Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


6 Tatlı Patateslerin Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Tatlı patatesler dünya çapında yetişen tatlı, nişastalı kök sebzelerdir (1).

 2. Turuncu, beyaz ve mor dahil olmak üzere çeşitli boyutlarda ve renklerde geliyorlar ve vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lifler bakımından zenginler.

 3. Söylememek gerekirse, birçok sağlık yararı sağlarlar ve diyetinize eklemek kolaydır.

 4. İşte tatlı patateslerin sağlığa zararlı 6 faydaları.

1. Çok Besleyici

 1. Tatlı patates mükemmel bir lif, vitamin ve mineral kaynağıdır.

 2. Bir fincan (200 gram) pişmiş tatlı patates cildi ile (2):

 3. Ek olarak, tatlı patatesler - özellikle turuncu ve mor çeşitleri - vücudunuzu serbest radikallerden koruyan antioksidanlar bakımından zengindir (3, 4, 5).

 4. Serbest radikaller, DNA'ya zarar verebilecek ve enflamasyonu tetikleyebilecek kararsız moleküllerdir.

 5. Serbest radikal hasarı, kanser, kalp hastalığı ve yaşlanma gibi kronik hastalıklarla ilişkilendirildi. Bu nedenle, antioksidan bakımından zengin besinler yemek sağlığınız için iyidir (6, 7).

2. Gut Sağlığını Teşvik Edin

 1. Tatlı patateslerdeki lif ve antioksidanlar bağırsak sağlığına yararlıdır.

 2. Tatlı patatesler iki çeşit lif içerir: çözülebilir ve çözünmez (8).

 3. Vücudunuz her iki türü de sindiremez. Bu nedenle, lif sindirim sisteminizde kalır ve bağırsakla ilgili çeşitli sağlık yararları sağlar.

 4. Viskoz elyaflar olarak bilinen bazı çözünür elyaf türleri, suyu emer ve taburenizi yumuşatır. Öte yandan, viskoz olmayan, çözünmeyen lifler suyu emmez ve yığın ekler (9). [! 555 => 1140 = 3!

 5. Günde 20-33 gram içeren lif bakımından zengin diyetler, daha düşük kolon kanseri riski ve daha düzenli bağırsak hareketleri riski ile ilişkilendirilmiştir (12, 13, 14).

 6. Tatlı patateslerdeki antioksidanlar bağırsak yararları da sağlayabilir.

 7. Test tüpü çalışmaları, mor tatlı patateslerdeki antioksidanların, bazı Bifidobacterium ve Lactobacillus türleri (15, 16) dahil olmak üzere sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini teşvik ettiğini bulmuşlardır.

 8. Bağırsaklardaki bu tür bakteri türlerinin daha büyük miktarları daha iyi bağırsak sağlığı ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve bulaşıcı diyare gibi daha düşük bir koşul riski ile ilişkilidir (17, 18, 19).

3. Kanserle Mücadele Özelliklerine Sahip Olabilir

 1. Tatlı patates, bazı kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilecek çeşitli antioksidanlar sunar.

 2. Mor tatlı patateslerde bulunan bir antioksidan grubu olan antosiyaninlerin, mesane, kolon da dahil olmak üzere test tüpü çalışmalarında bazı kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı tespit edildi. , mide ve meme (3, 20, 21).

 3. Portakallı tatlı patates ve tatlı patates kabuğunun ekstraktlarının da tüp tüp çalışmalarında kanser önleyici özelliklere sahip olduğu bulundu (23, 24). [! 555 => 1140 = 4!

4. Sağlıklı Vizyonu Destekleyin

 1. Tatlı patatesler, sebzelerin parlak turuncu renginden sorumlu antioksidan olan beta-karoten bakımından inanılmaz derecede zengin.

 2. Aslında, bir fincan (200 gram) cilde sahip, pişmiş turuncu tatlı patates, ortalama bir yetişkinin günde ihtiyaç duyduğu beta karoten miktarının yedi katından fazla sağlar (2).

 3. Beta karoten vücudunuzdaki A vitaminine dönüştürülür ve gözlerinizin içindeki ışığı algılayan reseptörler oluşturmak için kullanılır (25, 26).

