Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


6 Lezzetli ve Sağlıklı Taş Meyve

Farkında bile olmadan daha az içmek için püf noktaları

 1. Kesinlikle lezzetli olmasının yanı sıra, kirazlar, şeftaliler ve eriklerin ortak bir özelliği daha var: hepsi taş meyveler.

 2. Taş meyveler ya da druplar yumuşak, sulu etlerinin merkezinde bir çukur veya "taş" bulunan meyvelerdir.

 3. Çok besleyicidirler ve bir dizi sağlık yararı sunarlar.

 4. İşte 6 lezzetli ve sağlıklı taş meyve.

1. Kirazlar

 1. Tatlı, kompleks lezzeti ve zengin renklerinden dolayı kirazlar en çok sevilen taş meyve çeşitleri arasındadır.

 2. Lezzetli lezzetlerinin yanı sıra, kirazlar bir dizi vitamin, mineral ve güçlü bitki bileşikleri sunar.

 3. Bir fincan (154 gram) çekirdeksiz, taze kiraz (1):

 4. Kirazlar ayrıca iyi bir bakır, magnezyum, manganez ve B6 ve K vitaminleri kaynağıdır, ayrıca antosiyaninler, prosiyanidinler, flavonoller ve hidroksisinamik asitler de dahil olmak üzere güçlü antioksidanlarla doludur ( 2).

 5. Bu antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikal adı verilen moleküllerin neden olduğu zararlardan korumak ve belirli kronik hastalık riskini artırabilecek enflamatuar süreçleri azaltmak gibi birçok önemli rol oynar (3).

 6. 18 kişide yapılan 28 günlük bir çalışma, günde 2 bardak (280 gram) kirazın hemen altında yemek yiyenlerin, C-reaktif protein de dahil olmak üzere birkaç inflamasyon belirtecinde önemli düşüşler geçirdiğini buldu. CRP), interlökin 18 (IL-18) ve endotelin-1 (4).

 7. CRP gibi yüksek düzeyde enflamatuar belirteçlere sahip olmak, kalp hastalığı, nörodejeneratif hastalıklar ve tip 2 diyabet gibi belirli durumların artmış riski ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle inflamasyonu azaltmak sağlığınız için önemlidir (5).

 8. Diğer çalışmalar kirazların yemek uykularını iyileştirebileceğini, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini ve egzersiz sonrası kas ağrısını, yüksek kolesterol seviyelerini, kan basıncını ve artritle ilgili semptomları azaltabileceğini göstermektedir (6).

 9. Kirazlar sadece olağanüstü sağlıklı değil aynı zamanda çok yönlüdür. Taze veya tuzlu olarak çeşitli tatlı ve tuzlu tariflerde pişirilebilirler.

2. Şeftaliler

 1. Şeftaliler, tarih boyunca dünya genelinde ekili, MÖ 6.000'e kadar yetişen lezzetli taş meyvelerdir (7).

 2. Sadece lezzetli lezzetleri için değil, aynı zamanda birçok sağlık yararı için de ödüllendiriliyorlar.

 3. Bu tatlı çekirdekli meyveler, kalorileri düşük, besin değeri yüksek. Bir büyük (175 gram) şeftali sağlar (8):

 4. Şeftaliler ayrıca bakır, manganez ve B3 (niasin), E ve K vitaminleri bakımından da yüksektir. Ayrıca beta karoten, likopen, lutein, kriptoksantin gibi karotenoidlerle doludur. ve Zeaksantin (9).

 5. Karotenoidler, şeftalilere zengin renklerini veren bitki pigmentleridir. Antioksidan ve antienflamatuar etkileri vardır ve bazı kanser ve göz hastalıkları gibi durumlara karşı koruma sağlayabilirler.

 6. Örneğin, araştırmalar karotenoid bakımından zengin diyetler yiyen insanların yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD), görme yetinizi bozan bir göz hastalığı geliştirme riski altında olduğunu göstermektedir (10).

 7. Ayrıca, şeftali gibi karotenoid bakımından zengin besinler kalp hastalıklarına, tip 2 diyabetlere ve prostat dahil bazı kanserlere karşı koruma sağlayabilir (11, 12, 13).

 8. Şeftali kabuklarının meyvelerden 27 kat daha fazla antioksidan içerebileceğini unutmayın, bu nedenle maksimum sağlık yararları için kabuğu yemeye dikkat edin (14).

3. Erik

 1. Erikler, küçük boyutlu olsalar da etkileyici miktarda besin paketleyen sulu, şahane taş meyvelerdir.

 2. İki tane 66 gram eriklik bir porsiyon (15):

 3. Bu mücevher tonlu meyveler, proantosiyanidinler ve kaempferol (16) gibi fenolik bileşikler dahil, antienflamatuar antioksidanlarda yüksektir. [! 4253 => 1140 = 4!

