Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Salatalık Yiymenin Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Genellikle bir sebze olduğu düşünüldüğü halde, salatalık aslında bir meyvedir.

 2. Yararlı besinlerin yanı sıra bazı koşulların tedavi edilmesine ve hatta önlenmesine yardımcı olabilecek bazı bitkisel bileşikler ve antioksidanlar bakımından yüksektir.

 3. Ayrıca, salatalıklar kalorileri düşüktür ve iyi miktarda su ve çözülebilir lif içerir, bu da nemlendirmeyi teşvik etmek ve kilo kaybına yardımcı olmak için idealdir.

 4. Bu makale salatalık yemenin bazı sağlık yararlarına biraz daha yakından bakıyor.

1. Besin Maddelerinde Yüksek

 1. Salatalıklar kalori bakımından düşük, ancak birçok önemli vitamin ve mineralde yüksek.

 2. Bir adet 11 ons (300 gram) soyulmamış çiğ salatalık şunları içerir (1):

 3. Her ne kadar tipik porsiyon büyüklüğü bir salatalığın üçte biri kadar olmasına rağmen, standart bir porsiyon yemek yukarıdaki besinlerin yaklaşık üçte birini sağlayacaktır.

 4. Ayrıca, salatalıkların su içeriği yüksektir. Aslında, salatalıklar yaklaşık% 96 sudan oluşur (2). [! 421 => 1140 = 2!

 1. Antioksidanlar, serbest radikal olarak bilinen eşlenmemiş elektronlarla yüksek oranda reaktif atomlar oluşturan kimyasal bir reaksiyon olan oksidasyonu bloke eden moleküllerdir.

 2. Bu zararlı serbest radikallerin birikmesi birkaç tür kronik hastalığa neden olabilir (4).

 3. Aslında, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stres kanser ve kalp, akciğer ve otoimmün hastalıklarla ilişkilendirilmiştir (4). [! 421 => 1140 = 3!

 4. Bir çalışma, 30 yaşlı yetişkine salatalık tozu ekleyerek salatalık antioksidan gücünü ölçtü.

 5. 30 günlük çalışmanın sonunda, salatalık tozu birkaç antioksidan aktivite belirtecinde önemli bir artışa ve antioksidan durumunun artmasına neden oldu (5).

 6. Bununla birlikte, bu çalışmada kullanılan salatalık tozunun muhtemelen tipik bir salatalık porsiyonunda tüketeceğinizden daha fazla bir antioksidan dozu içerdiğine dikkat etmek önemlidir.

3. Nemlendirmeyi Teşvik Ediyor

 1. Su vücudunuzun işlevi için çok önemlidir, çok önemli rol oynar (7).

 2. Sıcaklık ayarlaması ve atık ürünlerin ve besinlerin taşınması gibi süreçlerde yer alır (7).

 3. Aslında, uygun hidrasyon fiziksel performanstan metabolizmaya kadar her şeyi etkileyebilir (8, 9).

 4. Sıvı ihtiyaçlarınızın çoğunu içme suyu ya da diğer sıvılarla karşılarken, bazı kişiler toplam su tüketiminin% 40'ını gıdalardan alabilir (2).

 5. Özellikle meyve ve sebzeler diyetinizde iyi bir su kaynağı olabilir.

 6. Bir çalışmada hidrasyon durumu değerlendirildi ve 442 çocuk için diyet kayıtları toplandı. Meyve ve sebze alımının artmasının, hidrasyon durumundaki iyileşmelerle ilişkili olduğunu bulmuşlardır (10). [! 421 => 1140 = 4!

4. Kilo Vermede Yardım Edebilir

 1. Salatalıklar birkaç farklı şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.

 2. Her şeyden önce kalorileri az.

 3. Her bir fincan (104 gram) porsiyon sadece 16 kalori içerirken, 11 onsluk (300 gram) bir salatalık sadece 45 kalori içerir (1).

 4. Bu, fazla kilo almanıza neden olan fazla kalorileri paketlemeden bol miktarda salatalık yiyebileceğiniz anlamına gelir.

 5. Salatalıklar salatalara, sandviçlere ve garnitürlere tazelik ve lezzet katabilir ve ayrıca daha yüksek kalorili alternatiflerin yerine kullanılabilir.

 6. Ayrıca, salatalıkların yüksek su içeriği de kilo kaybına yardımcı olabilir.

5. Kan Şekeri Düşürebilir

 1. Çeşitli hayvan ve tüp çalışmaları, salatalıkların kan şekeri seviyelerini düşürmeye ve diyabetin bazı komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğini buldu.

 2. Bir hayvan çalışması, çeşitli bitkilerin kan şekeri üzerindeki etkilerini inceledi. Salatalıkların kan şekeri seviyelerini etkili bir şekilde azalttığı ve kontrol ettiği gösterilmiştir (12). [! 421 => 1140 = 6!

 3. Ek olarak, bir test tüpü çalışması salatalıkların oksidatif stresi azaltmada ve diyabetle ilgili komplikasyonları önlemede etkili olabileceğini buldu (14).

 4. Bununla birlikte, mevcut kanıtlar tüp ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. Salatalıkların insanlarda kan şekerini nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

6. Düzenliliği Teşvik Edebilir

 1. Salatalık yemek, düzenli bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olabilir.

 2. Dehidrasyon kabızlık için önemli bir risk faktörüdür, çünkü su dengenizi değiştirebilir ve dışkı geçişini zorlaştırabilir (15).

 3. Üstelik, salatalık bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olan lif içeriyor.

 4. Özellikle, salatalıklarda bulunan çözünür liflerin türü olan pektin, bağırsak hareket sıklığının artmasına yardımcı olabilir.

 5. Bir çalışmada pektine ek olarak 80 katılımcı vardı. Pektinin, sindirim sağlığını iyileştiren bağırsaktaki faydalı bakterileri beslerken bağırsak kaslarının hareketini hızlandırdığı bulundu (17).

7. Diyetinize Eklemek Kolay

 1. Belirgin derecede net ve canlandırıcı bir tada sahip olan ılık, salatalıkların salatalardan sandviçlere kadar her şeyde sık sık taze veya turşu tadını çıkarması gerekir.

 2. Salatalıklar da düşük kalorili bir atıştırmalık olarak çiğ olarak yenir veya biraz daha lezzet vermek için humus, zeytinyağı, tuz veya salata sosu ile eşleştirilebilir.

 3. Sadece biraz yaratıcılık ile, salatalıkların birçok yönden tadını çıkarabilirsiniz.

 4. Salatalıkların diyetinize eklenmesine yardımcı olacak birkaç tarif:

Alt Çizgi

 1. Salatalıklar canlandırıcı, besleyici ve inanılmaz derecede çok yönlü herhangi bir diyete eklenir.

 2. Kalorileri düşüktür, ancak birçok önemli vitamin, mineral ve yüksek su içeriğine sahiptirler.

 3. Salatalık yemek, kilo kaybı, dengeli hidrasyon, sindirim düzenliliği ve düşük kan şekeri seviyeleri gibi birçok potansiyel sağlık yararına yol açabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407