Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


23 Alkolün Vücudunuzdaki Etkileri

En alt satırda

 1. Alkolün vücudunuz üzerindeki etkisi ilk yudumunuzu kullandığınız andan itibaren başlar. Ara sıra akşam yemeği eşliğinde kadeh şarap olması endişe kaynağı olmamakla birlikte, şarap, bira veya alkollü içkilerin biriktirici etkileri zarar görebilir.

 2. Alkolün vücudunuz üzerindeki etkilerini öğrenmek için okumaya devam edin!

 3. Günde bir bardak genel sağlığınıza çok az zarar verebilir. Ancak alışkanlık büyürse veya yalnızca bir bardaktan sonra durmakta zorlanıyorsanız, kümülatif etkiler toplanabilir.

Sindirim ve endokrin bezleri

 1. Çok fazla alkol içmek, pankreas tarafından üretilen sindirim enzimlerinin anormal aktivasyonuna neden olabilir. Bu enzimlerin birikmesi, pankreatit olarak bilinen iltihaplanmaya yol açabilir. Pankreatit uzun vadeli bir durum olabilir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

İnflamatuar hasar

 1. Karaciğer alkol de dahil olmak üzere vücudunuzdaki zararlı maddelerin parçalanıp uzaklaştırılmasına yardımcı olan bir organdır. Uzun süreli alkol kullanımı bu sürece müdahale eder. Aynı zamanda kronik karaciğer iltihabı ve karaciğer hastalığı riskini de arttırır. Bu iltihaptan kaynaklanan yara izi siroz olarak bilinir. Skar dokusu oluşumu karaciğeri tahrip eder. Karaciğer giderek daha fazla hasar gördüğü için, toksik maddeleri vücudunuzdan almak daha zor bir zaman alır.

 2. Alkolle ilişkili karaciğer hastalıkları hakkında daha fazla bilgi >>

 3. Karaciğer hastalığı hayati tehlike arz ediyor ve vücudunuzda toksinlere ve atık birikmesine neden oluyor. Kadınlar alkolik karaciğer hastalığı geliştirmek için daha yüksek risk altındadır. Kadın bedenlerinin daha fazla alkol emmesi ve işlenmesi için daha uzun sürelere ihtiyaç duyması daha olasıdır. Kadınlar ayrıca karaciğer hasarını erkeklerden daha hızlı gösterirler.

Şeker seviyeleri

 1. Pankreas vücudunuzun insülin kullanımını ve glikoza cevabını düzenlemeye yardımcı olur. Pankreasınız ve karaciğeriniz düzgün çalışmadığında, kan şekeri düşüklüğü veya hipoglisemi yaşama riskiniz vardır. Hasarlı bir pankreas da vücudun şeker kullanmak için yeterli insülin üretmesini önleyebilir. Bu, hiperglisemiye veya kanda çok fazla şekere neden olabilir.

 2. Vücudunuz kan şekeri seviyelerinizi yönetemez ve dengeleyemezse, diyabetle ilgili daha fazla komplikasyon ve yan etki yaşayabilirsiniz. Diyabet veya hipoglisemisi olan kişilerde aşırı miktarda alkolden kaçınmak önemlidir.

Merkezi sinir sistemi

 1. Alkolün vücudunuz üzerindeki etkisini anlamanın en kolay yollarından biri, merkezi sinir sisteminizi nasıl etkilediğini anlamaktır. Düzgün konuşma, içmek için fazla içtiğiniz ilk işaretlerden biridir. Alkol, beyniniz ve vücudunuz arasındaki iletişimi azaltabilir. Bu koordinasyonu daha da zorlaştırıyor. Dengeleme zor bir zaman olabilir. İçtikten sonra asla araba kullanmamalısınız.

 2. Alkol, merkezi sinir sisteminize daha fazla zarar verdiğinden, ayaklarınızda ve ellerinizde uyuşma ve karıncalanma hissi yaşayabilirsiniz.

 3. İçmek aynı zamanda beyninizin uzun süreli anılar yaratmasını zorlaştırıyor. Ayrıca, açıkça düşünme ve rasyonel seçimler yapma yeteneğinizi azaltır. Zamanla, ön lob hasarı meydana gelebilir. Beynin bu alanı diğer hayati rollerin yanı sıra duygusal kontrol, kısa süreli hafıza ve karardan sorumludur.

 4. Kronik ve ciddi alkol bağımlılığı kalıcı beyin hasarına da neden olabilir. Bu, belleği etkileyen bir beyin hastalığı olan Wernicke-Korsakoff sendromuna yol açabilir.

