Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Fındıkların Şaşırtıcı Faydaları

7 Fındıkların Şaşırtıcı Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 02 Temmuz 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Kuruyemiş nedir?

 1. "Somun" terimi, mutfak uygulamalarında oldukça geniş bir şekilde kullanılıyor, ancak botanik ve bilim açısından, fındıklar, kabukları ve tohumları içeren meyvelerdir, ancak teknik olarak, fındıklar doğal olarak atmazlar. tohumları. Fındık, kestane ve meşe palamudu, kabuklarını ve tohumlarını ayırmaz ve bilimsel olarak fındık olarak sınıflandırılır. Gerisi tohumlar, ancak sık sık fındık denir. Besleyici değer ve etki açısından, iki çeşit tohum ve fındık birbirine çok benzer, bu nedenle amaçlarımız için hepsini fındık olarak tartışacağız.

 2. Kazı alanlarındaki antropolojik kayıtlara göre insan diyetine en az 750.000 yıl boyunca fındık dahil edildi. Dünyanın dört bir yanındaki fındıkların besinsel değeri ve erişilebilirliği onu binlerce yıldır avcı / toplayıcı kültürünün önemli bir parçası haline getirdi, böylece kültürel olarak mutfağında önemli bir rol oynamaya devam ettiler. Neredeyse her ülkede bir çeşitlilikte yenilirler. En yaygın fındık türleri badem, Brezilya fıstığı, antep fıstığı, kaju fıstığı, kestane, keten tohumu, macadamia fıstığı, yerfıstığı, ceviz, çam fıstığı, haşhaş tohumu, susam, ceviz ve ayçiçeği çekirdeğidir. Beklenmeyen bir başka tür ceviz de, bazı benzersiz sağlık yararları olan hindistancevizidir.

Kuruyemiş Besin Değerleri

 1. Pek çoğunda bulunan vitaminler, mineraller ve organik bileşikler. Daha spesifik olarak, faydaları diyet lifi, tekli doymamış yağ asitleri, linoleik asit, flavonoidler, karoten, L-arginin, E vitamini, bitki sterolleri ve bakır, demir, kalsiyum, potasyum, çinko, magnezyum ve manganez gibi minerallerden gelir. Dr. David Jacob ve arkadaşlarına göre, Minnesota Üniversitesi Minneapolis, fındıkların zengin bir antioksidan kaynağıdır. Düzinelerce somundaki sağlıklı niteliklerin etkileyici listesi, çeşitler aşağıda açıklanan sağlık yararlarının çoğuna katkıda bulunur. Orta (ez_write_tag ([![!728,90

Fındıkların Sağlığa Faydaları

 1. Fındıkların sağlıklı yararları aşağıdaki gibidir:

Antikanser Potansiyeli

 1. Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, fındıkların en iyi yönlerinden biri, bazılarına oksimoron gibi ses çıkaran, sağlıklı yağ içeriklerinin yüksek olmasıdır; Vücudun ihtiyacı vardır ve fındık, omega-3 yağ asitleri, daha spesifik olarak alfa-linoleik asit (ALA) adı verilen bu çoklu doymamış yağların harika bir kaynağıdır. Dr. Zhennan Gu tarafından yayınlanan rapora göre, Dr. Jingjing Li ve ark. BMC Journal'da, bu tip yağ asidi, test deneklerinde kolon, prostat ve meme kanseri riskini azalttığı gösterilen bazı anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Dahası, fındıktaki yüksek diyet lifi seviyesi, bazı gastrointestinal kanser türlerinin şansını azaltan iyi bağırsak hareketlerini ve sindirimi teşvik eder.

Sindirim Sorunlarını Önleyin

 1. Her bir somun çeşidinde, Elsevier'in Gıda Kompozisyonu ve Analizi Dergisi'ne göre, yiyeceklerde bulunan daha faydalı ve çok yönlü unsurlardan biri olan yüksek bir lif içeriği vardır. Her şeyden önce, lif dışkıya kütle kattığı için sindirim işlemi için önemlidir. Bu, bağırsak hareketlerinin sindirim sistemi boyunca düzgün bir şekilde hareket ettiği anlamına gelir; çünkü lif, bağırsağın düz kasındaki peristaltik hareketi uyarır. Dışkı sistemde serbestçe hareket ettiğinde, kabızlık azalır ve düzenli bağırsak hareketleri başlayabilir. Bu, hemoroitler veya polipler gibi çeşitli sindirim koşulları geliştirme şansını azaltır. Ayrıca, lif vücuttan aşırı kolesterolü, özellikle de zarar veren omega-6 yağ asitlerini temizlemeye çalışır.

