Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


17 Kuşkonmazın Etkileyici Faydaları

17 Kuşkonmazın Etkileyici Faydaları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 25 Haziran 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Kuşkonmaz Nedir?

 1. Bilimsel olarak Asparagus officinalis olarak bilinen kuşkonmaz, zambaklar ailesine aittir ve terapötik özellikleri için değerlidir. 'Filiz' anlamına gelen Yunanca bir kelimeden türemiştir ve bu filizin yaklaşık 300 farklı türü tüm dünyada mevcuttur.

 2. Beyaz, yeşil ve mor renklerde mevcuttur. Beyaz kuşkonmaz güneş ışığından uzak büyür ve bu nedenle yeşil pigment, klorofil eksikliği vardır. Mor olana, sebzeye benzersiz bir renk sağlayan fitokimyasallar ve antosiyaninler bulunur.

 3. Bu bitkinin tıbbi etkisi kökten ateşe yayılıyor ve kullanımı Siddha, Ayurveda ve Unani gibi yerli tıp sistemlerinde olduğu gibi bilimsel olarak da test edildi ve kanıtlandı.

Kuşkonmaz Besin Değerleri

 1. İçinde depolanan mineral hazineleri demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, manganez, çinko, selenyum ve potasyumdur.

 2. Kuşkonmaz kolesterolü olmayan çok az miktarda kalori içerir ve sodyumda da düşüktür. Bununla birlikte, vücut için gerekli olan zengin bir diyet lifi kaynağıdır.

Kuşkonmazın Sağlık Faydaları

 1. Kuşkonmazın çeşitli sağlık yararlarına aşağıda detaylıca bakalım.

Homosistein Seviyesini Korur

 1. Vücuttaki B vitamini eksikliği, homosistein seviyesini yükseltebilir ve damarlarda, aterosklerozda ve diğer damarlarda kanın pıhtılaşmasının meydana geldiği damar damarlarına, venöz tromboza zarar gelme riskini artırabilir kalp hastalıkları. Buna ek olarak, B vitamini, vücuttaki nişasta ve şekerlerin uygun metabolizmasını sağlayarak sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

Gebelikte Yardımcı Olur

 1. Kuşkonmazdaki yüksek folat içeriği hamilelikte düşük doğum ağırlığı ve doğum kusurları tehlikesini azaltmaya yardımcı olur. Folat, fetüsün büyümesi için önemlidir. Ayrıca, diüretik etkisi nedeniyle ödem komplikasyonunun azaltılmasına veya vücut dokularında suyun tutulmasına yardımcı olur.

PMS ile savaşır

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Verimliliği Artırır

 1. Kuşkonmaz racemosus'un kökü Ayurveda terapisinde yaygın olarak kabul edilir ve ünlü olan '100 koca sahibi' anlamına gelen Shatavari olarak bilinir. Shatavari afrodizyak özelliklere sahiptir ve hormonları düzenlemek ve erkek ve kadın cinsel bozukluklarını iyileştirmek için kullanılır. Anksiyete önleyici özelliklere sahiptir ve erkeklerde fiziksel ve zihinsel kararsızlığın iyileştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca libidoyu geliştirmeye yardımcı olur ve sperm sayısını ve hareketliliğini arttırır. Dişilerde kuşkonmazın menopoz sendromu ve anemide etkili olduğu kanıtlanmıştır. Shatavari, galactagogue olarak güvenildi ve aynı zamanda emziren kadınların iştahını artırırken, anne sütünün kalitesini ve miktarını artırmadaki etkinliğine de değer verdi. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, yeterli miktarda kuşkonmaz tüketen kadın deneklerin cinsel organları ve meme bezleri üzerinde olumlu etkiler göstermiştir.

]

 1. Kuşkonmaz, yaygın olarak prebiyotik olarak bilinen bir tür kompleks karbonhidrat olan önemli miktarda inülin içerir. Kalın bağırsağa ulaşana kadar, laktobasil gibi iyi bir bakteri tarafından beslenene kadar sindirilmez. İnülin, besinlerin daha iyi emilimine yardımcı olur.

 2. Aynı zamanda iyi bir diyet lifi sağlayıcısıdır ve bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olan, şişkinlik ve kabızlığı açıkta tutan laksatif özelliklere sahiptir. Sağlıklı sindirim ile birlikte, lif aynı zamanda vücudun kolesterol seviyesini düşürmede yardımcı olur. Ayurveda terapisinde ishal, dizanteri ve dispepsi tedavisinde etkili olması nedeniyle, yeme sırasında veya sonrasında yanma hissi veya göbek ağrıları da dahil olmak üzere karın rahatsızlığı hissi veren yaygın olarak önerilmektedir. Çalışmalar, kuşkonmaz racemosus'un dispepsi tedavisinde ticari olarak temin edilebilen modern ilaçlar kadar etkili olduğunu kanıtladı. [! 375 => 1130 = 10!

