Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Sızma Zeytinyağının İnanılmaz Faydaları

7 Sızma Zeytinyağının İnanılmaz Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 16 Nisan 2019

 2. Pişirmedeki zeytinyağı, hem çok yönlülüğü hem de sağlık açısından birçok farklı yararları için, tüm dünyada ünlü bir uygulamadır. 'ezslot_1', 112 '0']))

Sızma Zeytinyağı Nedir?

 1. Ekstra sızma zeytinyağı, piyasada satın alabileceğiniz en yüksek kalitede zeytinyağıdır, çünkü temel olarak herhangi bir ilave çözücü veya kimyasal madde içermeyen tamamen mekanik yollarla hazırlanır. Ayrıca, diğer birçok yemeklik yağın aksine, yağ tüm işlem boyunca belirli bir sıcaklıkta tutulur, böylece yağdaki doğal bileşenlerin ve besinlerin hiçbirinden ödün verilmez. Yoğun işleme yöntemleri nedeniyle, bu aynı zamanda en pahalı zeytinyağı türüdür. Tadı ve aroması, dilde oldukça hoş olan keskin, baharatlı ve hafif acı bir tada sahip taze zeytinler olmalıdır.

 2. Sızma zeytinyağını sağlık yararları için az miktarda içebilir ve yüksek sıcaklıkta yağdaki birçok yağ ve antioksidanı tehlikeye sokmasına rağmen, bu yağla birlikte yemek yapabilirsiniz. Bu özel yağın duman noktası sadece 375 derece Fahrenheit'tir ve bu da en düşük duman noktasına sahip zeytinyağı çeşididir. Sızma çeşidine oldukça benzeyen diğer zeytinyağı türleri arasında saf sızma zeytinyağı ve hafif zeytinyağı bulunur.

Ekstra Sızma Zeytinyağlı Beslenme

 1. Beslenme açısından, sızma zeytinyağı, yüksek düzeyde E vitamini ve K vitamini, ayrıca fenoller, flavonoller, liganlar, flavonlar ve çok sayıda uçucu asit içerir; doğada antioksidandır. Bu aktif bileşikler ve bileşenler, bu yağın sağlığa faydalarının çoğunu sağlayanlardır. Tek bir çorba kaşığı sızma zeytinyağı (EVOO) içindeki 120 kalori var ve bunların% 100'ü yağdan geliyor. Zeytinyağı yaklaşık% 73 oranında tekli doymamış yağ ve yaklaşık% 13 oranında doymuş yağ ve% 10 oranında omega-6 ve% 1 oranında omega-3'ten oluşur.

Sızma Zeytinyağı Faydaları

 1. Sızma zeytinyağının en bilinen yararları arasında cilt sağlığını iyileştirme, kardiyovasküler sağlığı koruma, bilişi uyarma, bazı kanser riskini azaltabilir, diyabet semptomlarını düzenleyebilir ve güçlendirebiliriz. bağışıklık sistemi.

Cilt Bakımı

 1. Sızma zeytinyağı, kafeik asit, polifenolik bileşikler, flavonlar ve flavonoller gibi antioksidanların yanı sıra hepsi oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilecek yüksek E vitamini seviyeleri ile doludur ve vücutta serbest radikalleri ararlar. Kronik inflamasyonlarını önleyerek, çok çeşitli kronik hastalıkları önleyebilirsiniz.

Kalp Sağlığı

 1. Bu yağda çok fazla yağ var, ancak birçoğu kalp için "iyi" yağlar olarak kabul edilen tekli doymamış yağlar. Genel kolesterol seviyelerini düşürmeye, kan basıncını baskı altına almaya ve ateroskleroz, kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilirler.

Antikanser Özellikleri

 1. Sızma zeytinyağının vücutta kanserli büyüme üzerindeki etkilerine dair çok sayıda araştırma yapıldı. Yukarıda bahsedildiği gibi, bu yağdaki yüksek antioksidan içeriği, genellikle kanser gelişiminde ilk adım olan hücresel mutasyona neden olmadan önce serbest radikalleri arayabilir (Avrupa Kanser Önleme Dergisi, 2004). Oleocanthal, bu yağda hızla kanser hücresi apoptosisine neden olduğu bilinen bir bileşiktir.

Obezite

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400], 'organicfacts_net-medrectangle-4', 'ezslot_0', 131, '0'])); Yağ oranı yüksek olmasına rağmen metabolik sendromun arkasındaki ana faktörlerden biri olan kolesterol dengesinin iyileştirilmesi ile bağlantılıdır. Obezite sıklıkla kötü kalp sağlığı ve yüksek tansiyon ile el ele gider, bu nedenle bu yağın düzenli kullanımı, doymuş yağlarla dolu diğer yemeklik yağlardan çok daha fazla zayıflamanıza yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemi

 1. E vitamini zeytinyağı içindeki ölçülebilir seviyelerde bulunur ve bu antioksidan bileşik bağışıklık sistemi için harikalar yaratabilir. Diğer antioksidanlara ek olarak, bu vitamin bağışıklık sisteminizdeki yükü azaltmaya ve vücutta biriktikçe patojenlerle ve toksinlerle savaşmaya yardımcı olabilir.

Diyabet

 1. Araştırmalar, zeytinyağının kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olma gücüne sahip olduğunu ve şeker hastaları için tercih edilen bir yemeklik yağ olduğunu belirtti.

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250], 'organicfacts_net-box-4', 'ezslot_4', 120, '0'])); Bu yağdaki birçok uçucu asit ve antioksidan bileşik Bilişsel sağlığımız üzerinde, özellikle Alzheimer ve Parkinson hastalığının önlenmesinde güçlü bir etkiye sahip olabilir. Yine bu, sinir yollarına zarar vermeden önce serbest radikalleri ortadan kaldırmakla ilgilidir.

Sızma Zeytinyağı ile Zeytinyağı Arasındaki Fark

 1. Daha önce de belirtildiği gibi, EVOO ile normal zeytinyağı arasında, özellikle işlendiklerinde bazı belirgin farklılıklar var.

 2. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan seyahat eden bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c