Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


15 Kahverengi Pirincin Etkileyici Faydaları

15 Kahverengi Pirincin Etkileyici Faydaları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 24 Temmuz 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Kahverengi Pirinç Nedir?

 1. Kahverengi pirinç, pirinç çekirdeğinin çevresindeki kabuğunu kaldırarak üretilen rafine edilmemiş ve cilasız bir tam tahıllı bir tahıldır. Tanesi besleyici-yoğun kepek ve üreme katmanını korur. Beyaz pirinç ile karşılaştırıldığında daha çiğniyor ve cevizli bir tadı var.

 2. Amerikan Avrasya Agronomi Dergisi, araştırmada, "Kayıp Sağlık Yiyeceklerini Canlandıran Rengin Ötesinde Kahverengi Pirinç - Bir Gözden Geçirme" başlıklı diyette kahverengi pirinç içermenin yararlarına işaret ediyor. Aynı zamanda, besin değerlerine gelince, kahverengi pirincin beyaz pirinçten çok daha iyi olduğunu gösteriyor.

Çimlenmiş Kahverengi Pirinç

 1. 'Filizlenmiş kahverengi pirinç' olarak da bilinen çimlenmiş kahverengi pirinç, yüksek besinsel değerine bağlı olan bir başka popüler pirinç pirinci biçimidir. Çimlenmiş kahverengi pirincin yüksek besleyici içeriği, gama-aminobütirik asidin (GABA) varlığından kaynaklanmaktadır. Çimlenmiş form, kahverengi pirincin belirli bir saat boyunca suya batırılması ve filizlenmesi ile elde edilebilir. Bu yöntemin, maksimum miktarda GABA elde etmek ve çimlenmiş kahverengi pirinçte protein ve iyi enzim seviyelerini yükseltmek için en iyi olduğu düşünülmüştür.

 2. Çimlenme süreci ayrıca ferulik asit, lizin, magnezyum, potasyum, E vitamini, niasin, B6 vitamini, tiamin ve kahverengi diyet lifi gibi temel bileşenlerde de önemli artışlara yol açar. pirinç. Bu besinler sindirim sırasında daha iyi emilim sağlar ve bağırsak tahrişini, iltihapları ve alerjileri önler. Gelişmiş besin değerini etkilemeden raf ömrünü artırmak için kurutulmuş halde saklanabilir.

Neden Kahverengi Pirinç yiyin?

 1. Yağ asidi konsantresi konsantresi. (Ez_write_tag ([![!728,90

Kahverengi Pirinç'in Sağlık Faydaları

 1. Diyete kahverengi pirincin tanıtılması, aşağıda tartışıldığı gibi muazzam sağlık faydaları getiriyor;

Diyabeti Kontrol Ediyor

 1. Uluslararası Gıda Bilimleri ve Beslenme Dergisi'nde yayınlanan ve yayınlanan karşılaştırmalı bir çalışma, bitkisel asit, lif ve esansiyel polifenoller açısından zengin olduğunu ortaya koydu. Beyaz pirinç ile karşılaştırıldığında şekerin daha yavaş salınmasına yardımcı olan kompleks bir karbonhidrattır. Amerikan diyabet birliği ayrıca, diyetlerinde gerekli olan vitamin, lif ve mineral gereksinimini karşılamak için diyabetliler için beyaz pirinç üzerine besin yoğun kahverengi pirinci seçilmesini önerir.

Antioksidan Etkinlik

 1. Kahverengi pirinç, oksijensiz radikallerin neden olduğu hasara karşı koruma sağlayan güçlü antioksidanlar bakımından zengindir. Enerji üretimi sırasında hücreleri oksidasyon hasarından koruyan süperoksit dismutaz adı verilen önemli bir antioksidan enzim içerir. Malezya Tıp Bilimleri Dergisi'nde, beyaz ve kahverengi pirinci içeren bir araştırma çalışması, kahverengi pirincin üstün radikal temizleme aktivitesi gösterdiğini ve koroner kalp hastalıkları gibi çeşitli oksidasyon aracılı hastalıkların önlenmesine yardımcı olduğunu öne sürdü.

