Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Bamyanın Beslenme ve Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Bamya, yenilebilir tohum kabukları için bilinen çiçekli bir bitkidir. Afrika ve Güney Asya'dakiler gibi ılık ve tropik iklimlerde yetiştirilmektedir.

 2. Bazen "bayanın parmağı" olarak adlandırılan bamya iki renkte gelir - kırmızı ve yeşil. Her iki çeşit de aynı tadı verir ve kırmızı olan pişirildiğinde yeşile döner.

 3. Biyolojik olarak meyve olarak sınıflandırılmış bamya genellikle yemeklerde sebze gibi kullanılır.

 4. Güney Amerika mutfağında sıklıkla kullanılır ve popüler bir bamya ekidir. Yine de, bazı insanların çekici olmayan bulduğu sümüksü bir dokuya sahip olabilir.

 5. En yaygın yiyeceklerden biri olmasa da, bamya besinle doludur.

 6. İşte bamyanın 7 beslenmesi ve sağlığına faydaları.

1. Besin açısından zengin

 1. Bamya etkileyici bir besin profiline sahip.

 2. Bir bardak (100 gram) çiğ bamya (1):

 3. Bamya mükemmel bir C ve K1 vitamini kaynağıdır. C vitamini genel bağışıklık fonksiyonunuza katkıda bulunan suda çözünür bir besindir, K1 vitamini ise kanın pıhtılaşmasındaki rolüyle bilinen yağda çözünen bir vitamindir (2, 3). [! 2179 => 1140 = 2!

 4. Yeterince protein yemek, kilo yönetimi, kan şekeri kontrolü, kemik yapısı ve kas kütlesi (4, 5). [! 2179 => 1130 = 3!

 1. Bamya sağlığınıza fayda sağlayan birçok antioksidan içerir.

 2. Antioksidanlar, yiyeceklerde serbest radikaller adı verilen zararlı moleküllerin zarar vermesini sağlayan bileşiklerdir (6).

 3. Bamyadaki ana antioksidanlar, flavonoidler ve izoteketin, aynı zamanda A ve C vitaminleri de dahil olmak üzere polifenollerdir (7).

 4. Araştırmalar, polifenollerde yüksek bir diyet yemenin kan pıhtılaşması ve oksidatif hasar riskinizi azaltarak kalp sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir (8). [! 2179 => 1140 = 3!

3. Kalp hastalığı riskini azaltabilir

 1. Yüksek kolesterol seviyeleri, kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilidir.

 2. Bamya, sindirim sırasında kolesterolle bağlanan, vücudunuza absorbe edilmek yerine dışkı ile atılmasına neden olan, silaj denilen kalın bir jel benzeri madde içerir.

 3. 8 haftalık bir çalışma rastgele olarak fareleri 3 gruba böldü ve% 1 veya% 2 bamya tozu veya bamya tozu içermeyen yüksek yağlı bir diyet içeren yüksek yağlı bir diyet verdi.

 4. Bamyanın bir başka olası kalp yararı polifenol içeriğidir. 1100 kişiden 4 yıllık bir çalışma, polifenoller yönünden zengin bir diyeti yiyenlerin kalp hastalığı ile ilişkili düşük inflamatuar belirteçlere sahip olduğunu gösterdi (11). [! 2179 => 1130 = 5!

 1. Bamya, insan kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilen, lektin adı verilen bir protein türü içerir.

 2. Meme kanseri hücrelerinde yapılan bir test tüpü çalışması bamyadaki lektinin kanser hücresi büyümesini% 63'e kadar önleyebileceğini buldu (12).

 3. Metastatik fare melanom hücrelerinde yapılan bir başka test tüpü çalışması bamya ekstraktının kanser hücresi ölümüne neden olduğunu keşfetti (13).

 4. Bu çalışmaların bamyadan konsantre ve ekstrakte edilmiş bileşenleri olan test tüplerinde gerçekleştirildiğini unutmayın. Herhangi bir sonuca varılmadan önce daha fazla insan araştırması gerekir.

5. Kan şekeri düşürebilir

 1. Sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunması genel sağlığınız için çok önemlidir. Sürekli olarak yüksek kan şekeri, şeker hastalığına ve tip 2 diyabete yol açabilir.

 2. Farelerde yapılan araştırmalar bamya veya bamya özü yemenin kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor (14).

 3. Bir çalışmada, sıvı şeker ve arıtılmış bamya verilen sıçanlar kontrol grubundaki hayvanlardan daha az kan şekeri artışı yaşadı (15). [! 2179 => 1140 = 6!

6. Hamileler için faydalıdır

 1. Folat (B9 vitamini) hamile kadınlar için önemli bir besindir. Gelişmekte olan bir fetüsün beynini ve omurgasını etkileyen nöral tüp defekti riskini azaltmaya yardımcı olur (16). [! 2179 => 1140 = 7!

 2. 12.000 sağlıklı yetişkin kadını içeren bir derleme, ortalama olarak günde ortalama 245 mcg folat tükettiğini buldu (17).

 3. Beş yıldan uzun bir süredir hamile olmayan 6,000 kadının ardından devam eden bir başka çalışma, katılımcıların% 23'ünün kanlarında yetersiz folat konsantrasyonları olduğunu keşfetti (18). [! 2179 => 1140 = 7!

7. Diyetinize eklemek kolay

 1. Bamya mutfağınızda bir elyaf olmasa da, pişirmesi oldukça kolay.

 2. Bamya alırken, kahverengi lekeler veya kurumuş uçlar olmadan yumuşak ve yumuşak yeşil baklalar arayın. Pişirmeden önce bunları dört gün kadar buzdolabında saklayın.

 3. Genellikle bamya çorbalarda ve bamya gibi yahnide kullanılır. Isıtıldığında yapışkan olan kalın bir madde olan müsilaj içerir. Sümüklü bambayı önlemek için, şu basit pişirme tekniklerini izleyin:

Alt satırda

 1. Bamya, birçok sağlık yararına sahip besleyici bir yemektir.

 2. Magnezyum, folat, lif, antioksidanlar ve C, K1 ve A vitaminleri bakımından zengin.

 3. Bamya hamile kadınlara, kalp sağlığına ve kan şekeri kontrolüne faydalı olabilir. Antikanser özelliklere bile sahip olabilir.

 4. Bamya pişirmek basit olabilir. Güçlü sağlık etkileri olan yeni bir bileşen denemek için bakkal listenize ekleyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407