Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


6 Limonların Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

Kaşıksız Şekersiz

 1. Limonlar C vitamini, lif ve çeşitli faydalı bitki bileşiklerinde yüksektir.

 2. Bu besinler birkaç sağlık yararından sorumludur.

 3. Aslında limonlar kalp sağlığını, kilo kontrolünü ve sindirim sistemini destekleyebilir.

 4. İşte limonların kanıta dayalı 6 sağlık yararı.

1. Kalp Sağlığını Destekleyin

 1. Limonlar iyi bir C vitamini kaynağıdır

 2. Bir limon, günlük alımın% 51'ini (RDI) yaklaşık 31 mg C vitamini sağlar.

 3. Araştırmalar, C vitamini yönünden zengin meyve ve sebze yemenin kalp hastalığı ve felç riskini azalttığını gösteriyor (1, 2, 3).

 4. Bununla birlikte, kalbin için iyi olduğu düşünülen sadece C vitamini değil. Limonlardaki lif ve bitkisel bileşikler de kalp hastalığı için bazı risk faktörlerini önemli ölçüde azaltabilir (4, 5).

 5. Örneğin, bir çalışma, bir ay boyunca günde 24 gram narenciye özü almanın toplam kan kolesterol seviyelerini düşürdüğünü ortaya koydu (6). [! 2961 => 1140 = 2!

 1. Limonlar genellikle kilo vermiş bir besin olarak teşvik edilir ve bunun neden olduğu hakkında birkaç teori vardır.

 2. Yaygın bir teori, içlerindeki çözünür pektin lifinin midenizde genişlemesi, daha uzun süre tam hissetmenize yardımcı olması.

 3. Dedi ki, pek çok insan bütünüyle limon yemez. Limon suyu pektin içermediğinden, limon suyu içecekleri aynı şekilde dolgunluğu desteklemeyecektir.

 4. Başka bir teori, limonlu sıcak su içmenin kilo vermenize yardımcı olacağını gösteriyor.

 5. Bununla birlikte, içme suyunun geçici olarak yaktığınız kalori sayısını arttırdığı bilinmektedir, bu yüzden limonun değil, kilo kaybına yardımcı olan suyun kendisi de olabilir (10, 11).

 6. Diğer teoriler, limonlardaki bitki bileşiklerinin kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 7. Araştırmalar limon özleri içindeki bitki bileşiklerinin kilo alımını birkaç şekilde önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor (12, 13).

 8. Bir çalışmada, besi diyetindeki farelere kabuğundan çıkarılan limon polifenolleri verildi. Diğer farelere göre daha az kilo ve vücut yağları kazandılar (14).

 9. Bununla birlikte, hiçbir çalışma limon bileşiklerinin insanlarda kilo verme etkilerini doğrulayamadı.

3. Böbrek Taşlarını Önle

 1. Böbrek taşları, atık ürünler kristalleştiğinde ve böbreklerinizde birikerken oluşan topaklardır.

 2. Çok yaygınlar ve onları alan insanlar sık ​​sık tekrar tekrar alıyorlar.

 3. Sitrik asit, idrar hacmini artırarak ve idrar pH değerini artırarak böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir, böbrek taşı oluşumu için daha az elverişli bir ortam yaratabilir (15, 16).

 4. Günde sadece 1/2 su bardağı (4 ons veya 125 ml) limon suyu, zaten onlara sahip olanlarda taş oluşumunu önlemeye yardımcı olacak kadar sitrik asit sağlayabilir (17, 18). ).

 5. Bazı araştırmalar limonatanın böbrek taşlarını etkili bir şekilde önlediğini, ancak sonuçların karışık olduğunu tespit etti. Diğer çalışmalar etkisinin olmadığını göstermiştir (19, 20, 21, 22).

 6. Bu nedenle, limon suyunun böbrek taşı oluşumunu etkileyip etkilemediğini incelemek için daha iyi yapılmış çalışmaların yapılması gerekiyor (23, 24, 25).

4. Anemiye Karşı Koruyun

 1. Demir eksikliği anemisi oldukça yaygındır. Yediğiniz yiyeceklerden yeterince demir alınmadığında ortaya çıkar.

 2. Limonlar bir miktar demir içerir, ancak temelde bitki besinlerinden demir emilimini artırarak kansızlığı önlerler (26, 27).

 3. Bağırsaklarınız etten, tavuktan ve balıklardan (heme demir olarak da bilinir) demiri çok kolay emerken, bitki kaynaklarından (heme dışı demir) demir kolay değildir. Bununla birlikte, bu emilim C vitamini ve sitrik asit tüketilerek iyileştirilebilir.

 4. Limonlar hem C vitamini hem de sitrik asit içerdiğinden, diyetinizden mümkün olduğunca fazla demir almanızı sağlayarak kansızlığa karşı koruma sağlayabilirler.

5. Kanser Riskini Azaltın

 1. Meyve ve sebzeler açısından zengin sağlıklı bir diyet bazı kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir (28).

 2. Bazı gözlemsel çalışmalar, en narenciye meyvesini yiyenlerin kanser riskinin düşük olduğunu, diğer çalışmaların ise hiçbir etkisi olmadığını tespit etti (29, 30, 31). [! 2961 => 1140 = 6!

 3. Hayvan çalışmaları, limon yağında bulunan D-limonenin antikanser özelliklere sahip olduğunu gösteriyor (38, 39).

 4. Başka bir çalışmada, limonlarda da bulunan beta-kriptoksantin ve hesperidin bitkisel bileşiklerini içeren mandalinalardan kağıt hamuru kullanılmıştır.

 5. Çalışma, bu bileşiklerin kötü huylu tümörlerin dillerinde, akciğerlerinde ve kemirgenlerin kolonlarında gelişmesini engellediğini keşfetti (40).

 6. Bununla birlikte, araştırma ekibinin limon ya da portakal yiyerek elde edeceğinizden çok daha fazla kimyasal madde kullandığı belirtilmelidir. [! 2961 => 1140 = 6!

 1. Limonlar, çoğunlukla çözünür lif ve basit şekerler şeklinde yaklaşık% 10 karbonhidrattan oluşur.

 2. Limondaki ana lif, çoklu sağlık yararları ile bağlantılı bir tür çözünen lif olan pektindir.

 3. Çözünebilir lif bağırsak sağlığını iyileştirebilir ve şeker ve nişastaların sindirimini yavaşlatabilir. Bu etkiler kan şekeri seviyesinin azalmasına neden olabilir (41, 42, 43, 44). [! 2961 => 1140 = 7!

 4. Selülozun içinde bulunan lif olmadan limon suyu içenler, lifin yararlarını kaybedeceklerdir.

Alt satırda

 1. Limonlar yüksek miktarda C vitamini, çözünür lif ve onlara birçok sağlık yararı sağlayan bitki bileşikleri içerir.

 2. Limonlar kilo kaybına yardımcı olabilir ve kalp hastalığı, anemi, böbrek taşları, sindirim sorunları ve kanser riskinizi azaltabilir.

 3. Sadece limonlar çok sağlıklı bir meyve değil, aynı zamanda onları yiyecek ve içeceklere harika bir katkı yapan ayrı, hoş bir tadı ve kokusu var.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407