Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


5 Salatalığın Harika Faydaları

5 Salatalığın Harika Faydaları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 11 Temmuz 2019 Vanessa Voltolina (MS, RD)

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Salatalık nedir?

 1. Salatalık, Cucurbitaceae familyasından bir meyvedir. Bilimsel olarak Cucumis sativus olarak bilinen, kabak, karpuz, kabak ve diğer yaz kabağı türleri ile aynı aileye aittir. Salatalığın yetiştiği bitki, bu silindirik, yenilebilir meyveleri yıl boyunca geliştiren sürünen bir asmadır.

 2. Dünyanın farklı bölgelerinde farklı salatalık çeşitleri yetiştiriliyor. Genellikle taze yenen salatalıklara dilimleme salatalıkları denir. Kornişon salatalık turşu yapmak için özel olarak üretilir (salatalık turşusu olarak da bilinir). Bunlar dilimleme ölçülerinden çok daha küçüktür. Dilimleme salatalıkları yıl boyunca kullanılabilir, ancak Mayıs ve Temmuz ayları arasında en iyi şekilde kullanılırlar.

Salatalık Hakkında

 1. Salatalıklar, yaklaşık 10.000 yıl önce Hindistan'da ortaya çıktı, ancak şimdi birçok ülkede yetiştiriliyor. Farklı pazarlarda salatalık çeşitleri uluslararası pazarda alınıp satılır ve tüm yıl boyunca bolca bulunur.

 2. Mısır, Yunanistan ve Roma'nın eski uygarlıklarında, salatalık çok popülerdi ve kullanımları sadece gıda olmakla sınırlı değildi. Aynı zamanda cilt üzerindeki faydalı etkileri için de övgüyle karşılandı. Louis XIV salatalıkları büyük ölçüde besledi ve onları seralarda yetiştirme süreci, her mevsim boyunca eğlenceli meyvelerin istikrarlı bir şekilde tedarik edilmesini sağlamak için icat etti. Amerikalı sömürgeciler de bu çeşit gevrek ve sağlıklı kabakları ABD'ye götürdüler.

Salatalıkların Özellikleri ve Çeşitleri

 1. Muhtemelen, yemek yerken, salatalıkların sahip olduğu yatıştırıcı ve serinletici doğa ile doğrudan konuşan, "salatalık kadar soğuk" ifadesini biliyorsunuzdur. Bu meyveler daha çok taze yenmek için yetiştirilir ve Hindistan'da güneşli öğleden sonraları satılan dilimlenmiş salatalıkları bulacaksınız. Genellikle silindir şeklindedir ve uzunluğu altı ila dokuz inç arasında değişir. Bununla birlikte, salatalıkların boyutu da çeşitli yetiştirme faktörlerine göre değişmektedir.

 2. Salatalıkların derileri yeşilden beyaza doğru değişebilir ve bazen çeşide bağlı olarak pürüzsüz veya çıkıntılı olabilir. Salatalık derisinin içinde, aynı anda hem sulu hem de çıtır çıtır olan soluk yeşil eti bulacaksınız. Salatalığın iç çekirdeğinde çok sayıda yenilebilir et tohumu bulunur.

 3. Pek çok salatalık çeşidi de seralarda yetiştiriliyor; daha ince ciltli ve daha uzunsa, genellikle 12 - 20 inç arası, tohumsuzdurlar. Genellikle "burpusuz" olarak bilinen bu salatalık çeşidi, diğer salatalık çeşitlerinden daha kolay sindirimi kolay olduğu için, çoğunluk tarafından satın alınır.

Beslenme Değerleri

 1. ;

Salatalıkların Sağlık Faydaları

 1. Salatalığın sağlığa yararları birçok kültürde yaygın olarak bilinmemekle birlikte. Taze salatalığın tadı diğer kabaklara kıyasla biraz yumuşak, susuzluğun giderilmesi ve kabakların soğuma özellikleri gerçekten canlandırıcı. Salatalıkların baharatlarla ve baharatlarla uygun şekilde baharatlandırılmasının birçok öğün ve atıştırmaya harika bir katkı sağlayabileceğini hatırlamak da önemlidir.

