Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Kirazların Etkileyici Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Kirazlar en sevilen meyvelerden biri ve iyi sebeplerden biri.

 2. Sadece lezzetli değiller, aynı zamanda güçlü sağlık etkilerine sahip vitaminleri, mineralleri ve bitkisel bileşikleri de paketliyorlar. [! 2927 => 1140 = 1!

1. Besinlerle dolu

 1. Kirazlar çeşitli renklerde ve tatlarda gelen küçük taş meyvelerdir. İki ana kategori vardır - tart ve tatlı kiraz veya sırasıyla Prunus cerasus L. ve Prunus avium L.

 2. Bütün çeşitler oldukça besleyici ve lif, vitamin ve minerallerle dolu.

 3. Bir fincan (154 gram) tatlı, çiğ, çekirdeksiz vişne sağlar (1):

 4. Bu besinler, özellikle lif, C vitamini ve potasyum, birçok yönden sağlığa yarar.

 5. Kirazlar ayrıca iyi bağırsak bakterilerini besleyerek ve bağırsak düzenini teşvik ederek sindirim sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan iyi bir lif kaynağıdır (4).

 6. Artı, B vitaminleri, manganez, bakır, magnezyum ve K vitamini sağlarlar

2. Antioksidanlar ve antienflamatuar bileşikler bakımından zengin

 1. Kirazlarda yüksek miktarda bitkisel bileşik bulunması, bu meyvenin birçok sağlık yararından sorumlu olabilir.

 2. Miktarı ve türü çeşide bağlı olarak değişebilse de, tüm kirazlar antioksidanlar ve antienflamatuar bileşiklerle doludur.

 3. Bu yüksek antioksidan içerik, çoklu kronik hastalıklar ve erken yaşlanma ile bağlantılı bir durum olan oksidatif stres ile mücadeleye yardımcı olabilir (5).

 4. Aslında, bir gözden geçirme, kiraz yemeklerinin 16 çalışmadan 11'inde inflamasyonu etkili bir şekilde azalttığını ve 10 çalışmadan 8'inde oksidatif stresin belirteçlerini etkili bir şekilde azalttığını tespit etti (6). [! 2927 => 1140 = 3!

 5. Aslında, polifenol bakımından zengin diyetler kalp hastalığı, diyabet, zihinsel düşüş ve belirli kanserler gibi birçok kronik duruma karşı koruyabilir (8).

 6. Bu taş meyveler ayrıca, her ikisi de anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olan beta-karoten ve C vitamini gibi karotenoid pigmentler içerir (6).

3. Egzersiz kurtarma artırabilir

 1. Araştırmalar kirazdaki anti-enflamatuar ve antioksidan bileşiklerin egzersize bağlı kas ağrısını, hasarı ve enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir (6, 9).

 2. Turtalar ve meyvaları tatlı çeşitlerden daha etkili gibi gözükse de, ikisi de sporculara yardımcı olabilir.

 3. Tart vişne suyunun ve konsantresinin, kas toparlanmasını hızlandırdığı, egzersize bağlı kas ağrısını azalttığı ve bisikletçiler ve maraton koşucuları gibi seçkin sporculardaki güç kaybını önlediği bulundu (6).

 4. Ayrıca, bazı kanıtlar kiraz ürünlerinin egzersiz performansını artırabileceğini göstermektedir.

 5. 27 dayanıklılık koşucusundaki bir çalışma, yarım maratonun ortalama olarak% 13 daha hızlı yarış sürelerine göre ortalama 10 gün boyunca günde 10 gün boyunca 480 mg toz turta kiraz tüketen ve plaseboya göre daha az kas ağrıları yaşadığını gösterdi. grup (10).

 6. Kiraz ve egzersiz arasındaki bağları araştıran çalışmaların çoğu eğitimli sporcular içermesine rağmen, vişne suyu sporcu olmayanlar için de yararlı olabilir.

 7. 20 aktif kadından oluşan bir çalışmada, 8 gün boyunca günde iki kez 2 ons (60 ml) tart vişne suyu içenlerin, tekrarlanan sprint egzersizlerini tamamladıktan sonra daha az kas hasarı ve ağrıları olduğunu belirtti. , plasebo grubuna göre (11).

