Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Ginseng'in Kanıtlanmış Sağlık Faydaları

Bir tat alın ve faydalarını toplayın

 1. Ginseng, geleneksel Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılmıştır.

 2. Etli kökleri olan bu yavaş büyüyen, kısa bitki, ne kadar büyüdüğüne bağlı olarak üç yolla sınıflandırılabilir: taze, beyaz veya kırmızı.

 3. 4 yıldan önce taze ginseng, 4-6 yıl arasında beyaz ginseng, 6 yıl veya daha uzun süre sonra kırmızı ginseng hasat edilir.

 4. Bu bitkinin birçok çeşidi vardır, ancak en popülerleri Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius) ve Asya ginsengi (Panax ginseng).

 5. Amerikan ve Asyalı ginsengi, aktif bileşik konsantrasyonlarına ve vücut üzerindeki etkilerine göre değişir. Amerikan ginsengi'nin rahatlatıcı bir ajan olarak çalıştığına inanılırken, Asya'daki çeşitliliğin canlandırıcı etkisi vardır (1, 2).

 6. Ginseng iki önemli bileşik içerir: ginsenosidler ve gintonin. Bu bileşikler sağlık yararları sağlamak için birbirini tamamlar (3).

 7. İşte ginsengin kanıta dayalı 7 sağlık yararı.

1. Enflamasyonu Azaltabilen Güçlü Antioksidanlar

 1. Ginseng yararlı antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir (4).

 2. Bazı test tüpü çalışmaları ginseng ekstraktlarının ve ginsenosid bileşiklerinin enflamasyonu engellediğini ve hücrelerde antioksidan kapasiteyi artırabileceğini göstermiştir (5, 6).

 3. Örneğin, bir test tüpü çalışması Kore kırmızı ginsengi ekstraktının enflamasyonu azalttığını ve antioksidan aktivitenin artmış olduğunu egzama hastalarından alınan deri hücreleri olduğunu buldu (7).

 4. Sonuçlar insanlarda da umut verici.

 5. Bir çalışma 18 genç erkek sporcunun yedi gün boyunca günde üç kez 2 gram Kore kırmızı ginseng ekstresi almasının etkilerini araştırdı.

 6. Erkekler daha sonra egzersiz testi yapıldıktan sonra test edilen bazı inflamatuar belirteçlerin seviyelerine sahipti. Bu seviyeler plasebo grubundan anlamlı derecede düşüktü, testten 72 saat sonra sürdü (8). [! 953 => 1140 = 2!

 7. Son olarak, daha büyük bir çalışma 12 hafta boyunca günde 3 gram kırmızı ginseng veya plasebo alan 71 postmenopozal kadını takip etti. Daha sonra antioksidan aktivite ve oksidatif stres belirteçleri ölçüldü.

 8. Araştırmacılar, kırmızı ginsengin antioksidan enzim aktivitelerini artırarak oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır (9).

2. Beyin Fonksiyonundan Yararlanabilir

 1. Ginseng, hafıza, davranış ve ruh hali gibi beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olabilir (10, 11).

 2. Bazı deney tüpü ve hayvan çalışmaları, ginseng içerisindeki ginsenosidler ve K bileşiği gibi bileşenlerin beyni serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı koruyabileceğini göstermektedir (12, 13, 14).

 3. Bir çalışmada dört hafta boyunca günde 200 mg Panax ginseng tüketen 30 sağlıklı insan takip edildi. Çalışmanın sonunda akıl sağlığı, sosyal işlevsellik ve ruh hallerinde iyileşme gösterdiler.

 4. Bununla birlikte, bu faydalar 8 hafta sonra anlamlı şekilde durdu ve bu da ginseng etkilerinin uzun süreli kullanımla azalabileceğini gösterdi (15).

 5. Başka bir çalışmada, 200 veya 400 mg Panax ginseng'in tekli dozlarının, 10 dakikalık bir zihinsel testten önce ve sonra 30 sağlıklı yetişkinde zihinsel performans, zihinsel yorgunluk ve kan şekeri seviyelerini nasıl etkilediği incelenmiştir.

 6. 400 mg dozun aksine, 200 mg doz, test sırasında zihinsel performansı ve yorgunluğu iyileştirmede daha etkiliydi (16). [! 953 => 1140 = 3!

