Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


5 Acai Karpuzu Etkileyici Sağlık Faydaları

Paket servis

 1. Acai meyveleri Brezilyalı bir "süper meyveli". Zımba yiyecekleri olan Amazon bölgesine özgüdürler.

 2. Ancak, son zamanlarda küresel olarak popülerlik kazandılar ve özellikle sağlık ve iyiliğe faydalı olduğu için övgüde bulundular.

 3. Bu koyu mor meyve kesinlikle bol miktarda beslenmeye sahip ve hatta bu makalede açıklanan 5 de dahil olmak üzere bazı sağlık yararları olabilir.

Acai Karpuzu Nedir?

 1. Acai meyveleri, Orta ve Güney Amerika'nın yağmur ormanlarında acai palmiye ağaçlarında yetişen 1 inç (2,5 cm) yuvarlak meyvelerdir. Koyu bir mor derileri ve büyük bir tohumu çevreleyen sarı etleri var.

 2. Kayısı ve zeytin gibi çukurlar içerdikleri için, teknik olarak bir meyve değil, bir fıstık. Bununla birlikte, genellikle çilek olarak adlandırılırlar.

 3. Amazon yağmur ormanlarında, acai meyveleri sık sık yemeklere eşlik eder.

 4. Onları yenilebilir hale getirmek için sert dış cildi yumuşatmak için ıslatılırlar ve sonra koyu mor renkli bir macun oluşturmak için püre haline getirilirler.

 5. Genellikle böğürtlen ve şekersiz çikolata arasında çapraz olarak tanımlanan topraksı bir tada sahiptirler.

 6. Taze acai meyveleri kısa bir raf ömrüne sahiptir ve yetiştirildikleri yer dışında kullanılamaz. İhracat olarak dondurulmuş meyve püresi, kurutulmuş toz veya sıkılmış meyve suyu olarak satılmaktadır.

 7. Acai meyveleri bazen jöleli fasulye ve dondurma gibi gıda ürünlerini de lezzetlendirmek için kullanılırken, vücut kremleri gibi bazı gıda dışı ürünler de acai yağı içerir.

1. Onlar Besin-Yoğun

 1. Acai meyveleri, meyva için yağ oranı yüksek ve şekeri düşük olduğu için benzersiz bir beslenme profiline sahiptir.

 2. 100 gram dondurulmuş meyve özü aşağıdaki besin parçalarına sahiptir (1):

 3. Venezüellalı bir araştırmaya göre, acai meyveleri ayrıca krom, çinko, demir, bakır, manganez, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi bazı diğer iz mineralleri de içeriyor (2).

 4. Fakat acai'nin en güçlü sağlık yararlarından bazıları bitki bileşiklerinden geliyor.

 5. Bunlardan en kayda değer olanı, acai meyvelerine koyu mor rengini veren ve vücutta antioksidanlar gibi davranan antosiyaninlerdir.

 6. Antosiyaninleri, siyah fasulye ve yaban mersini gibi diğer mavi, siyah ve mor yiyeceklerde de bulabilirsiniz.

2.. Antioksidanlarla Yüklendi

 1. Antioksidanlar önemlidir, çünkü serbest radikallerin vücuttaki zararlı etkilerini nötralize ederler.

 2. Serbest radikaller antioksidanlar tarafından nötralize edilmezse hücrelere zarar verebilir ve diyabet, kanser ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok hastalığa yol açabilir (3).

 3. Acai meyveleri, yaban mersini ve yaban mersini gibi diğer antioksidan bakımından zengin meyvelerin dışına çıkan, inanılmaz derecede yüksek miktarda antioksidan içeriyor (4).

 4. Gıdaların antioksidan içeriği tipik olarak bir Oksijen Radikal Absorbans Kapasitesi (ORAC) skoru ile ölçülür.

 5. Acai durumunda, 100 gram dondurulmuş posanın bir ORAC değeri 15,405, oysa aynı miktarda yaban mersini 4.669 (4).

 6. Bu antioksidan aktivite, acai'deki antosiyaninler (5, 6) dahil olmak üzere bir dizi bitki bileşiğinden gelir.

 7. 2008 yılında araştırmacılar, 12 açlık gönüllüsüne acai posası, acai suyu, elma püresi veya antioksidan içermeyen bir içecek vermiş ve dört farklı zamanda kanlarını antioksidanlar için test etmişlerdir (7). [! 3817 => 1140 = 4!

 8. Ayrıca acai pulpunun acai suyundan daha iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu gösterir.

3. Kolesterol Seviyelerini Artırabilir

 1. İnsanlarda da benzer bir etkiye sahip olması mümkün.

 2. Bir 2011 çalışmasında 10 kilolu yetişkinin bir ay boyunca günde iki kez acai smoothie yediği görülmüştür. Genel olarak, çalışma sonunda daha düşük toplam ve "kötü" LDL kolesterolü vardı (11).

