Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


4 En İyi Lif Takviyesi

 1. Lif sağlıklı sindirim için önemlidir ve lif bakımından yüksek diyetler kalp sağlığının iyileştirilmesiyle bağlantılıdır. Lifli gıda kaynakları arasında bezelye, mercimek, siyah fasulye, lima fasulyesi, enginar ve ahududu bulunur.

 2. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) yetişkinlere yiyeceklerden günde yaklaşık 25 gram tüketmelerini önerir, ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde yetişkinlerin ortalama alımı bunun sadece yarısı kadardır.

 3. Elyaf takviyeleri birçok formda mevcuttur ve insanların yemek yemedikleri veya yemekten yeterince almadıkları durumlarda diyetlerindeki elyaf miktarını artırmalarına izin verir.

 4. Kabızlıktan ve bağırsak düzensizliğinden kısa süreli rahatlama insanların lif takviyesi kullanmasının yaygın sebeplerindendir. Diyet lifi takviyeleri de kilo yönetiminde kullanılır, çünkü insanların kendilerini daha uzun süre daha iyi hissetmelerini sağlar.

Elyaf türleri

 1. İki tür lif vardır: çözünür ve çözünmez.

 2. Çözünür lif, yemeğinizdeki suyu emerek sindirimi yavaşlatır. Yavaşlama sindirim kan şekeri düzenleyen yardımcı olabilir. Ayrıca “kötü” LDL kolesterolü azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 3. Bu tür lifleri aşağıdaki gibi yiyeceklerde bulabilirsiniz:

 4. Çözünmeyen lif dışkıya hızla katkı sağlar, bu da sindirim sisteminizde hızlıca hareket etmesine yardımcı olur ve kabızlığı giderir. Bağırsaklarınızdaki pH'ı dengelemeye ve kolon kanserini önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 5. Şunu gibi yiyeceklerde bulabilirsiniz:

Seçimi)

 1. İnülin, prebiyotik lif türlerinden biridir, bu da kolonunuzun bakteri popülasyonunda anlamlı, olumlu değişikliklere neden olduğu anlamına gelir.

 2. Bu önemlidir çünkü bu sindirim bakterileri besin maddelerini ne kadar iyi emdiğiniz ve hatta kaygı ve iştahla ilgili hormonlar ürettiğinizde önemli bir rol oynar.

 3. İnülin, çiğnenebilir tablet formunda, yüzde 100 çözünür lif olan Fiber Choice olarak bulunabilir.

 4. Yararları: İnülin, bağırsak bakterilerinin korunmasına yardımcı olur. Fiber Choice tabletlerinin lif içeriği: 2 tablet başına 3 gram.

(Citrucel)

 1. Yararları: Şişkinliğe ve gaza neden olma olasılığı psyllium'dan daha azdır. SmartFiber tozu içeren Citrucel'in lif içeriği: yuvarlak çorba kaşığı başına 2 gram. SmartFiber kapsüllerine sahip Citrucel'in lif içeriği: 2 kapsül için 1 gram.

(Metamucil)

 1. Yararları: IBS ve Crohn hastalığının acı belirtilerini hafifletir. Metamucil Orange Smooth Powder'nin elyaf içeriği: 2 yuvarlak yemek kaşığı için 6 gram. Metamucil Fiber kapsüllerinin lif içeriği: 5 kapsül başına 2 gram.

(Benefiber)

 1. Yararları: Glutensizdir ve pişirilirken yiyeceğe eklenebilir. Benefiber tozunun lif içeriği: 2 çay kaşığı başına 3 gram.

Ek güvenliği

 1. Lif takviyelerinin zararlı olduğunu gösteren kanıtlar olmasa da, doğal kaynaklardan lif elde etmek daha iyidir çünkü gıdaların sağladığı vitamin ve mineralleri de alırsınız.

 2. Bir takviye kullanarak veya daha yüksek bir lif diyeti kullanarak lif alımınızı artırın, lifinizi artırırken sıvı alımınızı artırdığınızdan emin olun. Elyafın sindirim sisteminden geçmesine yardımcı olmak için sıvı gerekir ve daha fazla elyaf içeren çok az su kabızlığı kötüleştirebilir.

Paket servis

 1. Diyetinizdeki lif alımının arttırılması çoğu insan için genellikle güvenli kabul edilir, ancak ara sıra kabızlığın yanı sıra mide-bağırsak problemleri yaşıyorsanız, rutininize lif takviyesi eklemeden önce doktorunuzla konuşun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407