Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Erik ve Eriklerin Sağlığa Faydaları

Alt satırda

 1. Erikler çok çeşitli sağlık yararları sunarken son derece besleyicidir.

 2. Birkaç kronik hastalık riskini azaltmanıza yardımcı olabilecek lif ve antioksidanlara ek olarak birçok vitamin ve mineral içerir.

 3. Erikleri taze veya kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz. Kurutulmuş erik veya kuru erik, kabızlık ve osteoporoz da dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşullarını iyileştirdiği bilinmektedir.

 4. Bu makale erik ve kuru erik kanıta dayalı 7 sağlık yararını listeler.

1. Birçok Besin İçerir

 1. Erikler ve kuru erik besin maddelerinde etkileyici şekilde yüksektir. Elyaf ve antioksidanlara ek olarak 15'in üzerinde farklı vitamin ve mineral içerirler.

 2. Eriklerin ve eriklerin beslenme profillerine genel bir bakış.

 3. Erikler kalorilerde nispeten düşüktür, ancak oldukça fazla miktarda önemli vitamin ve mineral içerir. Bir erik aşağıdaki besinleri içerir (1):

 4. Ek olarak, bir erik az miktarda B vitamini, fosfor ve magnezyum sağlar (1).

 5. Kilo olarak, kuru erik kalorilerde eriklerden daha yüksektir. 1 ons (28 gram) kuru erik porsiyonunda aşağıdakiler bulunur (2):

 6. Genel olarak, bir porsiyon erik ve kuru erik vitamin ve mineral içeriği hafifçe farklılık gösterir. Kuru erik, eriklerden daha fazla K vitamini içerir ve B vitaminleri ve minerallerinde biraz daha yüksektir.

 7. Ayrıca, kuru erik kalorilerde, liflerde ve karbonhidratlarda taze eriklerden daha yüksektir.

2. Kuru erik ve Erik Kuru Meyve Kabızlığı Giderebilir

 1. Kuru erik ve kuru erik suyu kabızlığı giderebilme yetenekleri ile bilinir.

 2. Bu, kısmen erikteki yüksek lif miktarından kaynaklanmaktadır. Bir kuru erik 1 gram lif sağlar (2).

 3. Kuru eriklerdeki lif çoğunlukla çözünmez, bu da suyla karışmadığı anlamına gelir.

 4. Dışkıya kütle ekleyerek kabızlığın önlenmesinde rol oynar ve atıkların sindirim kanalınızdan geçme hızını hızlandırabilir (3, 4).

 5. Ayrıca, kuru erik ve kuru erik suyu, doğal müshil etkisi olan bir şeker alkolü olan sorbitol içerir (4, 5).

 6. Kabarıklığı tedavi etmede kuru erik, kabızlığın tedavisinde genellikle kabızlığın giderilmesi için kullanılan bir elyaf türü olan psyllium gibi diğer birçok müshil türünden daha etkili olduğu gösterilmiştir (6). [! 780 => 1140 = 3!

 7. Kuru erik suyu kullanıyorsanız, şeker eklenmeden% 100 meyve suyu olduğundan emin olun. Ek olarak, porsiyon büyüklüğünüzü günde 4-8 ons (118-237 ml) ile sınırlandırın.

3. Erikler ve Erikler Antioksidanlar açısından zengindir

 1. Erikler ve kuru erikler, antioksidanlar bakımından zengindir; bu, iltihabı azaltmada ve hücrelerinizi serbest radikallerin hasar görmesinden korumada yardımcı olur.

 2. Kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan ve kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilecek polifenol antioksidanlarında özellikle yüksektir (8).

 3. Aslında, bazı çalışmalar eriklerin, nektarinler ve şeftali gibi diğer popüler meyveler gibi polenol antioksidanlarının iki katından fazlasını içerdiğini göstermiştir (9).

 4. Birçok laboratuvar ve hayvan çalışması, erik ve kuru erikteki polifenollerin, güçlü bir anti-enflamatuar etkilere sahip olduğunu ve bunun yanı sıra sıklıkla hastalığa neden olan hücrelere zarar vermeyi önlediğini göstermiştir (10, 11). , 12).

 5. Bir test tüpü çalışmasında, kuru eriklerdeki polifenoller eklem ve akciğer hastalıkları ile ilişkili enflamatuar belirteçleri önemli ölçüde azalttı (13, 14).

 6. Spesifik bir polifenol türü olan antosiyaninler, erik ve kuru eriklerde bulunan en aktif antioksidanlar gibi görünmektedir. Kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmak da dahil olmak üzere güçlü sağlık etkileri olabilirler (10, 15, 16, 17). [! 780 => 1140 = 4!

