Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Manuka Balının Kanıtlanmış Yararları ve Kullanımları

Alt satırda

 1. Manuka balı Yeni Zelanda’ya özgü bir bal türü.

 2. Yaygın olarak manuka çalı olarak bilinen Leptospermum scoparium çiçek tozlaşan arılar tarafından üretilir.

 3. Manuka balının antibakteriyel özellikleri, onu geleneksel baldan ayıran özelliktir.

 4. Metilglioksal aktif bileşenidir ve bu antibakteriyel etkilerden sorumludur.

 5. Ayrıca, manuka balı antiviral, antienflamatuar ve antioksidan yararlara sahiptir.

 6. Aslında, geleneksel olarak yara iyileşmesi, boğaz ağrısı giderici, diş çürümesini önleme ve sindirim sorunlarını iyileştirme amacıyla kullanılmıştır.

 7. İşte manuka balının 7 bilim temelli sağlık faydası.

1. Yardım Yara İyileşmesi

 1. 2007 yılında, manuka balı ABD FDA tarafından yara tedavisi için bir seçenek olarak onaylandı (2).

 2. Bal, nemli bir yara ortamı ve yaradaki mikrobiyal enfeksiyonları önleyen koruyucu bariyer korurken antibakteriyel ve antioksidan özellikler sunar.

 3. Yapılan birçok araştırma, manuka balının yara iyileşmesini artırabildiğini, doku rejenerasyonunu güçlendirdiğini ve hatta yanıkları olan hastalarda ağrıyı azalttığını göstermiştir (3, 4).

 4. Örneğin, iki haftalık bir çalışma, iyileşmeyen yaraları olan 40 kişiye manuka bal pansuman uygulamasının etkilerini araştırdı.

 5. Sonuçlar, yaraların% 88'inin boyutunda düştüğünü gösterdi. Dahası, yara iyileşmesini destekleyen asitli bir yara ortamı yaratmaya yardımcı olmuştur (5). [! 2711 => 1140 = 2!

 6. Suudi Arabistanlı bir çalışma, manuka bal yara pansumanlarının geleneksel yara tedavisi ile birlikte kullanıldığında diyabetik ülserleri yalnızca geleneksel tedaviden daha etkili bir şekilde iyileştirdiğini buldu (6).

 7. Ek olarak, bir Yunan çalışmasında manuka bal yarası pansumanlarının diyabetik ayak ülseri olan hastalarda iyileşme süresini azalttığı ve yaraları dezenfekte ettiğini gösterdi (7). [! 2711 => 1140 = 2!

 8. Bununla birlikte, hastalar manuka balı ile tedavi edilen yara izinin, vazelin ile tedavi edilen yara izine kıyasla daha az sert ve belirgin olarak daha az ağrılı olduğunu bildirmiştir (8). [! 2711 => 1140 = 2!

2. Ağız Sağlığını Teşvik Edin

 1. CDC’ye göre, neredeyse Amerikalıların% 50’inde bir çeşit periodontal hastalık var. [! 2711 => 1140 = 3!

 2. Ağzınızı sağlıklı tutmaktan sorumlu olan iyi oral bakterileri tamamen silmemek de önemlidir.

 3. Çalışmalar manuka balının plak oluşumu, diş eti iltihabı ve diş çürümesi ile ilişkili zararlı oral bakterilere saldırdığını göstermiştir.

 4. Spesifik olarak araştırmalar, yüksek antibakteriyel aktiviteye sahip manuka balının, P. gingivalis ve A. actinomycetemcomitans (12, 13) gibi zararlı oral bakterilerin büyümesini önlemede etkili olduğunu göstermiştir. [! 2711 => 1140 = 3!

 5. Günlük üç öğün yemeğinden sonra, katılımcılara 10 dakika boyunca çiğneme veya bal çiğneme ya da şekersiz sakız çiğneme talimatı verildi

 6. Bal-çiğneme grubu, şekersiz sakızı çiğneyenlere kıyasla plak ve diş eti kanamasında önemli bir azalma gösterdi (14). [! 2711 => 1140 = 3!

 7. Bununla birlikte, şeker ve rafine şekerin aksine, manuka balının güçlü antibakteriyel etkileri oyuklara veya diş çürümelerine katkıda bulunma ihtimalini düşürmez.

3. Boğaz ağrısı

 1. Boğaz ağrılarınız varsa, manuka balı biraz rahatlama sağlamanıza yardımcı olabilir.

 2. Antiviral ve antibakteriyel özellikleri iltihabı azaltabilir ve ağrıya neden olan bakterilere saldırabilir.

 3. Manuka balı sadece zararlı bakterilere saldırmakla kalmaz, aynı zamanda boğazın iç astarını da yatıştırıcı bir etki için kaplar.

 4. Baş boyun kanseri için kemoterapi tedavisi alan hastalarda yapılan son bir çalışmada, manuka balı tüketmenin boğaz ağrısından sorumlu bir bakteri türü olan Streptococcus mutans üzerindeki etkileri gözlendi.

 5. İlginç bir şekilde, araştırmacılar Streptococcus mutans'ta manuka balı tükettikten sonra önemli bir düşüş buldular (15). [! 2711 => 1140 = 4!

