Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


6 Bilimin Desteklediği A Vitamininin Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Vitamin A, insan sağlığı için çok önemli olan bir grup yağda çözünen bileşik için kullanılan genel bir terimdir.

 2. Sağlıklı görmeyi sağlamak, bağışıklık sisteminizin ve organlarınızın normal çalışmasını sağlamak ve rahimdeki bebeklerin uygun şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmak gibi vücudunuzdaki birçok işlem için çok önemlidir.

 3. Erkeklerin günde 900 mcg, kadın 700 mcg ve çocuklar ve ergenlerin günde 300-600 mcg A vitamini almaları önerilir (1).

 4. Vitamin A bileşikleri hem hayvansal hem de bitkisel yiyeceklerde bulunur ve iki farklı şekilde bulunur: önceden oluşturulmuş A vitamini ve provitamin A

 5. Önceden oluşturulmuş A vitamini, vücudunuzun olduğu gibi kullanabileceği aktif vitamin formu olarak bilinir. Et, tavuk, balık ve süt ürünleri dahil olmak üzere hayvansal ürünlerde bulunur ve retinol, retinal ve retinoik asit bileşiklerini içerir.

 6. Provitamin A karotenoidleri - alfa-karoten, beta-karoten ve beta-kriptoksantin - bitkilerde bulunan vitaminlerin inaktif formudur.

 7. Bu bileşikler vücudunuzdaki aktif forma dönüştürülür. Örneğin, beta-karoten, ince bağırsaklarınızdaki retinole (aktif bir A vitamini formu) dönüştürülür (2). [! 23740 => 1140 = 1!

1. Gözlerinizi Gece Körlüğü ve Yaşa Bağlı Düşüşlerden Korur

 1. A vitamini görüşünüzü korumak için esastır.

 2. Gözünüze çarpan ışığı beyninize gönderilebilecek elektrik sinyaline dönüştürmek için vitamin gereklidir.

 3. Aslında, A vitamini eksikliğinin ilk belirtilerinden biri, nyctalopia olarak bilinen gece körlüğü olabilir (3).

 4. Vitamin pigment rhodopsin'in önemli bir bileşeni olduğundan, vitamin A eksikliği olan kişilerde gece körlüğü oluşur.

 5. Rodopsin, gözünüzün retinasında bulunur ve ışığa karşı son derece hassastır.

 6. Bu rahatsızlığı olan insanlar gün boyunca hala normal görebiliyorlar, ancak gözleri düşük seviyelerde ışık almak için uğraşırken karanlıkta görüşü azaltıyorlar.

 7. Gece körlüğünü önlemenin yanı sıra, yeterli miktarda beta-karoten yemek, bazı kişilerin yaşlandıkça yaşadığı görme azalışını yavaşlatmaya yardımcı olabilir (4).

 8. Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD) gelişmiş dünyada körlüğün önde gelen nedenidir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, oksidatif strese atfedilen retinadaki hücresel hasarın sonucu olduğu düşünülmektedir (5).

 9. Yaşa İlişkin Göz Hastalığı Çalışması, 50 yaşın üzerindeki insanlara bazı görme dejenerasyonuna sahip bir antioksidan takviyesinin (beta-karoten dahil) verilmesinin, gelişmiş maküler dejenerasyon gelişme riskini% 25 oranında azalttığını buldu (6).

 10. Ancak yakın tarihli bir Cochrane incelemesi, beta karoten takviyelerinin tek başına AMD'nin neden olduğu görme azalmasını önleyemediğini veya geciktirmediğini buldu (7).

2. Bazı Kanser Riskinizi Düşürebilir

 1. Kanser, anormal hücreler büyümeye veya kontrolsüz bir şekilde bölünmeye başladığında ortaya çıkar.

 2. Gözlemsel çalışmalarda, beta-karoten şeklinde daha yüksek miktarda A vitamini yemek, Hodgkin lenfoması ve rahim ağzı, akciğer de dahil olmak üzere, belirli kanser türlerinin riskini azaltma ile bağlantılı olmuştur. ve mesane kanseri (10, 11, 12, 13).

 3. Yine de, bitki besinlerinden yüksek miktarda A vitamini alımı, kanser riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiş olmasına rağmen, aktif olarak A vitamini formları içeren hayvansal gıdalar aynı şekilde bağlantılı değildir (14). , 15).

 4. Benzer şekilde, A vitamini takviyesi de aynı faydalı etkileri göstermedi (16).

 5. Aslında, bazı çalışmalarda beta-karoten takviyesi alan sigara içicilerinde akciğer kanseri riski artmıştır (17, 18, 19).

 6. Şu anda, vücudunuzdaki A vitamini düzeyleri ile kanser riski arasındaki ilişki hala tam olarak anlaşılmıyor.

3. Sağlıklı Bağışıklık Sistemini Destekler

 1. A vitamini vücudunuzun doğal savunmasını korumada hayati bir rol oynar.

 2. Bu, gözlerinizdeki, ciğerlerinizdeki, bağırsaklardaki ve üreme organlarındaki bakteri ve diğer bulaşıcı ajanları yakalamaya yardımcı olan mukoza engellerini içerir.

 3. Bakterileri ve diğer patojenleri kan dolaşımınızdan yakalayıp temizlemeye yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin üretimi ve işleviyle de ilgili.

 4. Bu, A vitamini eksikliğinin enfeksiyonlara yatkınlığınızı artıracağı ve hastalandığınızda iyileşmenizi geciktirebileceği anlamına gelir (21, 22).

 5. Aslında, kızamık ve sıtma gibi enfeksiyonların yaygın olduğu ülkelerde, çocuklarda A vitamini eksikliğinin düzeltilmesinin bu hastalıklardan ölme riskini azalttığı gösterilmiştir (23).

