Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


5 Ayurveda Diyetinin Faydaları + Ayurveda Diyet Planı Nasıl Takip Edilir

Kavrulmuş Rezene Ampulleri Nasıl Yapılır

 1. Doğal bir şifa bilgeliği sistemi olarak kabul edilen Ayurveda, Hindistan'da 5000 yıldan daha önce ortaya çıktı. (1) Bu Sanskritçe kelime Ayurveda, "yaşam bilgisi" olarak tercüme edilir (ayur yaşam anlamına gelirken, veda bilim veya bilgi anlamına gelir). Ayurveda tıbbı bugün modern Hindistan'da hala geniş çapta uygulanmaktadır ve şimdi bir Ayurvedik diyeti takip etme uygulaması da dahil olmak üzere dünya çapında etkisini arttırmaktadır.

 2. Tarihin en eski tıbbi sistemlerinden biri olan Ayurveda prensipleri ve yiyecekleri, doğal kendi kendini iyileştirmeyi teşvik etmek için vücudun doğuştan gelen zekası ile çalışır. Ayurveda diyetleri, bir kişinin kendine özgü vücut tipine (veya "anayasa") bağlı olarak dosha adı verilen şekilde özelleştirilir. Çünkü Ayurveda, doğada bulunan her gün güneşin doğması ve düşmesi, değişen mevsimler ve yaşamın evreleri (doğum, yaşlanma ve ölüm) dahil olmak üzere, ritmik değişikliklere dayanmaktadır. yıl ve aynı zamanda birinin yaşamı boyunca dalgalanma olabilir.

 3. Ayurveda tıbbında sağlık, insanın kendisiyle (svasthya) bir denge durumu olarak tanımlanır ve aynı zamanda insanın çevresi ile yakından bağlantılıdır. (2) Ayurvedik tıbbın besleyici-yoğun, kişiselleştirilmiş bir diyetini takip ederken Ayurvedik tıpta çok önemli olduğu gibi, hem fiziksel hem de zihinsel olarak hastalığın önlenmesine ve refahın iyileştirilmesine yardımcı olan başka Ayurveda yaşam tarzı uygulamaları da vardır. Ayurveda'nın tüm insana hitap ettiği söylenir - beden, zihin ve ruh - yani diyet, stres yönetimi, uyku, bitki ve / veya takviyelerin kullanımı ve hareketin genel sağlığı desteklemek için bir araya geldiği anlamına gelir.

Ayurveda Diyet Nedir?

 1. Ayurveda diyetleri, çeşitli sağlık problemlerini yönetmek veya tedavi etmek için fiziksel beden ve akılda “bütünsel” dengeyi destekleyen eski tıbbi uygulamalara dayanmaktadır. Günümüzde, Ayurveda tıbbı, bir tür tamamlayıcı ve alternatif tıbbı (CAM) olarak kabul edilmektedir; bu, geleneksel "Batı" tıbbı uygulamaları ile birlikte kullanılabileceği ve / veya homeopati, masaj, yoga kullanımı gibi çeşitli başka CAM tedavilerini de içerdiği anlamına gelir meditasyon, aromaterapi ve egzersiz. (3)

 2. Ayurveda diyetleriyle ilişkili ana faydalardan bazıları şunlardır:

 3. NIH'nin Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Merkezi'ne göre, "Ayurveda tıbbı, sağlık ve hastalık ile ilgili birkaç temel dayanağa sahiptir. Bu kavramlar, vücudun anayasası (prakriti) ) ve yaşam güçleri (doshas). " (4)

 4. Ayurveda’da üç doz vata, pitta ve kapha. Doshalar farklı vücut tiplerine, eğilimlerine, kişilik özelliklerine ve beslenme gereksinimlerine karşılık gelir. Her dosha beş temel elementten oluşur - eter (alanın üst bölgeleri), hava, ateş, su ve toprak - ve her insan kendi fiziksel ve psikolojik özelliklerini belirleyen üç doshasın benzersiz bir kombinasyonuna sahiptir. Ayurveda uygulamalarının amacı, uygun bir Ayurveda diyeti uygulamak da dahil olmak üzere, doshada dengesizlikleri önlemektir. Dengesizlikler, sağlıksız bir yaşam tarzı, besinsel eksiklikler, çok fazla veya çok az fiziksel aktivite, kronik stres, mevsimsel dalgalanmalar ve toksin maruziyetinin herhangi bir birleşiminden kaynaklanabilir.

