Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


6 Acı Kavun (Acı Kabak) ve Ekstresinin Faydaları

Alt satırda

 1. Acı kavun - acı kabak veya Momordica charantia olarak da bilinir - kabak ailesine ait olan ve kabak, kabak, kabak ve salatalıkla yakından ilişkili olan tropikal bir asmadır.

 2. Birçok Asya mutfağında başlıca bir malzeme olarak kabul edilen yenilebilir meyvesiyle dünya çapında ekilmektedir.

 3. Çin çeşitliliği tipik olarak uzun, soluk yeşil ve siğil benzeri yumrularla kaplıdır.

 4. Öte yandan, Hint çeşidi daha dar ve kabuğundaki sert, pürüzlü sivri uçlarla sivri uçlara sahip.

 5. Keskin lezzeti ve farklı görünümüne ek olarak, acı kavun birkaç etkileyici sağlık faydası ile ilişkilendirildi.

 6. İşte acı kavun ve özünün 6 faydası.

1. Birkaç Önemli Besin Paketleri

 1. Acı kavun, pek çok önemli besin kaynağıdır.

 2. Bir bardak (94 gram) çiğ acı kavun (1):

 3. Acı kavun, hastalık önleme, kemik oluşumu ve yara iyileşmesinde rol oynayan önemli bir mikro besin olan C vitamini açısından özellikle zengindir (2). [! 818 => 1140 = 2!

 4. Büyüme ve gelişme için gerekli olan folat, ayrıca az miktarda potasyum, çinko ve demir (4) 'ü sağlar.

 5. Acı kavun, iyi bir kateşin, gallik asit, epicatechin ve klorojenik asit kaynağıdır, ayrıca hücrelerinizi hasara karşı korumaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidan bileşiklerdir (5). [! 818 => 1140 = 2!

2. Kan Şekeri Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 1. Güçlü tıbbi özellikleri sayesinde acı kavun, diyabetle ilgili durumların tedavisinde yardımcı olmak için dünyadaki yerli topluluklar tarafından uzun süredir kullanılmaktadır (6).

 2. Son yıllarda, birkaç çalışma meyvenin kan şekeri kontrolündeki rolünü doğruladı.

 3. Diyabetli 24 yetişkinin 3 aylık bir çalışması, günde 2.000 mg acı kavun alınmasının kan şekeri ve üç ay boyunca kan şekeri kontrolünü ölçmek için kullanılan bir test olan hemoglobin A1c'yi azalttığını gösterdi (7). .

 4. Diyabetli 40 kişide yapılan bir başka çalışma, 4 hafta boyunca günde 2.000 mg acı kavun almanın kan şekeri seviyelerinde mütevazı bir azalmaya yol açtığını buldu. [! 818 => 1140 = 3!

 5. Acı kavunun, şekerlerinizin dokularında kullanılma şeklini iyileştirdiği ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinden sorumlu olan hormon olan insülin salgılanmasını teşvik ettiği düşünülmektedir (9).

 6. Bununla birlikte, insanlarda araştırma sınırlıdır ve acı kavunun genel popülasyondaki kan şekeri seviyelerini nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha büyük, daha kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

3. Kanserle Mücadele Özelliklerine Sahip Olabilir

 1. Araştırmalar, acı kavunun kanserle mücadele özelliklerine sahip bazı bileşikler içerdiğini gösteriyor.

 2. Örneğin, bir test tüpü çalışması acı kavun ekstraktının mide, kolon, akciğer ve nazofarinks kanser hücrelerinin öldürülmesinde etkili olduğunu gösterdi - burun arkasındaki alan boğazından (10).

 3. Başka bir test tüpü çalışmasında da benzer bulgular mevcuttu; acı kavun ekstraktının, meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellerken kanser hücresi ölümünü de arttırdığı bildirildi (11). [! 818 => 1140 = 4!

 4. Acı kavunun, gıdalarda bulunan normal miktarlarda tüketildiğinde insanlarda kanser büyümesini ve gelişimini nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

4. Kolesterol Seviyelerini Düşürebilir

 1. Yüksek kolesterol seviyeleri, arterlerde yağ plağının birikmesine neden olabilir ve kalbinizin kan pompalamak için daha fazla çalışmasına ve kalp hastalığı riskini artırmanıza neden olabilir (12).

 2. Birkaç hayvan çalışması, acı kavunun genel kalp sağlığını desteklemek için kolesterol seviyesini azaltabileceğini buldu.

