Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


15 İnanılmaz Kerevizin Yararları

15 İnanılmaz Kerevizin Yararları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 07 Ağustos 2019 Emily Borth tarafından tıbbi olarak incelendi

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Kereviz nedir?

 1. Kereviz, Apiaceae familyasının bir bitkisidir ve sebze olarak tüketilir. Tüm dünyada bulunabilir ve bazı mutfakların ayrılmaz bir parçasıdır. Kökenleri, Akdeniz ve Kuzey Afrika bölgelerine kadar uzanıyor, çünkü Kral Tut'un mezarı içerisinde ilkel bir çeşit kereviz türü olduğu sanılan ve Akdeniz efsanesi ve tarihinde pek çok kez başvurulan bir bitki olduğuna inanılıyor. Bitki şimdi küresel olarak yetiştiriliyor ve Amerika ve İrlanda'dan Japonya ve Avustralya'ya kadar her mutfağın bir parçası.

 2. Mutfak kullanımı için, genellikle çorbalarda ve salatalarda veya bazı yemeklerde garnitür olarak bulunur. Ayrıca, genellikle bir aperatif olarak yenir, çünkü oldukça doldurur ancak besi yapmaz.

Kereviz Besin Değerleri

 1. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre kereviz, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko ve potasyum gibi mineraller içerir. A, K, C, E ve B vitaminlerini içeren yağ asitlerini ve vitaminleri içerir (tiamin, riboflavin, folik asit, vitamin ve B6 vitamini). Aynı zamanda lif içerir.

Kereviz'in Sağlık Faydaları

 1. ;

Kolesterol Seviyesini Düşürür

 1. Ziraat ve Gıda Kimyası Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma çalışması kerevizde bulunan lifin arter tıkanmasına neden olan kolesterolü (LDL veya kötü kolesterol olarak adlandırılan) azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu sebzelerdeki fitalidler ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmeye çalışan safra sularının salgılanmasını da uyarır. Daha az kolesterol, arter duvarlarında daha az plak olması ve kalp sağlığında genel bir iyileşme anlamına gelir. İçinde bulunan lif, kolesterolü kan dolaşımından çıkarmak ve düzenli bağırsak hareketleriyle vücuttan atmak ve kardiyovasküler sağlığı daha da artırmak için de çalışır.

Tansiyonu Düşürür

 1. Kereviz, kanınızdaki stres hormonu seviyesini düşürebilecek organik kimyasal bileşikler olan ftalitler içerir. Ayrıca, 2009 yılında yapılan bir araştırma, kerevizin vücudunuz üzerinde kan damarlarınızın genişlemesini sağlayan, kanınıza daha fazla hareket alanı bırakan ve böylece basıncı azaltan hipolipidemik etkilerinin olduğunu ortaya koydu. Aynı zamanda, bir vazodilatör olan ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı olan potasyum içerir. Kan basıncı düştüğünde, tüm kardiyovasküler sisteme daha az stres uygular ve ateroskleroz geliştirme veya kalp krizi veya felç geçirme ihtimalini azaltır.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

  Artrit Ağrısını Düşürür

  1. Kereviz, artrit, romatizma ve gut rahatsızlığı çeken insanlar için harikadır. Eklemlerin çevresindeki şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. % 85 3-n-bütilftalit (3nB) içeren kereviz özleri, artrit ve kas ağrısından kurtulmada etkilidir.

  2. Kereviz bir idrar söktürücü gibi davrandığından, vücudun eklemlerinde oluşan ağrı ve rahatsızlığa neden olabilecek ürik asit kristallerinin giderilmesine yardımcı olur.

  Antikanser Özellikleri

  1. Gao, LL ve ark. kereviz tohumu özünün, çoğalma ve mide kanserine karşı etki yarattığı ve kullanımının apoptoz veya programlanmış hücre ölümüne neden olabileceği bulunmuştur.

  2. Bu antioksidan bileşenler serbest radikalleri arar ve kanser gibi koşullara neden olmadan önce onları nötralize eder.

  Bağışıklık Sistemini Artırır

  1. Antioksidanların yanı sıra A ve C vitaminleri bakımından zengin olan kereviz, bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirir ve daha aktif ve verimli hale getirir. Bu C vitamini bakımından zengin olan sebzeyi düzenli olarak yemek, soğuk algınlığı yakalama riskinizi azaltabilir ve sizi çeşitli hastalıklara karşı koruyabilir.

  Astım Belirtilerini Azaltır

  1. Kerevizde bulunan C vitamini serbest radikal hasarını önler ve ayrıca astım gibi enflamatuar koşulların şiddetini azaltan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Amerikan Tabipler Birliği Dergisi'nde yayınlanan bazı kanıtlar, C vitamininin "egzersize bağlı astımlı hastaların solunum yolları üzerinde koruyucu bir etkisi" olabileceğini öne sürüyor. [! 4858 => 1130 = 12!

  1. Kereviz köklerinde C vitamini, lif ve diğer organik kimyasalların dikkat çekici varlığı, kardiyovasküler sağlığı arttırır. Daha önce tartışıldığı gibi kereviz, hem kolesterolü hem de kan basıncını düşürebilen bileşenlerin yanı sıra anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca kereviz, serbest radikal hasarını en aza indirmeye yardımcı olabilecek antioksidanlar da içerir. Bütün bu faktörler kerevizi inanılmaz derecede kalp sağlığına uygun bir gıda seçeneği haline getirmek için birleşiyor.