 1. Kanser Mektuplarında yayınlanan bir araştırmaya göre, kuşkonmazın sürgünlerinde bulunan ham saponinler, anti-tümör aktivitesi sergilediler. Fonksiyonel Gıdalar Dergisi'nde yayınlanan 2016 çalışmasında, saponinlerin tipik olarak apoptozis özelliklerini indüklediği tespit edildi. Bu çalışmadan alınanlar insan kolorektal kanser hücrelerini yönetmek için potansiyel bir diyet müdahale stratejisi sunabilir. Ayrıca, kuşkonmaz ayrıca bir antioksidan ve detoksifiye edici bileşik olan glutatyon seviyelerini yükseltmeye yardımcı olur.

Diyabeti Kontrol Ediyor

 1. Kuşkonmazda bulunan anti-enflamatuar besinler, tip 2 diyabet de dahil olmak üzere kronik sağlık sorunları riskini azaltmada yardımcı olur. Bu yararlı etki ayrıca vücudun kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinde hayati bir rol oynayan mineral kromun varlığına da atfedilir. Bu konuda yapılan çalışmalar önemli sonuçlar vermiş ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olduğunu, insülin sekresyonunu iyileştirdiğini ve anti-diyabetik etki sağladığını kanıtlamıştır.

Akşamdanları rahatlatır

 1. Kuşkonmaz özü, kalıntıları iyileştirmede etkili olduğunu kanıtlayabilecek esansiyel amino asitleri içerir. Akşamdan kalma, alkollü içeceklerin önemli ölçüde tüketilmesinden kaynaklanan rahatsız edici fizyolojik etkiyi ifade eder. Belirtileri arasında anksiyete, halsizlik ve mide bulantısı, kusma ve dehidratasyon gibi mide bozuklukları bulunur. Araştırma çalışmaları, kuşkonmaz yapraklarının ve sürgünlerinin, karaciğer hücrelerinin alkolün toksik etkilerinden korunmasına yardımcı olan iyi miktarda inorganik mineral içeriği içerdiğini göstermiştir.

Göz Bakımı

 1. Kuşkonmaz, sağlıklı görüş için gerekli olan iyi bir A vitamini kaynağıdır. Antioksidanların varlığından dolayı, retinanın oksijensiz radikallerin neden olduğu zararlardan korunmasına yardımcı olur. Amino asit glutatyonunun içinde bulunması da katarakt ve gece körlüğü gibi göz rahatsızlıkları riskini azaltmada yardımcı olur.

Romatizma Davranıyor

 1. Artrit, eklemlerin iltihabına neden olan kronik bir durumdur. Çalışmalar, anti-enflamatuar özelliklere de sahip olan folat bakımından zengin yiyeceklerin, kuşkonmaz gibi tüketiminin tüketiminin, ağrıyı hafifletmeye ve artritis ile ilişkili vücuttaki genel kötü işlevsizliği kolaylaştırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir (ez_write_tag ([![!580,400

Rutin açısından zengin

 1. Kuşkonmaz, antienflamatuar özelliklere sahip ve hemoroitleri tedavi etmek ve kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan bir flavonoid olan zengin bir rutin kaynağıdır. Kılcal damarların geçirgenliğini arttırır, kan damarlarını güçlendirir ve kırılganlaşmasını önler. Rutin ayrıca kanın viskozitesini azaltarak arterlerin sertleşmesini önler ve hipertansiyonun hafifletilmesine, kolesterolün düşürülmesine ve kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olur.

Rutin açısından zengin

 1. Kuşkonmaz, antienflamatuar özelliklere sahip ve hemoroitleri tedavi etmek ve kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan bir flavonoid olan zengin bir rutin kaynağıdır. Kılcal damarların geçirgenliğini arttırır, kan damarlarını güçlendirir ve kırılganlaşmasını önler. Rutin ayrıca kanın viskozitesini azaltarak arterlerin sertleşmesini önler ve hipertansiyonun hafifletilmesine, kolesterolün düşürülmesine ve kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olur.

