Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 C Vitamini Takviyelerinin Etkileyici Yararları

Alt satırda

 1. C vitamini, vücut tarafından üretilemediği anlamına gelen temel bir vitamindir. Bununla birlikte, vücudunuzda birçok rolü vardır ve etkileyici sağlık yararlarıyla ilişkilendirilmiştir.

 2. Suda çözünür ve portakal, çilek, kivi, biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebzede bulunur.

 3. C vitamini için önerilen günlük alım miktarı kadınlar için 75 mg, erkekler için 90 mg'dır (1).

 4. C vitamini alımınızı gıdalardan almanız tavsiye edilmekle birlikte, birçok insan ihtiyaçlarını karşılamak için takviyelere başvuruyor.

 5. İşte, C vitamini takviyesi almanın bilimsel olarak kanıtlanmış 7 faydası.

Kronik Hastalık Riskini Azaltabilir

 1. C vitamini, vücudunuzun doğal savunmasını güçlendiren güçlü bir antioksidandır (2).

 2. Antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendiren moleküllerdir. Bunu hücreleri serbest radikal adı verilen zararlı moleküllerden koruyarak yaparlar.

 3. Serbest radikaller biriktiğinde, birçok kronik hastalıkla bağlantılı oksidatif stres olarak bilinen bir durumu destekleyebilir (3).

 4. Araştırmalar daha fazla C vitamini tüketmenin kan antioksidan seviyenizi% 30'a kadar artırabildiğini gösteriyor. Bu, vücudun doğal savunmasının iltihapla savaşmasına yardımcı olur (4, 5).

2. Yüksek Tansiyonla Savaşmaya Yardımcı Olabilir

 1. Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık üçte birinde yüksek tansiyon var (6).

 2. Yüksek tansiyon sizi, dünyadaki ölümlerin önde gelen nedeni olan kalp hastalığı riskine sokar (7).

 3. Çalışmalar, C vitamininin yüksek tansiyonu olan ve olmayanlarda kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 4. Bir hayvan araştırması, bir C vitamini takviyesi almanın, kandan kalp taşıyan kan damarlarının gevşemesine yardımcı olduğunu ve bu da kan basıncı seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olduğunu buldu (8). [! 98346 => 1140 = 3!] Ayrıca, 29 insan çalışmasının analizi, C vitamini takviyesi almanın ortalama olarak sistolik kan basıncını (üst değer) 3.84 mmHg ve diyastolik kan basıncını (düşük değer) 1.48 azalttığını buldu Sağlıklı yetişkinlerde mmHg.

 5. Yüksek tansiyonu olan yetişkinlerde, C vitamini sistolik kan basıncını 4.85 mmHg, diyastolik kan basıncını ortalama 1.67 mmHg düşürdü (9).

 6. Bu sonuçlar ümit verici olsa da, kan basıncı üzerindeki etkilerin uzun vadeli olup olmadığı açık değildir. Dahası, tansiyonu yüksek olan kişiler tedavi için sadece C vitamini kullanmamalıdır.

Kalp Hastalıkları Riskini Potansiyel Olarak Düşüren Risk Faktörleri

 1. Kalp hastalığı dünya çapında bir numaralı ölüm nedenidir (7).

 2. Yüksek tansiyon, yüksek "kötü" LDL kolesterol, düşük "iyi" HDL kolesterol ve trigliserit seviyeleri içeren kalp rahatsızlığı riskini artırıyor.

 3. C vitamini bu risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir, bu da kalp hastalığı riskini azaltabilir.

 4. Örneğin, toplam 293.172 katılımcı ile dokuz çalışmanın analizi, 10 yıl sonra, günde en az 700 mg C vitamini alan kişilerin kalp hastalığı riskinden% 25 daha düşük olduğunu tespit etti. C vitamini takviyesi almayanlar (10).

 5. İlginç bir şekilde, 15 çalışmanın bir başka analizi, C vitamini tüketiminin sadece takviyelerden değil, besinlerden tüketilmesinin kalp hastalığı riskinin düşük olmasından kaynaklandığını ortaya koydu.

