Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Patateslerin Sağlık ve Beslenme Faydaları

Alt satırda

 1. Patatesler çok yönlü bir kök sebzesi ve birçok hanede temel bir gıda maddesidir.

 2. Solanum tuberosum bitkisinin kökleri üzerinde yetişen bir yeraltı yumrularıdır (1).

 3. Patates nispeten ucuz, yetiştirilmesi kolay ve çeşitli besinlerle dolu.

 4. Patateslerin 7 sağlık ve beslenme yararları.

1. Besinlerle Dolu

 1. Patates birçok vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır.

 2. Cilt dahil, bir orta fırında patates (6.1 ons veya 173 gram) şunları sağlar (2):

 3. Patateslerin besin içeriği çeşitliliğe ve nasıl hazırlandıklarına bağlı olarak değişebilir. Örneğin, patates kızartması onları pişirmekten daha fazla kalori ve yağ ekler.

 4. Patateslerin derisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunduğunu not etmek önemlidir. Patatesleri soymak, besin içeriklerini önemli ölçüde azaltabilir (1, 3).

2. Antioksidanlar İçer

 1. Patates flavonoidler, karotenoidler ve fenolik asitler gibi bileşikler bakımından zengindir (4).

 2. Bu bileşikler, serbest radikaller olarak bilinen potansiyel olarak zararlı molekülleri nötralize ederek vücutta antioksidanlar olarak görev yapar. Serbest radikaller biriktiğinde kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik hastalık riskini artırabilir (5). [! 476 => 1140 = 3!

 3. Araştırmalar, mor patates gibi renkli patateslerin, beyaz patateslerden üç ila dört kat daha fazla antioksidan içerebileceğini de buldu. Bu, serbest radikalleri etkisizleştirmede potansiyel olarak daha etkili olmalarını sağlar (7, 8).

 4. Bununla birlikte, bu kanıtların çoğu tüp deneylerinden kaynaklanmaktadır. Herhangi bir sağlık önerisinde bulunmadan önce daha fazla insan merkezli araştırma yapılması gerekiyor.

3. Kan Şekeri Kontrolünü Artırabilir

 1. Patates, dayanıklı nişasta olarak bilinen özel bir nişasta tipi içerir.

 2. Bu nişasta parçalanmaz ve vücut tarafından tamamen emilir. Bunun yerine, bağırsaklarınızdaki yararlı bakteriler için bir besin kaynağı haline geldiği kalın bağırsağa ulaşır (9).

 3. Araştırmalar, dirençli nişastayı, kan şekeri kontrolünü iyileştiren insülin direncini azaltmak gibi birçok sağlık yararına bağladı.

 4. Bir hayvan çalışmasında, dirençli nişasta ile beslenen fareler insülin direncinde azalma olduğunu gösterdi. Bu, vücutlarının aşırı şekerin kandan alınmasında daha etkili olduğu anlamına gelir (10). [! 476 => 1140 = 4!

4. Sindirim Sağlığını Artırabilir

 1. Patateste dayanıklı nişasta ayrıca sindirim sağlığını da iyileştirebilir.

 2. Dirençli nişasta kalın bağırsaklara ulaştığında, faydalı bağırsak bakterileri için gıda haline gelir. Bu bakteriler onu sindirir ve kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürür (14). [! 476 => 1140 = 5!

 3. Ayrıca, bütirat, Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve divertikülit gibi enflamatuar barsak bozuklukları olan hastalara yardım edebilir (18).

 4. Bununla birlikte, bütiratı çevreleyen kanıtların çoğu tüp veya hayvan çalışmalarından geliyor. Önerilerde bulunmadan önce daha fazla insan merkezli araştırma yapılması gerekiyor.

5. Doğal olarak Glutensiz

 1. Glütensiz beslenme dünyadaki en popüler diyetlerden biridir. Yazıldığından, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein ailesi olan glütenin elimine edilmesini içerir.

 2. Çoğu insan glüteni tüketmekten olumsuz belirtiler yaşamaz.

 3. Bununla birlikte, çölyak hastalığı olan veya çölyak dışı glüten duyarlılığı olan kişiler, glüten içeren yiyecekleri tüketirken ciddi rahatsızlıklar yaşayabilir. Belirtileri keskin mide ağrısı, ishal, kabızlık, şişkinlik ve deri döküntüleri sayılabilir (19, 20). [! 476 => 1140 = 6!

 4. Patates glutensiz olsa da, pek çok yaygın patates tarifleri değildir. Gluteni içeren bazı patates yemeklerinde bazı özel tarifler ve patates ekmeği bulunur.

 5. Çölyak hastalığınız veya Çölyak olmayan bir gluten duyarlılığınız varsa, bir patates yemeğini yemeden önce tüm malzemelerin listesini okuduğunuzdan emin olun.

6. İnanılmaz Doldurma

 1. Besleyici olmasının yanı sıra, patatesler de inanılmaz şekilde dolduruyorlar.

 2. Bir çalışmada, 11 kişiye 38 ortak gıda verildi ve ne kadar doldurulduğuna bağlı olarak gıdaları derecelendirmelerini istedi. Patates hepsine en yüksek dolgunluk derecesini aldı.

 3. Aslında, patatesler kruvasanlardan yedi kat daha fazla dolum olarak değerlendirilmiş, bu da en az dolum maddesi (21).

 4. Doldurulan yiyecekler açlık ağrıları azalttığı için kilo vermenize ve kilo vermenize yardımcı olabilir (22). [! 476 => 1140 = 7!

 1. Sadece patatesler sağlıklı değil, aynı zamanda lezzetli ve çok yönlü.

 2. Patates haşlama, fırınlama ve buğulama dahil birçok şekilde hazırlanabilir. Ancak, çok fazla yağ kullanırsanız, kızartma patates kalori içeriğini önemli ölçüde artırabilir.

 3. Bunun yerine, patatesleri dilimlemeyi ve ardından fırında kızartılmış zeytinyağlı hafif bir çiseleyen yağ ve bir tutam biberiye ile kızartmayı deneyin.

 4. Besinlerin çoğu orada bulunduğundan, patateslerin derisini çıkarmamaya dikkat edin. Bu, patateslerden maksimum miktarda besin almanızı sağlayacaktır.

Alt Çizgi

 1. Patatesler vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengin, bu da onları çok sağlıklı yapıyor.

 2. Çalışmalar, patatesleri ve besin maddelerini iyileştirilmiş kan şekeri kontrolü, düşük kalp hastalığı riski ve yüksek bağışıklık gibi çeşitli etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirdi. Ayrıca, sindirim sağlığını iyileştirebilir ve yaşlanma belirtileriyle mücadele edebilirler.

 3. Patatesler de oldukça doludur, bu da açlık ağrıları ve istekleri azaltarak kilo vermenize yardımcı olabilecekleri anlamına gelir.

 4. Sonuç olarak, patatesler ılımlılığındaki beslenmenize mükemmel bir katkı sağlıyor. Aynı zamanda doğal olarak glutensizdirler, yani neredeyse herkes tarafından zevk alabilecekleri anlamına gelir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407