 3. Yüksek kolesterol diyetiyle yapılan sıçanlarda yapılan bir çalışmada, acı kavun ekstresi tatbik edilmesinin, toplam kolesterol, "kötü" LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerinde önemli ölçüde azalmaya yol açtığı gözlendi (13). [! 818 => 1140 = 5!

 4. Yine de, acı kavun potansiyel kolesterol düşürücü özellikleri üzerine yapılan güncel araştırmalar çoğunlukla büyük dozlarda acı kavun özü kullanan hayvan çalışmaları ile sınırlıdır.

 5. Bu aynı etkilerin, dengeli bir diyetin parçası olarak kabak yiyen insanlar için geçerli olup olmadığını belirlemek için ek çalışmalara ihtiyaç var.

5. Kilo Kaybı Yardım Edebilir

 1. Acı kavun, lif oranı yüksek ancak kalorisi düşük olduğu için kilo verme diyetine mükemmel bir katkı sağlar. Her bir fincanda (94 gram) porsiyonda (2) yaklaşık 2 gram lif bulunur.

 2. Lif sindirim kanalınızdan çok yavaşça geçer, daha uzun süre daha dolgun kalmanıza yardımcı olur ve açlığı ve iştahı azaltır (15, 16).

 3. Bu nedenle, yüksek kalorili malzemelerin acı kavun ile değiştirilmesi, lif alımınızı artırmanıza ve kilo kaybını arttırmak için kalorileri azaltmanıza yardımcı olabilir.

 4. Bazı araştırmalar, acı kavunun yağ yakımı ve kilo kaybı üzerinde de olumlu etkileri olabileceğini göstermektedir.

 5. Bir çalışma, her gün 4.8 gram acı kavun özü içeren bir kapsül tüketmenin, göbek yağında önemli düşüşlere yol açtığını buldu. [! 818 => 1140 = 6!

6. Çok Yönlü ve Lezzetli

 1. Acı kavun, birçok tabakta iyi sonuç veren keskin bir tada sahiptir.

 2. Hazırlamak için meyveyi yıkayarak ve uzunlamasına keserek başlayın. Sonra tohumları merkezden ayırmak için bir kap kullanın ve meyveleri ince dilimler halinde kesin.

 3. Acı kavun çiğ olarak veya çeşitli tariflerde pişirilebilir.

 4. Aslında, tava kızartması, buğulama, fırınlama, hatta doldurma ve doldurma seçeneklerinizle doldurulabilir.

 5. Diyetinize acı kavun eklemenin ilginç birkaç yolu:

Potansiyel Yan Etkiler

 1. Aşırı ılımlı tadını çıkardığınızda, acı kavun, diyetinize sağlıklı ve besleyici bir katkı olabilir.

 2. Bununla birlikte, yüksek miktarlarda acı kavun tüketmek veya acı kavun takviyesi almak, çeşitli olumsuz etkilerle ilişkilendirilebilir.

 3. Özellikle acı kavun, ishal, kusma ve mide ağrılarıyla ilişkilendirilmiştir (19).

 4. Sağlık üzerindeki uzun vadeli etkileri yoğun olarak çalışılmadığından, hamile kadınlar için de önerilmez.

 5. Kan şekeri üzerindeki etkisi nedeniyle, herhangi bir kan şekeri düşürücü ilaç kullanıyorsanız, yemeden önce sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

 6. Ayrıca, altta yatan herhangi bir sağlık durumunuz varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ve ilaçları kullandığınızdan emin olduğunuzda, acı kavun ilavesinden önce bir sağlık uzmanıyla konuşun.

Alt satırda

 1. Acı kavun, kabak görünümünde kendine has görünüm ve lezzet veren bir meyvedir.

 2. Sadece birkaç önemli besin maddesi açısından zengin değil, aynı zamanda kan şekeri kontrolü ve kolesterol seviyesinin iyileştirilmesi de dahil olmak üzere birçok sağlık yararına bağlı.

 3. Hamile olan veya belirli ilaçlar kullanan kişilerin - özellikle kan şekeri düşürücü ilaçlar - yüksek miktarlarda tüketmeden veya takviye almadan önce sağlık uzmanlarıyla konuşması gerektiğini unutmayın.

 4. Yine de ılımlı bir şekilde, acı kavun sağlıklı, çok yönlü bir diyete lezzetli, besleyici ve kolay bir ekleme yapar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407