Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


16 Biberiye Yağının Kanıtlanmış Yararları

Biberiye Yağının Kanıtlanmış Yararları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 12 Temmuz 2019 Scott Johnson tarafından tıbbi olarak incelenmiştir (AMP, CEEOS, CCMA, CPC)

 2. Biberiye yağı, çok çeşitli sağlık yararları için bilinen popüler bir uçucu yağdır. Saç büyümesini teşvik etme, zihinsel aktiviteyi artırma, solunum problemlerini hafifletme ve ağrıyı azaltma kabiliyeti de dahil olmak üzere, faydaları daha fazla bilindiği için yıllar geçtikçe önem kazanmış ve popüler hale gelmiştir (ez_write_tag ([![!336,280], 'organicfacts_net-). kutu-2' , 'ezslot_2', 112 '0']))

Biberiye Esansiyel Yağı Nedir?

 1. Biberiye yağı, aynı isimdeki popüler bitkilerden elde edilen esansiyel yağdır. Biberiye (Rosmarinus officinalis), bir Akdeniz otu olarak Akdeniz bölgesinde çok popülerdir. Pek çok yemek biberiye yağı ve taze yaprakları ile pişirilir. Biberiye esansiyel yağı yapraklardan elde edilir. Biberiye çalı fesleğen, lavanta, nane ve adaçayı içeren nane ailesine aittir.

 2. Biberiye, eski zamanlardan beri çeşitli amaçlar için yoğun olarak kullanılıyor. Romalılar biberiye bitkisine özel önem vermiş ve dini törenlerde sıkça kullanmıştır. Ayrıca düğün törenlerinde, yiyecek preparatlarında, kozmetik ürünler ve tıbbi bitkisel ürünlerde kullanılmıştır. Biberiye bitkisi ve ekstreleri, eski Mısır medeniyeti tarafından tütsü olarak kullanılmıştır.

 3. Biberiye esansiyel yağının sağlığa faydaları, ünlü bir Alman-İsviçreli hekim olan Paracelsus ile 16. yüzyılda bitkisel ilaçların anlaşılmasına önemli katkılarda bulunan botanikçilerin favorisi oldu. Paracelsus, tüm vücudu güçlendirme kabiliyeti nedeniyle biberiye yağına değer verdi. Biberiye yağının karaciğer, beyin ve kalp gibi hassas organları iyileştirme kabiliyetine sahip olduğuna inanıyordu.

Biberiye Yağının Sağlığa Faydaları

 1. Bugün, birçok tıbbi preparat biberiye yağı içermektedir. Biberiye yağının çeşitli, iyi araştırılmış sağlık yararları aşağıda listelenmiştir:

Sindirimdeki Yardımlar

 1. Şişkinlik, mide krampları, kabızlık ve şişkinlik. Bu esans yağının ayrıca dispepsi semptomlarını hafiflettiği ve iştah açıcı olduğu düşünülmektedir, Asya Pasifik Tropikal Biyomedikal Dergisi'ndeki 2015 raporunu yayınlamaktadır (ez_write_tag ([![!728,90], 'organicfacts_net-medrectangle-3', 'ezslot_3', 171, '0']));

Bedeni detoksifiye eder

 1. Araştırmalar biberiye esansiyel yağının karaciğerin detoksifikasyonunu yaparken, sindirim sürecinin önemli bir parçası olan safranın düzenlenmesi, yaratılması ve salınmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Libya'dan bir araştırma ekibi, Hint Deneysel Biyoloji Dergisi'nde, biberiye yağının karaciğerden safra salgılanmasının hacminin artmasına yardımcı olduğunu ve hayati organa zarar gelmesini önlediğini gösteren ampirik kanıtlar veren bir rapor yayınladı. Araştırmacılar, sıçanları kimyasal kaynaklı karaciğer hasarına karşı korumak için dondurularak kurutulmuş etanol ve genç biberiye filizlerinin sıvı özütlerini kullandıkları bir deney yaptılar. Sıçanlar biberiye filizlerini besleyerek safra akışlarında önemli bir artış olduğu ve karaciğer koşullarında da ciddi bir iyileşme olduğu keşfedildi

 2. Aleksandar Raskovic, vd. biberiye yağının, antioksidan özelliklerin vücuttaki serbest radikallerin yok edilmesine katıldığı ve karaciğeri hasara karşı korumasına yardımcı olduğunu gösterdiğini gösterdi. [! 75433 => 1130 = 6!] Saç Bakımı

