Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Diyetinize Filizlenmiş Tahıl Ekmeği Eklemek İçin Harika Sebepler

Alt satırda

 1. Filizlenmiş tahıl ekmeği, filizlenmeye veya çimlenmeye başlamış olan tam tahıllardan yapılır.

 2. Ancak, tahıl olarak düşünebileceğiniz şey gerçekten bir tohum. Uygun nem ve sıcaklıkla, bütün tahıl tohumları bir bitkiye filizlenmeye başlar.

 3. Filizlenme işlemi, filizlenmemiş tahıllardan veya tahıl unlarından yapılan ekmeklerle karşılaştırıldığında çeşitli beslenme yararları sunar.

 4. Aslında, filizlenme, tahılların besinsel profilini değiştirerek besinlerini daha kolay erişilebilir hale getirir ve sindirimi kolaydır.

 5. İşte filizlenmiş tahıl ekmeğinin 7 faydası.

1. Besin Değerini Artıran Kepekli Tahıllardan Yapılmış

 1. Ekmek tipik olarak un veya öğütülmüş tahıllardan yapılır.

 2. Tam tahıllı ekmekler tam tahılı içerirken beyaz ekmekler tahılın sadece bir kısmını içerir. Lif, vitamin ve mineraller gibi faydalı besinlerin çoğunluğu işlem sırasında uzaklaştırılır.

 3. Sonuç olarak, filizlenmiş tane ekmekler, tam tahıllı unlar kullanılarak tüm tahılı kullandıkları halde yapılan ekmeklere besinsel olarak benzer.

 4. Her iki ekmek türü de işlenmiş unlardan yapılan ekmeklerden üstündür.

 5. Hem lif hem de besin maddelerinde doğal olarak daha yüksektir, ancak beyaz un genellikle işleme sırasında neyin kaybolduğunu telafi etmek için vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiştir.

 6. Ayrıca, filizlenmiş tane ekmekler genellikle çeşitli tahıl ve baklagiller içerir.

 7. Örneğin, Ezekiel 4: 9 (r) Filizlenmiş Tam Tahıl Ekmeği filizlenmiş buğday, arpa, mercimek, soya fasulyesi ve yazıldığından (1).

 8. Bu yüzden, bu tür bir ekmek size yalnızca tam buğdaydan yapılan ekmeğe göre daha geniş bir besin yelpazesi sunar.

 9. Ayrıca, tahılları baklagillerle birleştirmek, filizlenmiş tahıl ekmeğindeki proteini tamamlar, yani dokuz temel amino asitin tümünü içerdiği anlamına gelir. Vücudunuzun kullanımı da daha kolay.

2. Düşük Karbonhidrat İçeriği nedeniyle Kilo Kaybı ve Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olabilir

 1. Çimlenme, tahıllardaki nişastayı kısmen parçalayarak karbonhidrat içeriğini düşürür (2).

 2. Bir çalışma filizlenmiş tahıl ekmeğinin 12 gramlık bir ekmeğin (3 gram) 44 gramına kıyasla 4 gramlık (110 gram) bir porsiyonda 34 gram ile en düşük karbonhidrata sahip olduğunu buldu. ).

 3. Bu nedenle filizlenmiş tahıl ekmeği, şeker hastalığı veya yüksek kan şekeri olan insanlar için özellikle iyi bir seçimdir.

 4. Ayrıca, taneler filizlenme işlemi sırasında suyu emer, filizlenmiş taneler kalorilerde tam tahıl unlarından (3) daha düşüktür. [! 86 => 1140 = 3!

3. Önemli Besin Maddelerinde Daha Yüksek ve Antinutriklerde Daha Düşük

 1. Diğer ekmek türlerine kıyasla, protein, lif, B vitaminleri ve C vitamini (4, 5) gibi bazı besinlerde filizlenmiş taneler daha yüksektir. [! 86 => 1140 = 4!

 2. Filizlenme, tanelerdeki amino asitleri arttırır. Bu da filizlenmiş tahıl ekmeğini, protein içindeki tam tahıl ekmeğine göre daha yüksek yapar (2, 6, 7).

 3. Bir porsiyon filizlenmiş tahıl ekmeği, 12 tane ekmeğin 11 gramına kıyasla yaklaşık 15 gram protein içerir (3). [! 86 => 1140 = 4!

 4. Bir çalışma, kahverengi pirincin 48 saat boyunca filizlenmesinin lif içeriğini% 6,1 artırdığını buldu. 96 saat boyunca filizlenen lif% 13,3 oranında artmıştır (8).

 5. Dahası, filizlenme süreci de bazı kilit vitaminlerde artışa yol açar.

 6. Çalışmalar, pide ekmeğinde% 50 filizlenmiş buğday unu kullanmanın folat içeriğinin% 160'dan fazla artmasına neden olduğunu göstermiştir (9, 10).

 7. Çimlenme aynı zamanda beta-karoten (11) 'in yanı sıra antioksidan C ve E vitaminlerini de artırır. [! 86 => 1140 = 4!

 8. Anti besin maddeleri bitkilerde doğal olarak bulunan maddelerdir. Bazıları besin maddelerini bağlar, onları sindirime karşı dirençli kılar, bazıları ise sindirim enzimlerini inhibe eder ve besin emilimini azaltır.

 9. Pişirme çoğu tahıl ve baklagillerin sindirilebilirliğini arttırsa da, tüm antinütrientleri ortadan kaldırmaz.

 10. Fitik asit, pişirildikten sonra kalan bir antinutrienttir. Kalsiyum, demir ve çinko emilimini engeller (12, 13).

 11. Tahıl ve baklagillerin filizlenmesi, bitkisel asit içeriğini önemli ölçüde azaltır, bu da demir emilimini% 50'ye kadar arttırır (8, 14, 15).