  Akışkan dengesini düzenler

  1. Kereviz potasyum bakımından zengin ve az miktarda sodyum içeriyor. Tipik modern diyette, bu dengesizliği düzeltmek için kereviz yapmak için çok uygun sodyum ve yeterince potasyum yok eğilimindedir. Her iki mineral de vücuttaki sıvı dengesinin düzenlenmesine yardımcı olmak için önemlidir.

  Migrenleri rahatlatır

  1. Kerevizde kumarinlerin bulunması migrenlerden rahatlama sağlayabilir. Tam mekanizma tam olarak anlaşılmamıştır, ancak araştırmalar beyindeki nitrik oksit salınımının baskılanmasına işaret eder, bu da baş ağrısı ve migrenlere neden olabilir.

  Bedeni Oksidatif Hasara Karşı Korur

  1. Bir antioksidan görevi görür ve gerçekte, kereviz, tohumlar, kökler ve yapraklar da dahil olmak üzere tüm parçaları kullanılabilir. Bu sebzeyi yemek düzenli olarak organlarınızı oksidatif hasardan korur ve böbrek, pankreas, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

  Diyabeti kontrol eder

  1. Diyabetik durumlar. Bunun nedeni, diyabetik semptomların yönetilmesine yardımcı olduğu gösterilen yüksek lif içeriğidir (ez_write_tag ([![!580,400

  Kataraktları önler

  1. Kereviz çayı damlayan göz kapakları üzerindeki damlama damlası, bazı oftalmolojik durumlar için iyidir ve göz sağlığınızı iyileştirebilir, katarakt geliştirme şansınızı azaltabilir ve sizi maküler dejenerasyona karşı koruyabilir.

  Sinir Toniği

  1. Kereviz yüksek seviyede kalsiyum ve magnezyum içerir; sinir fonksiyonlarında kaygı ve algılanan stresi önemli ölçüde azalttığı gösterilmiş olan özellikle önemli olan iki mineral. Ek olarak, kalsiyum beynin vücutla iletişim kurmasını sağlayan nörotransmiterlerin salınımını tetiklemede önemli bir rol oynar. Kereviz ayrıca, Alzheimer, Parkinson, epilepsi ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok nörodejeneratif hastalığın tedavisinde potansiyel olduğunu gösteren çalışmaların da bulunduğu kumarinler içerir.

  Kilo Verme

  1. Yemeklerden önce kereviz suyunun düzenli içilmesi, kilonuzu azaltmanıza yardımcı olabilir. Kalorisi çok düşüktür ve aynı zamanda yüksek lif içeriği nedeniyle de dolmaktadır. Bu nedenle, fazla yemek yeme eğilimini azaltmaya ve her zaman aç hissetmeden ağırlığı azaltmanıza yardımcı olabilir!

  ]

  1. Diğer Faydalar

  2. Kereviz, nörit, kabızlık, astım, yüksek tansiyon, periodontitis ve nezle (antiinflamatuar özelliklerinden dolayı), ödem (diüretik özelliklerinden dolayı) gibi birçok hastalığın ve durumun önlenmesine yardımcı olur , zihinsel yorgunluk, demir eksikliği anemisi ve obezite.

  Nasıl Seçilir ve Saklanır?

  1. Kereviz dünyanın her yerindeki pazarlarda kolayca bulunur. Yeşil renkte, renk solması olmayan ve taze ve keskin yaprakları olan sağlam bir sapı seçin. Buzdolabında saklayın ve 5-7 gün içinde kullanın. Donmadığınızdan emin olun.

  2. Dikkat Kelimesi

  3. Bu sebzenin tohumları uçucu yağlar, flavonoidler, kumarinler ve linoleik asit içerir ve bu nedenle uterusta kasılmalara neden olabileceğinden hamile kadınlar için iyi değildir. Hamileyseniz, diyetinizde büyük değişiklikler yapmadan önce doktorunuza danışın. Bunun dışında, olabildiğince gevrek, yeşil ve sağlıklı sapların birçoğunu yiyin!

  4. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler sağlık ve zindelik tutkunu ve onu yönetmekten sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

  Sonraki Oku:

  1. Papaya, sindirimi artırmada, diş ağrısında rahatlama sağlamasında, bağışıklık ve kalp sağlığını iyileştirmede yardımcı olur. Antienflamatuar özellikleri bakımından zengindir, kanseri önlemeye yardımcı olur

  2. Üzüm, lif kalsiyum bakımından zengindir. Kalorileri yüksek olduğu için bir günde 1/4 bardak kuru üzüm yemelisin. Üzüm kurutularak elde edilirler.

  3. Avokado'nun faydaları arasında kalp sağlığını artırma, sindirimi artırma, kanseri önleme, kilo yönetimi vardır. Zengin bir potasyum kaynağıdır, iyi yağlar, lif.

  4. Elyaf bakımından zengin susam tohumlarının en önemli yararları arasında kanserin önlenmesine, kalp sağlığının iyileştirilmesine, tansiyonunun düşürülmesine yardımcı olma özelliği bulunur. Aynı zamanda cilt saç sağlığını da iyileştirir.

  5. Noni suyu kanseri önler, karaciğer sağlığını destekler, kalp-damar sağlığını korur, kasları gevşetir ve hafıza problemleri, gut ve diyabetten kurtulma sağlar  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407