Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Yeşil Fasulye'nin Etkileyici Faydaları

7 Yeşil Fasulye'nin Etkileyici Faydaları

 1. Bu besin dolu fasulye, istenmeyen kilolar eklemeden vitamin ve mineral elde etmek için mükemmel olan düşük kalorili mükemmel bir diyet seçeneğidir.

Yeşil Fasulye nedir?

 1. Yeşil fasulye, bilinen fasulye ailesinin üyeleri olan Phaseolus vulgaris ve dünyadaki diyetlerin popüler bir parçası. Fasulyede küçük farklılıklar vardır - bunlar, dünyanın bölgesine bağlı olarak, farklı şekiller, renkler (hatta mor) ve Fransızca fasulye, ince fasulye, çalı fasulyesi ve hatta gıcırtılı fasulye gibi farklı isimler olabilir. Dünyada yaklaşık 150 çeşit yeşil fasulye var! Fasulyenin değişken görünümüne rağmen, besin içerikleri ve sağlık yararları aynı kalır.

 2. Yeşil fasulye, belirtildiği gibi birçok farklı iklimlerde yetiştirilebilen çok yönlü bir sebzedir. Bu onları popüler ve dünyaca tanınan bir yemek haline getirdi. Birçok Amerikan ve Avrupa yemeklerinde popüler olmasına rağmen, Asya ve Afrika'da da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Çok çeşitli kültürel yemeklerde ortaya çıkıyorlar ve dünyanın her yerindeki insanlara sağlık açısından faydalar sunuyorlar.

 3. Fasulye Çeşitleri

 4. Birçok "sıradan fasulye" benzer öznitelikleri paylaşsa da, benzersizdir ve her bir tanenin sunduğu özelliklere göre seçilir. Yeşil fasulye, birçok kültürde, içerdiği çeşitli vitamin, besin ve faydalı özellikleri için favori bir seçimdir.

Yeşil Fasulye Beslenme Değerleri

 1. Beslenme DeğerleriBağlar, çırpın, yeşil, çiğBirlik Beden: 100 g1 bardak 1/2 "adet (100 g) 1 fasulye (4" uzun) (55 g) NutrientValueWater [!g

Yeşil Fasulyenin Sağlık Faydaları

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kalp Hastalıklarını Azaltın

 1. Yeşil fasulye, yüksek flavonoid seviyeleri nedeniyle kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Flavonoidler, meyve ve sebzelerde yaygın olarak bulunan polifenolik antioksidanlardır. Bazı anti-enflamatuar özellikler içeren yüksek seviyelerde flavonoidleri vardır. Flavonoid düzeyi yüksek olan test deneklerinde arterlerde ve damarlarda kan pıhtılarını önleyen anti-trombotik sonuçlar ortaya çıktı. Kardiyovasküler hastalıklar, kalp krizi ve felç genellikle trombotik aktiviteden kaynaklanır, bu nedenle diyetinize yeşil fasulyenin eklenmesi bu koşulların bazılarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Kolon Kanserini Önlemeye Yardımcı Olabilir

 1. Yeşil fasulyenin yüksek lif içeriği, sindirim sistemini de olumlu yönde etkileyerek sindirim sürecini kolaylaştırır ve bağırsak duvarlarındaki stresi azaltan bağırsak hareketlerini destekler. Bazı çalışmalar, artan lif alımı ile kolon kanserindeki azalma arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir; ancak yine, daha derinlemesine araştırma çalışmaları halen devam etmektedir.

 2. Ek olarak, yeşil fasulye içindeki klorofil varlığı da kanser önlenmesinde faydalı olabilir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Oregon Eyalet Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma çalışması, klorofildeki bir bileşiğin, kanser kemopreventif özellikleri gösterdiğine dikkat çekiyor.

Kontrol Diyabeti

 1. Hindistan Merkez Gıda Teknolojik Araştırma Enstitüsü'ndeki bitki gıdaları üzerine yapılan bir araştırma, yeşil fasulyelerin diyabet hastaları üzerinde kesin bir hipoglisemik etkiye sahip olduğu bilinen sebzelerden biri olduğunu iddia ediyor. Diyabet, kan şekeri seviyelerinin normal seviyede sürekli olarak korunmasını gerektiren bir durumdur, böylece vücudun gerekli görevleri yerine getirmesi mümkün olur. Diyabetin doğal düzenleyicileri nadirdir, bu nedenle yeşil fasulye ve benzer bitkilerin diyabetin kontrol altına alınması veya erken önlenmesi ile bağlantısı, birçok insanın hastalığı yönetmesi ve önlenmesi için harika bir haberdir.

Bağışıklığı Arttırın

 1. Yeşil fasulye içindeki çeşitli bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanların varlığı iyi bilinmektedir. Bununla birlikte, faydaları hakkında daha fazla araştırma yapıldıkça, daha da fazlası, antioksidan özellikler ortaya çıkmıştır. Antioksidanlar, vücudumuzda hastalık veya doku hasarına neden olmadan önce onları sistemimizden atma amacı ile tehlikeli serbest radikalleri arayan faydalı bileşiklerdir.

 2. Yeşil fasulye iyi bir karotenoid ve flavonoid kaynağıdır, yeşil fasulye bulunan karotenoidler beta karoten ve lutein gibi antioksidanlar içerir. Flavonoidler, quercetin ve kaempferol gibi temel antioksidanları içerir, fakat aynı zamanda kateşin ve epicatechin gibi daha faydalı ve faydalı olanları içerir. Catechin, vuruş şiddetini azaltmakla ilişkilendirilmiştir.

