Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


18 Keten Tohumunun İlginç Yararları

18 Keten Tohumunun İlginç Yararları

 1. Kiran Patil tarafından en son güncelleme - 13 Haziran 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280], 'organicfacts_net-box-2', 'ezslot_1', 112, '0'])); kardiyovasküler hastalıklar, iltihaplanma, artrit, alerji, astım ve diyabet dahil. Keten tohumu aynı zamanda çeşitli kanser risklerini azaltmaya ve kadınlarda üreme sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca sağlıklı gözler, cilt ve saçları korumaya yardımcı olurlar.

Keten tohumu nedir?

 1. Keten tohumu, keten tohumu olarak da bilinen minik, kahverengi veya altın renkli tohumlardır. Bu tohumların sağlığa faydaları, onları Asya, Amerika ve Afrika'nın geleneksel mutfaklarının bir parçası haline getirmiştir. Ham formlarında yenebilirler, ancak filizlendiklerinde veya lezzetli bir yemeğe alındıklarında daha faydalı olurlar. Vücut, topraklandığında veya filizlendiğinde besinleri keten tohumu tohumlarından daha kolay emebilir. Bu tohumlar, sindirimi çok kolay olan keten tohumu yağı yapımında kullanılır.

Keten tohumu Besin Değerleri

 1. Keten tohumu mükemmel bir diyet lifi ve bitkisel protein kaynağıdır. USDA'ya göre, keten tohumu sıfır kolesterol içerir. Alfa-linolenik asit, omega-3 yağ asitleri ve liganlar bakımından zengindirler. Bu tohumlarda bulunan mineraller arasında tiamin, manganez ve magnezyum bulunur. Ayrıca zengin bir C ve B6 vitamini, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum kaynağıdır.

Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları

 1. Keten tohumu tohumunun sağlığınızı ve diyetinizin kalitesini artırabilen birçok sağlık faydası var. Bazılarına ayrıntılı olarak bakalım:

Yüksek Elyaf İçeriği

 1. Keten tohumu, kan şekeri seviyesini kontrol altında tuttuğu için birçok diyet programının önemli bir bölümünü oluşturur. Lif varlığı nedeniyle mideyi dolu tutar ve aşırı ısınmadan fazla kalori alımını engeller.

Kanser Riskini Düşürebilir

 1. Beslenme alanındaki Sınırlar, 2018'de keten tohumlarının meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ve ayrıca tümör boyutunu küçültebileceğini öne süren bir çalışma yayınladı. Bununla birlikte, keten tohumunun meme kanserine karşı faydalarını doğrulamak için daha fazla klinik denemeye ihtiyaç vardır.

 2. Keten tohumu, azalmış prostat kanseri riskine de pozitif olarak bağlandı. Araştırmalar, öğütülmüş ketenin liganda zengin olduğu için prostat kanseri ile mücadele eden erkekler için çok faydalı olduğunu gösterdi.

 3. Kanser Önleme ve Nüfus Bilimleri Anabilim Dalı, Teksas Üniversitesi ve diğer birçok tıp üniversitesi tarafından yapılan bir başka araştırma, keten tohumlarının prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğunu iddia ediyor. Buradaki bütün işi gerçekten yapan süper besin, keten tohumlarında bolca bulunan diyet lignanıdır.

Kalp Hastalıklarını Önler

 1. Philadelphia Üniversitesi, ABD'de Pennsylvania Üniversitesi Sağlık Sistemi tarafından yapılan bir araştırma, keten tohumlarının kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için iyi bir yol olduğunu öne sürüyor. Bu, onlarda alfa-linolenik asit (ALA), lif ve liganların varlığı nedeniyledir.

Diyabeti Yönetmeye Yardımcı Olun

 1. Keten tohumu, hem çözünür hem de çözünmeyen diyet lifi bakımından zengin bir kaynaktır. Keten tohumu tohumunun bu özelliği, şeker hastalığındaki insanlarda normal kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

Kolesterolü Düşürür

 1. Keten tohumu içindeki çözünen lif, aynı zamanda uygun gastrointestinal fonksiyonların korunmasında da yardımcı olur ve çözünmeyen lif, serum LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürerek kalbin sağlıklı kalmasında hayati bir rol oynar.

Cilt Bakımı

 1. Keten tohumu yağı, sivilce, rosacea ve egzama durumlarında iltihaplı cilt alanlarını iyileştirebilir. Bu yağın topikal uygulaması güneş yanıklarını etkili bir şekilde iyileştirir.

Saç Bakımı

 1. Keten tohumu yağı saçların ve tırnakların kırılgan olmasına yardımcı olabilir ve ayrılmalarını önler. Aynı zamanda egzamadan kaynaklanan tahriş edici kafa derisi koşullarına karşı da etkilidir.

Vitaminler açısından zengin

 1. Keten tohumu, B kompleks vitaminleri ve E vitamini ile magnezyum, potasyum ve demir gibi minerallerin çoğunda zengindir. E vitamini sağlıklı cilt ve kemikler için esastır. Potasyum sinir sağlığını korur ve demir, kırmızı kan hücrelerinin ve genel metabolizmamızı etkileyen birçok enzimin hayati bir bileşenidir.