Cilt Bakımı

 1. Salatalık, kaslarda, bağlarda, tendonlarda, kıkırdaklarda ve kemiklerde güçlü ve sağlıklı bağ dokuları geliştirmeye yardımcı olan temel bir bileşen olan silika bakımından zengindir. Doktorlar daha sağlıklı ve daha parlak bir cilt için silika içeriği nedeniyle genellikle salatalık suyu önerirler. Ek olarak, Nutrition Review dergisindeki araştırmalar, cilt sağlığı için sıvı ve hidrasyonun önemini vurgulamaktadır. Salatalığın yüksek su içeriği onu doğal olarak nemlendirir. Askorbik ve kafeik asit, salatalıklarda vücuttan su kaybını önlemeye yardımcı olan iki hayati bileşiktir.

 2. Salatalık ekstresi genellikle güneş yanığı ve göz altı şişmesi gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca, sedef hastalığı, egzama ve akne gibi diğer cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olmaları da önerilebilir. Bunlar, çeşitli cilt problemlerinde salatalıkların topikal olarak uygulanmasının sebeplerinden bazıları.

Kabızlık Böbrek Taşlarını Önle

 1. Salatalıklar hem lif hem de suyun mükemmel bir karışımıdır. Bu nedenle, vücudunuzu kabızlık ve böbrek taşlarından korumaya yardımcı olurlar. Düzenli olarak salatalık bakımından zengin salataların tadını çıkarmak, lif alımını artırmak için harika bir yoldur. Salatalık ayrıca C vitamini, silika, potasyum ve magnezyum için iyi bir kaynaktır; hepsinin kendi sağlık yararları vardır. Salatalık cildinde yüksek seviyede A vitamini bulunur, bu nedenle cildi temizlemeden her şeyi yerseniz bu besleyiciden daha fazla kazanırsınız.

Kontrol Kan Basıncı

 1. DASH (Hipertansiyonu Durdurmak İçin Diyet Yaklaşımları) diyetinde yapılan çalışmalar, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün kan basıncını düşürmeye yardımcı bir yöntem olarak araştırmasına dayanarak geliştirilmiştir. Magnezyum, potasyum ve lif açısından yüksek gıdalar tüketmenin önemli olduğunu buldu. Bu kompleksler bakımından zengin bir diyeti yiyenler, deniz ürünleri, az yağlı süt ürünleri, yağsız et ve kümes hayvanları gibi diğer yiyeceklerle birlikte kan basıncı düşüşlerini gördüler. Bu nedenle salatalık, kan basıncının sağlıklı düzenlenmesine katkıda bulunur ve kaslar, kemikler, bağlar, kıkırdak ve tendonlar da dahil olmak üzere vücudumuzdaki bağ dokularının uygun yapısına katkıda bulunur.

Diyabeti Yönet

 1. Etnofarmakoloji Dergisi'nde yayınlanan bir hayvan çalışması, salatalığın anti-hiperglisemik etkisine ışık tutuyor. Diyabetik hastalarda glukoz kontrolüne yardımcı olmak için salatalıklar kullanılmıştır. İnsülin üretimi sırasında beta hücrelerinin ihtiyaç duyduğu bir hormonu vardır. Karbonhidratların varlığı ve vücut üzerindeki etkileri glisemik indeks (GI) ile ölçülür. Glisemik İndeks karbonhidratların glikoz (veya kan şekeri) seviyelerini yükseltmeye nasıl katkıda bulunduğunu ölçer. Her besin maddesi farklı oranlarda temel besinleri içerir. Salatalıkların glisemik indeksi (GI) aslında sıfırdır, yani diyabetik hasta için iyi bir seçimdir ve bu nedenle glikoz seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Günümüzde, çoğu ticari mağazada diyabetin etkileriyle mücadelede etkili olduğu düşünülen sivri deniz salatalık özü tozu gibi salatalık takviyeleri bulunmaktadır.

Antioksidan Güç Sağlayın

 1. Salatalıklar, işlenmiş gıdalar ve yüksek şekerli gıdalarla birlikte tüketildiğinde sıklıkla antioksidanlar gibi davranabilir. Beslenme, Sağlık ve Yaşlanma Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, ay boyunca süren salatalık tozu tüketimi, vücudun antioksidan aktivitelerinde iyileşme gösteriyor.