 1. Biberiye yağı ve biberiye çayları, şampuanlarda ve losyonlarda saç bakımı için yaygın olarak kullanılır. The Colomer Group Spain, S.L. Revlon Consumer Products Corp şirketinin bir yan kuruluşu, saç dökülmesinin tedavisi ve saç büyümesinin uyarılması için saç losyonunda biberiye özütlerinin kullanımı için bir patent aldı. Düzenli biberiye yağı kullanımı foliküllerin uyarılmasına yardımcı olarak saçların uzamasını ve güçlenmesini sağlar. Ayrıca biberiye yağının erken saç dökülmesini ve saçların grileşmesini yavaşlattığına inanılmaktadır.

 2. Biberiye esansiyel yağı kuru ve lapa lapa saç derileri için de faydalıdır. Kafa derisinin biberiye yağı ile düzenli olarak masaj yapılması, kafa derisini besler ve kepek giderir. Ayrıca, kafa derisi sorunlarını dönüşümlü olarak tedavi etmek için çay ağacı yağı ve fesleğen yağı ile karıştırılır. Rosemary, yıllardır sıcak yağ tedavileri kullanarak saçları koyulaştırmak ve güçlendirmek için zeytinyağı ile birleştirilmiştir.

Ağız Bakımı

  Cilt Bakımı

  1. Dr. Lucia Karadağ, İlaç Bilimleri Bölümü, Farmasötik Teknoloji Bölümü, Catania Üniversitesi ve İtalya'dan gelen araştırmacılar ekibinin öncülüğünü yaptığı bir çalışma; ciltte biberiye yağı. Çalışma, biberiye yağının düzenli olarak uygulandığında veya nemlendiricinize ve diğer kremlere ana bileşen olarak eklendiğinde, cilt nemlendirmesinde ve esnekliğinde önemli bir iyileşme gösterdiği sonucuna varmıştır.

  2. Biberiye esansiyel yağı, cilt bakımında, saç bakımında kullanıldığı kadar yaygın olarak kullanılmaz, ancak egzama, dermatiti, yağlı, yağ giderme çalışmalarında yararlı kılan antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir. cilt ve sivilce. Esansiyel yağın topikal uygulanması veya yağla yapılan düzenli bir masaj, cildin tonlanmasına ve kurulukların giderilmesine yardımcı olur. [! 75433 => 1130 = 9!] Bilişsel İşlevini Geliştirir

  1. Biberiye esansiyel yağı mükemmel bir beyin ve sinir toniğidir. Sınavlar sırasında öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılır, çünkü konsantrasyonu arttırır ve verimli ders çalışmasına yardımcı olur. Zihinsel aktiviteyi uyarır ve depresyon, zihinsel yorgunluk ve unutkanlık için iyi bir çaredir. Ne zaman beyniniz yorgunsa, can sıkıntısını gidermek ve zihinsel enerjinizi yenilemek için biberiye yağı solumayı deneyin.

  2. Northumbria Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Moss M ve ark. Tarafından yapılan bir çalışmada, sınav sırasında biberiye yağını solumakta olan 144 test katılımcısının bilişsel işlevlerin anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermiştir . Bu nedenle bazı araştırmacılar, artmış sinirsel aktivite ile esansiyel yağ arasındaki bu belirgin bağlantı nedeniyle bazı hastalarda Alzheimer hastalığının başlangıcını yavaşlatmak için biberiye yağını alternatif bir tedavi olarak kullanma seçeneklerini keşfetmeye başlıyor.

  Stresi azaltır

  1. Aromaterapinin gevşetici doğası ve biberiye esansiyel yağının genel solunması dışında, tükürük içindeki kortizol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olabilir. Kortizol, vücudun strese verdiği "uçuş veya savaş" cevabı sırasında salınan ana stres hormonlarından biridir. Kronik stres nedeniyle oluşabilecek kandaki aşırı kortizol, hormonal dengesi ve metabolizmanın etkinliği de dahil olmak üzere vücuda zarar verebilir.

  2. Dr. Toshiko Atsuri ve Dr.Keiichi Tonosaki, Meikai Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Oral Fizyoloji Anabilim Dalı, Japonya, Keadoki-dai, Sakado-shi, Japonya, tarafından yayınlanan bir çalışma, Psikiyatri Araştırmaları dergisinde, biberiye yağı ve lavanta yağının beş dakika solunmasının test deneğinin tükürüğündeki kortizol seviyelerini önemli ölçüde azalttığını ve bunun da kronik stresin içsel tehlikelerini azaltabileceğini söyledi.

