyelerinde düzelme olduğunu bulmuştur (47). [! 367 => 1140 = 8!

 6. Diğer bazı hayvan çalışmaları, deniz yosunu özleri diyete eklendiğinde kan şekeri kontrolünün iyileştirildiğini bildirmiştir (50, 51, 52). [! 367 => 1130 = 9!

 1. Deniz yosunu çok sağlıklı bir besin olarak kabul edilmekle birlikte, çok fazla tüketmenin bazı potansiyel tehlikeleri olabilir.

 2. Deniz yosunu çok büyük ve potansiyel olarak tehlikeli miktarda iyot içerebilir.

 3. İlginç bir şekilde, Japon halkının yüksek iyot alımının dünyadaki en sağlıklı insanlar arasında olmalarının bir nedeni olduğu düşünülüyor.

 4. Ancak, Japonya’da günlük ortalama iyot alımının 1.000-3.000 mcg (RDI’nin% 667-2.000’i) olduğu tahmin ediliyor. Bu, her gün deniz yosunu tüketenler için bir risk oluşturuyor, çünkü 1,100 mcg iyot yetişkinler için tolere edilebilir üst sınırdır (TUL) (6, 8).

 5. Neyse ki, Asya kültürlerinde, deniz yosunu genellikle tiroid bezinin iyot alımını engelleyebilecek gıdalarla yenir. Bu yiyecekler guatrojen olarak bilinir ve brokoli, lahana ve bok lahanası gibi yiyeceklerde bulunur (8). [! 367 => 1140 = 9!

 6. Birkaç vaka raporunda iyot içeren kelp tüketimi ve tiroid disfonksiyonu eşlik ederken, tüketim durduktan sonra tiroid fonksiyonu normale döndü (53, 54).

 7. Bununla birlikte, yüksek miktarda deniz yosunu tiroid fonksiyonunu etkileyebilir ve çok fazla iyot belirtileri genellikle yeterince iyot belirtileri ile aynıdır (6).

 8. Çok fazla iyot tükettiğinizi ve boyun bölgesinde şişlik veya kilo dalgalanmaları gibi semptomlar yaşadığını düşünüyorsanız, iyot bakımından zengin gıdalar alımınızı azaltın ve doktorunuzla konuşun.

 9. Yosun, mineralleri konsantre miktarlarda emebilir ve depolayabilir (8).

 10. Bu, deniz yosunu kadmiyum, cıva ve kurşun gibi büyük miktarlarda toksik ağır metaller içerebileceği için sağlık riski taşır.

 11. Bu, deniz yosunundaki ağır metal içeriğinin çoğu ülkede genellikle azami konsantrasyon oranının altında olduğunu belirtti (55). [! 367 => 1140 = 9!

 12. Mümkünse, organik deniz yosunu satın alın, çünkü önemli miktarda ağır metal içerme olasılığı düşüktür (56).

Alt satırda

 1. Deniz yosunu tüm dünyada mutfaklarda giderek daha popüler bir bileşendir.

 2. Tiroid bezinizi desteklemeye yardımcı olan en iyi diyet iyot kaynağı.

 3. Ayrıca, hücrelerin zarar görmesini önleyen antioksidanlarla birlikte K vitamini, B vitaminleri, çinko ve demir gibi diğer vitamin ve mineralleri de içerir.

 4. Bununla birlikte, deniz yosunundan gelen çok fazla iyot tiroid fonksiyonunuza zarar verebilir.

 5. Optimum sağlık yararları için bu eski malzemenin tadını düzenli fakat az miktarda alın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407