Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Taro Kökünün Şaşırtıcı Faydaları

Paket servis

 1. Taro kökü, aslen Asya'da yetişen ancak şimdi dünyanın her yerinde yetişen nişastalı bir kök sebzesidir.

 2. Kahverengi bir dış cilde ve üzerinde mor lekeler olan beyaz ete sahip. Pişirildiğinde hafif tatlı bir tada ve patatese benzer bir yapıya sahip.

 3. Taro kökü mükemmel bir lif ve diğer besin kaynağıdır ve gelişmiş kan şekeri yönetimi, bağırsak ve kalp sağlığı gibi çeşitli potansiyel sağlık yararları sunar.

 4. Taro kökünün 7 sağlık yararı var!

1. Elyaf bakımından zengin ve diğer önemli besin maddeleri

 1. Bir fincan (132 gram) pişmiş taro, çoğunlukla karbonhidratlardan olmak üzere 187 kaloriye ve protein ve yağın her bir gramından azına (1).

 2. Ayrıca aşağıdakileri içerir:

 3. Böylece, taro kökü, lif, potasyum, magnezyum ve C ve E vitaminleri (2) gibi insanların sık sık yeterince almadığı çeşitli besin maddelerine sahiptir.

2. Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olabilir

 1. Taro kökü nişastalı bir sebze olmasına rağmen, kan şekeri yönetimi için faydalı iki tür karbonhidrat içerir: lif ve dayanıklı nişasta.

 2. Elyaf, insanların sindiremediği bir karbonhidrat. Emilmediğinden kan şekeri seviyelerinde bir etkisi yoktur.

 3. Ayrıca diğer karbonhidratların sindirimini ve emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur ve yemeklerden sonra büyük kan şekeri sıçramalarını önler (3).

 4. Çalışmalar, günlük 42 gram içeren yüksek lifli diyetlerin, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesini kabaca 10 mg / dl azaltabildiğini bulmuşlardır (4).

 5. Taro ayrıca, insanların sindiremediği ve böylece kan şekeri seviyesini yükselttiği, dirençli nişasta olarak bilinen özel bir nişasta türü içerir. Pişirilmiş taro kökündeki nişastanın kabaca% 12'si dirençli nişastadır ve bu besleyicinin daha iyi kaynaklarından biridir (5).

 6. Bu dayanıklı nişasta ve lif kombinasyonu taro kökünü iyi bir karbonhidrat seçeneği yapar - özellikle diyabet hastaları için (6, 7).

3. Kalp Hastalığı Riskinizi Düşürebilir

 1. Taro kökündeki lif ve dirençli nişasta ayrıca kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

 2. Bunun kısmen fiber'in kolesterol düşürücü etkilerine bağlı olduğuna inanılıyor, ancak araştırmalar devam ediyor (10).

 3. Taro kökü bardak başına 6 gramdan fazla lif (132 gram) içerir - karşılaştırılabilir 138 gram patates porsiyonunda bulunan miktarın iki katından fazla - mükemmel bir kaynak lif (1, 11).

 4. Taro kökü ayrıca, kolesterolü düşüren ve kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılı olan dirençli nişasta sağlar (7, 12).

4. Antikanser Özellikleri Sunabilir

 1. Taro kökü, kanser riskini azaltma potansiyeli de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları olan polifenol adı verilen bitki bazlı bileşikler içerir.

 2. Taro kökünde bulunan ana polifenol, soğan, elma ve çayda da bol miktarda bulunan quercetin'tir (13, 14).

 3. Vücudunuzu kansere bağlı aşırı serbest radikal hasarından koruyan güçlü bir antioksidandır (16). [! 1066 => 1140 = 5!

 4. Erken çalışmalar umut verici olsa da, taro antikanser özelliklerini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

5. Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

 1. Taro kökü fincan başına 6.7 gram (132 gram) (1) içeren iyi bir lif kaynağıdır.

 2. Araştırmalar, daha fazla lif yiyen insanların daha az vücut ağırlığına ve daha az vücut yağına sahip olduklarını göstermiştir (18).