 5. İşte her dosha'yı benzersiz yapan şeylere genel bir bakış: (5)

 6. Birinin doshalarına dayanan bir Ayurveda yaşam tarzı yaşaması için birkaç kilit öneri var:

5 Ayurveda Diyetinin Yararları

 1. Ayurveda diyetleri, kolayca sindirilen, besin yoğunluğu ve bağırsak sağlığını iyileştirme yeteneğine sahip birçok sağlıklı gıda içerir. Geleneksel Ayurveda uygulamaları, sağlıklı besinlerin metabolize edilme şeklini, örneğin besinlerinin sindirilmesini kolaylaştırmak için fermente etme ve pişirme yoluyla dönüştürmek için kullanılır. Yiyecekler; çiğ, kurutulmuş, tütsülenmiş, ızgara, turşu, mayalanmış veya buğulanmış gibi sindirim rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olacak şekilde hazırlanabilir.

 2. Ayurveda diyetinin insanlara hiperaktivite, irritabl bağırsak sendromu, hemoroid, ishal, kabızlık ve mide ekşimesi gibi mide-bağırsak sistemini etkileyen durumların üstesinden gelmesine yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var. Bir Ayurveda diyetinin bir diğer önemli avantajı, zayıf bağırsak / mikrobiyota sağlığa yol açabilecek işlenmiş, enflamatuar yiyecekleri sınırlandırmasıdır. Bunlar yapay katkı maddeleri, işlenmiş tahıllar ve rafine yağlar gibi yiyecekleri içerir. Ayurveda diyetinin ana odağı "uyumsuzlukları" veya iyi tolere edilmeyen yiyecekleri sınırlamaktır. Bazı yiyeceklerin birisinin diyetinden çıkarılmasına yol açabilecek uyumsuzluklar yemeğin işlenmesi, miktar / doz, süre / mevsim, bileşenlerin kombinasyonu ve özel tatlar gibi faktörlere bağlıdır.

 3. Üç doshasın karışımından 200 kişiyi içeren bir çalışma, her katılımcının dosha için uygun bir Ayurveda diyetinin uygulanmasının kilo kaybını veya sağlıklı kilo korumasını teşvik ettiğini buldu. Çalışmanın başında, kapha ve pitta insanlar, vata insanlardan daha ağırdı ve üç aylık tedaviden sonra, pitta grubu, hem pitta hem de kapha birden fazla ölçümde iyileşmişken en fazla kilo verdi. Araştırmacıların vardığı sonuç "Ayurvedik anayasaya dayalı diyetlerin kilo kaybının arttırılmasında yararlı olabileceği" şeklinde oldu. (6)

 4. Ayurveda diyetlerinin hormonları normalleştirmeye, insülin duyarlılığını arttırmaya ve diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğine dair kanıtlar da var. (7)

 5. Ayurveda diyeti her zaman mevsimlerle birlikte değişiyor çünkü yılın farklı noktalarında farklı beslenme kaynaklarına ihtiyacımız var. Birinin dosha'sı ne olursa olsun, mevsim nedeniyle hangi dozun zirveye ulaştığını dengeleyen bir diyet yemek önemlidir. Kapha'nın kış sonlarında ve ilkbaharın başlarında zirve yaptığı, yaz mevsiminde vata'nın, yaz mevsiminde ise kış aylarında doruğa çıktığı söylenir.