İyi Protein Kaynağı

 1. Keten tohumu, yüksek bir esansiyel amino asit indeksine sahip ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu günlük protein alımının çoğunu sağlayan zengin bir diyet protein kaynağıdır.

Omega 3’ün Enflamasyonu ile Mücadele Zengin

 1. Keten tohumu, sadece balık yağı ile gelen büyük bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Omega-3 yağ asidi, vücuttaki iltihapla savaşan en aktif ajandır. Enflamasyon, kalp hastalıkları, astım, alerji, diyabet ve hatta bazı kanserlerin önde gelen bir nedenidir. Keten tohumu de nefrit durumlarda böbrek iltihabı oranını azalttığı gösterilmiştir. [! 74036 => 1130 = 15!] Glutensiz

 1. Glüten intoleransı veya çölyak hastalığı. Bununla birlikte, keten tohumu içerdiğini söyleyen her ürünün otomatik olarak glutensiz olarak kabul edilmediğini belirtmek önemlidir (ez_write_tag ([![!580,400], 'organicfacts_net-large-leaderboard-2', 'ezslot_6', 158, '0']));

Kilo kaybı

 1. Bu tohumlar aynı zamanda kilo kaybına da yardımcı olabilirler çünkü lif ve diğer bazı sağlıklı yağlar bakımından zengindirler. Ayrıca metabolizmayı geliştirmeye, sindirim problemleri riskini düşürmeye ve obeziteyi iyileştirmeye yardımcı olurlar.

Kan Basıncı

 1. Hipertansiyon günlüğüne göre, yüksek kan basıncından muzdarip insanlar için diyette keten tohumu dahil olmak üzere tavsiye edilir. Bu sağlıklı gıdadaki omega 3 ve lif tansiyonu düşürebilir ve böylece felç, hipertansiyon ve diğer kalp rahatsızlıkları riskini önleyebilir.

 1. Keten tohumu içindeki bitkisel kökenli liganlar, omega 3'ler, yağlar ve liflerin varlığı, yağlamayı teşvik ederek ve kabızlığı önleyerek vücudunuzun sindirimini iyileştirmeye yardımcı olur.

Bağışıklığı Artırıyor

 1. Keten tohumunda bulunan alfa-linolenik asit ve liganlar vücuttaki bağışıklık tepkisini arttırır ve romatoid artrit, sedef hastalığı ve lupus adı verilen otoimmün bir hastalık gibi enflamatuar hastalıkları önler.

Menopozal Belirtileri Azaltır

 1. Keten tohumu içindeki liganlar, östrojenik özellikleri nedeniyle hormon replasman tedavisine bir alternatif olarak kullanılabilir ve böylece menopoz kadınlarında menopoz ve artrit semptomlarını azaltır.

Yumurtalık Disfonksiyonunu Azaltır

 1. Adet gören kadınlarda, düzenli keten tohumu tüketiminin, döngü değişikliklerini ve yumurtalık fonksiyon bozukluğundaki azalmayı önlediği gösterilmiştir.

Kuru Gözü Azaltır

 1. Eval (ez_write_tag ([![!970,250], 'organicfacts_net-lider-1', 'ezslot_7', 132, '0'])); Keten tohumu tüketimi "kuru göz" sendromunu azaltabilir. Ayrıca, omega-3 yağ asitleri, gözdeki hasarlı sinirlerin neden olduğu bir göz hastalığı olan maküler dejenerasyon riskini azaltabilir.

Chia Tohumu ve Keten Tohumu

 1. Chia tohumları ve keten tohumlarının aynı beslenme profilini paylaştığı pek çok özellik varken, birbirlerinin tam tersi olduğu yerler var. Bunları aşağıda detaylı olarak tartışalım.

 2. Farklılıkları belirttikten sonra, her ikisinin de kendi benzersiz yararlarına kendi benzersiz beslenme profillerinden hizmet ettiklerini, bu nedenle birinin diğerinin daha iyi olmadığını söyleyeceğini de belirtmeliyiz.

Yan Etkiler

 1. Bütün tohumların vücuttaki besinlerini etkili bir şekilde serbest bırakmadığından tüm faydaların tadını çıkarmak için öğütülmüş keten tohumu kullanın. Bütün keten tohumu, yüksek lif içeriğinden dolayı aşağıdakilere neden olabilir:

 2. Bazı durumlarda iştahınızı azaltabilir ve çok miktarda tüketildiğinde anormal hormonal değişikliklere neden olabilir.

 3. Şimdilik, kek yaparken biraz keten tohumu eklemelisin ve lezzetli lezzetin tadını çıkarmalısın!

 4. Kiran Patil, Organik Gerçeklerin kurucusudur. Sağlık, beslenme ve organik yaşamla ilgilenmeye meraklıdır. B.Tech ve M. Tech'i (Kimya Mühendisliği) IIT Bombay'dan tamamladı ve son 12 yıldan beri sağlık ve beslenme hakkında aktif olarak yazı yazıyor. Çalışmıyorken gezmeyi ve bahçecilik yapmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407