 12. Bir çalışmada buğdayın filizlenmesi, demirin emilimini% 200'den fazla arttırmıştır (16). [! 86 => 1130 = 5!

 1. Çalışmalar, tam tahılların filizlenmesinin daha iyi sindirilebilirlik ile bağlantılı olduğunu göstermiştir (17).

 2. Filizlenme süreci, tahıllardaki nişastayı parçalayarak, önceden kısmen sindirilmiş oldukları için sindirimi kolaylaştırır.

 3. Üstelik, enzim bakımından, filizlenmemiş tanelerden daha yüksektir, bu da vücudunuzun yediğiniz yemeği sindirmesine yardımcı olur. Özellikle, filizlenme sırasında fitaz ve amilaz enzimleri artar (18).

 4. Bununla birlikte, yüksek ısıda pişirme işlemi sırasında bu enzimler etkisiz hale gelebilir. Bu nedenle, bazı filizlenmiş ekmekler bu enzimleri korumak için düşük sıcaklıklarda pişirilir.

 5. Sindirilebilirliği etkileyen diğer bir madde de lektin denilen bir bileşiktir. Lectins, bir bitkinin savunma mekanizmasının bir parçasıdır.

 6. Taneler, sızan bağırsak, kronik enflamasyon ve otoimmün hastalıklarla bağlantılı olan lektinlerde tipik olarak yüksektir (19). [! 86 => 1140 = 5!

 1. Gluten, buğdayda, arpada, çavdarda ve hecelenmiş ekmeğin çiğnenmesi dokusundan sorumlu olan yapışkan proteindir.

 2. Potansiyel olumsuz sağlık etkilerinden dolayı son zamanlarda çok fazla ilgi gördü.

 3. Glüten bazı kişilerde iltihaplanma, sızdıran bağırsak, irritabl barsak sendromu (IBS) ve diğer sağlık problemleriyle ilişkilendirilmiştir (21, 22, 23).

 4. Filizlenmenin buğdaydaki glüten içeriğini% 47 oranında azalttığı ve filizlenmiş tanelerin tolere edilmesini kolaylaştıracağı gösterilmiştir (9, 24).

 5. Bununla birlikte, filizlenme gluteni tamamen ortadan kaldırmaz. Çölyak hastalığınız veya gerçek bir glüten alerjiniz varsa, glüten içeren filizlenmiş tanelerden uzak durmalısınız.

 6. Bu durumda, pirinç, mısır ve kinoa gibi filizlenmiş glutensiz tahıllar sizin için daha iyi seçeneklerdir.

6. Yüksek Antioksidan Seviyeleri sayesinde Kronik Hastalıklardan Koruma Sunabilir

 1. Tahıl filizlenmesi, C ve E vitaminleri ve beta-karoten (11) dahil olmak üzere birkaç antioksidanı artırır.

 2. Antioksidanlar, serbest radikallere, oksidatif strese neden olan zararlı moleküllere karşı koyarak hücrelerinizin zarar görmesini önleyen kimyasal bileşiklerdir.

 3. Oksidatif stres, diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi çeşitli kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir (25). [! 86 => 1140 = 7!

 4. Bir çalışma 78 saat boyunca filizlenen amaranth filizlenmesinin antioksidan aktivitesini% 300-470, flavonoid denilen spesifik antioksidan grup seviyelerini% 213, fenolleri% 829 (26) artırdığını gösterdi. [! 86 => 1140 = 7!

 5. Normal ekmek için filizlenmiş tahıl ekmeğini değiştirmek, diyetinizden daha fazla antioksidan almanın kolay bir yoludur.

7. Diyetinize Eklemek Kolay

 1. Filizlenmiş tane ekmek bulmak bugünlerde nispeten kolaydır. Yerel çiftçilerin pazarında, sağlıklı gıda dükkanında ve hatta normal bir bakkalda bulunur.

 2. Çoğu filizlenmiş tane ekmek, buzdolabında veya dondurucu bölümünde bulunabilir. Popüler markalar Ezekiel 4: 9 ve Dave's Killer Bread ve Alvarado Street Bakery'nin filizlenmiş çeşitleri.

 3. Filizlenmiş tahıl ekmeği unlardan yapılan ekmeklerden daha yoğun ve daha ağır olma eğilimindedir, bu nedenle kabarık beyaz bir ekmek arıyorsanız faturaya uymaz.

 4. Bununla birlikte, kızarmış ekmek yapmak için mükemmel. Kızardıktan sonra dokudaki farkı bile fark etmeyebilirsiniz.

 5. Kendi filizlenmiş tahıllı ekmeğinizi yapmak istiyorsanız, bu tarifi deneyebilirsiniz.

Alt Çizgi

 1. Filizlenmiş tane ekmekler ve tam tahıllı ekmekler, işlenmiş unlardan yapılan beyaz ekmeklerden daha iyi seçimlerdir.

 2. Bununla birlikte, filizlenmiş tahıl ekmeğinin diğer tam tahıl ekmeklerine göre bazı avantajları var.

 3. Karbonhidratlar daha düşük, protein ve liflerde daha yüksek ve sindirimi daha kolay olabilir.

 4. Filizlenmiş tahıl ekmeği, glüten ve antinütrientlerde de daha düşüktür ve normal ekmeklere kıyasla daha düşük bir glisemik indekse sahiptir.

 5. Tüm potansiyel faydalarıyla, günlük tahıl alımınızın en azından bir kısmını değiştirmek için filizlenmiş tahıl ekmeği kullanmayı düşünün.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407