Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Kiwano'nun (Boynuzlu Kavun) Faydaları - Ve Nasıl Yenir

Paket Servis

 1. Kiwano kavun, Afrika'nın orta ve güney bölgelerinden gelen egzotik, tuhaf görünümlü bir meyvedir.

 2. Resmen Cucumis metuliferus olarak bilinir, ancak gayrı resmi olarak boynuzlu kavun ve Afrika boynuzlu salatalık da geçer.

 3. Olgunlaştığında, bir kivano kavununun kalın dış cildi parlak turuncu renktedir ve küçük dikenli çıkıntılar veya boynuzlarla kaplanmıştır. İç eti çok sayıda yenilebilir tohumu barındıran jelatinimsi, limon yeşili veya sarı bir maddeden oluşur.

 4. Her ne kadar kiwano kavun ortalama meyve sepetinde bulacağınız bir meyve olmasa da, diyetinize dahil olması sağlığınız için iyi olabilir.

 5. İşte kiwano kavunun 7 yararı ve nasıl yenileceği üzerine ipuçları.

1. Çeşitli Temel Besin Maddeleri İçerir

 1. Kiwano kavun, birçoğu sağlığı olumlu yönde etkileme kabiliyetinde rol oynayan bir dizi vitamin ve mineral içermektedir.

 2. Tek bir kiwano kavun (209 gram) aşağıdaki besinleri sağlar (1):

 3. Kivano kavun esas olarak sudan oluşur ve kaloriler, karbonhidrat ve yağ bakımından nispeten düşüktür. Kalorilerinin yaklaşık% 16'sı proteinden gelir - diğer meyvelere kıyasla daha yüksektir.

 4. Bu eşsiz besin dağılımı, kivano kavunun çeşitli diyet planları için uygun olmasını sağlar.

2. Birkaç Güçlü Antioksidan Sağlar

 1. Kiwano kavunu sadece besleyici değil, aynı zamanda pek çoğu besin maddesi olan birçok güçlü antioksidan sunar.

 2. Antioksidanlar, bazı gıdalarda bulunan ve vücudunuzdaki oksidatif stresin neden olduğu hücresel hasara karşı koruma sağlayabilecek bileşiklerdir.

 3. Oksidatif reaksiyonlar insan metabolizmasının normal bir parçası olsa da, çok fazla oksidatif stres zamanla iltihaplanma ve hücresel fonksiyonların bozulmasına neden olabilir.

 4. Vücudunuza kiwano kavun gibi yeterli miktarda antioksidan bakımından zengin yiyecek sağlayarak bu olası hasarı en aza indirebilirsiniz.

 5. Kiwano kavunundaki ana antioksidanlar C vitamini, A vitamini, çinko ve luteindir. Birlikte, bu besinler iltihabı azaltmada ve diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanser türleri gibi kronik hastalıkların önlenmesinde rol oynar (1, 2, 3, 4). [! 813 => 1140 = 3!

3. Sağlıklı Kırmızı Kan Hücresi Üretimini Destekler

 1. Kiwano kavun iyi bir demir kaynağıdır ve günlük ihtiyaçlarınızın yaklaşık% 13'ünü karşılar (1).

 2. Kırmızı kan hücreleri, oksijeni vücudunuzda taşımak için kullanılan hemoglobin adlı demir içeren bir maddeyi depolar.

 3. Bu nedenle, vücudunuz için doğru oksijenlenmeye yetecek kadar sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmesi için yeterli miktarda diyet demirin verilmesi gerekir (6).

 4. Bitkisel demir kaynakları - kiwano kavun gibi - hem olmayan demir olarak bilinen bir mineral biçimi içerir. Bu form hayvansal kaynaklardan demir kadar verimli bir şekilde emilmez.

 5. Bununla birlikte, heme dışı demirin C vitamini ile eşleştirilmesi emilim oranını arttırır (7).

 6. Tesadüfen, kiwano kavun da önemli miktarda C vitamini sağlar. Bu, meyvede bulunan demirin emilimini artırabilir, bu da kırmızı kan hücresi üretimini ve oksijen taşınmasını desteklemede daha etkili olmasını sağlar (1). [! 813 => 1130 = 5!

 1. Kiwano kavun düşük glisemik indekse sahip, yani yedikten sonra kan şekerinde önemli bir artışa neden olmaz.

 2. Ek olarak, zengin bir magnezyum kaynağı - doğrudan glikoz (şeker) ve insülinin metabolizmasında yer alan bir mineral (8).