 3. Bununla birlikte, bu çalışmanın birkaç dezavantajı vardı. Küçüktü, kontrol grubu yoktu ve fonunu bir acai tedarikçisinden aldı.

 4. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, çalışmalar bu bitki bileşiğini HDL ve LDL kolesterol seviyesindeki iyileşmelere bağladığından, acai'deki antosiyaninlerin kolesterol düzeyleri üzerindeki olumlu etkilerinden sorumlu olabilir (12 ).

4. Muhtemel Kanser Karşıtı Etkisi Olabilir

 1. Hiç kimse bir yiyecek kansere karşı sihirli bir kalkan olmasa da, bazı yiyeceklerin kanser hücrelerinin oluşumunu ve yayılmasını engellediği bilinmektedir.

 2. Farelerde, acai posası kolon ve mesane kanseri insidansını azaltmıştır (14, 15).

 3. Bununla birlikte, farelerde yapılan ikinci bir çalışma, bunun mide kanseri üzerinde bir etkisi olmadığını buldu (18).

 4. Araştırmacılar acai'nin gelecekte kanseri tedavi etmede rol oynayabileceği sonucuna varmış, ancak insanlar dahil daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. [! 3817 => 1130 = 7!

 1. Acai'deki birçok bitki bileşiği, yaşlandıkça beyninizi de hasardan koruyabilir (19).

 2. Birçok çalışma laboratuar farelerinde bu tür koruyucu bir etki göstermiştir (19, 20, 21, 22).

 3. Acai'deki antioksidanlar, beyin hücrelerinde iltihaplanma ve oksidasyonun zararlı etkilerini önler, bu da hafıza ve öğrenmeyi olumsuz yönde etkileyebilir (21).

 4. Bir çalışmada, acai yaşlanan farelerde hafızanın geliştirilmesine bile yardımcı oldu (22).

 5. Beynin sağlıklı kalmasının yollarından biri, toksik olan veya artık çalışmayan, otofaji olarak bilinen bir işlemi temizlemek. Beyin hücreleri arasındaki iletişimi artırarak yeni sinirlerin oluşmasını sağlar.

 6. Yaşlandıkça bu işlem daha az verimli çalışır. Bununla birlikte, laboratuar testlerinde, acai özü beyin hücrelerinde bu "temizlik" yanıtını uyarmaya yardımcı olmuştur (23). [! 3817 => 1130 = 8!

 1. Acai'nin sağlıklı, antioksidan bakımından zengin bir meyve olduğu göz önüne alındığında, yemek yemenin bir çok sakıncası yok.

 2. Ancak bir uyarı kelimesi, ilgili sağlık iddialarını fazla görmemektir.

 3. İlk araştırma umut verici olsa da, insan sağlığı üzerindeki etkileri üzerine çalışmalar küçük ve kıt olmuştur.

 4. Bu nedenle, sağlık iddialarını bir tuz taneleri ile almak önemlidir.

 5. Ayrıca, önceden işlenmiş bir kağıt hamuru olarak satın alıyorsanız, bileşen etiketini kontrol edin ve bileşen eklememiş olduğundan emin olun.

 6. Bazı püreler çok yüksek miktarda şeker içeriyor.

Acai nasıl yenir

 1. Taze acai meyveleri kısa bir raf ömrüne sahip olduğundan, temel olarak ihraç edilir ve üç ana biçimde bulunur - püreler, tozlar ve meyve suları.

 2. Meyve suyu antioksidanlarla doludur, fakat aynı zamanda şeker bakımından en yüksek ve elyafta eksik olan maddedir. Süzülmüşse, meyve suyu daha az antioksidan içerebilir (7). [! 3817 => 1140 = 9!

 3. Söylendiği gibi, püre acai meyveleri lezzetinin tadını çıkarmanın en iyi yoludur.

 4. Acai kabı yapmak için, şekersiz donmuş püreyi suyla veya suyla karıştırın ve soslar için güler yüzlü bir baz haline getirin.

 5. Topingler dilimlenmiş meyve veya meyveleri, kızarmış hindistancevizi gevreklerini, fındık ezmelerini, kakao hazirlerini veya chia tohumlarını içerebilir.

 6. Acai tozu kullanarak da bir kase yapabilirsiniz. Favori yüzlü tarifinize karıştırın, ardından favori eklentilerinizi ekleyin.

Alt satırda

 1. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde, acai meyveleri bir çok potansiyel sağlık yararına sahiptir.

 2. Antioksidan görevi gören ve beyniniz, kalbiniz ve genel sağlığınız için yararları olabilecek güçlü bitki bileşimleriyle dolu.

 3. Aynı zamanda sağlıklı yağlar ve lif verirler, bu da onları genel olarak sağlıklı bir besin yapar.

 4. Acai'yi bir yüzlü veya kase gibi tadını çıkarın, ancak sık sık meyve sularında ve dondurulmuş pürelerde bulunan ilave şekerlere dikkat edin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407