 4. Örneğin, araştırmalar kuru erik yemenin kemik mineral yoğunluğunu artırabildiğini, kabızlığı giderebileceğini ve kan basıncını azaltabileceğini göstermektedir (18, 19, 20).

 5. Taze eriklerin tadını tek başlarına çıkarabilir ya da yulaf ezmesi, salata ve yoğurt gibi yemeklere ekleyebilirsin. Kuru erik, lif ve protein bakımından zengin bir atıştırmalık için badem veya diğer fındık ve tohumlarla eşleştirilebilir.

4. Kayısı

 1. Kayısılar, sağlığı teşvik eden besinler ve bitki bileşikleri ile dolu küçük, turuncu meyvelerdir.

 2. Bir bardak (165 gram) dilimlenmiş kayısı (21):

 3. Bu tatlı meyveler, bazı B vitaminlerinde ve E ve K vitaminlerinde de yüksektir

 4. Taze ve kuru kayısılar, vücudunuzda A vitamini olarak dönüştürülen bir karotenoid olan beta karoten bakımından özellikle zengin. Sağlığın güçlü etkileri vardır ve kayısılar bu güçlü pigmentin faydalarını elde etmenin lezzetli bir yoludur (22). [! 4253 => 1140 = 5!

 5. Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) olan 1.303 kişide yapılan bir çalışmada, kayısı yiyenlerin, sindirime sahip olanlara göre daha az sindirim yaşadıklarını ve anlamlı derecede daha az GERD belirtileri yaşadıklarını bulduklarını belirtmişlerdir (25). [! 4253 => 1140 = 5!

5. Lychee

 1. Lychee veya litchi, kendine özgü tadı ve dokusu ile aranan bir tür taş meyvesidir.

 2. Bu taş meyvenin tatlı, beyaz eti, kendine has bir görünüm veren pembe, yenmeyen bir cilt ile korunuyor.

 3. Bir bardak (190 gram) taze lyche sağlar (26):

 4. Lychees ayrıca iyi miktarda riboflavin (B2), fosfor, potasyum ve bakır içerir.

 5. Ek olarak, lychees, hepsi güçlü antioksidan özelliklere sahip olan rutin, epikateşin, klorojenik asit, kafeik asit ve gallik asit dahil fenolik bileşikler sağlar (28). [! 4253 => 1140 = 6!

 6. 21 günlük bir sıçan çalışmasında, günde kiloluk 91 mg (kg başına 200 mg) lıköz ekstresi günlük vücut ağırlığı, karaciğer iltihabı, hücresel hasar ve serbest radikal üretimini önemli ölçüde azalttı Glutatyon gibi antioksidan seviyelerini arttırırken (29).

 7. Lychee meyveleri soyulabilir ve çiğ olarak tüketilebilir veya salatalara, tatlılara veya yulaf ezmesine eklenebilir.

6. Mango

 1. Mangolar parlak renklidir, sulu ve tatlı tadları için dünyanın her yerinde zevkli tropikal taş meyvelerdir. Hepsi çok besleyici olan birçok çeşit var.

 2. Bir mango (207 gram) sağlar (31):

 3. Yukarıda listelenen besinlerin yanı sıra, mangolar iyi bir B vitamini, K vitamini, magnezyum, potasyum ve bakır kaynağıdır.

 4. Bu makaledeki diğer taş meyveler gibi, mangolar antosiyaninler, karotenoidler ve C ve E vitaminleri (32) dahil antioksidanlarla yüklenmiştir.

 5. Mango lifli meyve olduğu için sağlıklı sindirim sağladığı gösterilmiştir.

 6. Kronik kabızlığı olan insanlarda yapılan bir çalışma, günde yaklaşık 2 su bardağı (300 gram) mango yemenin dışkı sıklığını ve tutarlılığını arttırdığını ve eşit lif dozu ile karşılaştırıldığında bağırsakta enflamatuar belirteçleri azalttığını gözlemledi ek (33).

 7. Hayvan çalışmaları da mango yemenin bağırsak hastalıklarına, bazı kanserlere ve metabolik sendroma karşı koruyabileceğini gösteriyor. Yine de, bu potansiyel faydaları doğrulamak için insanlarda araştırmaya ihtiyaç vardır (34, 35, 36, 37). [! 4253 => 1140 = 7!

En alt satırda

 1. Kirazlar, şeftaliler, erikler, kayısılar, lychees ve mangoların tümü, sağlığınıza sayısız yolla fayda sağlayabilecek bol miktarda besin sunan taş meyvelerdir.

 2. Sadece lezzetli değiller, aynı zamanda çok yönlüler ve hareket halindeyken atıştırmalıklar veya aynı zamanda tuzlu ve tatlı tariflere ekler olarak tadını çıkarabilirler.

 3. Genel olarak sağlığınızı iyileştirmek için tatlı dişinizi doyururken, bu listedeki taş meyvelerden birkaçını diyetinize ekleyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407