Nöroprotektif Özellikler

 1. Çalışmalar, kuşkonmaz racemosus'un Alzheimer, Parkinson ve Huntington hastalıkları gibi nörodejeneratif hastalık riskini azaltmada etkili olduğunu kanıtladı. Bu faydalı etkiler, içerisinde belirli nöroprotektif etkilere sahip olan fitoöstrojenlerin varlığına bağlanır. Nörodejeneratif hastalıklar, insan beyninin nöronlarını etkileyen genetik veya periyodik durumlardır ve vücut normalde hasarlı nöronları değiştirme yeteneğine sahip değildir.

Depresyonu Hafifletir

 1. Bilimsel araştırma, kuşkonmaz racemosus'un bir anti-anksiyete ve anti-depresan ilaç olarak etkinliğini göstermiştir. Hafızanın arttırılmasına, üretimin ve östrojenin salgılanmasına yardımcı olur ve sinir sistemi üzerinde canlandırıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Epilepsi Tedavisi

 1. Epilepsi beyni etkileyen ve tekrarlayan konvülsiyonlara veya nöbetlere yol açan kronik bir hastalıktır. Beyin, beyin dokularında geri dönüşü olmayan değişiklikler sonucu anormal sinyaller iletir. Kuşkonmaz racemosus'un kökleri, epilepsi semptomlarını iyileştirmek için anti-epileptik olarak kullanılabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Ediyor

 1. Araştırma çalışmaları, kuşkonmaz racemosus'un idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı anti-ürolitik etki gösterdiğini göstermektedir. Sebzelerin idrar söktürücü özelliklerinden dolayı kuşkonmaz tüketimi, idrara çıkma sıklığını ve hacmini arttırır. Bu, toksik atıkların vücuttan atılmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Araştırmaya göre, anti-ürolitik etki, antioksidanların ve gerekli C ve E vitaminlerinin varlığına bağlanabilir. [! 375 => 1140 = 20!

Kan Kolesterol Seviyesini Korur

 1. Eval (ez_write_tag ([![!970,250

Kuşkonmaz Mutfak Kullanımları

 1. Kuşkonmaz zarif bir tada sahiptir ve çiğ, ızgara veya kızartılmış olarak yenebilir. Turşu, salata tarifleri ve çorbalara bir bileşen olarak eklenebilir. Bu bitkinin sürgünleri iştah açıcı olarak işlenir ve dünyanın farklı yerlerinde hazırlanır. Çabuk yapılması gereken her şey için ünlü bir Romalı "Doğaçlama kuşkonmaz kadar hızlı" diyerek doğuran minimal yemek yapmayı gerektirir.

Kuşkonmazın Yan Etkileri

 1. Kuşkonmaz Ayurveda’daki Rasayana bitkisi olarak da adlandırılır ve aşağıda belirtilen birkaç istisna veya yan etki ile çok çeşitli sağlık yararları sunar.

 2. Gaz: Kuşkonmaz, rafinoz olarak bilinen bir karbonhidrat içerir. Bu karmaşık şekeri sindirmek için, insan vücudunun fermente etmesi gerekir. Bu karbonhidratı parçalama işlemi sırasında, gaz sıklıkla üretilir ve daha sonra vücuttan salınır.

 3. Gebelik ve Emzirme: Kuşkonmaz hormonal dengeyi değiştirir ve geleneksel olarak doğum kontrolü için kullanılır. Hamilelik ve emzirme döneminde, normal miktarda kuşkonmaz tüketmek, ancak doktora danışmadan tıbbi dozları tercih etmemek genellikle güvenli kabul edilir.

 4. Alerjik Reaksiyonlar: Kuşkonmaz soğan, pırasa ve zambak ailesinin diğer üyelerine alerjik reaksiyonlara duyarlı kişilere alerjiye neden olabilir.

 5. Böbrek Taşları: Kuşkonmaz pürini içerir. Purinler, vücuttaki yüksek pürin içeriğinin bir sonucu olarak birikebilen ürik asit oluşturmak için parçalanır. Bu, gut veya böbrek taşları gibi ürik aside bağlı komplikasyonlardan muzdarip insanlar için uygun değildir. Bu gibi durumlarda hastalar için pürin yoğun gıdaların kuşkonmaz gibi alınmasından kaçınılması veya kısıtlanması önerilir.

 6. Kuşkonmaz gençleşir ve sinirler için tonik görevi görür. Akne, sarılık, schistosomiasis ve cüzzam gibi koşullarda da faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve genel fiziksel ve zihinsel refahın geliştirilmesine yardımcı olur. Bu yemeği diyetinize ekleyin ve faydaların tadını çıkarın!

 7. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler sağlık ve zindelik tutkunu ve onu yönetmekten sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407