Obezitenin Önlenmesi

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Alzheimer’ı engelledi

 1. Bir 2013 araştırması, filizlenmiş kahverengi pirincin, Gama-aminobutirik asidin bolluğuna atfedilen Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif komplikasyonların önlenmesine yardımcı olduğunu buldu. Filizlenmiş kahverengi pirinç, Orissa Tarım ve Teknoloji Üniversitesi'nden Swati Patil tarafından yapılan araştırma uyarınca Alzheimer hastalığı ile ilişkili olan prolil endopeptidaz adı verilen zararlı bir enzimin inhibe edilmesine yardımcı olan faydalı bileşenler içerir. Demans ve amnezi gibi diğer beyin hastalıkları için de faydalıdır.

Emziren Kadınlarda Stresi Düşürür

 1. Filizlenmiş kahverengi pirinç, emziren annelerin ruh sağlığı için faydalıdır. Avrupa Beslenme Dergisi'nde yapılan bir araştırma, kahverengi pirinç tüketiminin hemşirelikteki kadınlarda duygudurum bozukluklarındaki azalma, depresyon ve yorgunluk dönemleri açısından olumlu sonuçlar verdiğini göstermiştir. Ayrıca laktasyon sırasında kahverengi pirinç tüketiminin vücudun strese karşı koyma kabiliyetini arttırdığını ve genel bağışıklık savunmasını iyileştirdiğini belirtti.

Sindirim Sağlığını Geliştirir

 1. Kahverengi pirinç, sağlıklı bir sindirim sistemini korumak için günlük diyete eklenebilecek yararlı bir elyaf. İçinde bulunan lif, bağırsak fonksiyonunun düzenlenmesine yardımcı olur ve kendinizi tam hissetmenizi sağlar. Beyaz pirincin ve kahverengi pirincin gastrik sindirim sırasında etkilerini araştıran bir çalışma, kepek tabakasının kahverengi pirinç üzerindeki kalitelerinin asit ve nem emilimini önlediğini ve böylece dokuların daha iyi kalmasını sağladığını nitelendirdi. Lif içeriği ayrıca kabızlık ve kolit gibi diğer durumlardan da rahatlama getirir.

Kalp Sağlığını Artırır

 1. Kahverengi pirinç selenyum bakımından zengin ve sağlıklı bir kalp için faydalı. Kahverengi pirinç gibi kepekli tahılların tüketimi, plak birikmesinden dolayı arterlerin tıkanmasını azaltmaya yardımcı olur. Bu koruyucu eylem, hipertansiyon ve damar hastalıkları gibi kalp rahatsızlıkları riskini azaltır. Bu konuda yapılan çalışmalar, kahverengi pirinç tanesini çevreleyen dokunun, yüksek tansiyon ve ateroskleroz gelişiminde önemli bir rol oynayan endokrin protein anjiyotensin II'ye karşı etkili bir bileşen içerdiğini göstermiştir.

Kolesterol Seviyelerini Kontrol Ediyor

 1. Kahverengi pirinç, doğal olarak oluşan yağların varlığından dolayı sağlıklı kolesterol seviyelerini korumak için mükemmel bir seçenektir. Bir araştırma çalışması, hipokolesterolemik niteliklere sahip olduğunu ve böylece kolesterol katabolizmasını düzenlediğini ortaya koydu. Lipid ve glukoz metabolizmasında yardımcı olan faydalı besinleri içerir. Kahverengi pirinç tüketimi, kronik etanol kötüye kullanımı olan bireylerde serum ve HDL kolesterol konsantrasyonlarında da önemli iyileşmeler göstermiştir. Ayrıca çimlenmiş kahverengi pirinç ekstraktının, gama-aminobutirik asidin varlığına bağlı olarak aşırı alkol alımına bağlı olarak karaciğer trigliseritlerinin yükselmesini önlemeye yardımcı olduğu da önerilmektedir.