 6. Bununla birlikte, C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketen insanların ek bir gıda kullananlardan daha sağlıklı bir yaşam tarzı izleyip izlemedikleri konusunda bilim adamları emin değillerdi. Bu nedenle, farklılıkların C vitamini veya diyetin diğer yönlerinden kaynaklanmış olup olmadığı net değildir (11).

 7. 13 çalışmanın başka bir analizi, en az 500 mg / gün C vitamini almanın, kan kolesterolü ve trigliserit seviyeleri gibi kalp hastalığı için risk faktörleri üzerindeki etkisine baktı. [! 98346 => 1140 = 4!] Analizler, bir C vitamini takviyesi almanın “kötü” LDL kolesterolü yaklaşık 7.9 mg / dl ve kan trigliseritlerini 20.1 mg / dl (12) oranında önemli ölçüde azalttığını buldu. [! 98346 => 1140 = 4!] Kısacası, günde en az 500 mg C vitamini almak veya tüketmek kalp hastalığı riskini azaltabilir gibi görünüyor. Bununla birlikte, zaten C vitamini bakımından zengin bir diyet tüketiyorsanız, takviyeler ek kalp sağlığı yararları sağlamayabilir.

Ürik Asit Seviyeleri ve Gut Saldırılarını Önlemeye Yardım

 1. Gut, Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık% 4'ünü etkileyen bir artrit türüdür (13).

 2. İnanılmaz derecede acı veriyor ve eklemlerin, özellikle de büyük ayak parmaklarının iltihaplanmasını içeriyor. Gut hastalığı olan kişilerde şişlik ve ani, ciddi ağrı atakları görülür (14). [! 98346 => 1140 = 5!] Kanda çok fazla ürik asit olduğunda gut belirtileri görünüyor. Ürik asit, vücut tarafından üretilen atık bir üründür. Yüksek seviyelerde, kristalleşebilir ve eklemlerde birikebilir.

 3. İlginç bir şekilde, birkaç çalışma, C vitamininin kandaki ürik asidi azaltmaya yardımcı olabileceğini ve bunun sonucunda gut ataklarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir.

 4. Örneğin, 1.387 erkekten oluşan bir çalışma, en fazla C vitamini tüketenlerin ürik asit kan seviyelerinde en az tüketenlere göre anlamlı derecede düşük olduğunu tespit etti (15). [! 98346 => 1140 = 5!] Başka bir çalışmada, C vitamini alımının gut gelişimi ile bağlantılı olup olmadığını görmek için 20 yıl boyunca 46.994 sağlıklı erkeği takip eden başka bir çalışmada takip edildi. İlginç bir şekilde, C vitamini takviyesi alan kişilerde% 44 daha az gut riski vardı (16). [! 98346 => 1140 = 5!] Ek olarak, 13 klinik araştırmanın bir analizi, 30 gün boyunca C vitamini takviyesi almanın, bir plaseboya kıyasla kan ürik asidi önemli ölçüde azalttığını buldu. [! 98346 => 1140 = 5!] C vitamini alımı ile ürik asit düzeyleri arasında güçlü bir bağlantı olduğu görülmekle birlikte, C vitamini gut üzerindeki etkisi ile ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Demir Emilimini Geliştiren Yetersizlikler

 1. Demir vücutta çeşitli işlevlere sahip önemli bir besindir. Kırmızı kan hücreleri yapmak ve vücudun her yerine oksijen taşımak için çok önemlidir.

 2. İlginç bir şekilde, C vitamini takviyesi, demirin diyetten emilimini iyileştirmeye yardımcı olabilir. C Vitamini, bitki bazlı demir kaynakları gibi zayıf bir şekilde emilen demirin, emilmesi daha kolay bir formata dönüştürülmesine yardımcı olur (18). [! 98346 => 1140 = 6!] Et özellikle önemli bir demir kaynağı olduğu için etsiz diyet yapan insanlar için özellikle yararlıdır.