Bağımlılık

 1. Aşırı derecede içen bazı kişiler alkole fiziksel ve duygusal bir bağımlılık geliştirebilir. Alkol yoksunluğu zor ve hayatı tehdit edici olabilir. Alkol bağımlılığını kırmak için sık sık profesyonel yardıma ihtiyaç duyarsınız. Sonuç olarak, birçok kişi ayılmak için tıbbi detoksifikasyon istiyor. Fiziksel bağımlılığı kırmanızı sağlamanın en güvenli yolu. Geri çekilme semptomları riskine bağlı olarak, detoksifikasyon ayakta ya da yatarak tedavi edilebilir.

 2. Alkol yoksunluğu belirtileri şunlardır:

 3. Ciddi geri çekilme vakalarında nöbetler, halüsinasyonlar ve deliryum oluşabilir.

Sindirim sistemi

 1. Alkol tüketimi ile sindirim sisteminiz arasındaki bağlantı hemen net görünmeyebilir. Yan etkiler genellikle ancak zarar gördükten sonra ortaya çıkar. Ne kadar çok içersen, hasar o kadar artar.

 2. İçmek, sindirim sisteminizdeki dokulara zarar verebilir ve bağırsaklarınızın yiyecekleri sindirmelerini, besinleri ve vitaminleri emmelerini önler. Sonuç olarak, yetersiz beslenme oluşabilir.

 3. Ağır içme de şunlara yol açabilir:

 4. Çok içen insanlar için ülser veya hemoroit (dehidrasyon ve kabızlık nedeniyle) nadir değildir. Ve tehlikeli iç kanamaya neden olabilirler. Erken teşhis ve tedavi edilmezse ülserler ölümcül olabilir.

 5. Çok fazla alkol tüketen kişiler de kanser riski altında olabilir. Sık sık içenlerin ağız, boğaz, yemek borusu, kolon veya karaciğerde kanser gelişme olasılığı daha yüksektir. Düzenli olarak içen ve tütün kullanan kişiler daha da büyük bir kanser riskine sahipler.

Dolaşım sistemi

 1. Alkol, kalbinizi ve ciğerlerinizi etkileyebilir. Kronik alkol içen kişiler, kalp ile ilgili sorunlardan muzdarip olanlara göre daha yüksek bir risk taşır. İçen kadınların kalp hastalığına yakalanma olasılıkları, içen erkeklerden daha fazladır.

 2. Dolaşım sistemi komplikasyonları şunları içerir:

 3. Vitamin ve mineralleri gıdalardan emilim zorluğu anemiye neden olabilir. Bu, kırmızı kan hücresi sayınızın düşük olduğu bir durumdur. Aneminin en büyük belirtilerinden biri yorgunluktur.

Cinsel ve üreme sağlığı

 1. Alkol almanın engellerinizi azaltabileceğini ve yatakta daha çok eğlenmenize yardımcı olacağını düşünebilirsiniz. Ancak gerçek oldukça farklı. Çok fazla içki içen erkeklerde erektil disfonksiyon görülme olasılığı daha yüksektir. Aşırı içmek, seks hormonunun üretimini de önleyebilir ve libidonuzu düşürebilir.

 2. Çok fazla içki içen kadınlar adet görmeyi durdurabilir. Bu onları kısırlık için daha büyük bir risk altına sokuyor. Hamilelik sırasında ağır içki içen kadınların erken doğum, düşük veya ölü doğum riski daha yüksektir.

 3. Hamile iken alkol alan kadınlar, doğmamış çocuklarını riske sokar. Fetal alkol sendromu bozuklukları (FASD) ciddi bir endişe kaynağıdır. Diğer koşullar şunlardır:

İskelet ve kas sistemleri

 1. Uzun süreli alkol kullanımı vücudunuzun kemiklerinizi güçlü tutmasını engelleyebilir. Bu alışkanlık daha ince kemiklere neden olabilir ve düşerseniz kırılma riskinizi artırabilir. Ve yüzler daha yavaş iyileşebilir.

 2. Alkol içmek de kas zayıflığına, krampa ve sonunda atrofiye yol açabilir.

Bağışıklık sistemi

 1. Çok fazla içmek vücudunuzun doğal bağışıklık sistemini azaltır. Bu, vücudunuzun istilacı mikrop ve virüslerle mücadele etmesini zorlaştırır.

 2. Uzun süre ağır içenlerin pnömoni veya tüberküloz gelişmesi genel popülasyona göre daha yüksektir. Dünyadaki tüm tüberküloz vakalarının yaklaşık yüzde 10'u alkol tüketimine bağlanabilir. Alkol içmek ayrıca ağız, meme ve kolon gibi çeşitli kanser türleri için riskinizi artırır. Alkolizmin temellerini öğrenmek için buraya tıklayın. Ayrıca alkolizm aşamalarını ve bir bağımlılığı tanıyarak da okuyabilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407