Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


6 Kereviz Tohumunun Şaşırtıcı Faydaları

Alt satırda

 1. Kereviz popüler bir sebzedir, fakat bu bitki için sadece saptan daha fazlası var. Kereviz tohumları daha az yaygındır, ancak yine de lezzetli ve besleyicidir.

 2. Küçük, açık kahverengi ve toprak kokulu. Lezzetleri sıcak ve acı.

 3. Doğu tıbbı, bronşit, cilt hastalıkları ve grip gibi hastalıkları tedavi etmek için binlerce yıldır kereviz tohumu kullandı (1).

 4. Bugün kereviz tohumları en çok yemek baharatı olarak kullanılır. Ancak, aynı zamanda özü veya kapsül şeklinde bir ek olarak kullanılabilir.

 5. Küçük boy olsa da, kereviz tohumları büyük besin değeri taşır ve birçok sağlık yararı sağlar.

 6. İşte kereviz tohumlarının şaşırtıcı 6 faydaları.

1. Önemli Besinlerde Zengin

 1. Küçük boylarına rağmen kereviz tohumları etkileyici bir besin profiline sahiptir.

 2. Örneğin, bunlar kalsiyum, manganez ve demir gibi harika bir mineral kaynağıdır.

 3. Bir çorba kaşığı (6,5 gram) kereviz tohumu (2):

 4. Kereviz tohumları kalori bakımından düşük, yaklaşık 25 kalori sağlayan bir çorba kaşığı ile. Oldukça eşit miktarda karbonhidrat, protein ve yağ sunan dengeli bir makrobesin profiline sahiptirler.

2. Kemik Sağlığını Destekleyin

 1. Kemiklerinizin sağlıklı ve güçlü kalması için belirli miktarlarda belirli vitamin ve mineraller gerekir. Kereviz tohumu bu önemli besinlerin çoğunu içerir.

 2. Kemik sağlığı için en iyi bilinen minerallerden biri kalsiyumdur. Tohumlardan bir çorba kaşığı (6.5 gram) bu mineral için RDI'nın% 12'sini sağlar.

 3. Kalsiyum alımınız uzun süre boyunca yetersiz kaldığında, vücudunuz kalsiyumunuzu kemiklerinizden çekerek telafi eder. Bu daha düşük bir kemik mineral yoğunluğuna yol açabilir, bu da belli bir kemik hacminde mevcut minerallerin bir ölçüsüdür (3, 4, 5).

 4. Daha düşük kemik mineral yoğunluğu, özellikle yaşlı erişkinlerde artmış kırık riski ile ilişkilidir. Bazı çalışmalar kalsiyum alımınızı artırmanın kırık riskinizi azaltabileceğini göstermektedir (6, 7, 8, 9). [! 4862 => 1140 = 3!

 5. Kemik dokusu ve kıkırdak oluşumu için gerekli proteinleri üreten enzimleri aktive etmek için manganez gerekir. Böylece kemik yapısını ve kuvvetini destekler (3, 4, 10).

 6. Son olarak, kereviz tohumları da magnezyum ve fosfor içerir. Bu iki mineral osteoblast denilen kemik yapıcı hücreleri destekler. Bu besinlerin herhangi birinde eksiklik, osteoporoz gibi kronik kemik hastalıklarına yol açabilir (11, 12, 13).

3. Kırmızı Kan Hücresi Oluşumunu Teşvik Edin

 1. Kereviz tohumları hem erkekler hem de kadınlar için harika bir demir kaynağıdır. Bir çorba kaşığı (6,5 gram) kereviz tohumu, kadınlar ve erkekler için sırasıyla RDI'lerin% 17 ve% 38'ini sağlar.

 2. Yeterli miktarda diyet demiri olmadan, vücudunuz yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretemez. Sonuç olarak, demir eksikliği anemisi gelişebilir (15).

 3. Demir eksikliği, dünyadaki en yaygın mikro besin eksikliğidir, ancak daha fazla demir açısından zengin gıdalar tüketmenin, eksiklik riskinizi ve ardından anemi riskini azalttığı gösterilmiştir (16, 17).

 4. Kereviz tohumları heme içermeyen demir içerir. Bu tip demir, hayvansal ürünlerdeki heme demirinden farklıdır ve kabaca% 10 daha düşük bir oranda emilir (15). [! 4862 => 1140 = 4!

 1. Magnezyum, vücudunuzda kan şekeri seviyesini artırma gibi birçok fonksiyona sahiptir.

 2. Sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunması tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskinizi azaltmak için önemlidir (19, 20).