Kanseri Önler

 1. Kahverengi pirinç, kolon kanseri, meme kanseri ve löseminin önlenmesinde yardımcıdır. Bu yararlı etki, güçlü antioksidanların varlığına ve içindeki yüksek lif içeriğine bağlanabilir. Kahverengi pirinçte bulunan lif içeriği, vücutta zararlı kansere neden olan toksinlere kendini bağlayabilmektedir. Bu, toksinlerin kolonun duvarlarına yapışmasını önler ve bunların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

 2. Kahverengi pirincin kemopreventif özelliklerini değerlendiren bir araştırma çalışması, kepeğinin beyaz pirinçte çok daha düşük seviyelerde bulunan tricin, ferulik asit ve kafeik asit gibi temel fenolleri içerdiğini doğruladı. Bu fenolik bileşenler, kolon ve meme kanseri hücrelerinin çoğalmasının inhibe edilmesinde değerlidir. Başka bir çalışma, çimlenmiş kahverengi pirincin apoptozisin uyarılması üzerindeki uyarıcı etkisini ve bunun lösemi kanseri hücrelerinin üretimi üzerindeki önleyici etkilerini ortaya koydu. Dahası, araştırmalar ayrıca diyet kahverengi pirinç brans'ının antitümör etkilerini de doğruladı.

Sinir Sisteminin İşleyişini Artırır

 1. Kahverengi pirinç, beynin ve sinir sisteminin düzgün çalışması için faydalıdır. B vitamini ve manganez ve magnezyum gibi temel mineraller sayesinde beyindeki metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Bu esansiyel mineraller vücuttaki kalsiyum aktivitesini dengeler ve sinirlerin ve kas tonusunun düzenlenmesinde yardımcı olur. Bu pirinç ayrıca sinir hücrelerine ani kalsiyum dalgalanmasını ve sinirlerin ve kasların gevşemesine ve aşırı kasılmanın önlenmesine yardımcı olan sinirin aktivasyonuna engel olur. İçinde bulunan E Vitamini ayrıca oksidatif hasardan kaynaklanan çeşitli beyin hastalıklarının önlenmesinde hayati bir rol oynar.

Anti-depresan Özellikler

 1. Çimlenmiş kahverengi pirinç, depresan önleyici nitelikler içeriyor ve kaygı ile ilgili hastalıklarla mücadelede yardımcı oluyor. Bir araştırma çalışması, çimlenmiş kahverengi pirincin, glutamin, gliserin ve GABA gibi esansiyel amino asitleri içerdiğini göstermiştir. Bu inhibitör nörotransmiterler, beyindeki anksiyete, depresyon ve stres ile ilişkili mesajların indirgenmesinde bir azalmayı kolaylaştırır ve rahat bir hal alır.

Uykusuzluğu hafifletir

 1. Kahverengi pirinç, uyku hormonu melatoninin doğal bir kaynağı olduğu için uykusuzluktan kurtulmada yardımcı oluyor. Sinirleri gevşeterek ve uyku döngüsünü artırarak uyku kalitesini arttırır.

]

 1. Kahverengi pirinç, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan önemli miktarda vitamin, mineral ve gerekli fenolik bileşenlerle yüklenir. Vücudu besler, iyileşmeyi hızlandırır ve enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini arttırır.

Kemik Sağlığını İyileştirir

 1. Kahverengi pirinç sağlıklı kemiklerin bakımı için yardımcıdır. Kemiklerin fiziksel yapılarını sağlayan kalsiyum ile birlikte magnezyum bakımından zengindir. Magnezyumca zengin kahverengi pirinç, kemiklerin demineralizasyonunu önler ve artrit ve osteoporoz gibi tıbbi durumlar için faydalıdır.