 6. Ayurveda prensiplerine göre, mevsime bağlı olarak Ayurveda diyetinin nasıl takip edileceğine dair kılavuzlar:

 7. Ayurveda’a göre, şehvet, öfke, açgözlülük, arzu, bağlanma ve ego dahil olmak üzere psikolojik durumlar gıda ile yakından bağlantılı. Ayurveda diyeti, bireyin kendine özgü beden ve zihinsel tipini, metabolik süreçlerini ve biyolojik ritimleri, ayrıca mevsimsel değişimleri ve yaşam aşamalarını dikkate aldığından, diyeti kişinin özel ihtiyaçlarına göre düzenleyerek ruh halinin dengelenmesini ve enerjisini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 8. Örneğin, bir Ayurveda diyeti, biri gergin hissediyorsa, uyku problemi yaşarken ya da endişe ile başa çıkmakta zorluk çekiyorsa, karmaşık karbonhidrat ve sağlıklı yağlar gibi daha fazla topraklayıcı yiyecekler içerebilir. Öfke ve şehvetten kurtulmak için, smoothies ve meyve gibi hafif yiyecekler tavsiye edilir. Tatlı, ekşi, acı ve tuzlu gibi belirli tatlar, birinin anayasasının olumsuz etkilerini azaltmak için de kullanılır.

 9. Ayurveda diyeti, stres nedeniyle hastalıklara karşı yorgunluk, uyuşukluk ve duyarlılığın üstesinden gelmede de yardımcı olabilir. Pişmiş sebzeler gibi yiyecekler; yağlı süt; sarımsak, kakule, karabiber ve zencefil gibi baharatlar; ve bal enerji seviyelerini yükseltmek, anemiyi önlemek ve bağışıklığı desteklemek için kullanılır. Sağlıklı bir diyetin yanı sıra Ayurveda tıbbında şifalı bitkiler de kullanılmaktadır. Vücudun, ashwagandha ve ginseng gibi adaptogen bitkileri gibi stresle başa çıkma kabiliyetini arttırmak için kullanılır.

En İyi Ayurveda Diyet Yemekleri

 1. Aşağıda Ayurveda diyetine katılan en besleyici yiyeceklerden bazıları:

Ayurveda Diyet / Ayurveda Diyet Planı Nasıl Takip Edilir

 1. Ayurveda’da en uygun diyet mevsim ile birlikte birisinin anayasasına (dosha) bağlıdır. Bir Ayurveda pratisyeni, mevcut diyet, yaşam tarzı uygulamaları ve son hastalıkları hakkında sorular sorarak, fiziksel özelliklere bakarak, kan, kalp atım hızı, idrar veya dışkıyı test ederek ve onun hakkında bilgi isteyerek birileri için bir yemek planı ve diğer tavsiyelerin geliştirilmesine yardımcı olabilir. veya onun aile öyküsü.

 2. Aşağıda, üç dosanın (vata, pitta ve kapha) her birinin daha fazla denge elde etmek için diyeti nasıl uyarlayabileceği konusunda diyet önerileri verilmiştir:

 3. Vata türleri için diyet önerileri:

 4. Pide türleri için diyet önerileri:

 5. Kapha türleri için diyet önerileri:

 6. Ayurveda’a göre günde bir kaç kişi yemeli? Ayurveda'daki diğer pek çok şey gibi, bu da dosha’nıza bağlıdır. Vata türleri daha topraklanmış hissetmek ve kaygıyı önlemek için daha sık yemeye teşvik edilir. Pitta ve kapha türleri yemek yemeden daha uzun süre gidebilir ve atıştırmaya gerek duymayabilir. Kaphas çok büyük öğünler yemekten kaçınmaya teşvik edilir, bu nedenle bir ya da iki öğünde fazla yemek yememek için gün boyunca yiyecek alımlarını hızlandırarak daha iyi yapabilirler. [! 75591 => 1130 = 6!] Ayurveda Diyetine Karşı Fad Diyetler

 1. Ayurveda’da en uygun diyet mevsim ile birlikte birinin yapısına (dosha) bağlıdır. Bir Ayurveda pratisyeni, mevcut diyet, yaşam tarzı uygulamaları ve son hastalıkları hakkında sorular sorarak, fiziksel özelliklere bakarak, kan, kalp atım hızı, idrar veya dışkıyı test ederek ve onun hakkında bilgi isteyerek birileri için bir yemek planı ve diğer tavsiyelerin geliştirilmesine yardımcı olabilir. veya onun aile öyküsü.