 3. Kereviz tohumları, RDI’nın% 12’sini veren bir çorba kaşığı (6.5 gram) ile harika bir magnezyum kaynağıdır.

 4. Magnezyum, kan şekeri kontrolünde önemli bir rol oynar ve hücrelerin kan şekeri seviyelerini düzenleyen bir hormon olan insüline cevabını artırmaya yardımcı olur (21, 22, 23).

 5. Kereviz tohumu gibi magnezyum bakımından zengin yiyeceklerin diyetinize dahil edilmesi tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir. Aslında, büyük bir derleme,% 14'e varan oranda azalmış diyabet riski olan magnezyum yönünden zengin diyetlerle ilişkiliydi (21, 24).

5. Bakterilerle Savaşabilir

 1. Kereviz tohumu özü antibakteriyel özelliklere sahip olabilir.

 2. Örneğin, bir test tüpü çalışması kereviz tohumu özünün bazı kişilerin sindirim kanalında bulunan ve mide ülserlerine yol açabilecek H. pylori bakterileriyle savaştığını tespit etti (25, 26). ).

 3. Bununla birlikte, bu faydalar henüz insanlarda test edilmemiştir.

 4. Başka bir çalışmada, kereviz tohumu özünün bazı bakteri, maya ve küf türlerine karşı benzer antibakteriyel faydaları gözlendi. Bu nedenle, araştırmacılar tohumlardan elde edilen ekstraktın doğal gıda koruyucu olarak potansiyel olabileceğini öne sürmektedirler (27). [! 4862 => 1130 = 7!

 1. Kereviz tohumu özü ayrıca antioksidan özelliklere sahip olabilir.

 2. Antioksidanlar, serbest radikal denilen moleküllerin neden olduğu hücresel hasarı önleyen bileşiklerdir. Vücudunuzun sağlıklı bir antioksidanlar ve serbest radikal dengesine ihtiyacı vardır. [! 4862 => 1140 = 7!

 3. Bu kereviz tohumlarındaki polifenollerin varlığı ile açıklanabilir.

 4. Polifenoller, bazı bitkisel gıdalarda faydalı bileşiklerdir. Daha büyük çalışmalar polifenol bakımından zengin diyetleri kanser, kalp hastalığı ve diyabetin daha düşük görülmesiyle ilişkilendirmiştir (1, 30).

Diyetinize Kereviz Tohumları Nasıl Eklenir

 1. Kereviz tohumları birçok kullanım için çok yönlü bir baharattır.

 2. Bunlar tam tohum olarak, ezilmiş veya öğütülmüş bir baharat olarak satılıyor. Öğütülmüş kereviz tohumu genellikle kereviz tozu olarak adlandırılır.

 3. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kereviz tohumunun tadı bir kereviz sapına benzer. Çorbalar, sebze yemekleri veya ev yapımı salata soslarını sezonlamak için en yaygın şekilde kullanılır.

 4. İşte kereviz tohumu diyetinize eklemek için birkaç yol daha:

 5. İlginç bir şekilde, bazı insanlar çay yapmak için kereviz tohumu kullanıyor. 1 çorba kaşığı (6.5 gram) öğütülmüş tohumun üzerine kaynar su dökerek ve karışımı kabaca 10 dakika boyunca kaldırarak kendiniz yapabilirsiniz. Tohumları sudan süzün ve tadını çıkarın.

Önlemler ve Yan Etkiler

 1. Kereviz tohumları en çok yemek baharatı olarak kullanılmasına rağmen, diğer tamamlayıcı formlarda da bulunurlar:

 2. Bu formlar konsantre bir kereviz tohumu dozunu sunar.

 3. Uzmanlar, hamileyseniz kereviz tohumu takviyesi kullanmamaları konusunda tavsiyede bulunur; çünkü rahim kanamasına ve hatta düşüklere neden olabilir (32, 33).

 4. Kan şekeri düşük, akut böbrek iltihabı veya kereviz tohumu veya huş ağacı polenine alerjisi olan kişiler de kereviz tohumu çekmekten kaçınmalıdır (34).

 5. Ek olarak, kereviz tohumu takviyeleri belirli ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle, ek kereviz tohumu almadan önce sağlık uzmanınıza danışmanız önemlidir.

Alt satırda

 1. Kereviz tohumları çok yönlü bir baharat ve konsantre bir besin kaynağıdır.

 2. Kalsiyum, demir ve manganez gibi çeşitli mineraller açısından özellikle zenginler. Diğer şeylerin yanı sıra, kereviz tohumlarındaki mineraller kemik sağlığını ve kan şekeri düzenlemesini destekler.

 3. Kereviz tohumlarını çorbalara, garnitürlere ve hatta sıcak çaylara ekleyerek diyetinize kolayca ekleyebilirsiniz. Artı olarak, ek formda da bulunabilirler. Hem baharat hem de kereviz tohumu katkılarını yerel olarak veya çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407