Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


6 Vegan Yiymenin Bilim Tabanlı Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Vegan diyetlerinin insanların kilo vermelerine yardımcı olduğu bilinmektedir.

 2. Bununla birlikte, bir dizi ek sağlık yararları da sunuyorlar.

 3. Başlangıç ​​olarak, vegan diyet sağlıklı bir kalbi korumanıza yardımcı olabilir.

 4. Dahası, bu diyet tip 2 diyabet ve bazı kanserlere karşı bir miktar koruma sağlayabilir.

 5. İşte vegan diyetlerinin 6 bilim temelli faydası.

1. Vegan Bir Diyet Bazı Besin Maddelerinde Zengindir

 1. Tipik bir Batı diyetinden vegan bir diyete geçerseniz, et ve hayvansal ürünleri elimine edersiniz.

 2. Bu kaçınılmaz olarak diğer yiyeceklere daha fazla güvenmenize yol açacaktır. Tam gıdalı vegan bir diyet durumunda, yerine konulan tahıllar tam tahıl, meyve, sebze, fasulye, bezelye, fındık ve tohum şeklini alır.

 3. Bu besinler tipik bir Batı diyetinden daha büyük bir vegan diyetini oluşturduğundan, günlük olarak bazı yararlı besinlerin daha fazla alınmasına katkıda bulunabilirler.

 4. Örneğin, birkaç çalışma vegan diyetlerinin daha fazla lif, antioksidan ve faydalı bitki bileşikleri sağlama eğiliminde olduğunu bildirmiştir. Ayrıca potasyum, magnezyum, folat ve A, C ve E vitaminleri bakımından daha zengin görünüyorlar (1, 2, 3, 4). [! 444 => 1140 = 2!

 5. Örneğin, iyi planlanmamış vegan diyetler yetersiz miktarda esansiyel yağ asidi, B12 vitamini, demir, kalsiyum, iyot veya çinko sağlayabilir (5).

 6. Bu nedenle besin açısından fakir, fast-food vegan seçeneklerinden uzak durmak önemlidir. Bunun yerine, diyetinizi besin yönünden zengin bütün bitkilerin ve takviye edilmiş yiyeceklerin çevresinde toplayın. B12 vitamini gibi takviyeleri de düşünebilirsiniz.

2. Fazla Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

 1. Giderek artan sayıda insan aşırı kilo atma umuduyla bitki bazlı diyetlere yöneliyor.

 2. Bu belki de iyi bir sebepten dolayıdır.

 3. Birçok gözlemsel çalışma, veganların vegan olmayanlara göre daha düşük vücut kitle indekslerine (VKİ) sahip olma eğiliminde olduğunu göstermektedir (6, 7). [! 444 => 1140 = 3!

 4. Bir çalışmada vegan diyeti, katılımcıların 18 haftalık bir çalışma döneminde (9) kontrol diyetinden 9,3 lbs (4,2 kg) daha fazla kaybetmelerine yardımcı oldu.

 5. İlginç bir şekilde vegan diyetine katılanlar, vegan gruplarının tam hissedene kadar yemek yemesine izin verilse bile kalori kısıtlı diyetleri izleyenlerden daha fazla kilo verdiler (10, 11).

 6. Dahası, beş farklı diyetin kilo kaybı etkilerini karşılaştıran son zamanlarda yapılan küçük bir çalışma, vejeteryan ve vegan diyetlerinin yarı vejeteryan ve standart Batı diyetleri kadar iyi kabul edildiği sonucuna varmıştır (17).

 7. Diyetlerini mükemmel şekilde takip etmiyorlarsa bile, vejeteryan ve vegan grupları hala standart bir Batı diyetindekilerden biraz daha fazla kilo kaybetti.

3. Kan Şekeri Düzeylerini Düşürür ve Böbrek İşlevini Geliştirir

 1. Vegan olmak, tip 2 diyabet ve azalan böbrek fonksiyonlarında da yarar sağlayabilir.

 2. Gerçekten de, veganlar kan şekeri seviyelerinin düşük olması, insülin duyarlılığının düşük olması ve tip 2 diyabet gelişme riskinin% 50-78 kadar düşük olma eğilimindedir (7, 18, 19, 20, 21) .

 3. Çalışmalar, vegan diyetlerinin şeker hastalarındaki kan şekeri seviyelerini Amerikan Diyabet Derneği (ADA), Amerikan Kalp Birliği (AHA) ve Ulusal Kolesterol Eğitim Programı (NCEP) 'den alınan diyetlerden daha fazla yediğini bile rapor ediyor. 10, 12, 13, 22).

 4. Bir çalışmada, vegan diyetinden sonra katılımcıların% 43'ü ADA'nın önerdiği gruptaki% 26'ya kıyasla, kan şekeri düşürücü ilaç dozajını azaltabildi. diyet (22).

 5. Diğer çalışmalar, bitki proteini yerine et ikame eden şeker hastalarının kötü böbrek fonksiyon riskini azaltabileceğini bildirmektedir (23, 24, 25, 26, 27, 28).

