Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


6 Sıvı Aminosun (Artı Potansiyel Dezavantajları) Faydaları

Alt satırda

 1. Sıvı aminos, soya sosuna benzeyen ve tadayan mutfak baharatları.

 2. Hindistan cevizi özünün tuz ve su ile fermente edilmesi veya soya fasulyelerinin asidik bir çözelti ile muamele edilmesi suretiyle serbest amino asitlere parçalanmasıyla yapılabilir.

 3. Yemeklere tuzlu, tuzlu bir lezzet katıyorlar ve doğal olarak vegan ve glütensiz.

 4. Burada, sıvı aminoların 6 faydası var.

1. Amino asitler içerir

 1. Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır.

 2. Kas oluşturma, gen ekspresyonunu düzenleme, hücre sinyalleşmesi ve bağışıklık için çok önemlidirler (1, 2).

 3. İki tür amino asit vardır - esansiyel ve esansiyel olmayan.

 4. Vücudunuz esansiyel olmayan amino asitler üretebilir, ancak esansiyel amino asitler sadece diyetinizden elde edilebilir (3).

 5. Üreticiler soya bazlı sıvı aminoların 16 amino asit içerdiğini iddia ederken, hindistan cevizi bazlı olanlar hem esansiyel hem de esansiyel olmayanlar da dahil olmak üzere 17 teklif ediyor. Ancak, hiçbir bağımsız araştırma bu iddiaları desteklememektedir.

2. Doğal olarak glutensiz

 1. Soya sosu, pişmiş soya fasulyesi ve kavrulmuş buğdayın tuz, su ve maya veya küf ile zengin, tuzlu bir sos üretilinceye kadar fermente edilmesiyle elde edilir (4).

 2. Buna karşılık, sıvı aminos, hidrolize edilmiş soya fasulyesi veya fermente edilmiş hindistancevizi özsuyunun suyla karıştırılmasıyla elde edilir ve doğal olarak glütensiz bir ürün elde edilir.

 3. Bu nedenle, glütensiz bir diyet uygulayanlar genellikle soya sosu yerine kullanırlar.

 4. Dünyadaki kabaca% 5'i glütene bağlı bozukluklar nedeniyle glüten yiyemediğinden, sıvı aminos birçok insan için faydalı bir üründür (5, 6). [! 853 => 1140 = 3!

3. Soya sosundan daha hafif bir tat

 1. Sıvı aminos genellikle yumuşak bir soya sosu gibi tadımı olarak tanımlanır. Soya sosu zengin bir tada sahipken, sıvı aminos daha ılımlı ve biraz tatlı.

 2. Hem soya sosu hem de soya bazlı sıvı aminos, çay kaşığı (5 mi) başına yaklaşık 300 mg içeren sodyumda yüksektir. Bu arada, hindistancevizi aminoları yaklaşık% 60 daha az içerir (7, 8, 9). [! 853 => 1140 = 4!

 3. Sıvı aminoların ve soya sosunun rengi, dokusu ve tadı benzer olduğundan, çoğu tarifte birbiri yerine kullanılabilir.

 4. Yine de, bir sosu azaltmayı içeren tarifler için, hindistancevizi aminoları ezici bir şekilde tuzlanmayacaklarından iyi bir seçimdir.

4. Kimyasal koruyucu madde içermez

 1. Ticari olarak hazırlanmış soya sosları genellikle sodyum benzoat içerir.

 2. Sodyum benzoat, raf ömrünü artırmak ve bakteri ve mantarların büyümesini önlemek için yiyeceklere eklenen bir koruyucudur (10, 11).

 3. Küçük miktarlarda tüketildiğinde genellikle güvenli olduğu kabul edilmekle birlikte, bazı kişiler kovanları, kaşıntıyı, şişliği veya akıntısını tetikleyebilir (12, 13, 14) .

 4. Sıvı aminolar hiçbir kimyasal koruyucu içermez, bu yüzden benzoat tüketemeyen insanlar için iyi bir seçimdir.

5. Açlığı azaltabilir

 1. Umami, tuzlu, tatlı, ekşi ve acı yanı sıra, beş ana tat duyumlarından biridir.

 2. Lezzeti tuzlu veya etli olarak tanımlanır ve serbest glutamat mevcudiyeti ile tetiklenir. Proteinde doğal olarak bulunan bir amino asit olan glutamik asit bozulduğunda gıdalarda serbest glutamat oluşur (4, 15).