 6. Aslında, bir çalışmada balın yaygın bir öksürük baskılayıcı kadar etkili olduğu bulundu (17). [! 2711 => 1140 = 4!

 1. Mide ülseri, insanları etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir (18).

 2. Midenin iç yüzeyinde oluşan, mide ağrısına, mide bulantısına ve şişkinliğe neden olan yaralardır.

 3. H. pylori, gastrik ülserlerin çoğundan sorumlu olan yaygın bir bakteri türüdür.

 4. Araştırma, manuka balı H. H. pylori'nin neden olduğu mide ülseri tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 5. Örneğin, bir test tüpü çalışması H. pylori'nin neden olduğu mide ülseri biyopsileri üzerindeki etkilerini incelemiştir. Sonuçlar olumluydu ve manuka balı H. H. pylori'ye (19) karşı yararlı bir antibakteriyel ajandı. [! 2711 => 1140 = 5!

 6. Gastrik ülserler aşırı alkol tüketiminden de kaynaklanabilir.

 7. Yine de, farelerdeki bir çalışma manuka balının alkole bağlı gastrik ülserleri önlemeye yardımcı olduğunu gösterdi (18). [! 2711 => 1130 = 6!

 1. İrritabl barsak sendromu (IBS) yaygın bir sindirim bozukluğudur.

 2. İlişkili semptomları kabızlık, ishal, karın ağrısı ve düzensiz barsak hareketlerini içerir.

 3. İlginç bir şekilde, araştırmacılar düzenli olarak manuka balı tüketmenin bu semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini keşfetti.

 4. Manuka balı, bir tür irritabl bağırsak hastalığı olan IBS ve ülseratif kolit ile sıçanlarda antioksidan durumunu iyileştirdiği ve enflamasyonu azalttığı kanıtlanmıştır (21).

 5. Clostridium difficile suşlarına saldırdığı da gösterilmiştir.

 6. Genellikle C. diff adı verilen Clostridium difficile, şiddetli ishal ve bağırsak iltihaplanmasına neden olan bir bakteri enfeksiyonu türüdür.

 7. C. diff genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Bununla birlikte, son zamanlarda yapılan bir çalışmada manuka balının C. diff suşları üzerindeki etkinliği gözlenmiştir.

 8. Yukarıdaki çalışmaların, sıçan ve test tüpü çalışmalarında manuka balı'nın bakteriyel enfeksiyonlar üzerindeki etkisini gözlemlediğine dikkat etmek önemlidir.

 9. Bağırsakların bakteriyel enfeksiyonları üzerindeki etkisi hakkında tam bir sonuca varmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

6. Kistik Fibrozis Belirtilerini Tedavi Edebilir

 1. Kistik fibroz, akciğerlere zarar veren, ayrıca sindirim sistemini ve diğer organları da etkileyebilen kalıtsal bir hastalıktır.

 2. Mukus üreten hücreleri etkiler, mukusun anormal derecede kalın ve yapışkan olmasına neden olur. Bu kalın sümük hava yollarını ve kanalları tıkayarak nefes almayı zorlaştırır.

 3. Ne yazık ki, üst solunum yolu enfeksiyonları kistik fibrozlu insanlarda oldukça yaygındır.

 4. Manuka balının üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bakterilerle mücadele ettiği gösterilmiştir.

 5. Pseudomonas aeruginosa ve Burkholderia spp. özellikle hassas popülasyonlarda ciddi üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilen iki yaygın bakteridir.

 6. Bir çalışma, kistik fibrozlu insanlarda manuka balının bu bakterilere karşı etkinliğini göstermiştir.

 7. Sonuçlar büyümelerini engellediğini ve antibiyotik tedavisi ile birlikte çalıştığını gösterdi (23).

 8. Bu nedenle, araştırmacılar, manuka balı'nın, özellikle kistik fibrozlu hastalarda üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde önemli bir rol oynayabileceği sonucuna varmışlardır.

7. Akne tedavisi

 1. Akne genellikle hormonal değişikliklerden kaynaklanır, ancak tıkanmış gözeneklerde zayıf beslenme, stres veya bakteri üremesine de bir reaksiyon olabilir.

 2. Manuka balı antimikrobiyal aktivitesi, düşük pH'lı bir ürün ile birlikte kullanıldığında, genellikle sivilceyle savaşmak için pazarlanır.

 3. Manuka balı, cildinizi bakterilerden uzak tutmaya yardımcı olabilir, bu da sivilce iyileşme sürecini hızlandırabilir.

 4. Ayrıca, antienflamatuar özellikleri göz önüne alındığında, manuka balının sivilce ile ilişkili iltihabı azalttığı söyleniyor. [! 2711 => 1140 = 8!

 5. Bununla birlikte, bir çalışmada, manuka balınınkine benzer antibakteriyel özelliklere sahip olan kanuka balının etkileri araştırılmıştır. Kanuka balının sivilceyi iyileştirmede antibakteriyel sabun kadar etkili olduğunu buldu (24). [! 2711 => 1140 = 8!

Manuka Bal Güvenli mi?

 1. Çoğu insan için, manuka balı tüketmek güvenlidir.

 2. Bununla birlikte, bazı insanlar kullanmadan önce bir doktora danışmalılar:

Alt satırda

 1. Manuka balı eşsiz bir bal türüdür.

 2. En dikkat çekici özelliği, yara tedavisi ve iyileşmesi üzerindeki etkisi.

 3. Manuka balı ayrıca irritabl bağırsak sendromu, mide ülseri, periodontal hastalık ve üst solunum yolu enfeksiyonları dahil olmak üzere sayısız rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olabilecek antibakteriyel, antiviral ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

 4. Faydalı özelliklerini desteklemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

 5. Her şey düşünüldüğünde, manuka balı daha geleneksel tedavilerle birlikte kullanıldığında iyileşme sürecini hızlandırabilecek etkili bir tedavi stratejisidir.

 6. Çevrimiçi olarak manuka tatlısı için alışveriş yapın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407