4. Akne riskini azaltır

 1. Akne, kronik, enflamatuar bir cilt hastalığıdır.

 2. Bu rahatsızlığı olan kişilerde en çok yüz, sırt ve göğüste ağrılı noktalar ve siyah noktalar gelişir.

 3. Bu noktalar yağ bezleri ölü deri ve yağlarla tıkandığında meydana gelir. Bu bezler cildinizdeki kıl foliküllerinde bulunur ve cildinizi yağlanmış ve su geçirmez kılan yağlı, mumlu bir madde olan sebum üretir.

 4. Lekeler fiziksel olarak zararsız olsa da, sivilce insanların ruh sağlığı üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir ve düşük özgüven, endişe ve depresyona yol açabilir (24).

 5. A vitamininin sivilce oluşumunda ve tedavisinde oynadığı rol hala belirsizliğini koruyor (25).

 6. A vitamini eksikliğinin saç foliküllerinde aşırı protein üretimine neden olduğu için akne gelişme riskinizi artıracağı öne sürüldü (26, 27).

 7. Bu, ölü cilt hücrelerinin kıl foliküllerinden alınmasını zorlaştırarak, tıkanmalara yol açan sivilce riskinizi artıracaktır.

 8. Sivilce için bazı A vitamini bazlı ilaçlar reçete ile hazır.

 9. İzotretinoin, şiddetli aknelerin tedavisinde etkili olan oral retinoidlerin bir örneğidir. Bununla birlikte, bu ilacın ciddi yan etkileri olabilir ve sadece tıbbi gözetim altında alınmalıdır (28, 29).

5. Kemik Sağlığını Destekler

 1. Yaşlandıkça sağlıklı kemikleri korumak için gereken temel besinler protein, kalsiyum ve D vitaminidir!

 2. Bununla birlikte, uygun kemik büyümesi ve gelişimi için yeterli miktarda A vitamini almak da gereklidir ve bu vitamindeki eksiklik kemik sağlığına bağlı değildir.

 3. Aslında, kanda A vitamini düzeyi düşük olan kişilerde kemik düzeyi kırılma riski sağlıklı olanlara göre daha yüksektir (30). [! 23740 => 1140 = 6!

 4. Buna rağmen, bu bulguların tümü neden ve sonuç belirleyemeyen gözlemsel çalışmalara dayanıyor.

 5. Bu, şu anda A vitamini ile kemik sağlığı arasındaki bağlantının tam olarak anlaşılmadığı ve gözlemsel çalışmalarda gördüklerini doğrulamak için daha kontrollü denemelere ihtiyaç duyulduğu anlamına geliyor.

6. Sağlıklı Büyüme ve Üreme Teşvik

 1. A vitamini hem erkeklerde hem de kadınlarda sağlıklı bir üreme sistemini sürdürmek ve hamilelik sırasında embriyoların normal büyümesini ve gelişmesini sağlamak için esastır.

 2. Erkek üremesinde A vitamininin önemini inceleyen sıçan çalışmaları, bir eksikliğin sperm hücrelerinin gelişimini engelleyerek kısırlığa neden olduğunu göstermiştir (33, 34).

 3. Benzer şekilde, hayvan çalışmaları, kadınlarda A vitamini eksikliğinin yumurta kalitesini düşürerek ve rahimdeki yumurta implantasyonunu etkileyerek üremeyi etkileyebileceğini öne sürdü (33).

 4. Gebe kadınlarda, A vitamini ayrıca, doğmamış çocuğun birçok önemli organının ve yapısının, iskelet, sinir sistemi, kalp, böbrekler, gözler, akciğerler ve pankreas.

 5. Yine de, A vitamini eksikliğinden çok daha az yaygın olsa da, hamilelik sırasında çok fazla A vitamini büyümekte olan bebeğe de zarar verebilir ve doğum kusurlarına neden olabilir (35, 36).

 6. Bu nedenle, birçok sağlık yetkilisi, kadınların hamilelik sırasında A vitamini içeren takviyeleri ve ayrıca pate ve karaciğer gibi konsantre A vitamini içeren yiyeceklerden kaçınmasını tavsiye etti.

Çok Fazla A Vitamini Almak Riskli Olabilir

 1. A vitamini vücudunuzda depolanan, yağda çözünen bir vitamindir. Bu, aşırı tüketimin toksik seviyelere yol açabileceği anlamına gelir.

 2. Hipervitaminoz A, diyetiniz veya vitamin içeren takviyeleri kullanarak çok fazla önceden oluşturulmuş A vitamini tüketmekten kaynaklanır.

 3. Belirtiler, bulantı, baş dönmesi, baş ağrısı, ağrı ve hatta ölümü içerebilir.

 4. Diyetten aşırı alımdan kaynaklansa da, takviyelerden ve ilaçlardan aşırı tüketilmekle birlikte, bu nadir görülür.

 5. Ayrıca, bitki formunda çok fazla provitamin A yemek, vücudunuzdaki aktif forma dönüşümü düzenlendiğinden aynı riskleri taşımaz (37).

Alt satırda

 1. A vitamini vücudunuzdaki birçok önemli işlem için çok önemlidir.

 2. Sağlıklı bir vizyon sağlamak, organlarınızın ve bağışıklık sisteminizin normal çalışmasını sağlamak, aynı zamanda rahimde bebeklerin normal büyümesini ve gelişimini sağlamak için kullanılır.

 3. Hem çok az hem de çok fazla A vitamini sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

 4. Dengeyi doğru almanızı sağlamanın en iyi yolu, A vitamini bakımından zengin yiyecekleri normal diyetinizin bir parçası olarak tüketmek ve aşırı miktarda takviye yapmaktan kaçınmaktır.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c