 3. Sıvı aminos soya fasulyesi veya hindistancevizi sapındaki proteinlerin parçalanmasından dolayı doğal glutamat içerir, bu yüzden umami lezzet hissini uyarır ve yiyeceklerin tadını daha keyifli hale getirir (16).

 4. Araştırmalar, yemeklerden önce umami aromalı et suyu ve çorba tüketmenin açlık hissini azaltabileceğini ve atıştırma isteğini azaltabileceğini buldu (17, 18, 19).

 5. Bir çalışma, öğünlerde fazla yemek yeme eğiliminde olan kadınların beyin aktivitesini inceledi.

 6. Kadınlar, glutamat ve umami tadında zengin bir besin katkı maddesi olan monosodyum glutamat (MSG) içeren tavuk suyu içtikleri zaman, gıda görüntülerini görüntülerken kendi kendini kontrol etmekten sorumlu bölgelerde daha fazla beyin aktivitesi gösterdiler. ve diyet kararları almak (18).

 7. Ancak, umami gıdaların gün boyunca kilo vermeye mi yoksa kalorinin azalmasına mı neden olduğu belli değil, bu yüzden bu alanda daha fazla çalışmaya ihtiyaç var (17).

6. Diyetinize eklemek kolay

 1. Sıvı aminos diyetinize eklemek çok kolaydır.

 2. Bunları kullanmanın bazı yaratıcı yolları şunlardır:

 3. Sıvı aminolar açıldıktan sonra üç ila altı ay serin ve koyu renkli bir kilerde saklanır.

Potansiyel olumsuz yönleri ve önlemler

 1. Sıvı aminos, glutensiz bir soya sosu yerine arayanlar için mükemmel bir seçenek olsa da, dikkate alınması gereken bazı olumsuzluklar var.

 2. Soya bazlı sıvı aminos, soya alerjisi olanlar için uygun değildir.

 3. Bununla birlikte, hindistancevizi aminoları harika bir alternatif oluşturur.

 4. Sıvı aminos, geleneksel soya sosundan yaklaşık üç kat daha pahalı ve çevrimiçi olarak satın alınabilse de marketlerde bulmak zor olabilir.

 5. Bu nedenle, özel diyet gereksinimi olmayan birçok insan soya sosu ile yapışmayı seçiyor.

 6. Soya bazlı sıvı aminos soya sosundan biraz daha fazla sodyuma sahiptir, soya sosundaki 293 mg sodyum ile karşılaştırıldığında 1 çay kaşığı (5 ml) başına 320 mg içerir (7, 9). ).

 7. Bazı çalışmalar, mide kanseri riski ve yüksek tansiyon riski gibi yüksek sodyum alımlarını olumsuz sağlık sonuçları ile ilişkilendirmiştir (20, 21).

 8. Bu riskleri azaltmak için genellikle sodyum alımınızı günde 2.300 mg'ın altında tutmanız önerilir (22).

 9. Tuza duyarlı yüksek tansiyon veya böbrek hastalığı olanlar gibi bazı insanların daha az tüketmeleri gerekebilir (23, 24).

 10. Sadece 3 porsiyon soya bazlı sıvı amino bu günlük ödeneğin% 41'ini oluşturabilir ve yüksek miktarda tüketirseniz bu kurallar dahilinde kalmayı zorlaştırabilir.

 11. Hindistan cevizi aminos, çay kaşığı başına sadece 130 mg (5 mi) ile iyi bir düşük sodyum alternatifidir, ancak yine de ölçülü olarak tüketilmeleri gerekir (8).

Alt satırda

 1. Sıvı aminolar, soya sosuna çok benzeyen ve tadı çıkaran pişirme baharatlarıdır.

 2. Soya fasulyesi veya hindistancevizi özsudan üretilebilirler ve doğal olarak glutensizdirler, bu nedenle çok çeşitli diyetler için çalışırlar.

 3. Sıvı aminos hem esansiyel hem de esansiyel olmayan amino asitleri içerir, ancak bu kadar küçük miktarlarda kullanıldıkları için, önemli bir diyet proteini kaynağı değildir.

 4. Serbest glutamat içeriği, onlara yemeklerden sonra açlığı azaltan ve yiyecekleri daha lezzetli ve doldurma yapan lezzetli bir umami aroması verir.

 5. Sıvı aminos çoğu yemeklerde veya tuzlu, tuzlu bir tat eklemek istediğiniz her yerde soya sosu yerine kullanılabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407