Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


6 Yer mantarlarının Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Son zamanlarda trüf mantarları mutfak dünyasında son derece yaygınlaştı, hem şefler hem de yemek severler arasında bir favori haline geldi.

 2. Aynı isimdeki çikolata şekerleme ile karıştırılmaması gereken yer mantarı, bazı ağaçların köklerine yakın büyüyen bir mantar türüdür.

 3. Siyah mantarlar, beyaz mantarlar, yaz mantarları ve sarımsak mantarları gibi pek çok farklı türü var - her biri lezzet, görünüm ve fiyatta dakika farkları var.

 4. Güçlü lezzetleri ve keskin aromalarına ek olarak, trüf mantarları da oldukça besleyicidir ve çok sayıda güçlü sağlık etkisiyle ilişkilendirilmiştir.

 5. Yer mantarlarının 6 şaşırtıcı sağlık faydası var.

1. Önemli Besinlerde Zengin

 1. Yer mantarları etkileyici bir besin profiline sahiptir ve birçok önemli vitamin ve mineralde yüksektir.

 2. Aslında karbonhidrat, protein ve lif bakımından yüksektir ve hem doymuş hem de doymamış yağ asitleri ve ayrıca C vitamini, fosfor, sodyum, kalsiyum, magnezyum gibi mikro besinleri içerirler. manganez ve demir (1).

 3. Araştırma aynı zamanda trüf mantarlarının vücudunuzun ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidin tümünü sağlayan tam bir protein kaynağı olabileceğini gösteriyor (1).

2. Antioksidanlar Yüksek

 1. Yer mantarları harika bir antioksidan kaynağıdır, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan ve hücrelerinize oksidatif hasarı önleyen bileşiklerdir.

 2. Çalışmalar, antioksidanların sağlığınızın birçok yönü için önemli olduğunu ve hatta kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi daha düşük bir kronik durum riski ile bağlantılı olabileceğini göstermektedir (2).

 3. Kesin miktarlar farklı türler arasında değişebilse de, yer mantarlarının C vitamini, likopen, gallik asit ve homojenik asit gibi antioksidanlar içerdiği gösterilmiştir (3).

 4. Antioksidan içeriği nedeniyle, tüp çalışmaları, hem siyah hem de beyaz trüf mantarlarının kanser hücrelerini öldürmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor (4).

 5. Bu çalışmanın oldukça konsantre trüf ekstreleri kullanılarak yapıldığına dikkat edin. Bu nedenle, taze trüf mantarlarındaki antioksidanların genel sağlığınızı nasıl etkileyebileceği belirsizliğini koruyor.

3. Antibakteriyel Özellikleri Var

 1. Yıldız besin profillerine ek olarak, trüf mantarları da spesifik bakteri suşlarının büyümesini azaltmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere sahip olabilir.

 2. Bir test tüpü çalışması, çöl trüflerinden elde edilen ekstrenin Staphylococcus aureus'un büyümesini% 66'ya kadar inhibe ettiğini gösterdi. Bu bakteri insanlarda çok çeşitli hastalıklara neden olabilir (5).

 3. Benzer şekilde, aynı çeşitlerden elde edilen ekstraktın, genellikle antibiyotiklere karşı oldukça dirençli olan bir bakteri suşu olan Pseudomonas aeruginosa'nın büyümesini azalttığı gözlendi. [! 116 => 1140 = 4!

 4. Ek olarak, trüf mantarlarının antibakteriyel özelliklerinin insanlarda bu bakteriyel enfeksiyonları nasıl etkileyebileceğini belirlemek için yüksek kaliteli çalışmalar yapılmalıdır.

4. Kanser Hücrelerini Öldürmeye Yardımcı Olabilir

 1. Kanıtlar şu anda tüp çalışmaları ile sınırlı olsa da, bazı araştırmalar trüf mantarlarının güçlü antikanser özelliklerine sahip olabileceğini göstermektedir.

 2. Örneğin, bir test tüpü çalışması farklı yer mantarlarından elde edilen bileşiklerin karaciğer, akciğer, kolon ve meme tümörü hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olduğunu gösterdi (7). [! 116 => 1140 = 5!

5. Enflamasyonu Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 1. İnflamasyon, vücudunuzun enfeksiyon ve hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olan bağışıklık fonksiyonunuzun hayati bir parçasıdır.

 2. Bazı araştırmalar trüf mantarlarının iltihabın hafifletilmesine yardımcı olabileceğini ve dolayısıyla genel sağlık ve bağışıklığı teşvik edebileceğini öne sürüyor.

 3. Bir test tüpü çalışması, siyah ve beyaz türlerdeki bazı bileşiklerin, enflamatuar süreçte yer alan spesifik enzimlerin aktivitesini engelleyebileceğini gösterdi (4). [! 116 => 1140 = 6!

 4. Yine de normal trüf mantarlarını yemenin insanlarda inflamasyon seviyelerini nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

6. Diyetinize Eklemek Kolay

 1. Bir zamanlar gurme yemeklere ayrılmış pahalı bir lezzet olarak kabul edildiğinde, artık banka hesabınızı boşaltmak zorunda kalmadan diyetinize trüf mantarı eklemenin birçok yolu var.

 2. Özel pazarlarda ve çevrimiçi perakendecilerde yaygın olarak bulunan siyah trüf mantarları, en yaygın çeşitlerden biridir ve beyaz çeşitler gibi diğer türlerden çok daha ekonomiktir.

 3. Her ons (28 gram) ağır bir fiyat etiketi ile gelirken, yemeğinizi dönüştürmek için sadece küçük bir miktar alır.

 4. Lezzetli, aromalı bir garnitür için birkaç talaşa sahip salataları, çorbaları veya ana yemekleri doldurmaya çalışın.

 5. Alternatif olarak, lezzetli bir büküm için en sevdiğiniz tariflerde kullanmak için biraz trüf mantarı zeytinyağına veya oda sıcaklığında tereyağına karıştırabilirsiniz.

 6. Bu incelik aynı zamanda soslarda, makarnalarda, risottolarda ve et veya deniz ürünleri yemeklerinde iyi çalışıyor.

Alt satırda

 1. Yer mantarları, çeşitli yemeklerde yaygın olarak kullanılan bir tür lezzetli mantar türüdür.

 2. Farklı tat ve aromalarına ek olarak, trüf mantarları antioksidanlar açısından da oldukça besleyici, zengin ve antibakteriyel, antikanser ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olabilir.

 3. Yine de, şu anki araştırmalar yoğun trüf mantarı ekstraktları kullanılarak yapılan test tüpü çalışmaları ile sınırlı, bu nedenle bu faydalı özelliklerin sağlığınızı nasıl etkileyebileceği belli değil.

 4. Söylendiği gibi, küçük bir miktar uzun bir zamana kadar gidebilir, bu nedenle potansiyel faydalarını en üst düzeye çıkarmak için onları bir dizi başka sağlıklı bileşenle eşleştirdiğinizden emin olun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407