Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


6 Hezekiel Ekmeğinin Şaşırtıcı Faydaları

6 Hezekiel Ekmeğinin Şaşırtıcı Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 25 Temmuz 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![![!336,280], 'organicfacts_net-box-2', 'ezslot_2', 112, '0'])); Ezekiel ekmeğinde incil bir isim olabilir, ancak modern bir sağlık olgusudur ve kan şekeri ayarlaması, kan basıncını düşürme, sindirimi iyileştirme, alerjik reaksiyonları ortadan kaldırma, karaciğer sağlığını artırma ve kalp hastalığı riskini azaltma gibi birçok mükemmel sağlık yararı sağlayabilir.

Ezekiel Ekmeği Nedir?

 1. Çoğu insan ekmeğin nasıl yapıldığını bilir - bir buğday unu hamuru yapar ve sonra fırında pişirmeden önce maya ile kültürlenir. Ekmeğin büyük bir kısmı filizlenmemiş tahıl ile yapılır, ancak Ezekiel ekmeği için durum böyle değildir. Dahası, Ezekiel ekmeği genellikle dört farklı tahıl türü ve bunun yanında işlenmeden, karıştırılmadan ve fırınlanmadan önce filizlenmelerine izin verilen çeşitli baklagillerden yapılır. Son yıllarda Ezekiel ekmeği ve diğer "filizlenmiş ekmekler" kepek, tohumu ve endospermi içerirken, geleneksel ekmeklerin çoğu kepek ve tohumun alınmasından sonra sadece endospermi içerir.

 2. "Beyaz" ekmeğe kıyasla Hezekiel ekmeği, geleneksel ekmeklerden çok daha fazla protein, lif ve mineral içeriyor. Bazı insanlar yanlışlıkla Hezekiel ekmeğini güvenli bir glütensiz seçenek olarak düşünürler, ancak bu ekmeğin içinde kullanılan dört tane tahıl, darı dışında hepsi glüten içeren buğday, arpa, darı ve hecelenir. Bununla birlikte, filizlenen tahıllar çok daha düşük seviyelerde glüten içerir, bu nedenle duyarlılıktan ziyade hassasiyeti olanlar için Ezekiel ekmeği, sindirim sistemi için çok daha hafif bir seçenek olabilir.

 3. Dört tane tahılla birleştiğinde iki bakliyat türü bulunur - mercimek ve soya fasulyesi, bu ekmek içindeki proteinin çoğunluğunun geldiği yer. Bu tahılların ve baklagillerin hepsinin filizlenmesine izin verildiğinde, besin kompozisyonları değişir ve daha sonra yapılabilecek ekmek geleneksel seçeneklerden çok daha sağlıklıdır. Bu ekmek daha az karbonhidrat ve yağ ve daha fazla protein, ayrıca bazı mineral ve vitaminleri içerir. Ezekiel ekmeği en popüler filizlenmiş ekmek türüdür, ancak tahılların ve baklagillerin bileşimine bağlı olarak, "tam bir protein" olan bir ekmek oluşturmak mümkündür.

Hezekiel Ekmeğinin Sağlığa Faydaları

 1. Diğerlerinin yanı sıra, sindirim ve cilt görünümünü iyileştirme (ez_write_tag ([![!728,90], 'organicfacts_net-medrectangle-3', 'ezslot_3', 171, '0']) );

Kan Şekeri Düzenleniyor

 1. Bunun gibi "filizlenmiş ekmeklerde" bulunan düşük karbonhidrat seviyesi nedeniyle, kan şekeri seviyelerinize daha az çabuk etki eder. Düşük karbonhidrat seviyesi, tahılın nişastadaki enerjiyi fiilen filizlenip büyümeye başlaması için kullanmasıdır. Geleneksel beyaz ekmek, yüksek miktarda boş karbonhidrat içerir ve ayrıca Ezekiel ekmeğinin içermediği şekerler ile desteklenir. Bu, bu özel ekmeğin daha az çiviye ve kan şekeri damlasına neden olacağı anlamına gelir, bu da riski olan veya şu anda diyabetle uğraşan kişiler için ideal bir seçimdir.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

 1. Araştırmalar filizlenmiş tanelerin, düşük kan basıncı ile birlikte düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu, Ezekiel ekmeğinde ve diğer filizlenmiş çeşitlerde bulunan daha yüksek diyet lifi seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Bu, fazla "kötü" kolesterolü kazıyarak ve onu vücuttan elimine ederek kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, filizlenmiş bir taneden gelen C vitamini artışı, kan damarlarını ve atardamarları güçlendiren kolajen üretimine yardımcı olabilir.

Karaciğer Fonksiyonunu Geliştirir

 1. Karaciğer kritik bir organdır, fakat aynı zamanda yağlı karaciğer hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli tehditlere açıktır. Ezekiel ekmeği, geleneksel tahıl bazlı ekmeklerden daha düşük düzeyde bir yağ içerir ve ayrıca toksinlerin daha hızlı bir şekilde yok edilmesi de dahil olmak üzere karaciğerin sağlıklı bir fonksiyonu ile de ilişkilidir.

Sindirimi Geliştirir

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400], 'organicfacts_net-medrectangle-4', 'ezslot_1', 131, '0'])); Ezekiel ekmeği, geleneksel beyaz ekmeğinizde olduğundan daha fazla, hatta tam tahıllı ekmek. Bu diyet lifi ilavesi, sindirim ve atılımı optimize ederek kabızlığı, şişirmeyi ve krampı ortadan kaldırırken, aynı zamanda besin emilimini de iyileştirebileceğiniz anlamına gelir.

Allerjileri yönetir

 1. Araştırmalar filizlenmiş baklagillerden ve tahıllardan yapılan ekmeğin vücudun alerjik tepkisini hafifletebileceğini, bağışıklık sisteminin belirli bir alanda tepkimeye girmemesine ve iltihaplanmalarına neden olmadığını gösteriyor. Glutensiz tahammülsüzlük veya hassasiyetten muzdarip olanlar için, Ezekiel ekmeği glüten (normal ekmeğe göre daha küçük miktarlarda da olsa) içerir, bu nedenle anti-alerjenik etkiler bu insanlara yayılmaz. Bununla birlikte, bu ekmek türündeki ek mineraller ve besin maddeleri ılımlı bir alerjik tepki ile ilişkilidir.

Cilt Bakımı

 1. Tahıllar ve baklagiller filizlendiğinde besinsel kompozisyonları değişir ve görülen artışlardan biri E vitamini şeklindedir. Bu özel vitamin cilt sağlığı ve görünümü için çok önemlidir. yaşlanma belirtilerini önleyen ve cildi nemlendiren bazı antioksidan özelliklere sahiptir.

 2. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan seyahat eden bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407