Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


16 Umami Aromalı Paketlenmiş Sağlıklı Yiyecekler

Alt satırda

 1. Umami, tatlı, acı, tuzlu ve ekşi yanında beş temel lezzetten biri.

 2. Bir asırdan fazla bir süre önce keşfedildi ve en iyisi tuzlu veya "etli" bir lezzet olarak tanımlanır. "Umami" kelimesi Japoncadır ve "hoş bir lezzet tadı" anlamına gelir. [! 852 => 1140 = 1!

 3. Buna karşılık, vücudunuz bu proteinleri sindirmek için tükürük ve sindirim sularını salgılar (2).

 4. Sindirimin yanı sıra, umami bakımından zengin gıdaların sağlık açısından potansiyel yararları olabilir. Örneğin, çalışmalar onların daha fazla doldurduklarını gösteriyor. Bu nedenle, daha fazla umami bakımından zengin yiyecekler seçmek, iştahınızı azaltarak kilo kaybına yardımcı olabilir (3, 4).

 5. İşte şaşırtıcı sağlık yararları olan 16 umami yemeği.

1. Deniz yosunları

 1. Yosunlar kalori bakımından düşük, ancak besin ve antioksidanlarla doludur.

 2. Ayrıca, yüksek glutamat içeriklerinden dolayı harika bir umami lezzet kaynağı. Bu yüzden kombu yosunları sık sık Japon mutfağındaki et sularına ve soslara derinlik katmak için kullanılır.

 3. 3.5 ons (100 gram) başına çeşitli kombu yosunlarının glutamat içeriği:

 4. Nori yosunu glutamatta da yüksektir - 3,5 ons (100 gram) başına 550-1,350 mg sağlar.

 5. Çoğu deniz yosunu glutamatta yüksek olmasına rağmen, wakame deniz yosunu 3,5 ons (sadece 100 gram) başına sadece 2-50 mg glutamat ile istisnadır. Dedi, hala çok sağlıklı.

2. Soya Bazlı Yiyecekler

 1. Soya yiyecekleri, Asya mutfağında temel bir baklagil olan soya fasulyesinden yapılır.

 2. Soya fasulyesi bir bütün olarak tüketilebilse de, genellikle soya fasulyesi, tempeh, miso ve soya sosu gibi çeşitli ürünlerde mayalanır veya işlenir.

 3. İlginç bir şekilde, soya fasulyelerinin işlenmesi ve mayalanması toplam glutamat içeriğini arttırır, Proteinler serbest amino asitlere, özellikle de glutamik aside parçalanırlar (5).

 4. 3.5 ons (100 gram) için çeşitli soya bazlı yiyeceklerin glutamat içeriği:

 5. Soya, fitoöstrojen içeriği nedeniyle tartışmalı olsa da, soya bazlı yiyecekler yemek, düşük kan kolesterolü, kadınlarda doğurganlık ve daha az menopoz semptomu gibi çeşitli yararlarla ilişkilendirilmiştir (6, 7 , 8).

3. Yaşlı Peynirler

 1. Yaşlı peynirler umami bileşik glutamatta da yüksektir.

 2. Peynirler yaşlandıkça proteinleri proteoliz adı verilen bir işlemle serbest amino asitlere parçalanır. Bu, serbest glutamik asit seviyelerini yükseltir (9).

 3. 3.5 ons (100 gram) için çeşitli yaşlı peynirlerin glutamat içeriği:

4. Bir çeşit yöresel Kore yemeği

 1. Kimchi, sebzelerden ve baharatlardan yapılan geleneksel bir Kore yemeğidir.

 2. Bu sebzeler, proteazlar, lipazlar ve amilazlar gibi sindirim enzimleri üreterek sebzeleri parçalayan Bacillus bakterileri ile fermente edilir (10, 11).

 3. Proteazlar, kimchi'deki protein moleküllerini, proses proteoliziyle serbest amino asitlere parçalamaktadır. Bu, kimchi'nin umami bileşiği glutamik asit seviyesini yükseltir.

 4. Bu yüzden kimchi, 3.5 ons (100 gram) için etkileyici bir 240 mg glutamat içeriyor.

 5. Sadece kimchi umami bileşiklerinde yüksek değil, aynı zamanda inanılmaz derecede sağlıklıdır ve sindirim ve düşük kan kolesterol seviyeleri gibi daha iyi sindirim ve sağlık faydalarıyla ilişkilendirilmiştir (12, 13).

5. Yeşil çay

 1. Yeşil çay popüler ve inanılmaz sağlıklı bir içecektir.

 2. İçilmesi, tip 2 diyabet riskinin azalması, düşük "kötü" LDL kolesterol seviyeleri ve sağlıklı vücut ağırlığı gibi birçok potansiyel sağlık yararına bağlandı (14, 15, 16) .