 7. Üçüncü bir çalışma, sekiz gün boyunca günde 400 mg Panax ginseng almanın sakinliği ve matematik becerilerini geliştirdiğini buldu (17). [! 953 => 1140 = 3!

3. Erektil Disfonksiyonu Geliştirebilir

 1. Araştırmalar, ginsengin erkeklerde erektil disfonksiyon (ED) tedavisinde yararlı bir alternatif olabileceğini göstermiştir (21, 22).

 2. İçindeki bileşikler penis içindeki kan damarlarında ve dokulardaki oksidatif strese karşı koruyabilir ve normal fonksiyonun geri kazanılmasına yardımcı olabilir gibi görünmektedir (23, 24). [! 953 => 1140 = 4!

 3. Bir çalışma Kore kırmızı ginsengiyle tedavi edilen erkeklerde ED tedavisinde kullanılan% 30'luk bir iyileşme olduğunu, ED tedavisinde kullanılan% 30'luk iyileşmeyi (26) göstermiştir. [! 953 => 1140 = 4!

4. Bağışıklık Sistemini Artırabilir

 1. Ginseng bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

 2. Bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini araştıran bazı çalışmalar cerrahi ya da kemoterapi tedavisi alan kanser hastalarına odaklandı.

 3. Bir çalışma, mide kanseri için ameliyattan iyileşen 39 kişiyi takip etti ve iki yıl boyunca günde 5.400 mg ginseng ile tedavi etti.

 4. Başka bir çalışmada, kırmızı ginseng ekstraktının cerrahi sonrası kemoterapi gören ileri mide kanseri hastalarında immün sistem belirteçleri üzerindeki etkisi incelenmiştir.

 5. Üç ay sonra, kırmızı ginseng ekstresi alanlarda kontrol veya plasebo grubundakilerden daha iyi bağışıklık sistemi belirteçleri vardı (29).

 6. Ayrıca, bir çalışma, ginseng alan kişilerin küratif cerrahi sonrası beş yıl boyunca% 35 daha yüksek, hastalıksız yaşama şansına ve% 38 daha yüksek sağkalım oranına sahip olabileceğini göstermiştir. almayanlara (30).

 7. Görünüşe göre, ginseng ekstresi aşıların grip gibi hastalıklara karşı etkisini artırabilir (31).

 8. Bu çalışmalar kanserli insanlarda bağışıklık sistemi belirteçlerinde iyileşmeler gösterse de, ginsengin sağlıklı insanlarda enfeksiyonlara karşı direnci arttırmada etkinliğini göstermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (32).

5. Kansere Karşı Potansiyel Yararları Olabilir

 1. Ginseng, bazı kanser riskini azaltmada yardımcı olabilir (33).

 2. Bu bitkideki ginsenosidlerin iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu ve antioksidan koruma sağladığı gösterilmiştir (34, 35).

 3. Hücre döngüsü, hücrelerin normal olarak büyüdüğü ve bölündüğü işlemdir. Ginsenosidler bu döngüye anormal hücre üretimi ve büyümesini önleyerek fayda sağlayabilirler (34, 35).

 4. Birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi, ginseng alan kişilerin% 16 daha düşük kanser geliştirme riskine sahip olabileceği sonucuna varmıştır (35).

 5. Ayrıca, gözlemsel bir çalışma, ginseng alan kişilerin dudak, ağız, yemek borusu, mide, kolon, karaciğer ve akciğer kanseri gibi bazı kanser türlerini geliştirme olasılığının daha düşük olabileceğini göstermiştir. kim almaz (36).

 6. Ginsengin kanserin önlenmesindeki rolü üzerine yapılan çalışmalar bazı faydalar gösterse de, sonuçsuz kalmaktadır (37).

6. Yorgunlukla Mücadele Edebilir ve Enerji Seviyelerini Artırabilir

 1. Ginseng'in yorgunluğa karşı savaşmaya ve enerjiyi arttırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 2. Dört haftalık bir çalışma, kronik yorgunluğu olan 90 kişiye 1 veya 2 gram Panax ginseng veya plasebo vermenin etkilerini araştırdı.

 3. Panax ginseng verilenler, plasebo alanlara göre daha az fiziksel ve zihinsel yorgunluk, ayrıca oksidatif streste azalma yaşadı (41).