 4. Şiddetli A vitamini eksikliği gelişmekte olan ülkelerde bir endişe kaynağı ve xerophthalmia olarak bilinen özel bir körlüğe neden olabilir. Portakal eti tatlı patates gibi beta-karoten bakımından zengin yiyecekler yemek bu durumun önlenmesine yardımcı olabilir (27).

 5. Mor tatlı patateslerin de görme yararları var gibi görünüyor.

 6. Test tüpü çalışmaları, sağladıkları antosiyaninlerin göz hücrelerini, genel göz sağlığı için önemli olabilecek hasardan koruyabileceğini buldu (28).

5. Beyin İşlevini Artırabilir

 1. Mor tatlı patates tüketmek beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir.

 2. Hayvan çalışmaları, mor tatlı patateslerdeki antosiyaninlerin, iltihabı azaltarak ve serbest radikal hasarını önleyerek beynini koruyabildiğini buldu (29, 30, 31).

 3. Antosiyanin bakımından zengin tatlı patates özü ile takviye edilmenin, muhtemelen antioksidan özelliklerinden dolayı farelerde öğrenme ve belleği arttırdığı gösterilmiştir (32, 33).

 4. İnsanlarda bu etkileri test etmek için hiçbir çalışma yapılmadı, ancak genel olarak meyveler, sebzeler ve antioksidanlar bakımından zengin diyetler% 13 daha düşük zihinsel düşüş ve demans riski ile ilişkilidir (34 , 35).

6. Bağışıklık Sisteminizi Destekleyebilir

 1. Portakal etli tatlı patatesler, vücudunuzdaki A vitaminine dönüştürülen ve bitki bazlı bir bileşik olan beta-karotenlerin en zengin doğal kaynaklarından biridir (36).

 2. A vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemi için kritik öneme sahip ve düşük kan seviyeleri bağışıklığın azaltılmasıyla ilişkilendirilmiştir (37, 38).

 3. Ayrıca, özellikle bağırsaklarınızın astarında, sağlıklı mukoza zarlarını korumak için de anahtardır.

 4. Bağırsak, vücudunuzun birçok potansiyel hastalığa neden olan patojene maruz kaldığı yerdir. Bu nedenle, sağlıklı bir bağırsak, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır.

 5. Çalışmalar, A vitamini eksikliğinin bağırsak iltihabını arttırdığını ve bağışıklık sisteminizin potansiyel tehditlere doğru tepki vermesini engellediğini göstermiştir (39).

 6. Tatlı patateslerin, özellikle bağışıklık üzerinde bir etkisinin olup olmadığını belirlemeye yönelik herhangi bir çalışma yapılmamıştır, ancak düzenli olarak yemek, A vitamini eksikliğinin önlenmesine yardımcı olabilir (40).

Diyetinize Nasıl Ekleyin?

 1. Derisi ile veya onlarsız tadını çıkarabilirler, fırınlanabilir, kaynatılabilir, kızartılabilir, kızartılabilir, buharda pişirilebilir veya tavada pişirilebilirler.

 2. Doğal tatlılıkları birçok farklı çeşide eşleşiyor ve hem tuzlu hem de tatlı yemeklerin tadını çıkarabiliyorlar.

 3. Tatlı patateslerin tadını çıkarmanın bazı popüler yolları şunlardır:

 4. Hindistan Cevizi yağı, zeytin yağı veya avokado gibi biraz yağ ile tatlı patates hazırlamak, yağda eriyen bir besin maddesi olduğundan beta-karoten emilimini artırmaya yardımcı olabilir (41, 42).

 5. Tatlı patateslerin pişirilmesi beta-karoten içeriğini hafifçe azaltmasına rağmen, yine de bu besinin en az% 70'ini koruyor ve mükemmel bir kaynak olarak kabul ediliyor (43, 44).

Alt Çizgi

 1. Tatlı patatesler, çeşitli renklerde gelen besleyici yoğun kök sebzelerdir.

 2. Vücudunuzu serbest radikal hasarlarından koruyan ve sağlıklı bir bağırsak ve beyni destekleyen, lif ve antioksidanları yüksektir.

 3. İyi görüş ve bağışıklık sisteminizi desteklemek için A vitaminine dönüştürülen beta-karoten açısından da oldukça zenginler.

 4. Tatlı patatesler çok yönlüdür ve hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklerde hazırlanabilir, bu da çoğu insan için olağanüstü bir karbonhidrat seçeneği haline gelir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407