Göz Bakımı

 1. Yeşil fasulyelerde bulunan belirli spesifik karotenoidler - yukarıda belirtildiği gibi - görme ve göz fonksiyonlarında azalma olan maküler dejenerasyonu önleyebilir. Lutein ve zeaksantin, gözdeki makulaya odaklanır ve gözün içsel çalışmalarına herhangi bir stresin önlenmesinde kilit bir rol oynar. Bu karotenoid seviyelerinin görme bozulmasını önlemek için güçlü kalmasını sağlamak, yeşil fasulyeyi dengeli beslenmenizin bir parçası olarak dahil etmenin birçok yararından biridir.

Kemik Sağlığını Geliştirin

 1. Yeşil fasulye K vitamini kaynağıdır. K vitamininin vücut üzerindeki etkilerine dair kapsamlı bir araştırma, bu vitaminin kemiklerin sağlam kalması için önemli olduğunu göstermektedir.

 2. Yeşil fasulye içinde bulunan kalsiyum kemik bozulmalarını ve osteoporozun önlenmesinde de bir bütündür.

 1. Yeşil fasulye düşük FODMAP (fermente edilebilir oligosakaritler, disakaritler, monosakaritler ve polioller) kategorisine girer. Bazı uzmanlar irritabl barsak sendromu (IBS) ve şişkinlik, kramplar ve bağırsak rahatsızlığı gibi semptomları olan diğer sindirim bozuklukları olanlara düşük FODMAP diyeti önermektedir.

 2. Belirtildiği gibi, vücudumuzda oldukça faydalı bir bileşik olan lifle doludur. Diyetlerimizde yeterli miktarda lif bulundurarak kabızlık, hemoroid, ülser ve asit reflü hastalığı gibi bazı sindirim sorunlarını hafifletebiliriz. Bu koşullar hafif tahriş edici maddelerden, hayati tehlike arz eden potansiyellere kadar uzanır ve tükettiğimiz lif miktarı bunların önlenmesinde önemli bir unsurdur. 110 gram olan yeşil fasulye normal porsiyonunda, günlük önerilen lif miktarının yüzde 15'ini elde edebilirsiniz. Midenin düzgün çalışmasını sağlamak için en iyi sebzelerden biri.

Doğurganlık Gebeliği

 1. Harvard Tıp Fakültesinde "Follow the Fertility Diet?" Başlıklı makalesinde yeşil fasulye ve balkabağı gibi sağlıklı yiyeceklerin tüketimini vurgulamakta, bu yiyecekler çeşitli besin maddelerinin güç kaynağı olmaları koşuluyla doğurganlığı arttırmaktadır.

 2. Yeşil fasulye, birçok iç işlemde kilit rol oynayan harika bir folik asit kaynağıdır, ancak hiçbiri anne karnındaki bebekleri korumaktan daha önemli değildir. Bir kadının vücudundaki folik asit seviyeleri, uteroda fetüsün normal ve sağlıklı gelişimi için, özellikle de nöral tüp defektlerinin önlenmesinde hayati öneme sahiptir. Yeşil fasulye, folik asit seviyelerini yüksek tutmak, sağlıklı ve mutlu bir bebek sağlamak için kolay ve lezzetli bir yol sağlar.

Yeşil Fasulye Yan Etkileri

 1. Yeşil fasulye, çok az risk faktörü olan yiyeceklerden biri. Birkaç risk faktörü şunlardır:

 2. Dersler: Dersler çeşitli yiyeceklerde bulunan karbonhidrat proteinleridir, ancak untoriously fasulyelerde bulunur. Yeşil fasulye, diğerlerinden daha düşük seviyelere sahiptir, ancak hala oradadır ve çok fazla lektin, proteinlerin bağırsak sistemini bağlamasına ve çeşitli sindirim sorunlarına neden olabilir. Fitik aside benzer şekilde, yüksek sıcaklıklarda pişirme veya uzun süre suda bekletme, çoğu yiyeceğin lektin içeriğini azaltabilir.

 3. Alerjiler: Herhangi bir yiyeceği olduğu gibi, bazı insanlar yeşil fasulye ve baklagillere alerjisi vardır, bu nedenle gıda alerjilerinizi nasıl tedavi edeceğiniz konusunda bir doktora danışın.

 4. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik tutkunu ve onu yönetmekten sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Sonra Bunu Oku:

 1. Nane yağının sağlığa faydaları, sindirimi iyileştirme, solunum sorunlarını hafifletme, baş ağrısı, bulantı gibi yetenekleri içerir. Ateş mide spazmlarından rahatlama sağlar.

 2. Nektarin, kanser riskini azaltır, bağışıklık sindirimini artırır, yaşa bağlı maküler dejenerasyonu önler. Hamilelikte iyi bir besindir, sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olur.

 3. Nane yağının sağlığa faydaları, sindirimi iyileştirme, solunum sorunlarını hafifletme, baş ağrısı, bulantı gibi yetenekleri içerir. Ateş mide spazmlarından rahatlama sağlar.

 4. Muz çayı yararları uyku bozukluklarını tedavi etmeyi, kalp sağlığını korumayı, cildi tahriş etmeyi, kilo kaybına yardımcı olmayı, görüşü artırmayı ve uykusuzlukla savaşmayı içerir.

 5. Yaban turpunun faydaları arasında kilo kaybına yardımcı olma, kan basıncını düşürme, güçlü kemikler oluşturma, bağışıklık sistemini artırma ve sağlıklı sindirimi uyarma yeteneği bulunur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407