 4. Başka bir çalışmada, 2.000 mg Amerikan ginsengi veya plasebo ile yorgunluk yaşayan 364 kanser hastası sağlandı. Sekiz hafta sonra, ginseng grubundakiler, plasebo grubundakilerden anlamlı derecede daha düşük yorgunluk seviyelerine sahipti (42). [! 953 => 1140 = 7!

7. Kan Şekeri Düşürdü

 1. Ginseng, diyabeti olan ve olmayan insanlarda kan glukozunun kontrolünde faydalı görünüyor (44, 45).

 2. Amerikan ve Asya ginsenginin pankreas hücre fonksiyonunu iyileştirdiği, insülin üretimini artırdığı ve dokularda kan şekeri alımını arttırdığı gösterilmiştir (44). [! 953 => 1140 = 8!

 3. İlginç bir şekilde, 12 haftalık çalışma boyunca iyi kan şekeri kontrolünü sürdürebildiler. Kan şekeri seviyelerinde% 11, açlık insülininde% 38 ve insülin duyarlılığında% 33 oranında bir azalma vardı (46). [! 953 => 1140 = 8!

 1. Ginseng kökü birçok şekilde tüketilebilir. Çiğ olarak yenebilir veya yumuşatmak için hafifçe buğulayabilirsiniz.

 2. Çay yapmak için su içinde de pişirilebilir. Bunu yapmak için, taze dilimlenmiş ginseng'e sadece sıcak su ekleyin ve birkaç dakika boyunca demlenmesini sağlayın.

 3. Çorbalar ve tavada kızartmalar gibi çeşitli tariflere Ginseng de eklenebilir. Ve ekstrakt toz, tablet, kapsül ve yağ formlarında bulunabilir.

 4. Ne kadar almanız gerektiği iyileştirmek istediğiniz duruma bağlı. Genel olarak, günlük 1-2 gram ham ginseng kökü veya 200-400 mg ekstrakt dozu önerilmektedir. En düşük dozla başlamak ve zamanla artırmak en iyisidir.

 5. % 2-3 toplam ginsenosid içeren standart bir ginseng ekstresi arayın ve emilimini artırmak ve tam olarak faydalanmak için yemeklerden önce tüketin.

Güvenlik ve Potansiyel Yan Etkiler

 1. Araştırmaya göre, ginseng güvenli görünüyor ve ciddi bir olumsuz etki yaratmaması gerekiyor.

 2. Bununla birlikte, diyabet ilacı alan kişiler, bu seviyelerin çok düşük olmadığından emin olmak için ginseng kullanırken kan şekeri seviyelerini yakından izlemelidir.

 3. Ek olarak, ginseng antikoagülan ilaçların etkinliğini azaltabilir.

 4. Bu nedenlerle, takviye etmeden önce doktorunuzla konuşun.

 5. Güvenlik çalışmalarının eksikliğinden dolayı, ginsengin hamile veya emziren çocuklar veya kadınlar için önerilmediğini unutmayın.

 6. Son olarak, ginsengin uzun süreli kullanımının vücuttaki etkinliğini azaltabileceğine dair kanıtlar var.

 7. Yararlarını en üst düzeye çıkarmak için 2-3 hafta döngüsünde ginsengi almanız gerekir (14). [! 953 => 1130 = 11!

 1. Ginseng, yüzlerce yıldır Çin tıbbında kullanılmış olan bitkisel bir tamamlayıcıdır.

 2. Antioksidan ve antienflamatuar etkileri için yaygın olarak lanse edilir. Aynı zamanda kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir ve bazı kanserler için faydaları olabilir.

 3. Dahası, ginseng bağışıklık sistemini güçlendirebilir, beyin fonksiyonunu artırabilir, yorgunlukla savaşabilir ve erektil disfonksiyon semptomlarını iyileştirebilir.

 4. Ginseng çiğ veya hafif buharda tüketilebilir. Ayrıca ekstrakt, kapsül veya toz formuyla diyetinize kolayca eklenebilir.

 5. Belirli bir durumu iyileştirmek ya da sadece sağlığınıza hız vermek istiyorsanız, ginseng kesinlikle denemeye değer.

 6. Ginseng için çevrimiçi alışveriş yapın.



Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407