 3. Aslında, 100 mg C vitamini tüketmek demir emilimini% 67 artırabilir (19).

 4. Sonuç olarak, C vitamini demir eksikliği çeken insanlar arasında anemi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 5. Bir çalışmada, hafif demir eksikliği anemisi olan 65 çocuğa C vitamini desteği verildi. Araştırmacılar, takviyenin tek başına kansızlıklarını kontrol altına almaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır (20). [! 98346 => 1140 = 6!] Düşük demir seviyelerinden muzdarip iseniz, daha fazla C vitamini bakımından zengin besinler tüketmek veya bir C vitamini takviyesi almak kan demir seviyenizi yükseltmeye yardımcı olabilir.

Beyaz Kan Hücrelerinin İşlevini Daha İyi Hale Getirmek

 1. İnsanların C vitamini takviyesi almasının temel nedenlerinden biri bağışıklıklarını artırmak.

 2. C vitamini bağışıklık sisteminin birçok yerinde yer alıyor.

 3. İlk olarak, C vitamini, vücudu enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olan lenfositler ve fagositler olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eder (21).

 4. İkincisi, C vitamini bu beyaz kan hücrelerinin serbest radikal gibi potansiyel olarak zararlı moleküllerin zarar görmesini önlerken, bu beyaz kan hücrelerinin daha etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

 5. Üçüncüsü, C vitamini cildin savunma sisteminin önemli bir parçasıdır. Antioksidan görevi görebileceği ve cildin bariyerlerini güçlendirmeye yardımcı olabileceği şekilde cilde aktif olarak taşınır (22).

 6. Çalışmalar ayrıca C vitamini almanın yara iyileşme süresini kısaltabileceğini göstermiştir (23, 24).

 7. Dahası, düşük C vitamini düzeyleri, sağlıksız sonuçlarla ilişkilendirildi.

 8. Örneğin, zatürree muzdarip insanlar düşük C vitamini seviyelerine sahip olma eğilimindedir ve C vitamini takviyelerinin iyileşme süresini kısalttığı gösterilmiştir (25, 26).

Ve Yaşlandıkça Düşünmek

 1. Demans, zayıf düşünme ve hafıza semptomlarını tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir.

 2. Dünya çapında 35 milyondan fazla insanı etkiler ve tipik olarak yaşlı yetişkinler arasında görülür (27). [! 98346 => 1140 = 8!] Çalışmalar, beyin, omurga ve sinirlerin (tamamıyla merkezi sinir sistemi olarak da bilinir) yakınındaki oksidatif stres ve iltihabın demans riskini artırabileceğini göstermektedir (28).

 3. C vitamini güçlü bir antioksidandır. Bu vitaminin düşük seviyeleri, düşünme ve hatırlama engelli bir yetenek ile ilişkilendirilmiştir (29, 30).

 4. Ayrıca, birçok çalışma demans hastalarının kanda daha düşük C vitamini seviyesine sahip olabileceğini göstermiştir (31, 32).

 5. Ayrıca, yiyeceklerden veya takviyelerden alınan yüksek C vitamini alımının, düşünce ve yaşla ilgili hafıza üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir (33, 34, 35).

 6. Diyetten yeterince C vitamini almazsanız, C vitamini takviyesi demans gibi koşullara karşı yardımcı olabilir. Bununla birlikte, C vitamini takviyelerinin sinir sistemi sağlığı üzerindeki etkisini anlamak için daha fazla insan bazlı çalışmaya ihtiyaç vardır (36). [! 98346 => 1130 = 9!] C vitamini

 1. C vitamini bilimsel olarak kanıtlanmış faydalara sahip olsa da, zayıf kanıtlarla ya da kanıtlarla desteklenmeyen birçok temelsiz iddiaya da sahiptir.

 2. İşte C vitamini ile ilgili kanıtlanmamış bazı iddialar:

Alt satırda

 1. C Vitamini, diyet veya takviyelerden alınması gereken suda çözünür bir vitamindir.

 2. Antioksidan seviyelerini yükseltmek, kan basıncını düşürmek, kalp hastalığı riskini azaltmak, gut ataklarına karşı korumak, demir emilimini artırmak, bağışıklık sistemini artırmak ve demans riskini azaltmak gibi birçok etkileyici sağlık faydası ile ilişkilendirildi. .

 3. Genel olarak, C vitamini takviyesi, diyetinizden yeterince almak istiyorsanız, C vitamini alımınızı artırmak için harika ve basit bir yoldur.