Diğer Faydalar

 1. Salatalık asitliği düşüktür, yani gastrik hassasiyetleri olanlar tarafından tolere edilebilirler. Salatalık, yüksek su içeriği nedeniyle yaz aylarında vücut sıcaklığının normalleşmesine de yardımcı olur. Salatalık suyu bir idrar söktürücüdür, bu nedenle gelişme olasılığını azaltmaya katkıda bulunabilir böbrek taşlarını da önleyebilir.

]

 1. Salatalık asitliği düşüktür, yani gastrik hassasiyetleri olanlar tarafından tolere edilebilirler. Salatalık, yüksek su içeriği nedeniyle yaz aylarında vücut sıcaklığının normalleşmesine de yardımcı olur. Salatalık suyu bir idrar söktürücüdür, bu nedenle gelişme olasılığını azaltmaya katkıda bulunabilir böbrek taşlarını da önleyebilir.

Salatalık SSS

 1. Salatalıklar ısıya karşı çok hassastır, bu nedenle mağazalardaki buzdolabında sergilenenleri seçmeyi hedefleyin. Sertliği için onları sıkın (olması gerekir) ve rengin parlak bir orta ila koyu yeşili olduğunu kontrol edin. Suya batırılmış bölgeleri veya buruşuk uçları olan sarı, kabarık salatalıklardan kaçının. Daha ince salatalıklarda daha az tohum bulacaksınız.

 2. Salatalık nasıl saklanır?

 3. Salatalıkların buzdolabında saklanması tazeliğinin daha uzun süre korunmasına yardımcı olur. Meyvenin tamamı bir öğünde kullanılmazsa, kalanı plastik olarak sıkıca sarın veya kurumaması için kapalı bir kaba koyun. Salatalıkları satın aldıktan sonraki bir ya da iki gün içinde yemeye çalışın, aksi halde bir haftadan daha uzun süre saklanırsa, topal olurlar.

 4. Salatalık nasıl kesilir ve yenilir?

 5. Salatalıklar çeşitli şekil ve boyutlarda kesilebilir; dilimlenebilir, doğrayabilir veya çubuklara kesilebilir. Salatalık tohumları yenilebilir ve besleyicidir, ancak bazı insanlar onları yememeyi tercih eder. Tohumlardan kaçınmak isteyenler için, salatalıkları boyuna kesebilir ve tohumları yavaşça almak için bir kaşık ucu kullanabilirsiniz.

 6. Ayrıca salatalık, domates, yeşil biber ve soğan ile mükemmel bir püre yapabilirsiniz. Bazı ekstra lezzet için tuz ve karabiber ekleyin. Salatalık, ton balığı veya tavuk salatası hazırlıklarına taze bir tat verir. Dilimli olarak tek başlarına veya serpilmiş tuz ve karabiberle yenilebilirler. Salatalıkları nasıl yediğiniz önemli değildir, bu gerçekten "harika" yiyeceklerden bolca besleneceğinize eminiz.

 7. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik tutkunudur ve yönetiminden sorumludur. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Sonra Bunu Oku:

 1. Aloe vera, sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini iyileştirir, yaşlanmayı geciktirir, artrit ağrısını azaltır, yaraları iyileştirir, mide bulantısını iyileştirir, ülserleri ortadan kaldırır ve kan şekeri seviyesini düşürür

 2. Çeşitli besinler, lif, antioksidanlar, tarihler bakımından zengin olmanın beyin kalbi için inanılmaz faydaları var. Aynı zamanda, kemik sağlığını tedavi kabızlığı iyileştirmede yardımcı olur.

 3. Çemen otunun yararları ateş, kepek, mide rahatsızlıkları, solunum bozuklukları, anemi, boğaz ağrısı, diyabet, iltihaplar, yaralar ve uykusuzluktan kurtulmayı içerir.

 4. Darı, birçok faydası olan glutensiz bir tahıldır. Sindirim ve kalp sağlığını iyileştirir, diyabeti önler, vücudu detoksifiye eder ve bağışıklığı arttırır.

 5. Kayısının 10 etkileyici faydasını burada bulabilirsiniz. Kayısı hazımsızlık, kabızlık, kulak ağrıları, cilt hastalıkları, anemi tedavisi yeteneğine sahiptir. Taze yenebilir veya kurutulabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407