Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Yerfıstığı Yağının Şaşırtıcı Faydaları

7 Yerfıstığı Yağının Şaşırtıcı Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 12 Mart 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280], 'organicfacts_net-box-2', 'ezslot_2', 112, '0'])); düşük kolesterol düzeyleri, iyileştirilmiş kalp sağlığı ve sinir sistemi. Ayrıca kanser riskini azaltmaya yardımcı olur, bilişsel işlevi arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kan basıncını düşürür.

Fıstık Yağı Nedir?

 1. Yer fıstığı yağı ve arachis yağı gibi diğer isimlerle de bilinen yerfıstığı yağı, yemeklerde sıkça yer fıstığından elde edilen bir tür bitkisel yağdır. Rafine, rafine edilmemiş, kavrulmuş ve soğuk preslenmiş, besin değerleri ve sağlık yararları bakımından küçük farklılıklar gösteren çeşitli çeşitlerde gelir. Genel olarak, insanlar yemeklerinde, özellikle kavrulmuş çeşitliliği ve birçok yağ türünden daha sağlıklı olması nedeniyle verdikleri ilginç lezzet için fıstık yağı kullanırlar.

 2. Yerfıstığı yağı en çok, Çin ve Vietnam, Laos ve Kamboçya gibi Güneydoğu Asya ülkeleri dahil olmak üzere Asya kültürlerinde kullanılır.

 3. Yerfıstığı yağının sağlığa faydalarının çoğu, diğerlerinin yanı sıra oleik asit, stearik asit, palmitik asit ve linoleik asit gibi çeşitli yağ asitlerinden gelir. Dengesiz yağ asitleri sağlığınız için tehlikeli olsa da, yer fıstığı yağı yer fıstığında bulunan diğer vitaminlerin, minerallerin ve organik bileşiklerin sağlığa faydalarının yanı sıra sağlığınızı çeşitli şekillerde artıracak çok güvenli bir dengeye sahiptir. .

Fıstık Yağı Sağlığının Yararları

 1. Bu lezzetli yemeklik yağın etkileyici sağlık faydalarından bazılarına daha yakından bir göz atalım.

Kolesterol Seviyelerini Kontrol Edin

 1. Yerfıstığı yağı, kolesterol içermez, bu da ateroskleroz gibi karmaşık kalp rahatsızlıklarına katkıda bulunan en önemli faktörlerden biridir. Yemeklik yağ birçok farklı şekilde kullanıldığından, bu tehlikeli kolesterolün vücudunuzdan atılması, çeşitli sağlık komplikasyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Dahası, fıstık yağı sadece kolesterolü değil, aynı zamanda bitki sterollerinin varlığından dolayı mevcut kolesterol seviyenizi de azaltabilir. Bu fitosteroller aslında mide ve bağırsaktaki kolesterol emilimi için rekabet eder, bu da kolesterol seviyenizi% 10-15 oranında düşürebilir!

Kalp Sağlığını Artırır

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400], 'organicfacts_net-medrectangle-4', 'ezslot_1', 131, '0'])); Fıstık yağı da oleik gibi mono doymamış yağ asitleri içerir kanda HDL olarak adlandırılan "iyi kolesterol" seviyelerini artıran asit. Bu faydalı kolesterol, kötü kolesterolün (LDL) sıyrılmasına ve azaltılmasına ve koroner kalp hastalıkları ve felçlerin oluşma riskini azaltmanıza yardımcı olur. [! 74018 => 1130 = 6!] Anti-kanser potansiyeli

 1. Kuruyemişlerin besinsel bileşenlerinin kanserin önlenmesindeki potansiyeli hakkında çok fazla tartışma yapıldı. Gıda Bilimi ve Teknolojisi Dergisi'nde yayınlanan 2016 raporunda yapılan çalışmalar, yer fıstığındaki doymamış yağların ve biyoaktif bileşiklerin kanseri önleyici etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Awad AB ve ark. Yerfıstığı yağının, vücudu kolon, prostat ve meme kanserinden koruma yeteneğine sahip olabilecek fitosteroller ve özellikle beta-sitosterol içerdiğini göstermiştir. "Fitosterollerin antikanser etkileri" başlıklı bir başka ayrıntılı çalışma, bu doğal bitki bileşiklerinin kanserojen üretimini ve kanser hücresi büyümesini önleme kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir (Woyengo TA ve ark., 2009). Fitosterollerin tüketimi, antioksidan enzimlerin aktivitesinin artması ve oksidatif stresin azalması ile de pozitif olarak bağlantılı olabilir.

Tansiyonu düşürür

 1. Resveratrol'ün vücutta başka bir önemli işlevi vardır. Damarları ve arterleri daraltan anjiyotensin gibi kan damarlarını etkileyen çeşitli hormonlarla etkileşime girer. Bu hormonun etkilerini nötralize ederek, resveratrol kan basıncını düşürmeye yardımcı olur, bu da kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltır.

] Bilişsel Bozukluklar önler

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250], 'organicfacts_net-box-4', 'ezslot_6', 120, '0'])); Resveratrol nöronal dejenerasyon için terapötik değere sahip olabilir; ancak bu iddiayı doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. 2006 Beyin Araştırmaları İncelemelerinde yayınlanan Thimmappa S.Anekonda tarafından yapılan bir çalışma, belki de Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için kullanılabilir.

Cilt Bakımı

 1. Yerfıstığı yağı, birçok bitkisel yağ gibi, insanlar için çok önemli bir vitamin olan E vitamini açısından oldukça zengindir. Cildin bakımı ve sağlığı için, onu kırışıklıklara, lekelere ve diğer erken yaşlanma belirtilerine neden olan serbest radikallerin etkilerinden korumak özellikle önemlidir. Yerfıstığı yağı içindeki E vitamini, cildinizin yaşlandıkça genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Bağışıklık Sistemini Arttırır

 1. Yerfıstığı yağındaki etkileyici resveratrol seviyelerinin nihai bir faydası, bağışıklık sisteminizin iyileşmesidir. Viral ve fungal enfeksiyonlar bu antioksidanlara özellikle hassastır, bu nedenle diyetinize yer fıstığı yağı eklemek, vücudunuzdaki yabancı maddeleri etkisiz hale getirmek için beyaz kan hücresi üretiminizi teşvik ederek sizi başka bir şekilde sağlıklı tutabilir.

 2. Dikkat Edilmesi Gerekenler: Yerfıstığı yağındaki yağ asidi türleri genellikle yararlı olsa da, bunlar yalnızca makul miktarlarda sağlıklıdır. Unutmayın, teknik olarak hala yağlıdırlar ve bu nedenle kalorileri yüksektir. Yer fıstığı yağıyla pişirirken aşırıya kaçmayın, zira kilo almaya neden olabilir. Obezitenin bir dizi ilişkili sağlık riski vardır, bu yüzden dikkatli olun ve yemeklerinizi sorumlu bir şekilde çıkarın!

 3. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407