  Bağışıklık Sistemini Arttırır

  1. Kortizol seviyelerinin eşzamanlı masajdan sonra ve biberiye esansiyel yağının solunmasından sonra azaldığını tespit eden aynı çalışma, aynı zamanda test deneklerinin vücutlarındaki serbest radikal aktivitesinin de belirgin şekilde arttığını buldu. Bu, aromaterapi seanslarında veya başka şekillerde biberiye esansiyel yağının düzenli kullanımı veya solunması bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olabilir.

  Ağrıyı Giderir

  1. İki hafta boyunca Güney Koreli araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada, günde iki kez 20 dakika boyunca lavanta harmanlanmış biberiye yağıyla akupresan uygulanan omuz ağrısı ile inme kurtulanlar ve nane yağları, ağrıda% 30'luk bir azalma yaşamıştır. Öte yandan, yalnızca akupressür alanların (biberiye yağı olmadan) ağrıda% 15'lik bir azalması vardı.

  Kötü Kokuyu Giderir

  1. Biberiye, biberiye esansiyel yağını mükemmel bir inhalatör yapan büyüleyici bir aromasına sahiptir. Yağ eşsiz ve sarhoş edici aroması nedeniyle oda spreylerinde, kozmetiklerde, güzellik yardımcılarında, yiyeceklerde, banyo yağlarında, mumlarda ve parfümlerde kullanılır. Pek çok insan, evdeki kötü kokuları gidermek için biberiye esansiyel yağı ve su karışımı bir hava spreyi olarak kullanır. Bununla birlikte, bu iddiayı desteklemek için daha fazla bilimsel kanıt ve çalışma gereklidir.

  ] Herpes önler

  1. Bir hayvan araştırması biberiye yağı ve İspanyol lavanta yağının üreme fonksiyonundaki hasarı azaltmaya yardımcı olduğunu ve ayrıca diyabetik sıçanlarda serbest radikal aktivitesini azalttığını öne sürüyor.

  Solunum Sorunları

  1. Yağın kokusunun boğaz tıkanıklığından rahatlama sağladığı gösterilmiştir ve ayrıca solunum yolu alerjileri, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve grip tedavisinde de kullanılır. Biberiye yağı da antiseptik özelliklere sahip olduğundan, solunum yolu enfeksiyonları için de etkilidir. Dr. Gyorgyi Horvath ve Dr. Kamila Acs'in Flavor and Fragrance Journal'da yayınlanan araştırma raporuna göre, biberiye yağı antispazmodiktir ve bronşiyal astım tedavisinde kullanılır.

  Antikanser Potansiyeli

  1. Sfax Biyoteknoloji Merkezi Moleküler ve Hücresel Tarama Prosesleri Laboratuvarı Dr. Jardak M liderliğindeki bir grup Tunuslu araştırmacı, Sağlık ve Hastalık Dergisi'ndeki Lipidlerde bir inceleme raporu yayınladı. biberiye esansiyel yağının kimyasal bileşimi. Çalışma ayrıca, biyofilm oluşturan bakteri üzerindeki anti-biyofilm aktivitesini ve kanser hücre hatları üzerindeki antikanser aktivitesini de değerlendirdi. Kapsamlı bir araştırmadan sonra, biberiye yağının, mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyon ya da kanser hücrelerinin çoğalması ile ilgili hastalıkların tedavisinde potansiyel bir rol oynayabileceği sonucuna varılmıştır.

  2. Adet döngüsü, prostat, safra kesesi, bağırsak, karaciğer, katarakt ve kalp ve hatta adet krampları gibi rahatsızlıkların kullanımı da dahil olmak üzere biberiye yağının sağlık açısından sağlığa yararları ile ilgili çeşitli diğer iddialar var. peptik ülserler, idrar akışı, sperm mobilitesi, lösemi, böbrek taşları ve ilgili ağrı. Kolon, mide, göğüsler ve akciğerler dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin tedavisinde potansiyelini araştırmak için araştırmalar yapılmaktadır.