 3. Ek olarak, yeşil çay glutamatta yüksektir, bu nedenle eşsiz bir tatlı, acı ve umami tadı vardır. Kurutulmuş yeşil çay 3.5 ons (100 gram) başına 220-670 mg glutamat içerir. [! 852 => 1140 = 6!

6. Deniz ürünleri

 1. Umami bileşiklerinde birçok deniz ürünü türü yüksektir.

 2. Deniz ürünleri doğal olarak hem glutamat hem de inosinat içerebilir - ayrıca disodyum inosinat olarak da bilinir. İnosinat, genellikle gıda katkı maddesi olarak kullanılan başka bir umami bileşiğidir (21). [! 852 => 1140 = 7!

 3. Glutamat ve disodyum inosinatının, her ikisini de içeren gıdaların genel umami tadını arttıran birbirleri üzerinde sinerjistik bir etkisi vardır (22). [! 852 => 1140 = 7!

7. Etler

 1. Etler, umami lezzet bakımından tipik olarak yüksek olan başka bir yiyecek grubudur.

 2. Deniz ürünleri gibi doğal olarak glutamat ve aşılarlar.

 3. 3.5 ons (100 gram) başına farklı etler için glutamat ve aşılama içerikleri:

 4. Kurutulmuş, yaşlanmış veya işlenmiş etler, taze etlerden çok daha fazla glutamik asite sahiptir, çünkü bu işlemler tam proteinleri parçalar ve serbest glutamik asidi serbest bırakır.

 5. Tavuk yumurtası sarısı - et olmasa da - umami lezzet kaynağıdır ve 3.5 ons (100 gram) başına 10-20 mg glutamat sağlar.

8. Domates

 1. Domatesler en iyi bitki bazlı umami lezzet kaynaklarından biridir.

 2. Aslında, tatlı-lezzetsiz tatları, yüksek glutamik asit içeriğinden geliyor.

 3. Normal domatesler 3.5 ons (100 gram) başına 150-250 mg glutamik asit içerirken kiraz domatesleri aynı porsiyonda 170-280 mg sağlar.

 4. Ayrıca, domateslerin glutamik asit seviyeleri olgunlaştıkça yükselmeye devam ediyor (23).

 5. Kurutma domatesleri de umami tadını artırabilir, çünkü işlem nemi azaltır ve glutamatı konsantre eder. Kurutulmuş domatesler 3.5 ons (100 gram) başına 650-1.140 mg glutamik asit içerir. [! 852 => 1140 = 9!

 1. Mantarlar bir diğer büyük bitki bazlı umami lezzet kaynağıdır.

 2. Tıpkı domatesler gibi mantarları kurutmak da glutamat içeriğini önemli ölçüde artırabilir.

 3. 3.5 ons (100 gram) için çeşitli mantarların glutamat içeriği:

 4. Mantarlar ayrıca B vitaminleri de dahil olmak üzere besinlerle doludur ve bağışıklık sistemi ve kolesterol düzeyleri gibi potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir (25). [! 852 => 1140 = 10!

10-16. Umami İçeren Diğer Yiyecekler

 1. Yukarıdaki gıda maddelerinin yanı sıra, diğer bazı yiyeceklerin de umami tadı yüksektir.

 2. 3.5 ons (100 gram) başına diğer yüksek umami gıdalar için glutamat içeriği:

 3. Bu besinler arasında, Marmite ve istiridye sosu en yüksek glutamat içeriğine sahip. Marmite, maya fermente edildiğinden umami lezzet bakımından yüksektir, istiridye sosu, glutamat bakımından zengin olan haşlanmış istiridye veya istiridye ekstresi ile yapıldığı için umami bakımından zengindir.

 4. Ancak, bu ürünlerin her ikisinin de genellikle küçük miktarlarda kullanıldığını unutmayın.

Alt satır

 1. Umami beş temel lezzetten biri ve en iyisi tuzlu veya "etli" bir lezzet olarak tanımlanıyor.

 2. Umami tadı, amino asit glutamat - veya glutamik asit - veya tipik olarak yüksek proteinli gıdalarda bulunan inosinat veya guanilat bileşiklerinin varlığından gelir.

 3. Umami, yemeklerin tadını arttırmakla kalmaz aynı zamanda iştahınızı azaltabilir.

 4. Umami bileşikleri yüksek olan bazı yiyecekler deniz ürünleri, etler, yaşlı peynirler, deniz yosunları, soya yiyecekleri, mantarlar, domatesler, kimchi, yeşil çay ve diğerleridir.

 5. Lezzetlerini ve sağlık yararlarını görmek için diyetinize birkaç umami bakımından zengin yiyecek eklemeyi deneyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407