Kilo Verme

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kalp Sağlığını Geliştirin

 1. Genel olarak sağlık açısından fındıkların belki de en önemli özelliği, kardiyovasküler sistemin etkisidir. Bu çeşitli şekillerde olur. Öncelikle, fındıklarda HDL kolesterol de denilen çok miktarda "iyi kolesterol" bulunur, bu yüzden birçok insan ne olursa olsun kötü olarak kolesterol gibi şeyler olsa da, bunun size bir ders olmasına izin verin. Bu faydalı kolesterol türü kanda tehlikeli kolesterolün (LDL kolesterol) varlığını azaltır, diyor Amerikan Klinik Beslenme Dergisi. Atardamarların ve kan damarlarının duvarlarına bağlanmamalarını sağlar. Bu şekilde, fındık kan pıhtılarının ve aterosklerozun kardiyovasküler sisteminize ciddi şekilde zarar vermesi ihtimalini azaltır.

 2. İkincisi, fındıklarda kan damarlarını rahatlatan ve herhangi bir daralma veya kronik kontraksiyonları kolaylaştıran L-arginin adı verilen önemli bir amino asit var. Kan damarları gevşetildiğinde, kan daha serbest şekilde akar ve tüm sistem üzerinde daha az stres olur ve kan basıncı düşer. Ayrıca, kan pıhtılarının damarlar gevşediğinde vücudu ve hızlı ve pürüzsüz bir şekilde akması durumunda kanı daha az etkilemesi olasıdır. Kuruyemişler ayrıca resveratrol de dahil olmak üzere bazı poli-fenolik flavonoid bileşenlerinin zengin bir kaynağıdır. Bu güçlü bileşik, kan damarlarının gerilmesine neden olan anjiyotensin aktivitesini inhibe eder. Aynı zamanda bilinen bir vazodilatör olan nitrik oksidin salınımını da sağlar. [! 595 => 1130 = 9!

 1. Fındıkta en yüksek konsantrasyonlarda bulunan vitamin, güçlü bir antioksidan olan E Vitaminidir. Antioksidanlar, çok çeşitli hastalıklara ve tehlikeli sağlık koşullarına neden olabilecek hücresel metabolizmanın yan ürünleri olan vücuttaki serbest radikallerin etkileriyle savaşır. Ayrıca, E vitamininin sağlığa yararları, cilt sağlığını artırma ve kırışıklıklara ve erken yaşlanmaya yol açan serbest radikallerin zararlı etkileriyle mücadele yeteneğini içerir. Bu vitamin aynı zamanda bağışıklık fonksiyonunu arttırır, vücudun metabolik fonksiyonlarını arttırır ve hücresel onarımı teşvik eder.

Zihinsel Bozukluklarla Mücadele

 1. Fındık ayrıca, Alzheimer hastalığı, şizofreni ve omega-3 yağ asidi içeriği nedeniyle depresyon dahil olmak üzere zihinsel bozuklukların zayıflatıcı etkileriyle de savaşır. Bu, Martha Clare Morris'in başkanlığında ve Ulusal Yaşlanma Enstitüsü Bethesda tarafından finanse edilen bir araştırma ile onaylandı. Bu bileşikler aynı zamanda romatoid artritin azaltılmasında da iyidir, çünkü doğada anti-enflamatuardır, bu da beyine kan akışını artırarak sağlıklı bilişsel işlevi daha da arttırır.

Susuz kalmayı önle

 1. Bazı fındıklarda bulunan yüksek potasyum seviyeleri hücrelerde hücresel sıvı ve su dengesi için çok faydalıdır. Bu, hidrasyonun çok önemli olması nedeniyle vücudun nemli ve düzgün çalışmasını sağlar. Potasyum kan basıncını daha da azaltmak ve kalbi çeşitli durumlardan korumak için vazodilatör olarak da çalışır.

Anemiyi Önle

 1. Bu iki temel mineral, kırmızı kan hücrelerinin düzgün çalışması ve oluşturulması için gereklidir. Demir ve bakır, kırmızı kan hücrelerinin her ikisinde de aktif bileşenlerdir, bu nedenle, yorgunluk, baş dönmesi, mide sorunları ve uyku bozuklukları ile sonuçlanabilecek demir eksikliği olarak da bilinen anemi semptomlarını hafifletmeye çalışırlar.

 2. Dikkat Kelimesi

 3. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407