Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Arpacık soğanlarının Etkileyici Faydaları

7 Arpacık soğanlarının Etkileyici Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 17 Nisan 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Arpacık nedir?

 1. Arpacık soğanları normalde çeşitli soğanlar olarak kabul edilir ve aynı türü paylaşırlar, Allium cepa. Ancak, Aggragatium grubu olarak adlandırılan alt türlerdedirler. Ayrıca sarımsakla yakından ilgilidir ve çoklu karanfillerden oluşan bir başın benzer bir yapısına sahiptir. Renkleri altın kahverengiden gül kırmızısına kadar değişir ve iç eti yeşil renkte olan beyaz renklidir. Muhtemelen Güneydoğu Asya’ya özgüdürler ve oradan Hindistan’a taşınmışlar ve ticaret ve genel mahsul hareketi yoluyla Akdeniz bölgesine gitmişlerdir. Arpacık soğanı, binlerce yıl boyunca, Yunan edebiyatında ve tarihinde ortaya çıkarak ekilmiştir. Afrika'da da yetiştirilmezler.

 2. Yiyeceklere ilginç bir mutfak tadı sunuyorlar ve taze ya da turşu sebze ürünü olarak kullanılabilirler. Soğan gibi biraz tadıyorlar ama biraz daha hafif bir tadı var. Bununla birlikte, sarımsak ve soğana benzer şekilde, arpacık soğanları dilimlendiğinde gözlerde tahrişe neden olur. Bazı Asya kültürlerinde baharat olarak derin yağda kızartılmış dahil çeşitli şekillerde hazırlanırlar. Sadece eşsiz lezzetleri ve bulunabilirlikleri için değil, aynı zamanda yaygın olarak kullanılan soğanlardan birkaç yönden üstün olan önemli besin değerleri için de değerlidirler. Bu çok yönlü ve popüler sebzeyi oluşturan bazı besin maddelerine daha yakından bakalım.

Arpacık Besin Değerleri

 1. Arpacık soğanları flavonoller ve polifenolik bileşikler bakımından zengindir, bunlar aslında soğan ve sarımsaktan daha fazla miktarda bulunur. Ayrıca, diyet lifi, protein, C vitamini, potasyum, folat, A vitamini, B6 vitamini ve manganez içerirler.

Arpacıkların Sağlığa Faydaları

 1. Arpacık soğuğunun sağlığa faydaları arasında şunlar vardır:

Antioksidan Ajanlar olarak davranın

 1. Belki de en iyi arpacık besin bonusu, kersetin, kaempferol ve çeşitli sülfürik antioksidanlar dahil olmak üzere antioksidan bileşiklerin yüksek ve çeşitli içeriğidir. Bu antioksidanlar, sarımsak yüzeyine benzer şekilde dilimleme veya öğütme sırasında meydana gelen hücre yüzeyi bozulduğunda salınır. Bu antioksidanlar salındığında, allisin adı verilen başka bir değerli bileşik oluştururlar. Bu güçlü bileşik, hücre mutasyonunu ve çeşitli kanserleri azaltmaya yardımcı olur. Çalışmalar, arpacıkları, mide, kolorektal ve meme kanserinin yanı sıra, akciğer ve ağız kanserlerinde bir azalmaya bağladı.

Dolaşım Metabolizmasını Geliştirin

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Düşük Kolesterol, Kalp Sağlığını Geliştirir

 1. Arpacıkların dilimlendiği ve parçalandığı zaman oluşan bileşik olan Allisin, vücuttaki kolesterol seviyelerinin düzenlenmesi ile doğrudan bağlantılı. Allisin, karaciğerde üretilen, kolesterol üretimini kontrol eden enzim olan bir redüktaz enzimini inhibe eder. Vücuttaki toplam kolesterol seviyesini düşürerek, arpacık ateroskleroz, koroner kalp hastalığı, kalp krizi ve felç önlenmesine yardımcı olabilir.

Düşük Tansiyon

 1. İyi bilinen bir vazodilatör olan potasyum ve vücutta nitrik oksit serbest bırakan allisin etkisi, kan basıncını önemli ölçüde azaltır. Bir vazodilatör, kan damarlarının duvarlarını gevşetir ve kanın daha serbest şekilde akmasını sağlar. Bu, kalp sağlığını daha da güçlendiren kardiyovasküler sistemde pıhtılaşmayı ve stresi önler.

Diyabet Yardımına Yardım

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Sinirleri yatıştırır

 1. Piridoksin de dahil olmak üzere, arpacıkta bulunan çeşitli mineraller ve vitaminler, düşük stres düzeylerini korumak ve hormonları vücutta tutmak için çok önemli olan beyindeki GABA salınımını teşvik etmeye yardımcı olabilir. uygun seviyelerde. Stresi azaltmak veya zihninizi rahatlatmak istiyorsanız, arpacık soğanı size hızlı bir GABA artışı sağlayabilir.

 2. Folik asit, beyindeki hormonal ve enzimatik reaksiyonları düzenleyerek zihinsel ve duygusal yardımda yardımcı olabilecek temel bir B vitamini olan arpacıkta önemli miktarlarda bulunur.

 3. Dikkat Kelimesi: Bu türün çoğu üyesi (soğan ve sarımsak) gibi, arpacık soğanı için ortak alerjiler yoktur. Ancak, nadir alerjiler vardır, bu yüzden vücudunuzu izleyin ve ölçülü olarak tüketin.

 4. John Staughton, Urbana'daki (ABD) Champaign'deki Illinois Üniversitesi'nden İngilizce ve Bütünleştirici Biyoloji derecelerini alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407