4. Kan Şekeri Düşürmeye Yardımcı Olabilir

 1. Erikler, kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir.

 2. Karbonhidratlarda oldukça yüksek olmasına rağmen, erik ve kuru erik yedikten sonra kan şekeri seviyelerinde önemli bir artışa neden görünmüyor (18, 19).

 3. Bu, kan şekeri düzenlemesinde rol oynayan bir hormon olan adiponektin düzeylerini artırma potansiyellerine atfedilmektedir (19). [! 780 => 1140 = 5!

 4. Dahası, erik ve kuru erik gibi meyvelerin tüketilmesi daha düşük tip 2 diyabet riski ile ilişkilidir (21).

 5. Ancak, kuru eriklerin kalorisi yüksek ve fazla tüketilmesi kolay olduğu için porsiyon boyutlarını kontrol ettiğinizden emin olun. Makul bir porsiyon büyüklüğü 1 / 4-1 / 2 su bardağıdır (44-87 gram).

5. Kuru erik Kemik Sağlığını Destekleyebilir

 1. Kuru erik kemik sağlığını iyileştirmede faydalı olabilir.

 2. Bazı çalışmalar, kuru erik tüketimini düşük kemik yoğunluğu ile karakterize osteoporoz ve osteopeni gibi kemik rahatsızlıklarını azaltma riskiyle ilişkilendirmiştir (22).

 3. Kemik kaybını önlediği sadece kuru erik gösterilmemiş, aynı zamanda daha önce gerçekleşmiş olan kemik kaybını tersine çevirme potansiyeli de var (22). [! 780 => 1140 = 6!

 4. Tüm bu bulgular pozitif olsa da, kuru erik ve kemik sağlığı ile ilgili kanıtların çoğu hayvan ve tüp çalışmaları ile ilgili sonuçlara dayanıyor.

 5. Bununla birlikte, budama alımı ve kemik sağlığı üzerinde yapılan asgari miktarda insan araştırması umut verici sonuçlar vermiştir. Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, kuru erik kemik kaybını önleme ve tersine çevirmede en etkili gibi görünmektedir (22). [! 780 => 1130 = 7!

 1. Erikleri ve erikleri düzenli olarak tüketmek kalp sağlığı üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabilir.

 2. Kalp hastalıkları için önemli risk faktörleri olan yüksek tansiyon ve kolesterol seviyelerini düşürme potansiyeli nedeniyle çalıştılar.

 3. Bir çalışmada, kuru erik suyu içen ve her sabah sekiz hafta boyunca üç veya altı kuru erik yiyen denekler, aç karnına sadece bir bardak su içen grupla karşılaştırıldı (30).

 4. Kuru erik ve kuru erik suyunu tüketenler, su içen gruba göre kan basıncı düzeyleri, toplam kolesterol ve "kötü" LDL kolesterolü önemli ölçüde düşüktü (30).

 5. Başka bir çalışmada, yüksek kolesterol tanısı alan erkeklerin sekiz hafta boyunca günde 12 kuru erik tükettikten sonra LDL kolesterol seviyelerinin daha düşük olduğu bulundu (31). [! 780 => 1140 = 7!

 6. Genel olarak, kurutulmuş erik tozu ve erik suyuyla beslenen farelerin, kolesterol seviyelerinin düşük olduğu ve "iyi" HDL kolesterolün arttığı görülüyor. Ancak, bu sonuçlar insanlara genelleştirilemez (32, 33).

 7. Eriklerin ve eriklerin kalp hastalığı risk faktörleri üzerindeki olumlu etkileri, yüksek oranda lif, potasyum ve antioksidan içerdiklerinden kaynaklanmaktadır (34, 35).

 8. Bu çalışmaların sonuçları ümit verici olsa da, erik ve kuru eriklerin kalp koruyucu etkilerini desteklemek için daha fazla insan araştırmasının gerekli olduğunu unutmayın.

7. Diyetinize Eklemek Kolay

 1. Erikler ve kuru erikler diyetinize dahil etmek için uygun ve kolaydır.

 2. Bunları kendi başlarına yiyebilir veya aşağıdaki tariflerde olduğu gibi tatlı ve salatalarda tadını çıkarabilirsiniz:

 3. Kuru erik ayrıca meyve suyu olarak da tüketilebilir ve sık sık demlenir, bu da onları suyla bir araya getirme ve daha sonra bu tarifte kaynatma işlemidir.

Alt Çizgi

 1. Erikler çok besleyici bir meyvedir. Hem erik hem de kuru erik, mükemmel bir vitamin, mineral, lif ve antioksidan kaynağıdır.

 2. Ek olarak, osteoporoz, kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi birçok kronik hastalık riskini azaltabilecek çeşitli özelliklere sahipler.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407