Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


5 Portakal Suyunun Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Dünyanın her yerinde portakal suyunun tadını çıkarın.

 2. Meyve suyunu elle ya da ticari yöntemlerle çıkarmak için portakal sıkarak yapılır.

 3. C vitamini ve potasyum gibi hayati besinlerde doğal olarak yüksek. Ayrıca, ticari çeşitler sıklıkla kalsiyum ve D vitamini ile zenginleştirilmiştir.

 4. Bununla birlikte, sağlıklı bir diyete katkıda bulunup bulunmadığı konusunda tartışmalar var.

 5. Portakal suyunun sağlığa 5 faydaları.

1. Bazı Önemli Besin Maddeleri Zengin

 1. Portakal suyu, C vitamini, folat ve potasyum da dahil olmak üzere pek çok besin maddesinde yüksek.

 2. 8 ons (240 ml) portakal suyu porsiyonu yaklaşık olarak (1):

 3. Portakal suyu, güçlü bir antioksidan görevi gören ve bağışıklık fonksiyonunda merkezi bir rol oynayan, suda çözünür bir vitamin olan konsantre bir C vitamini kaynağıdır (2).

 4. Portakal suyu, DNA sentezi için gerekli olan ve fetal büyüme ve gelişmeyi destekleyen folat açısından da zengin (4).

 5. Bahsetmiyorum bile, kan basıncını düzenleyen, kemik kaybını önleyen ve kalp hastalığına ve felce karşı koruyan mükemmel bir mineral potasyum kaynağıdır (5).

2. Antioksidanlar Yüksek

 1. Portakal suyundaki antioksidanlar oksidatif hasarı önleyerek sağlığı arttırır - antioksidanlar ve serbest radikal olarak bilinen dengesiz moleküller arasındaki dengesizlik.

 2. Araştırmalar antioksidanların genel sağlığı korumak için çok önemli olduğunu gösteriyor. Kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi kronik durumlara karşı korunmasına bile yardımcı olabilirler (6). [! 2073 => 1140 = 3!

 3. 8 haftalık bir çalışma, günde 25 ons (750 ml) portakal suyu içmenin, antioksidan durumunu önemli ölçüde arttırdığını buldu (8).

 4. Başka bir çalışmada da benzer bulgular vardı, 90 günlük günde 20 ons (591 ml) portakal suyu içmenin, yüksek kolesterol ve trigliseritleri olan 24 yetişkinde toplam antioksidan durumunu arttırdığını bildirmiştir (9). [! 2073 => 1140 = 3!

3. Böbrek Taşlarını Önlemeye Yardımcı Olabilir

 1. Böbrek taşları, böbreklerinizde biriken, genellikle idrarda şiddetli ağrı, bulantı veya kan gibi semptomlara neden olan küçük mineral birikintileridir (11).

 2. Portakal suyu, pH'ı veya idrarı artırarak daha alkali hale getirebilir. Çalışmalar, daha yüksek ve daha alkali bir idrar pH'sına sahip olmanın böbrek taşlarını önlemede yardımcı olabileceğini göstermektedir. (12, 13).

 3. Küçük bir çalışma, birkaç böbrek taşı risk faktörünü azaltmada portakal suyunun limonatadan daha etkili olduğunu gözlemledi (14).

 4. 194.095 kişide yapılan bir başka çalışma, günde en az bir kez portakal suyu tüketenlerin, böbrek taşı gelişme riskinin haftada bir kereden az içenlere göre% 12 daha düşük olduğunu tespit etti (15).

4. Kalp Sağlığını Artırabilir

 1. Kalp hastalığı, her yıl dünya çapında 17 milyondan fazla ölümle sonuçlanan ciddi bir sorundur (16).

 2. Bazı çalışmalar portakal suyu içmenin kalp hastalığı için - yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi - bazı risk faktörlerini azaltabileceğini ve kalbinizin sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. [! 2073 => 1140 = 5!

5. Enflamasyonu Azaltabilir

 1. Akut inflamasyon, hastalık ve enfeksiyonlara karşı korunmak için tasarlanmış immün yanıtın normal bir parçasıdır.

 2. Bununla birlikte, uzun süreli yüksek inflamasyon seviyelerinin sürdürülmesinin kronik hastalığın gelişimine katkıda bulunduğu düşünülmektedir (20). [! 2073 => 1140 = 6!

 3. Bazı araştırmalar portakal suyunun iltihabı azaltabileceğini ve buna bağlı problemleri ortaya çıkarabileceğini göstermektedir.

 4. Bir gözden geçirme, portakal suyunun, kronik hastalığa bağlı spesifik inflamatuar belirteçlerin seviyelerini azaltabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu buldu (24). [! 2073 => 1140 = 6!

Potansiyel Dezavantajları

 1. Portakal suyu birkaç sağlık yararına bağlı olsa da, kalorisi ve şekeri de yüksektir.

 2. Üstelik, bütün meyvelerden farklı olarak, elyaftan yoksun, yani daha az doluyor ve potansiyel olarak kilo alımına neden olabilir (26).

 3. Aslında, birçok çalışma meyve suyunun düzenli tüketilmesinin zamanla kilo alımında artışa yol açabileceğini göstermiştir (27, 28).

 4. Pek çok portakal suyu türü de ilave şeker bakımından yüksek, bu da kan şekeri seviyesini artırabilir (29).

 5. Çeşitli araştırmalar, meyve suyu gibi düzenli olarak şekerli tatlandırılmış içecekler içmenin, tip 2 diyabet riskinin daha yüksek olmasına bağlı olabileceğini bulmuştur (30, 31).

 6. Porsiyon kontrolü yapmak ve taze sıkılmış veya% 100 portakal suyunu seçmek, sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarırken olumsuz etki riskinizi azaltır.

 7. Kalorileri azaltmak ve kilo alımını önlemek için portakal suyunu suyla seyreltmeyi de deneyebilirsiniz.

 8. Çocuklar için, meyve suyu alımını, 4-6 yaş arası çocuklar için 1-3, 6 ons (177 ml) için günde 4 onstan (118 mi) fazla olmamalıdır. ve 7-18 (26) yaşları arasındakiler için 8 ons (240 mi).

Alt Çizgi

 1. Portakal suyu, antioksidanlar ve C vitamini, folat ve potasyum gibi mikro besinler bakımından yüksek bir favori içecektir.

 2. Düzenli tüketim, iyileştirilmiş kalp sağlığı, azalan inflamasyon ve azalan böbrek taşı riski gibi çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

 3. Bununla birlikte, kalori ve şeker bakımından da yüksektir, bu yüzden ölçülü olarak tüketmek ve mümkün olduğunda taze sıkılmış veya% 100 portakal suyu seçmek en iyisidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407