Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Jalapeños’un Şaşırtıcı Sağlığa Faydaları

Alt satırda

 1. Jalapenos, acı biber ailesinden gelen baharatlı biberlerdir.

 2. Küçük, yeşil veya kırmızı renkli ve orta derecede baharatlı.

 3. Jalapenos, Meksika mutfağında yaygın olarak kullanılır ancak dünya çapında popülerdir.

 4. Ayrıca besinlerle doludurlar ve birçok sağlık yararına sahiptirler.

 5. Bu makale jalapenos yemenin faydalarını gözden geçiriyor, olası yan etkilerini tartışıyor ve bunları diyetinize eklemenin yollarını sunuyor.

1. Besin değeri yüksek

 1. Jalapenos kalorisi düşük ve vitamin, mineral, lif ve antioksidanlarla dolu.

 2. Bir ham jalapeno aşağıdakileri içerir (1):

 3. Çoğu meyve ve sebze gibi, jalapeno biberleri iyi bir lif kaynağıdır. Bir biber günde 2000 kalori tüketen bir kişiye RDI'nın% 2'sini sağlar.

 4. Jalapenos ayrıca bol miktarda C vitamini ve B6 vitamini içerir.

 5. C Vitamini, serbest radikal hasarlarıyla mücadele eden ve cildinizi sağlıklı ve sıkı tutan bir antioksidandır, B6 vitamini ise 140'ın üzerinde bedensel reaksiyonda yer alan önemli bir besindir (2, 3, 4, 5) .

 6. Jalapenos'taki en eşsiz bileşiklerden biri, biberlere karakteristik baharatlı kalitesini veren ve sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan bir alkaloid olan kapsaisindir.

2. Kilo kaybı teşvik edebilir

 1. Jalapenos, metabolizmanızı artırarak, yağ yanığınızı artırarak ve iştahınızı azaltarak kilo vermenize yardımcı olabilir (6).

 2. Birçok çalışma, kapsaisin ve kapsaicinoids olarak adlandırılan diğer benzer bileşiklerin, metabolizmayı günde% 4-5 oranında artırabileceğini ve potansiyel olarak kilo vermeyi kolaylaştıracağını bulmuştur (7, 8).

 3. Metabolizmanın arttırılmasına ek olarak, kapsaikinoid takviyelerinin karın yağını ve iştahını azalttığı, böylece insanların günde 50-75 daha az kalori yediği gösterilmiştir (6, 9, 10).

 4. Bu faktörlerin tümü, düzenli olarak biber biberini tüketmenin neden aşırı kilolu olma veya aşırı şişman olma riskiyle ilişkili olduğunu açıklamaya yardımcı olmaktadır (11).

 5. Bu araştırma ümit verici olsa da, bu çalışmaların çoğunun sadece jalapenosun değil, genel olarak capsaisin veya acı biber etkilerini araştırdığına dikkat etmek önemlidir.

3. Kanserle Savaşabilir

 1. Laboratuar çalışmaları, kapsaisin'in anti-kanser özelliklerinin güçlü olduğunu ve normal hücrelere zarar vermeden 40 tipte kanser hücresini öldürebildiğini göstermiştir (12, 13, 14).

 2. Kapsaisin kansere karşı savaşır (15, 16, 17, 18):

 3. Bununla birlikte, insan çalışmaları laboratuar çalışmalarında bulunan anti-kanser yararlarını çoğaltmadı.

 4. Aslında, bazı insan çalışmaları düzenli olarak biber biber yemeklerinin kanser riskinin yüksek olduğuna bağlı olduğunu bulmuştur. Ancak, tüm çalışmalar bu bağlantıyı göstermedi (19, 20, 21, 22). [! 1030 => 1140 = 4!

 5. Kapsaisin ve acı biberlerin insanlarda kanser riskini nasıl etkilediğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

4. Doğal Ağrı Rahatlatıcı Olabilir

 1. Kapsaisin, harici olarak kullanıldığında etkili bir ağrı kesicidir (24).

 2. Uygulandığı bölgedeki ağrı alıcılarını geçici olarak bloke ederek ağrıyı hafifletir. İlk başta, yanma hissi, ardından uyuşukluk ve ağrı yokluğu hissedilebilir (25).

 3. Kapsaisin losyonları ve yamaları, zona virüsünün, diyabetik sinir ağrısının ve kronik kas ve eklem ağrısının neden olduğu ağrıyı hafifletmek için sıklıkla kullanılır (26, 27, 28, 29).

 4. Cilde kapsaisin uygulamasına ek olarak, migren ağrısını gidermek için burun spreyi olarak da kullanılabilir (30, 31).

 5. Kapsaisin içeren losyonlar ve spreyler ağrının tedavisinde etkili olabilirken, jalapenos yemenin veya deriye uygulamanın aynı etkiye sahip olup olmadığı açık değildir.

5. Mide Ülserini Önlemeye Yardımcı Olabilir

 1. Mide ülserlerine (32):

 2. Aslında, biber biberindeki kapsaisin, mideyi en başta ülser gelişimine karşı koruyabilir.

 3. H. pylori'li kişilerde mide iltihabını azaltarak ve hatta enfeksiyonu öldürmeye yardım ederek bu etkiye sahip olabilir. Ancak, jalapenostaki kapsaisin miktarının bu etkiye sahip olacak kadar büyük olup olmadığı açık değildir (33, 34, 35).

 4. Biberler ayrıca, NSAID ağrı kesicilerin ve alkolün aşırı kullanımı sonucu ortaya çıkan mide hasarını azaltmaya yardımcı olabilir ve potansiyel olarak ülser oluşumunu baştan engeller (36, 37).

