Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Yeterince Su İçmenin Bilime Dayalı Sağlık Faydaları

Paket servis

 1. Vücudumuz% 60 civarında su içirir veya alır.

 2. Genellikle günde 8 ons sekiz bardak su içmeniz tavsiye edilir (8x8 kuralı).

 3. Bu özel kuralın arkasında çok az bilim olmasına rağmen, hidratlı kalmak önemlidir.

 4. İşte bol su içmenin 7 kanıta dayalı sağlık yararı.

1. Su, Fiziksel Performansı En Üst Düzeye Çıkarmaya Yardımcı Olur

 1. Eğer sulu kalmazsak, fiziksel performans zarar görebilir.

 2. Bu, yoğun egzersiz veya yüksek sıcaklık sırasında özellikle önemlidir.

 3. Vücudunuzun su içeriğinin% 2 kadarını kaybederseniz dehidrasyon belirgin bir etkiye sahip olabilir. Ancak, sporcuların terleri ile su ağırlığının% 6-10'unu kaybetmeleri nadir değildir (1, 2).

 4. Bu vücut ısısının kontrolünde değişime, motivasyonun azalmasına, yorgunluğun artmasına ve egzersizin hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok daha zor hissetmesine neden olabilir (3). [! 97789 => 1140 = 2!] Optimal hidrasyonun bunun olmasını engellediği ve hatta yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında oluşan oksidatif stresi azaltabileceği gösterilmiştir. Bu, kasın yaklaşık% 80 oranında su olduğunu düşünüyorsanız şaşırtıcı değildir (4, 5).

 5. Eğer yoğun bir şekilde egzersiz yaparsanız ve terleme eğilimindeyseniz, nemli kalmanız mutlak olarak en iyi performansı göstermenize yardımcı olabilir. [! 97789 => 1130 = 3!] 2. Hidrasyonun Enerji Seviyeleri ve Beyin Fonksiyonu Üzerinde Büyük Etkisi Var!

 1. Beyniniz hidrasyon durumundan güçlü bir şekilde etkileniyor.

 2. Çalışmalar, hafif dehidrasyonun bile (vücut ağırlığının% 1-3'ü) beyin fonksiyonunun birçok yönünü bozabileceğini gösteriyor.

 3. Genç bir kadın çalışmasında, egzersiz sonrası% 1.36'lık sıvı kaybı hem ruh halini hem de konsantrasyonu bozdu ve baş ağrısı sıklığını arttırdı (6). [! 97789 => 1140 = 3!] Bir başka benzer çalışma, bu kez genç erkeklerde,% 1.59'luk sıvı kaybının çalışma hafızasına zarar verdiğini ve artan endişe ve yorgunluk duyguları olduğunu gösterdi (7).

 4. % 1-3'lük bir sıvı kaybı, 150 lbs (68 kg) bir kişi için yaklaşık 1.5-4.5 lbs (0.5-2 kg) vücut ağırlığı kaybına eşittir. Bu, normal günlük aktivitelerle, egzersiz sırasında veya yüksek ısıda bile yapılabilir.

 5. Çocuklardan yaşlılara kadar birçok başka çalışma, hafif dehidrasyonun duygudurum, hafıza ve beyin performansını olumsuz etkileyebileceğini göstermiştir (8, 9, 10, 11, 12, 13).

3. İçme Suyu, Baş Ağrısının Önlenmesine ve Tedavisine Yardımcı Olabilir

 1. Dehidrasyon bazı bireylerde baş ağrılarını ve migreni tetikleyebilir (14, 15).

 2. Birçok çalışma, suyun susuz kalmış olanlarda baş ağrısını hafifletebileceğini göstermiştir (16).

 3. Bununla birlikte, bu baş ağrısının türüne bağlı olarak görünüyor.

 4. 18 kişiden oluşan bir çalışma, suyun baş ağrılarının sıklığını etkilemediğini ancak yoğunluğunu ve süresini biraz azalttığını buldu (17).

4. Daha Fazla Su İçmek Kabızlığın Giderilmesine Yardımcı Olabilir

 1. Kabızlık, sık bağırsak hareketleri ve dışkıdan geçmekte zorluk çekmesi ile karakterize yaygın bir sorundur.

 2. Sıvı alımının arttırılması, genellikle tedavi protokolünün bir parçası olarak önerilmektedir ve bunu destekleyecek bazı kanıtlar vardır.

 3. Düşük su tüketimi hem genç hem de yaşlı bireylerde kabızlık için bir risk faktörü olarak görünmektedir (18, 19).

 4. Karbonatlı su, kabızlığın giderilmesi için özellikle ümit verici sonuçlar gösteriyor, ancak nedeni tam olarak anlaşılamamıştır (20, 21).

5. İçme Suyu Böbrek Taşlarının Tedavisine Yardımcı Olabilir

 1. Üriner taşlar üriner sistemde oluşan ağrılı mineral kristal kütleleridir.

 2. En yaygın biçim böbreklerde oluşan böbrek taşlarıdır.

 3. Su alımının daha önce böbrek taşı almış kişilerde nüksün önlenmesine yardımcı olabileceğine dair sınırlı kanıt var (22, 23).

 4. Daha yüksek sıvı alımı, böbreklerden geçen idrar hacmini artırır, bu da mineral konsantrasyonunu seyreltir, böylece kristalleşmeleri ve kümelenmeler oluşturmaları daha az olasıdır.

 5. Su taşların ilk oluşumunu engellemeye de yardımcı olabilir, ancak bunu doğrulamak için çalışmalar yapılması gerekiyor.

6. Su, Akşamdan Kalmaları Önlemeye Yardımcı Olur

 1. Akşamdan kalma, alkol içtikten sonra yaşanan hoş olmayan semptomları ifade eder.

 2. Alkol bir idrar söktürücüdür, bu yüzden aldığınızdan daha fazla su kaybetmenize neden olur. Bu su kaybına neden olabilir (24, 25).

 3. Susuz kalmanın ana nedeni olmasa da susuzluk, yorgunluk, baş ağrısı ve ağız kuruluğu gibi semptomlara neden olabilir.

 4. Akşamdan kalma durumlarını azaltmanın iyi bir yolu, içecekler arasında bir bardak su içmek ve yatmadan önce en az bir büyük bardak su içmektir.

7. Daha Fazla Su İçmek Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

 1. Bol miktarda su içmek kilo vermenize yardımcı olabilir.

 2. Bu, suyun tokluğu arttırabilmesi ve metabolizma hızınızı artırabilmesi nedeniyledir.

 3. İki çalışmada yarım litre (17 ons) su içmenin metabolizmayı 1,5 saate kadar% 24-30 arttırdığı gösterilmiştir (26, 27).

 4. Bu, günde 2 litre su içmenin, toplam enerji harcamanızı günde 96 kaloriye kadar artırabileceği anlamına geliyor.

 5. Zamanlama da önemlidir ve yemeklerden yarım saat önce içme suyu en etkili olanıdır. Daha dolu hissetmenize neden olabilir, böylece daha az kalori tüketirsiniz (28, 29).

 6. Bir çalışmada, yemeklerden önce yarım litre su içen diyetörler 12 hafta boyunca% 44 daha fazla ağırlık kaybetti (30).

 7. Soğuk su içmek en iyisidir, çünkü vücut suyu vücut sıcaklığına ısıtmak için ek enerji (kalori) kullanır.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c