 6. Dahası, birkaç çalışma bir vegan diyetinin sistemik distal polinöropati semptomlarının tamamen giderilebileceğini bildirmiştir - diyabet hastalarında keskin, yanık ağrısına neden olan bir durumdur (29, 30).

4. Vegan Diyet Bazı Kansere Karşı Koruyabilir

 1. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, diyet dahil tüm kanserlerin yaklaşık üçte biri kontrolünüzdeki faktörler tarafından önlenebilir.

 2. Örneğin, düzenli bakliyat yemekleri kolorektal kanser riskinizi yaklaşık% 9-18 oranında azaltabilir (31).

 3. Araştırmalar ayrıca günde en az yedi porsiyon taze meyve ve sebze yemenin kanserden ölme riskinizi% 15'e kadar azaltabileceğini göstermektedir (32). [! 444 => 1140 = 5!

 4. Bazı hayvansal ürünlerden kaçınmak, prostat, meme ve kolon kanseri riskini de azaltabilir.

 5. Vegan diyetlerinin bazı kanser türlerini teşvik ettiği düşünülen ve yüksek sıcaklıkta pişmiş et ve işlenmiş etlerden yoksun olmasından kaynaklanabilir (36, 37, 38, 39). Veganlar ayrıca, bazı çalışmaların prostat kanseri riskini biraz artırabileceğini gösterdiği süt ürünlerinden de kaçınıyor (40). [! 444 => 1140 = 5!

 6. Bu çalışmaların doğada gözlemsel olduğuna dikkat etmek önemlidir. Vejetaryenlerin kanser riskinin düşük olmasının nedenini tam olarak belirlemeyi imkansız hale getiriyorlar.

 7. Ancak, araştırmacılar daha fazlasını öğrenene kadar, işlenmiş, tütsülenmiş ve fazla pişmiş et tüketiminizi sınırlarken, her gün yediğiniz taze meyve, sebze ve baklagillerin miktarını artırmaya odaklanmak akıllıca görünüyor.

5. Daha Düşük Kalp Hastalığı Riskine Bağlantılı

 1. Taze meyveler, sebzeler, baklagiller ve lif yemek, düşük kalp hastalığı riskine bağlıdır (32, 42, 43, 44, 45).

 2. Bunların hepsi genellikle iyi planlanmış vegan diyetlerinde büyük miktarlarda yeniliyor.

 3. Vejetaryenleri vejetaryenler ile karşılaştıran gözlemsel çalışmalar ve genel nüfus, veganların yüksek tansiyon gelişme riskinin% 75'e kadar daha düşük bir oranda yararlanabileceğini bildiriyor (20).

 4. Veganlar aynı zamanda kalp hastalığından% 42 daha düşük ölüm riski yaşayabilir (20).

 5. Dahası, birçok randomize kontrollü çalışma, vegan diyetlerinin kan şekeri, LDL kolesterolü ve toplam kolesterol seviyelerini düşürülmesinde diyetlerden daha etkili olduğunu bildirmektedir (7, 9, 10, 12, 46).

 6. Yüksek kan basıncı, kolesterol ve kan şekeri seviyelerini düşürmek kalp hastalığı riskini% 46 kadar azaltabileceğinden, bu kalp sağlığı için özellikle yararlı olabilir (47).

 7. Genel popülasyona kıyasla, veganlar ayrıca her ikisi de kalbinize iyi gelen daha fazla tahıl ve fındık tüketme eğilimindedir (48, 49). [! 444 => 1130 = 7!

 1. Birkaç çalışma, vegan diyetinin farklı artrit tipleri olan insanlarda olumlu etkileri olduğunu bildirmiştir.

 2. Bir çalışmada rastgele 40 artritik katılımcı atandı ya da her şeyden önce diyetlerini yemeye devam etmeleri ya da 6 hafta boyunca tüm yiyecek, bitki bazlı vegan diyetlerine geçmeleri sağlandı.

 3. Vegan diyeti yapanlar diyetlerini değiştirmeyenlere göre daha yüksek enerji seviyelerine ve daha iyi genel fonksiyonlara sahip olduklarını bildirmişlerdir (50). [! 444 => 1140 = 7!

 4. Her iki vegan grubundaki katılımcıların, ağrı, eklem şişmesi ve sabah tutukluğu gibi semptomlarda omnivariz diyetlerine devam edenlere göre daha büyük bir iyileşme yaşadıklarını bildirdiler (51, 52).

Ev Mesajınızı Alın

 1. Vegan diyetleri bir dizi sağlık yararı sağlayabilir.

 2. Çoğunlukla, bu faydaların ortaya çıkmasının kesin nedenleri tam olarak bilinmemektedir.

 3. Bu, daha fazla araştırma ortaya çıkana kadar, sadece diyetinizdeki besin yönünden zengin, bütün bitki besinlerinin miktarını arttırmanız için fayda sağlayabileceğini söyledi.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407