 3. Bunun nedeni, lifin midenin boşalmasını yavaşlatması, sizi daha uzun süre dolduran ve gün boyunca yediğiniz kalori miktarını azalttığı olabilir. Zamanla bu kilo kaybına neden olabilir (19).

 4. Taro kökündeki dirençli nişasta benzer etkilere sahip olabilir.

 5. Bir çalışma, öğünlerden önce 24 gram dirençli nişasta içeren takviyesi alan erkeklerin kontrol grubuna kıyasla kabaca% 6 daha az kalori tükettiğini ve yemekten sonra daha düşük insülin seviyelerine sahip olduğunu buldu (20). .

 6. Hayvan çalışmaları da, dirençli nişasta bakımından yüksek diyetlerle beslenen sıçanların daha az toplam vücut yağına ve karın yağına sahip olduğunu göstermiştir. Bunun kısmen dirençli nişastanın vücudunuzda yağ yakma nedeniyle olmasından kaynaklandığı, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu varsayılmaktadır (21).

6. Gut için iyi

 1. Taro kökü bol miktarda lif ve dirençli nişasta içerdiğinden bağırsak sağlığına yararlı olabilir.

 2. Vücudunuz lifleri ve dirençli nişastayı sindirmez veya emmez, bu nedenle bağırsaklarınızda kalırlar. Kolonunuza ulaştığında, bağırsaklarınızdaki mikroplar için besin haline gelir ve iyi bakteri üremesini teşvik eder (22). [! 1066 => 1140 = 7!

 3. Domuzlarda yapılan bir araştırma, dirençli nişasta yönünden zengin diyetlerin kısa zincirli yağ asidi üretimini artırarak ve kolon hücrelerine verilen hasarı azaltarak kolon sağlığını iyileştirdiğini buldu (24).

 4. İlginç bir şekilde, insan çalışmaları ülseratif kolit gibi enflamatuar barsak hastalıkları olan kişilerin bağırsaklarında daha düşük seviyelerde kısa zincirli yağ asitleri bulunduğunu göstermiştir (25).

 5. Bazı araştırmalar, lif ve dirençli nişastayı tüketmenin bu seviyeleri artırabileceğini ve enflamatuar barsak hastalıklarına ve kolon kanserine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (26). [! 1066 => 1130 = 8!

 1. Taro kökü, nişastalı bir yapıya sahip olup, tatlı patatese benzer şekilde hafif, hafif tatlı bir tada sahiptir. Hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklerde kullanılabilir.

 2. Bundan zevk almanın bazı popüler yolları:

 3. Taro kökünün sadece pişmiş olarak yenilmesi gerektiğini unutmayın.

 4. Ham taro ağzınızda bir yanma veya yanma hissine neden olabilecek proteazlar ve oksalatlar içerir. Pişirme bu bileşikleri etkisiz hale getirir (27, 28).

Alt Çizgi

 1. Taro kökü hafif tatlı bir tada sahip bir nişastalı kök sebzesidir.

 2. Fiber, potasyum, magnezyum ve C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere birçok insanın yeterince alamadığı çeşitli besin kaynakları.

 3. Taro aynı zamanda kalp sağlığı, kan şekeri seviyesi, vücut ağırlığı ve bağırsak sağlığı gibi sağlık yararlarının çoğunu oluşturan mükemmel bir lif ve dirençli nişasta kaynağıdır.

 4. Taro ayrıca serbest radikal hasarına ve potansiyel kansere karşı koruyan çeşitli antioksidanlar ve polifenoller içerir.

 5. Ağzınızda rahatsız edici yanma hissine neden olabilecek bileşikleri nötralize etmek için yemekten önce daima kökü pişirin.

 6. Pişirildiğinde, taro hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklere besleyici bir katkıdır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407