 2. Aşağıda, her üç doshasın (vata, pitta ve kapha) daha fazla denge elde etmek için diyeti nasıl uyarlayabileceği konusunda diyet önerileri verilmiştir:

 3. Vata türleri için diyet önerileri:

 4. Pide türleri için diyet önerileri:

 5. Kapha türleri için diyet önerileri:

 6. Ayurveda’a göre günde kaç kez yemek yemeli? Ayurveda'daki diğer pek çok şey gibi, bu da dosha’nıza bağlıdır. Vata türleri daha topraklanmış hissetmek ve kaygıyı önlemek için daha sık yemeye teşvik edilir. Pitta ve kapha türleri yemek yemeden daha uzun süre gidebilir ve atıştırmaya gerek duymayabilir. Kaphas çok büyük öğünler yemekten kaçınmaya teşvik edilir, bu nedenle bir ya da iki öğünde fazla yemek yememek için gün boyunca yiyecek alımlarını hızlandırarak daha iyi yapabilirler. [! 75591 => 1130 = 7!] Ayurveda Diyet Tarifi Fikirleri

 1. Aşağıda Ayurveda diyetine eklenebilecek sağlıklı yemek tarifleri için fikirler var:

Ayurveda Tıp Tarihi ve Gerçekleri

 1. Ayurveda diyetleri, nesilden nesile binlerce yıl boyunca aktarılan eski metinlere dayanmaktadır. Sanskritçe'de en az 2.000 yıl önce yazılmış olan ve şu anda Ayurveda tıbbının ana metinleri olarak kabul edilen iki eski metin vardır: Caraka Samhita ve Sushruta Samhita.

 2. 1960'lı yıllardan başlayarak, Ayurveda tıbbı, Hindistan’daki üniversitelerde ve tıp merkezlerinde resmen araştırılmaya başlandı. Günümüzde Ayurveda tıbbı, Hindistan, Bangladeş, Sri Lanka, Nepal ve Pakistan gibi yerlerde hala çok yaygın bir tedavi yaklaşımıdır. Pek çok insan, Ayurveda prensiplerini ABD ve Avrupa'da olduğu gibi “Batı'da” yaşayan insanlar da dahil olmak üzere modern tıp uygulamalarıyla birleştirmeyi seçiyor. [! 75591 => 1140 = 8!] Ayurveda, yoga topluluklarında, fonksiyonel tıp doktorları arasında ve masaj terapistleri ve herbalistler gibi uygulayıcılar arasında popüler bir şifa sistemi olmaya devam ediyor.

 3. Ayurveda diyetleri ve bitkileri gerektiğinde ilacın kullanımı da dahil olmak üzere diğer tedavi yaklaşımlarını tamamlamak içindir. Ayurveda diyetine başladığınızda herhangi bir ilaç almayı bırakmayın ve kullandığınız herhangi bir ilacın ilaç etkileşimlerine neden olup olmayacağından emin değilseniz doktorunuza sorun.

 4. Ayurveda'nın tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek, bir Ayurveda pratisyeniyle buluşmak veya kendi sağlık bakımı pratiğinize Ayurveda tıbbı eklemekle ilgileniyorsanız, Ayurveda Enstitüsü web sitesini (California) ziyaret edebilirsiniz. Ayurveda Koleji web sitesi veya Minnesota Üniversitesi'nin Ayurveda tıbbı sayfası,Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407