  Kan Dolaşımını Artırır

  1. Dr. Von Schoen-Angerer, vd. Raynaud hastalığı olan ve ellerini ve bacaklarını sıcak tutmaya yardımcı olan, biberiye yağı karışımıyla iyice masaj yapan bir kadına karıştı. Bu, normal zeytinyağı kullandığı zamandan daha etkili olduğu ortaya çıktı.

  2. Başlatılmamış olan Raynaud hastalığı, parmaklarınızdaki ve parmaklarınızdaki kan damarlarının soğumasına ve renk kaybına neden olmak üzere büzüşmesine neden olur.

  Anlık Mood Uplifter

  1. Biberiye yağını koklayarak insan derhal gençleşmiş ve enerjik hissedebilir. Tapanee Hongratanaworakit tarafından Scientia Pharmaceuticalica Journal'da yayınlanan bir araştırma, cilde seyreltilmiş biberiye yağı uygulayarak, 35 sağlıklı insanın 20-25 dakika içinde ciddi şekilde daha uyanık olduğunu, gençleştiğini ve mutlu olduğunu belirtti. Aksine, bir plasebo yağı uyguladıklarında, tanık olduğu önemli bir ruh hali artışı olmadı.

  2. Moss M, vd. biberiye esansiyel yağının koku etkisi gibi yağların bilişsel performansı ve içerik olma hissini artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürer

  Biberiye Yağı nasıl yapılır?

  1. Biberiye esansiyel yağı çoğu insanın evde bulunamayacağı damıtma ekipmanını gerektiriyor. Bununla birlikte, "yumuşatılmış" bir biberiye yağı infüzyonu yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan çok az bileşen ve yavaş bir tencere. Aşağıdaki tarife bakalım:

  2. Bu yağın uygulanması saç büyümesini artırmada ve saçları oksidasyon ve cilt hasarlarından korumada yardımcı olabilir.

  3. Biberiye Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

  4. Biberiye yağının saça uygulanmasının birçok yolu var. Bize bazılarına bakalım

  5. Not: Saf yağı doğrudan saç derinize uygulamayın.

  6. Biberiye Yağı nereden alınır?

  7. Walmart ve Target gibi büyük büyük kutu zincirlerine ek olarak hemen hemen bütün yiyecek ve sağlık mağazalarından biberiye yağı satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, yağın yüksek kalitede olduğunu ve herhangi bir düzenleme olmadığını onaylamak için her zaman bir GC-MS raporu istenmelidir. Biberiye en popüler bitkilerden biridir ve yağı tüm dünyada benzer bir üne sahiptir. Evde kendi biberiye yağınızı yapmak da kolaydır. Farklı türleri, kemotipleri (farklı baskın kimyasal bileşenlere sahip biberiye yağları; örneğin, 1,8-cineole BT, verbenon BT ve kafur CT) ve biberiye yağının kuvvetleri vardır, bu yüzden satın almadan önce araştırmanızı iyi yapın.

  Biberiye Yağı İçin Dikkat Edilecek Hususlar

  1. Karıştırma: Yağ, buhur, lavanta, adaçayı, sedir ağacı, fesleğen, kekik, nane otu, limon otu, elemi, sardunya, fesleğen, kekik, nane ve kakule yağı ile iyi uyum sağlar.

  2. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik tutkunu ve onu yönetmekten sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

  Bunu Oku Sonraki:

  1. Hindistan cevizi yağı mükemmel bir nemlendiricidir ve antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Birçok güzellik ve cilt bakım ürünü için mükemmel bir alternatiftir

  2. Ylang-ylang esansiyel yağı kan basıncını düşürür, depresyonla savaşır, libidoyu arttırır, iç organlardaki enfeksiyonu iyileştirir, sinir sistemini güçlendirir ve sepsisi önler.

  3. Soursop’un faydaları parazitleri öldürmek, cildi iyileştirmek, kanser riskini azaltmak, bağışıklığı artırmak, stresi ortadan kaldırmak, mideyi rahatlatmak, ağrıyı hafifletmek.

  4. Karpuz böbrek rahatsızlıklarını, kanseri, diyabeti, kalp hastalıklarını, sıcak çarpmasını, maküler dejenerasyonu ve iktidarsızlığı önlemeye yardımcı olur. [! 75433 => 1140 = 21!] Yabani ot veya kenevir çayını, kenevir bitkisi tomurcukları veya kenevir bitkisinin yaprakları ve sapları ile iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Daha fazla oku!  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407