 3. Küçük bir çalışma kiwano kavun özütünün diyabetik sıçanlarda kan şekerini önemli ölçüde azalttığını ancak normal kan şekeri seviyesine sahip hayvanlarda olmadığını göstermiştir (9). [! 813 => 1140 = 5!

5. Uygun Nemlendirmeyi Destekler

 1. Tek başına suyun genellikle hidrasyon ile eşanlamlı olduğu düşünülür. Bununla birlikte, sağlıklı sıvı durumunu korumak için elektrolitler - potasyum, magnezyum ve sodyum gibi - de gereklidir (10). [! 813 => 1140 = 6!

 2. Sıcak bir yaz gününde veya yoğun bir egzersizden sonra kiwano kavun gibi bir meyvenin üzerine atıştırmak, gün boyu yakıtınızı ve nemli kalmanıza yardımcı olabilir.

6. Ruh Halini Artırabilir

 1. Kiwano kavununda magnezyum ve çinko var - zihinsel sağlık ve sağlıklı beyin fonksiyonlarının bakımıyla yakından ilgili iki mineral.

 2. Hem magnezyum hem de çinko, havayı etkileyen nörotransmiterlerin üretilmesinde rol oynar ve depresyon ve anksiyete gibi bazı ruh hali ile ilişkili bozukluklarla bağlantılıdır (11).

 3. Bir çalışmada, 126 kişide hafif depresyon ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde magnezyum kullanımı değerlendirildi. Magnezyum alan kişiler semptomlarında önemli gelişmeler olduğunu bildirmiştir (12).

 4. Genel olarak, magnezyum ve çinkonun ruh halini iyileştirme veya depresyonu önleme ve tedavi etmedeki rolünü daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak kiwano kavun gibi bol miktarda mineral bakımından zengin yiyeceklerin yemek kesinlikle zarar veremez .

7. Diğer Potansiyel Yararları

 1. Özellikle kiwano kavunun sağlık üzerindeki etkisine odaklanan araştırma azdır. Ancak, içerdiği besin maddelerinin birçoğu, vücudunuzun sistemlerini başka şekillerde desteklemesi ile bilinir:

 2. Kiwano kavununda pek çok önemli besin maddesi bulunurken, hiçbir yiyecek en iyi sağlık için anahtar taşımaz. [! 813 => 1140 = 8!

Nasıl Yenir

 1. İlk bakışta, yenilebilir olmaktan uzak bir kivano kavun görünebilir. Aslında, uzayda bir meyveden ziyade bir şey olması daha muhtemel görünüyor.

 2. Dış kabuğu kalın ve küçük çivilerle kaplı. Olgunlaşmadan önce meyve koyu yeşildir, fakat olgunlaştıkça portakalın kremsi bir rengi olur.

 3. Kabuğu yenilebilir olsa da, çoğu insan tohum dolu, aşırı duygusal iç etini yemeye yapışır. Pek çokları da tohumlarını yerler, çünkü bunların büyük miktarları hamurdan çıkarılmasını zorlaştırır.

 4. Kabuğu yiyecek kadar kalınsanız, ilk önce çivileri kestiğinizden emin olun.

 5. Kivano kavunun tadı yumuşak ve hafif tatlıdır. Yakın akrabası olan salatalık tadına benzer. Çok olgunlaştığında, muz tadında bir ipucu da algılayabilirsiniz.

 6. Bir kivano kavun yemenin en basit yolu onu açıp dilimlemeyi doğrudan kabuğundan kaşıklamak. Bazı insanlar lezzetini arttırmak için biraz tuz veya şeker ekler. Taze yenebilir veya pişirilebilir.

 7. Kendini yaratıcı hissediyorsan, hamuru pürüzsüzleştirmeye ekleyebilir veya yoğurt, granola veya dondurma pazarında kullanabilirsin. Ayrıca soslara ve soslara da lezzetli bir katkı sağlar.

Alt satırda

 1. Kiwano kavun, Afrika kökenli, egzotik bir meyvedir ve zengin besin profili nedeniyle sağlık açısından birçok fayda sunar.

 2. Kalın portakal kabuğu sert çivilerle kaplı, bu biraz korkutucu görünmesini sağlıyor. Bununla birlikte, yemek, dilimlemek ve küspe dökmek kadar basittir. Kabuğu bir servis tabağı olarak bile kullanabilirsiniz.

 3. Meyve oyununu karıştırmanın yeni bir yolunu arıyorsanız, kiwano kavun lezzetli ve besleyici bir seçim.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407