6. Enfeksiyonlarla Mücadele Yardım

 1. Baharatlar ve şifalı bitkiler, bozulma ve yiyecek zehirlenmelerini önlemeye yardımcı olmak için uzun süredir pişirilmekte (38).

 2. Baharatlı acı biberlerde bulunan bileşikler, yaygın gıda kaynaklı bakteri ve mayaların büyümesini yavaşlatmada özellikle güçlüdür (39, 40, 41).

 3. Chili ekstreleri kolera bakterilerinin toksin üretmesini durdurabilir ve bu ölümcül gıda kaynaklı hastalığın etkisini potansiyel olarak azaltabilir (42). [! 1030 => 1140 = 7!

 4. Ancak, bu çalışmaların hepsinin tüm chilis değil chili özleri kullandığını ve insanlarda değil test tüplerinde yapıldığını not etmek önemlidir.

 5. Bu ilk çalışmalar, biberlerin güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olabileceğini ve doğal koruyucu madde veya ilaç olarak kullanılıp kullanılmayacağını belirlemek için gelecekteki araştırmaların yapıldığını göstermektedir.

7. Kalbinizi Sağlıklı Tutabilir

 1. Kalp hastalığı için en büyük risk faktörlerinden bazıları diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek kan basıncıdır.

 2. Kapsaisin, bu faktörlerin etkisini azaltmaya yardımcı olabilir ve kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir (47, 48).

 3. Yüksek karbonhidratlı bir yemekten önce 5 gram acı biber yediğin, kan şekerlerini stabilize etmeye yardımcı olduğu ve yemeklerden sonra oluşan büyük çivilerin önlendiği gösterilmiştir (49, 50).

 4. Capsaicin'in hayvanlarda kolesterol ve lipid seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir, ancak insanlarda hiçbir çalışma yapılmamıştır (51, 52).

 5. Hayvan çalışmaları ayrıca, kapsaisin'in kan damarlarını gevşeterek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor, ancak bunun insanlarda bunun doğru olup olmadığını gösteren bir araştırma yok (53). [! 1030 => 1140 = 8!

Olası Yan Etkiler ve Önlemler

 1. Jalapenos yemek, ümit verici sağlık yararları ile ilişkiliyken, bazı potansiyel yan etkiler de var.

 2. En yaygın görülen yan etki, yedikten sonra ağzın geçici olarak yanma hissidir. Acılığın baharatlığına bağlı olarak, bu reaksiyon hafif ila şiddetli olabilir.

 3. Baharatlı yiyeceklere karşı toleransı düşük kişiler için, jalapenosa verilen reaksiyonları azaltabilecek birkaç önlem var: (54, 55, 56):

 4. En az bir çalışma, kapsaisinin mide ekşimesini kötüleştirebileceğini keşfetti, bu nedenle reflü yapanlar semptomları tetiklediklerinde jalapenostan kaçınmak isteyebilirler. [! 1030 => 1140 = 9!

 5. Ayrıca, kurutulmuş biber ve baharatlar, belirli koşullarda belirli gıdalarda yetişen bir küf türü olan aflatoksin ile kirlenebilir. Işınlanmış baharatları seçmek maruz kalmanızı azaltmanıza yardımcı olabilir (61, 62).

Diyetinize Jalapenos Nasıl Eklenir

 1. Jalapenos çiğ olarak yenebilir, pişirilebilir, tütsülenebilir (yonga biber olarak da bilinir), kurutulabilir ve hatta toz haline getirilebilir.

 2. Araştırmalar, kurutma işlemi sırasında kapsaikinoid kaybının çok az veya hiç olmadığını ve sadece sigara veya turşuluktan orta derecede bir azalma olduğunu göstermektedir, bu nedenle tüm formlarında jalapenos tüketmek faydalı olabilir (63). , 64).

 3. Jalapenos'un tadını çıkarabilirsiniz:

 4. Tahminlere göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde veya Avrupa'da yaşayan ortalama bir insan günde yaklaşık 1,5 mg capsaicinoid tüketiyor.

 5. Çili ile pişirmenin daha yaygın olduğu Hindistan, Tayland ve Meksika gibi ülkelerde capsaicinoid tüketimi çok daha yüksek (günde 25-200 mg arası) (65).

 6. Araştırmalar, düzenli olarak acı biber yemek yiyenlerin, diğer etkenleri kontrol ederken bile, herhangi bir sebeple ölüm riskinin% 12 oranında azaldığını, bu yüzden insanların daha baharatlı biber eklemelerinin yararlı olabileceğini göstermektedir. diyetlerine (66).

 7. Genel olarak, biber biberi, içerdiği sağlığı arttırıcı olan kapsaisin içerir, ancak yeni araştırmalar baharatlı olmayan capsaicinoid bileşikleri için sağlığa yararı olduğunu gösterir (67).

Alt Çizgi

 1. Jalapenos, çeşitli şekillerde tadını çıkarabileceğiniz çok yönlü ve besleyici bir meyvedir.

 2. Kilo kaybı, ağrı kesici, iyileştirilmiş kalp sağlığı ve düşük ülser riski de dahil olmak üzere sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan bir bileşik olan kapsaisin içerirler.

 3. Çoğu kişi için güvenli olsa da, ağızda geçici bir yanma hissine ve bazılarında rahatsız edici bağırsak yan etkilerine neden olabilir.

 4. Baharatlı yiyeceklerden hoşlanıyorsanız ve herhangi bir yan etki yaşamıyorsanız, jalapenos diyetinize sağlıklı bir katkı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407