 8. Umut verici olsa da, bu bulgular meyve suyu ve toz gibi konsantre kiraz ürünleri ile ilgilidir. Benzer sonuçlar elde etmek için kaç tane taze kiraz yemeniz gerektiği belli değil.

4. Kalp sağlığına fayda sağlayabilir

 1. Kiraz gibi besin yoğun meyve alımınızı artırmak, kalbinizi korumanın lezzetli bir yoludur.

 2. Birçok çalışma meyveler yönünden zengin diyetlerin kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkili olduğunu göstermektedir (12). [! 2927 => 1140 = 5!

 3. Sadece 1 fincan (154 gram) çekirdeksiz, kiraz, kalbinizin sağlıklı kalması için gerekli bir mineral olan potasyum için DV'nin% 10'unu sağlıyor.

 4. Düzenli bir kalp atışını sürdürmek için gerekli ve aşırı sodyumu vücudunuzdan atmanıza yardımcı olarak kan basıncınızı düzenliyor (13).

 5. Bu yüzden yüksek potasyum alımı kalp hastalığı ve inme riskinin azalması ile ilişkilendirilmiştir (14). [! 2927 => 1140 = 5!

5. Artrit ve gut semptomlarını iyileştirebilir

 1. Güçlü antienflamatuar etkileri nedeniyle, kirazlar, aşırı şişmeye, enflamasyona ve ağrıya neden olabilecek bir ürik asit birikiminden kaynaklanan artrit ve gut semptomlarını azaltabilir Eklemlerinizde.

 2. Birçok çalışma, kirazların artritle ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek inflamatuar proteinleri baskılayarak oksidatif stresi inhibe etmeye ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

 3. Artı, vücudunuzdaki ürik asit seviyelerini azaltabilir ve onları gut hastaları için özellikle faydalı kılar. [! 2927 => 1140 = 6!

 4. Gut hastası olan 633 kişiden oluşan bir başka çalışma, 2 gün boyunca taze kiraz yiyenlerin, meyveyi tüketmeyenlere göre% 35 daha az gut atağı geçirdiğini gösterdi.

 5. Ek olarak, çalışma, kiraz alımı gut ilacı allopurinol ile birleştirildiğinde, gut ataklarının ne kirazın ne de allopurinolün tüketildiği dönemlere göre% 75 daha az olası olduğunu ortaya koydu (18). [! 2927 => 1130 = 7!

 1. Kiraz yemek veya tart vişne suyu içmek uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

 2. Bu uyku arttırıcı faydalar, meyvenin yüksek konsantrasyondaki bitkisel bileşiklere bağlı olabilir. Ek olarak, kirazlar uyku-uyanıklık döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan bir madde olan melatonin içerir (19). [! 2927 => 1140 = 7!

 3. Benzer şekilde, uykusuzluğa sahip yaşlı erişkinlerde yapılan 2 haftalık bir çalışma, yatmadan önce 1 bardak (240 ml) tart vişne suyu içmenin uyku süresini 84 dakika arttırdığını buldu (20). [! 2927 => 1140 = 7!

 4. Sonuçta, kiraz ve kiraz ürünlerinin tüketilmesinin nasıl fayda sağlayabileceğini daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

7. Diyetinize eklemek kolay

 1. Kirazlar çok yönlü ve inanılmaz lezzetli.

 2. Hem tatlı hem de tart çeşitleri birçok yiyeceğe iyi uyum sağlar. Ayrıca, kurutulmuş kiraz, vişne tozu ve vişne suyu gibi ilgili ürünler de birçok tarife ilginç katkılar sağlar.

 3. Kirazınızı diyetinize eklemenin bazı yolları:

 4. Mutfağınızda kiraz kullanmanın olanakları sonsuz, bu yüzden denemekten korkmayın.

Alt satırda

 1. Kirazlar oldukça besleyicidir ve sağlık açısından birçok fayda sunar.

 2. Sadece iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek bir dizi güçlü bitki bileşiği içermezler, aynı zamanda yemek yemeleri uykuyu iyileştirebilir, kalp sağlığını artırabilir ve egzersiz sonrası toparlanmayı hızlandırabilir.

 3. Dahası, hem tatlı hem de tart çeşitleri kesinlikle lezzetli ve çeşitli tariflerde kullanılabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407