Mutfak Kullanımı

 1. Pirinç, yalnızca Asya'da değil, tüm dünyada temel bir yemektir. Kahverengi pirinç, tavada kızartmalar, salatalar veya pilavlar için mükemmel olan uzun taneler, kalıplar veya pudingler için mükemmel yumuşak ve yapışkan bir yapıya sahip kısa taneler gibi birçok formda mevcuttur. Tatlı kahverengi pirinç, tatlılar için lezzetli bir şekilde servis edilebilir. Kahverengi pirinç şurubu, kahverengi pirinç içindeki besinlerin varlığına atfedilen bir tatlandırıcı olarak kabul edilir. Fırınlanmış ürünlere ve sıcak içeceklere tatlı, cevizli ve tereyağlı bir tat verir.

Kahverengi Pirinç nasıl seçilir ve saklanır?

 1. Kahverengi pirinç nasıl pişirilir?

 2. Kahverengi pirinç daha uzun pişirme süresi alıyor ve dış elyaf kaplaması nedeniyle daha fazla su gerektiriyor. Bir bardak pirinç için, iki buçuk ila üç bardak su kullanabilirsiniz. Kahverengi pirince ıslanmadan önce pişirme süresi kısalır. Islatılmış kahverengi pirinci hazırlanmak için yaklaşık 35-40 dakika sürer.

 3. Dikkat Kelimesi: Kahverengi pirinç genellikle hipoalerjeniktir ve pürinler veya oksalatlar gibi önemli miktarda rahatsız edici element içermez.

 4. Kahverengi pirinç, yüksek derecede sağlıklı bileşenlerle dolu, süper tam bir tahıldır. Kalp, sindirim, beyin, kemikler, kaslar, kolesterol ve kan basıncı gibi birçok organa yararlı etkilerini arttırır. Kahverengi pirinç sedef hastalığı gibi çeşitli cilt koşullarından kurtulmaya yardımcı olur, sağlıklı bir cilt sağlar ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Cildin yaşlanmasının önlenmesine yardımcı olan bir antioksidan olan ferulik asidin varlığına atfedilen yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Kahverengi pirinç fetüsün sağlıklı büyümesi için hamilelik sırasında gerekli olan folat bakımından zengindir. Zayıflamış bir sindirim sistemi için uygun olan sindirim enzimlerindeki zenginliğine bağlı kandida enfeksiyonlarından muzdarip olan hastalar için küçük kahverengi pirinç parçaları da tavsiye edilir. Bedeni ve zihni güçlendirir ve vücuttaki genel zayıflık ve açıklarla mücadeleye yardımcı olur.

 5. Kahverengi pirinçle sağlığınız için kek puanları kazanın!

 6. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik tutkunudur ve yönetiminden sorumludur. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Daha Sonra Oku:

 1. Yasemin çayının sağlığa faydaları arasında iyileştirilmiş kalp sağlığı, daha güçlü bağışıklık sistemi, diyabetin önlenmesi sayılabilir. Yasemin çayında bulunan en önemli antioksidanlar kateşinlerdir.

 2. Gül çayı adet ağrısını hafifletir, kronik hastalıkları önler, bağışıklığı arttırır, iyileşmeyi hızlandırır, sindirimi artırır, vücudu detoksifiye eder ve ruh halini uyarmaya yardımcı olur.

 3. Sorgum, besinler bakımından bir güç merkezidir ve kanseri önlemeye, diyabeti kontrol etmeye, sindirim sağlığını iyileştirmeye, güçlü kemikler oluşturmaya, enerjiyi arttırmaya ve yakıt üretimine yardımcı olur.

 4. Maydanoz osteoporozu önler, hazımsızlık, mide krampları, mide bulantısı, şişkinlik gidericidir. Maydanoz ayrıca kanseri, diyabeti ve romatoid artriti kontrol etmeye yardımcı olur.

 5. Meme büyütme ile ilgili ev ilaçları arasında testere palmetto, kutsanmış devedikeni, yabani ot bulunur. Ayrıca hormon tedavileri, haplar, kremler gibi tedavileri de deneyebilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407